Jump to content

Κινητό μέχρι 300€


Animastic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(Αν δεν επιτρέπετε που άνοιξα καινούριο θέμα για παρόμοια συζήτηση συγνώμη.. απλά στο άλλο αναφερόμουν σε 2 συγκεκριμένα κινητά.. anyway )

 

Καλημέρα παιδιά!!

ήμουν ανάμεσα στο το THL 5000 και το Huawei honor 6..

Λοιπόν επειδή είδα μερικά ακόμη όπως το ZTE Nubia Z7 που ο σχεδιασμός του και τα κόκκινα κουμπάκια με led είναι απίστευτα!! το MeiZu mx3 και το Elephone P8.

Εσείς σίγουρα θα έχετε να μου προτείνετε και διάφορα άλλα που δεν τα ξέρω μιας και είστε πιο ψαγμένοι ;)

λοιπόν θέλω ένα κινητό μέχρι και 300 ευρώ..

 

και για να είμαι πιο σαφής θα σας δείξω ένα post που έκανα χθες για το τι θέλω...

 

Εγώ χρησιμοποιώ αρκετά πολύ το κινητό.. γενικά δουλεύω πολύ με το κινητό πχ υπηρεσίες της google (drive, analytics, adsense, adwords) και διάφορες άλλες εφαρμογές που με διευκολύνουν στην δουλειά μου και άλλες για προσωπική χρήση... οπότε χρειάζομαι ένα δυνατό κινητό και για το μέλλον γιατί όσο πάει θα έχω και άλλες απαιτήσεις...

 

Επίσης μου αρέσει η οθόνη να έχει ωραία αφή.. και να είναι αντοχής.. και κατά προτίμηση 1920 χ 1080

Θέλω καλή κάμερα & φλας..

Καλό GPS (Έχω αγοράσει το Sygic)

Αν χρειαστώ κάποια βαριά εφαρμογή να μπορεί να την σηκώσει χωρίς να κολλάει..

Να υπάρχει δυνατότητα να το κάνω root

Να βγάζει updates για νεότερες εκδώσεις Android η να μπορώ να του περνάω εγώ manual

Να έχει μεγάλη οθόνη και να είναι όμορφος ο σχεδιασμός του (το huawei honor 6 & το ZTE Nubia Z7 μου αρέσει πολύ)

(Επίσης Θα μου άρεσαν τα εφετζίδικα gestures όπως στο galaxy s4 :P)

NFC ίσως για το μέλλον αλλά δεν με νοιάζει και πολύ

 

Και σημαντικό θέλω να είναι αξιόπιστο.. να μην βγάζει τραγικά προβλήματα..

 

Αυτάαααα λοιπόν...

ποοοο τώρα που το ξανά είδα τα θέλω όλα... χαχαχαχα

Καλά μπορώ να συμβιβαστώ... Δεν τα θέλω σόνι και ντέ όλα.. απλά έκανα μια περιγραφή για να καταλάβετε..

 

Ευχαριστώ πολύ Καλημέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία κλείνω προς Meizu.. έχει πολύ καλές κριτικές και τα κινητά της είναι τόσο όμορφα, όπως και το flyme,το λογισμικό της.. Διαφορετικά κοιτά προς Xiaomi ή μετά one plus one! Κατ'εμέ πάρε ένα από τα εξής:

 

Xiaomi mi3/mi4 , meizu mx3/mx4 , one plus one

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε το oneplus one, αλλιώς η meizu δεν είναι άσχημη. Εγγύηση όμως το mi3.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρεσε elephone και thl, ειναι αλλη κατηγορια ειδικα το πρωτο...

 

Ξεκαθαρισε τι μεγεθος θελεις και δικαρτο ή οχι. Ειναι πολυ γενικο το μεχρι 300.

 

Η σειρα μου ειναι mx4, k920, 1+1, honor 6, zte z7 ή z7 max με την προυποθεση οτι τα 2 πρωτα θα κυμαινονται κοντα στο οριο σου. Θα εβαζα το mi4 τριτο αλλα δεν εχει 4g ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Θα κοιτάξω αυτά που μου είπατε..

Γενικά θέλω 5 - 6 ίντσες

Οι 2 καρτες δεν με ενδιαφέρουν

Να παίρνει SD κάρτα..

Προς το παρόν αυτά δεν μου έρχεται κάτι άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Θα κοιτάξω αυτά που μου είπατε..

Γενικά θέλω 5 - 6 ίντσες

Οι 2 καρτες δεν με ενδιαφέρουν

Να παίρνει SD κάρτα..

Προς το παρόν αυτά δεν μου έρχεται κάτι άλλο..

 

για SD περιοριζονται αισθητα οι επιλογες σου στα zte z7 mini ή max, honor6. Ομως αν εχεις 32 ή 64gb rom παλευεται χωρις sd.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι..

Τα τετραπύρηνα έχουν μεγάλη διαφορά με τα οχταπύρηνα?

Γιατί έβλεπα το Huawei Honor 6 και τώρα μου αρέσουν πολύ το ZTE nubia z7 Max και το mx4... Τα οποία είναι τετραπύρηνα.. Επίσης έχουν Gloria glass 3 έτσι?

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά είναι οτι καλυτερο σε επεξεργαστική ισχύ, μη δίνεις σημασία σε πυρήνες...gorilla glass ή κάτι αντίστοιχο έχουν επίσης όλα.
Link to comment
Share on other sites

Sony z ultra. Επώνυμο, με sd και αδιάβροχο.

και αρκετά χειρότερο από τα άλλα που αναφέρθηκαν + έχει το μέγεθος ενός tablet :)

Κινέζος και πάλι Κινέζος από επόμενους ξεχωρίζει μόνο note3, iPhone, και τελευταία η σειρά g της LG λόγο καλής τιμολόγηση

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά είναι οτι καλυτερο σε επεξεργαστική ισχύ, μη δίνεις σημασία σε πυρήνες...gorilla glass ή κάτι αντίστοιχο έχουν επίσης όλα.

 

Οπότε δεν θα δω διαφορά έτσι?

 

 

Sony z ultra. Επώνυμο, με sd και αδιάβροχο.

 

Καλημέρα.. είναι αρκετά καλό.. αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ μεγάλο.. και δεν θα μπορώ να το μετακινώ εύκολα...

και έχω φάει και λίγο σκάλωμα με την ομορφιά του ZTE Nubia Z7 και μετά του MX4...

και αφού δεν θα δω διαφορά που είναι τετραπύρηνα σε σχέση με το huawei honor 6 που είναι οχταπύρηνο μάλλον προς τα κει πάω...

 

Κάτι άκυρο.. υπάρχει περίπτωση στο ZTE Nubia Z7 η στο MX4 να μπορεί να αλλάξει το χρώμα του led στο home button?

Link to comment
Share on other sites

Sony z ultra. Επώνυμο, με sd και αδιάβροχο.

Εκτός των επιδόσεων ... κουλουράκι στα υπόλοιπα ... ( του χρόνου με τον κηδεμόνα σου ... :lol: )

 

Μι3 , Mi4

Nubia Z7 max

K920

K910 LTE

honor 6

Edited by zakailiou
Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 ερωτήσεις ακόμα...

1) Υπάρχει κάποιος λόγος που βάζετε πρώτα το mx4 και μετά το ZTE Nubia Z7 η τυχαίνει?

2) Είμαι ανάμεσα στο ZTE Nubia Z7 και στο MEIZU Mx4 εσείς τι λέτε?

3) Τι είναι το Flyme OS στο MX4?

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός των επιδόσεων ... κουλουράκι στα υπόλοιπα ... ( του χρόνου με τον κηδεμόνα σου ... :lol: )

 

Μι3 , Mi4

Nubia Z7 max

K920

K910 LTE

honor 6

 

Είναι κάποιο από αυτά επώνυμο, 4G, αδιάβροχο, με ελληνικό σερβις με 6,4 οθόνη, που κόστιζε 700 ευρώ πριν από κάποιους μήνες και τώρα κάτω από 300; Το μέγεθος του είναι το μόνο πρόβλημα αλλά εάν είσαι επαγγελματίας δεν υπάρχει άλλη συσκευή. Συνάδελφοι μου αντικατέστησαν τα note τους μόλις είδαν την πτώση τιμής του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 ερωτήσεις ακόμα...

1) Υπάρχει κάποιος λόγος που βάζετε πρώτα το mx4 και μετά το ZTE Nubia Z7 η τυχαίνει?

2) Είμαι ανάμεσα στο ZTE Nubia Z7 και στο MEIZU Mx4 εσείς τι λέτε?

3) Τι είναι το Flyme OS στο MX4?

 

Ευχαριστώ!!

 

Εγώ τα έβαλα τυχαία ... Nubia Z7 max στα 280 euro θα έβαζα πρώτο στις επιλογές ... snapdragon , gorilla (πληρέστατο) μετά λίγο πιο πάνω σε euro το 1+1 που θα πάρει σίγουρα L από ότι έχει ανακοινώσει η εταιρεία . ( η μία από τις 3 δηλαδή ... :lol: )

3η επιλογή το K920 ακριβό ακόμα ( εκτός αν θέλεις 6' ) και 4η στα 210 περίπου το Κ910 4G

Edited by zakailiou
Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 ερωτήσεις ακόμα...

1) Υπάρχει κάποιος λόγος που βάζετε πρώτα το mx4 και μετά το ZTE Nubia Z7 η τυχαίνει?

2) Είμαι ανάμεσα στο ZTE Nubia Z7 και στο MEIZU Mx4 εσείς τι λέτε?

3) Τι είναι το Flyme OS στο MX4?

 

Ευχαριστώ!!

 

Καθαρα υποκειμενικο αλλα στο z7 δεν μου αρεσει το εντονο κοκκινο χρωμα στο home button και πισω στην καμερα...θυμιζει εντονο κραγιον που προκαλει...επισης βλεπω σχεδιαστικα στοιχεια απο meizu αλλα οχι τοσο σλικ και αρμονικο συνολο. Το χρωμα του home button δεν αλλαζει νομιζω και στα δυο, στο meizu ρυθμιζεται η φωτεινοτητα. Και μην προσπερναμε τον 15:9 λογο του mx4 που βολευει πολυ στο browsing. Για να μην αδικησω ομως το zte σου λεω οτι δεν εχω εμπειρια απο σειρα nubia.

 

Επισης εννοεις το zte z7 σκετο ή το zte z7 max; το πρωτο δεν το βλεπω σε στοκ ακομα...

 

Το flyme os ειναι η custom εκδοση του android της meizu και ειναι πολυ ελαφρυ, ομορφο και σταθερο. Βασιζεται στο 4.4.4 και θα παιρνει αναβαθμισεις για χρονια ακομα αν δουμε τα παλαιοτερα μοντελα.

 

Αν θες 6" το k920 και τελος...αναμενεται εντος των ημερων η διαθεση του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιο από αυτά επώνυμο, 4G, αδιάβροχο, με ελληνικό σερβις με 6,4 οθόνη, που κόστιζε 700 ευρώ πριν από κάποιους μήνες και τώρα κάτω από 300; Το μέγεθος του είναι το μόνο πρόβλημα αλλά εάν είσαι επαγγελματίας δεν υπάρχει άλλη συσκευή. Συνάδελφοι μου αντικατέστησαν τα note τους μόλις είδαν την πτώση τιμής του.

 

- Κάκιστο μικρόφωνο , τόσο πολύ που του κάνουν πλάκα

- Δεν έχει flash ... και εννοώ αυτό το μικρό πραγματάκι που ανάβει δίπλα στην κάμερα για να βρίσκεις στο σκοτάδι την κλειδαρότρυπα

- έχει χάλια κάμερα

- οθόνη έχει πρόβλημα στην διάχυση φωτός ειδικά στο πάνω και κάτω μέρος ... και κυρίως το μαύρο της είναι χάλια .

- έχει τεράστια bezels

- η μπαταρία είναι μέτρια ( OK είναι 6,44 δεν το κακολογώ )

- έχει αντανακλάσεις από το κρύσταλλο και την ημέρα βλέπεις με δυσκολία εάν είσαι έξω

- η χρήση pen παρότι διαφημίζεται είναι αστεία

και δεν μπαίνω στο software

 

όποιος έδωσε το επαγγελματικό και ακόμα και σήμερα κορυφαίο Note 3 που κάνει παπάδες για να πάρει το z ULTRA ... μάλλον δεν κατέχει το άθλημα ... :lol:

 

Στην σημερινή του τιμή με το upgrade που πέρασε από επάνω του ... ΟΚ αν σου κάνει ...

Edited by zakailiou
Link to comment
Share on other sites

Καθαρα υποκειμενικο αλλα στο z7 δεν μου αρεσει το εντονο κοκκινο χρωμα στο home button και πισω στην καμερα...θυμιζει εντονο κραγιον που προκαλει...επισης βλεπω σχεδιαστικα στοιχεια απο meizu αλλα οχι τοσο σλικ και αρμονικο συνολο. Το χρωμα του home button δεν αλλαζει νομιζω και στα δυο, στο meizu ρυθμιζεται η φωτεινοτητα. Και μην προσπερναμε τον 15:9 λογο του mx4 που βολευει πολυ στο browsing. Για να μην αδικησω ομως το zte σου λεω οτι δεν εχω εμπειρια απο σειρα nubia.

 

Επισης εννοεις το zte z7 σκετο ή το zte z7 max; το πρωτο δεν το βλεπω σε στοκ ακομα...

 

Το flyme os ειναι η custom εκδοση του android της meizu και ειναι πολυ ελαφρυ, ομορφο και σταθερο. Βασιζεται στο 4.4.4 και θα παιρνει αναβαθμισεις για χρονια ακομα αν δουμε τα παλαιοτερα μοντελα.

 

Αν θες 6" το k920 και τελος...αναμενεται εντος των ημερων η διαθεση του.

 

Καλησπέρα

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Εμένα στο Z7 μου αρέσει πολύ το κόκκινο και στο led και στην camera επειδή κάνει αντίθεση...

Και το MX4 επειδή έχει 15:9 FHD+ / 20MP CAMERA / και το Flyme τώρα που έμαθα τι είναι..

Επίσης το k920 φαίνεται αστέρι, αλλά τώρα έχω ένα κινητό που είναι 4.02 ίντσες και θέλω ένα πιο μεγάλο γιατί δεν με βολεύει, αλλά σκέφτομαι μήπως είναι πολύ οι 6 ίντσες.. λέτε να είναι απλή συνήθεια και θα με βολέψει η 6αρα οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Αν κουβαλάς πάντα μια τσάντα μαζί σου, τότε θα έλεγα τις 6 inches, εντάξει ωραία τα 5incha αλλά άλλη χάρη να κρατάς ένα κινητό με 6 inches, τουλάχιστον το Note 3 που έχω δοκιμάσει το γούσταρα αρκετά.. Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν θα το παιρνα γιατι δεν γουσταρω να εχω στην τσεπη μου τόσο μεγάλο κινητό (βασικά δεν ξέρω καν αν χωράει στη τσέπη)
Link to comment
Share on other sites

- Κάκιστο μικρόφωνο , τόσο πολύ που του κάνουν πλάκα

- Δεν έχει flash ... και εννοώ αυτό το μικρό πραγματάκι που ανάβει δίπλα στην κάμερα για να βρίσκεις στο σκοτάδι την κλειδαρότρυπα

- έχει χάλια κάμερα

- οθόνη έχει πρόβλημα στην διάχυση φωτός ειδικά στο πάνω και κάτω μέρος ... και κυρίως το μαύρο της είναι χάλια .

- έχει τεράστια bezels

- η μπαταρία είναι μέτρια ( OK είναι 6,44 δεν το κακολογώ )

- έχει αντανακλάσεις από το κρύσταλλο και την ημέρα βλέπεις με δυσκολία εάν είσαι έξω

- η χρήση pen παρότι διαφημίζεται είναι αστεία

και δεν μπαίνω στο software

 

όποιος έδωσε το επαγγελματικό και ακόμα και σήμερα κορυφαίο Note 3 που κάνει παπάδες για να πάρει το z ULTRA ... μάλλον δεν κατέχει το άθλημα ... :lol:

 

Στην σημερινή του τιμή με το upgrade που πέρασε από επάνω του ... ΟΚ αν σου κάνει ...

 

Μάλλον δεν το είχες ποτέ.

Πιό πρόβλημα με το μικρόφωνο; Αν και βασικά λόγω μεγέθους χρησιμοποιώ ακουστικά. 6.4 ίντσες έχω στην κάρτα όλα τα αρχεία μου (word, pdf και πάρα πολλά βιβλία) και τα χρησιμοποιώ (νοτε 5,7 ίντσες). Γραφίδα δεν χρησιμοποιώ, η οθόνη είναι φανταστική και μιλάω για χρήση παραλίας (άδιάβροχο). Κάμερα και βίντεο είναι οκ, έχω dslr καμία σύγκριση με κινητά. Το led ως φακός... εφαρμογές πλήθος για χρήση της οθόνης ως λάμπας. Τα bezels είναι χρήσιμα όταν το κρατάς. Συγκρίνεις software samsung με sony... Όποιος δεν έχει πρόβλημα μεγέθους είναι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα 'παίρνα είτε το Meizu, είτε το Zte, είτε το OnePlus.

Αν σε ενδιαφέρει το λειτουργικό να είναι φάση pure android, πάρε το OnePlus. Είναι λίγο μεγάλο.

Αν σε ενδιαφέρει πιο πολύ η κάμερα προτίμησε ίσως το Meizu....

Γενικά πάρε όποιο σ'αρέσει....

Οι συγκρίσεις είναι αστείες, είναι όλα γαμάτα κινητά.

 

Εγώ πήρα το OnePlus, λόγω pure Android και γιατί τα άλλα (Meizu, Xiaomi κλπ) θυμίζανε iPhone και δε γουστάρω το flyme.

Θα μπορούσα να πάρω και το Nubia που φοράει νομίζω MiuI και είναι σίγουρα καλύτερη από το flyme.... Είδα το mini από κοντά και ήταν ωραίο, αλλά βρήκα πρόσκληση και πήρα το OnePlus από Ευρώπη αντί για Κίνα....

Edited by ShevaGR
Link to comment
Share on other sites

Εγω σήμερα μάζεψα τα χρήματα και είμαι έτοιμος να το παραγγείλω μάλλον πάω για το nubia z7.. Αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί πήγα σήμερα στα public και είδα ένα Zte πολύ κατώτερο αλλά η αίσθηση της οθόνης ήταν απαίσια.. Δεν ήταν καθόλου ωραία ήταν λες και είχε μεμβράνη.. Καθόλου απαλή.. Όλα αυτά που λέμε έχουν ωραία αίσθηση στην αφή έτσι? Γιατί φοβήθηκα...

 

Επίσης από πού μου προτείνετε να το αγοράσω και γιατί?

Edited by Animastic
Link to comment
Share on other sites

Εγω σήμερα μάζεψα τα χρήματα και είμαι έτοιμος να το παραγγείλω μάλλον πάω για το nubia z7.. Αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί πήγα σήμερα στα public και είδα ένα Zte πολύ κατώτερο αλλά η αίσθηση της οθόνης ήταν απαίσια.. Δεν ήταν καθόλου ωραία ήταν λες και είχε μεμβράνη.. Καθόλου απαλή.. Όλα αυτά που λέμε έχουν ωραία αίσθηση στην αφή έτσι? Γιατί φοβήθηκα...

 

Επίσης από πού μου προτείνετε να το αγοράσω και γιατί?

 

ποιο zte είδες? publik εχει κάνα δυο τρία zte τα οποία ελαλδα κοστίζουν κάπου 150 ευρω και κίνα 70 80 είναι άκρος low end συσκευές

 

αν είσαι θεσσαλονικη ελα να σου δειξω το zte nubia z5s mini να δεις τι σημαίνει καλή οθόνη

 

εγω αγοράζω απο τοι to2c

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...