Jump to content

Alcatel Idol 2 Mini S


yo_rover
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είχα την ατυχία να το πάρω πριν λίγες μέρες από Γερμανό και το επέστρεψα σε 3-4 ώρες και μου έδωσαν πίσω τα χρήματα που έδωσα(καλό αυτό).

Αρχικά είναι branded (αναμενόμενο αυτό από την Cosmote) αλλά είχε και θέματα λογισμικού πολλά δηλαδή η ROM που φοράει είναι πειραγμένη αρκετά από την Cosmote, οι εφαρμογές ωστόσο βγαίνουν εύκολα με απλή απεγκατάσταση ευτυχώς.

Το widget καιρού δεν σε πήγαινε στον καιρό οπου και να πάταγες μέσα σε αυτό αλλά στο ξυπνητήρι πάντα,ΟΚ λέω ας βάλω Beautiful Widgets.....το εγκαθιστώ αλλά δεν είχαν δημιουργηθεί και τα αντίστοιχα widgets για να τα επιλέξεις για τις αρχικές οθόνες.....εδώ πλέον δεν έλεγα ΟΚ, πάω στο κατάστημα και το βλέπουμε με τον τεχνικό εκεί(που συμπτωματικά είχε επίσης ένα ίδιο ως δείγμα επίδειξης σε λειτουργία) ακόμα και εκείνος απόρησε διότι σε όλα τα Android όταν βάζουμε εφαρμογές που δημιουργούν/διαθέτουν widgets/γραφικά στοιχεία δηλαδή αυτά πρέπει να τα βλέπουμε κιόλας....:confused::wacko::lol::lol:.....

Ας μην αναφερθώ και στην διαχείρηση SIM κλπ. που μου μετέφερε μόνο τις μισές κλπ.κλπ.

Δεν νομίζω να ήταν μόνο το δικό μου αλλά κάτι μου λέει(αφού και σε αυτό που είχε ο τεχνικός δεν δούλευε σωστά) πως σε επίπεδο λογισμικού/ROM η Cosmote τα έκανε μούτι.....

Μακριά όσο φτηνό και αν είναι(αν ήταν το unbranded GR1 θα ήταν ΟΚ πιστεύω).;)

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

το παρήγγειλα και εγω από γερμανό με την επιδότηση που έχω,αφού βγαίνουν οι εφαρμογές τις κοσμοτέ τότε ok , widgets δεν χρησιμοποιώ οποτε και σε αυτό ok είμαστε ,για την sim και σε αυτό μάλλον θα είμαι ok με τον συγχρονισμό που θα κάνω με το gmail (εσυ εκανες συγχρονισμο ; ) από οθόνη και camera πως είναι ;
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται έκανα συγχρονισμό και με τις επαφες Google αλλά γενικά δεν δούλευε σωστά.....αν μπορείς ακύρωσε το αν θες την γνώμη μου αλλιώς σίγουρα θα θυμηθείς τα γραφόμενα μου σε σχέση με κάτι άλλο που δεν θα σου αρέσει μιας που αυτά που αναφέρω εγώ ως προβληματάκια δεν σε προβληματίζουν......:confused:;)
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται έκανα συγχρονισμό και με τις επαφες Google αλλά γενικά δεν δούλευε σωστά.....αν μπορείς ακύρωσε το αν θες την γνώμη μου αλλιώς σίγουρα θα θυμηθείς τα γραφόμενα μου σε σχέση με κάτι άλλο που δεν θα σου αρέσει μιας που αυτά που αναφέρω εγώ ως προβληματάκια δεν σε προβληματίζουν......:confused:;)

 

Είναι dual sim?

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενδιαφέρει να παίρνει τηλέφωνο και να έχει καλο video , αν τα κάνει αυτά τότε είναι ok για μένα

για την καμερα πες μου

Link to comment
Share on other sites

Το εχω μια βδομαδα τωρα και δεν εχω κανενα προβλημα, ολα δουλευουν τελεια και πολυ γρηγορα. Το μονο που θα ηθελα ειναι καλυτερη ποιοτητα στην καμερα, αλλα γι αυτο εχω το lumia 1020
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

led notification εχει ; δεν το αναφέρει πουθενά αλλα είδα σε ένα video στο youtube να αναβοσβήνει το led
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει και με πολύ ωραίο άναμμα σβήσιμο, επίσης έχει και light sensor σημαντικό για εξοικονόμηση μπαταρίας. Όσο για τα παραπάνω σχετικά με widgets εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα πλην του καιρού, αλλα όλα λύνονται με την εγκατάσταση ενος launcher Nova π.χ.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω που το εχω θα πω τα εξης,,,αυτα με τα widgets και τα περι κοσμοτε προγραματα δεν ειναι τιποτα βγαινουν ευκολα και κανενα προβλημα...βαζεις launcher και ολα κομπλε! το τηλεφωνα πεταει κυριολεκτικα! ο browser οτι καλυτερο εχω δει ποτε! pinch zoom απλα τελειο! το lg g3 του φιλου μου στο σερφαρισμα δεν πιανει μια μπροστα στο αλκατελ και οποιος μπορει να το τσεκαρει!ειχα και το μοτο g και σας λεω το αλκατελ ειναι πιο γρηγορο με πολλες ευκολιες! design και φορητητα απιστευτη! στα μειον τωρα! η καμερα ειναι οκ αλλα τιποτα το ιδιαιτερο! το μονο προβλημα ειναι το βιντεο που τραβαει! εχει πpoβλημα στο auto focus! μερα και νυχτα και πεφτουν τα fps! γενικα για μενα το βιντεο ειναι απαραδεκτο! και δεν μπορεσα να το φτιαξω ουτε με αλλα προγραμματα.αν δεν σαν ενδιαφερει το βιντεο τοτε ειναι απο τα καλυτερα τηλεφωνακια που θα παρετε αν οχι το καλυτερο στα λεφτα του! αν σας ενδιαφερει το βιντεο τοτε δεν κανει! κατα τα αλλα απλα πεταει!!!! και λαγκαρισμα μηδεν!και οθοναρα με κανενα προβλημα στον ηλιο!εγω το πουλαω γιατι θα παω σε iphone,,,αν το 1080p video recorder ηταν καλο δεν θα το εδινα με τιποτα! Edited by couros1
Link to comment
Share on other sites

θα το ρισκάρω και θα το πάρο , λίγα πράγματα θέλω από το κινητό , καλούτσικη κάμερα και καλή οθόνη , άλλωστε τα 150 euro πιστεύω ότι τα αξίζει η συσκευή
Link to comment
Share on other sites

θα το ρισκάρω και θα το πάρο , λίγα πράγματα θέλω από το κινητό , καλούτσικη κάμερα και καλή οθόνη , άλλωστε τα 150 euro πιστεύω ότι τα αξίζει η συσκευή

 

φιλε μου αν δεν σ ενδιαφερει το βιντεο οπως γραφω τοτε το ειναι τελεια επιλογη! ειναι πολυ γρηγορο και αφηνει ραμ ελeυθερη γυρω στα 500 mb! αν θελεις το βιντεο πολυ τοτε μην το παρεις...εγω το πουλαω μονο γιαυτο τον λογο και λεω να δοκιμασω και το ios..

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν ψάχνω τρελα πράγματα στο video , δοκίμασες να χαμηλώσεις την ανάλυση στο video ;

 

ναι δοκιμασα και το προβλημα παραμενει..απαραδεκτο βιντεο δυστυχως!

Link to comment
Share on other sites

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

τις ελιές τις βλέπω φορτωμένες , καλή παραγωγή για φέτος ...και η φωτό και το video καλύτερο από το WUAWEY Y300 που έχω
Link to comment
Share on other sites

παιδια οποιος το εχει αν μπορει να τσεκαρει λιγο τι επιλογες βγαζει στην εγγραφη βιντεο...εμενα βγαζει να διαλεξω μονο την αναλυση και τιποτα αλλο...στο σιτε γραφει για video stabilization...στη φωτο βγαζει πολλες επιλογες στο βιντεο τιποτα...και κατι αλλο παιδια μολις τωρα το προσεξα....8 μεγαπιξελ δεν ειναι η καμερα?

παω στις επιλογες-για προχωρημενους- και βγαζει 6 μεγαπιξελ-3.9μεγαπιξελ- 1μεγαπιξελ επιλογη για 8mp δεν βλεπω πουθενα!

Edited by couros1
Link to comment
Share on other sites

Απλά να αναφέρω οτι σήμερα βγήκε νέο update και έλυσε τα προβλήματα με τον καιρό και τα widget θα δοκιμάσω και το βίντεο.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Απλά να αναφέρω οτι σήμερα βγήκε νέο update και έλυσε τα προβλήματα με τον καιρό και τα widget θα δοκιμάσω και το βίντεο.

 

αμα το δοκιμασεις μας λες...το βιντεο ειναι το αδυνατο σημειο του....

Link to comment
Share on other sites

Γειας παιδια και απο μενα..... και εγω εχει 2 μερες που πηρα το συγκεκριμενο κινητο. πριν απο αυτο ειχα ενα xperia mini st15i, ρουταρισμενο...

 

με το συγκεκριμενο περαν της καμερας δεν εχω κανενα παραπονο, μεχρι στιγμης ολα ειναι οκ, ειναι γρηγορο, καλη οθονη, καλο gps (πιανει σχεδον ακαριαια), καλη αποκριση γενικα, ομορφη σχεδιαση....

αλλαξα μονο τον laucher διοτι δεν ηταν και η καλυτερη επιλογη αυτη που ειχε απο την "μαμα του"

 

πλην της καμερας που λεμε ολοι εγω επεισης διεκρινα οτι σε ζωντανια χρωματων συγκριτικα με το sony υστερει λιγο, αλλα μιλαμε για μικρη διαφορα.....αν δεν ειχα sony μπορει και να μην φαινοταν....

 

περαν αυτων των 2 μικρων κατα την γνωμη μ θεματων ειναι πολυ πολυ καλο...... προτιμηστε το αξιζει πολυ σε σχεση με αλλα της κατηγοριας του.

Link to comment
Share on other sites

Βίντεο μετά από την ενημέρωση, http:// https://www.dropbox.com/s/ojsyfhq878b87e5/2014-09-14%2007.53.17.mp4?dl=0 Νομίζω είναι πολύ καλύτερο καθαρό και χωρίς πρόβλημα στην εστίαση.

 

Μάλλον το Dropbox έχει επιρεάσει την ποιότητα τώρα που το είδα απο PC.

Edited by Dreamw
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

μπορεί καποιος να κάνει backup το original rom και να μου το στείλει, πειραματιζόμουν και μάλλον κάτι πήγε στραβά και μου βγάζει μονίμως ένα μήνυμα ότι η "Δυστυχώς η εφαρμογή Περιβάλλον Εργασίας έχει σταματήσει να λειτουργεί"

 

Η αλήθεια είναι ότι το κινητό πάει σφαίρα. Για τα λεφτά του είναι πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...