Jump to content

Kingsing S2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που έχω παρατηρήσει σχετικά με την ευαισθησία της οθόνης είναι πως ακόμα και τα μαύρα πλαίσια περιφερειακά της οθόνης ( που είναι ολίγον πιο παχιά σε σχέση με άλλες οθόνες) ενεργούν σε κάθε άγγιγμα.

Εκεί που νομίζεις ότι δεν πιάνεις εντός της οθόνης και μόνο που ακουμπάνε τα δάκτυλά στα πλαϊνά μαύρα border αυτή ενεργοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα παρέλαβα κι εγώ. Πρώτες εντυπώσεις καλές. Σήμα ικανοποιητικό, όπως επίσης και σε wifi και δεδομένα. Οθόνη πολύ καλή αλλά βλέπω άλλες φορές μια υπερευαισθησία (σχεδόν χωρίς να ακουμπήσω την οθόνη) κι άλλες φορές "αναισθησία". Ίσως έχει να κάνει με ένα μικρό έγκαυμα που έχω στα δάχτυλα γιατί σε άλλα χέρια δουλεύει ρολόι :P Λαγκαρίσματα ακόμη δεν είδα ενοχλητικά, μερικά μικρά τα πρώτα λεπτά λειτουργίας του μόνο. Είναι πανέμορφη συσκευή. Ξεκινάω διαδικασία Backup της rom και ρουτάρισμα και βλέπουμε.

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει σχετικά με την ευαισθησία της οθόνης είναι πως ακόμα και τα μαύρα πλαίσια περιφερειακά της οθόνης ( που είναι ολίγον πιο παχιά σε σχέση με άλλες οθόνες) ενεργούν σε κάθε άγγιγμα.

Εκεί που νομίζεις ότι δεν πιάνεις εντός της οθόνης και μόνο που ακουμπάνε τα δάκτυλά στα πλαϊνά μαύρα border αυτή ενεργοποιείται.

 

Το ιδιο εχω παρατηρησει και εγω.

αλλες φορες υπερευαισθητο, αλλες φορες θελει προσπαθεια λες και προσπαθει να διαβασει το δακτυλικό σου αποτυπωμα!

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ μετά από ένα μήνα ακριβώς από την παραγγελία! Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Δε θεωρώ ότι έχει ασθενή λήψη WiFi, τουλάχιστον σε σύγκριση με το Galaxy Core. Σε οριακό σημείο στη δουλειά μου μία παύλα είχε το Samsung, μία και το S2. Σπίτι καμπάνα. To 3G μου φαίνεται λίγο πιο αδύναμο, αλλά θα το ξανατεστάρω σε λίγες μέρες που θα ρίξω μαύρη πέτρα στην Q.

 

Με την οθόνη παρατηρώ κι εγώ μία υπερευαισθησία-αναισθησία, χωρίς να με πειράζει όμως. GPS δε δοκίμασα ακόμα. Αυτό που πιστεύω θα αργήσω να συνηθίσω (αν συνηθίσω) είναι τα οπίσθια πλήκτρα.

 

Εξωτερικά και UI πανέμορφα. Με χάλασε που δεν είχε handfree η συσκευασία.

 

Θα σταθώ στην κακή ποιότητα ήχου του ακουστικού και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν εφαρμογές που μπορείς να την βελτιώσεις ή να την ρυθμίσεις.

Επίσης, ξέρει κανείς πώς μπορώ να κάνω να μην εμφανίζονται οι επαφές της SIM μαζί με του τηλεφώνου;

 

Αυτά! Θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

Gps δοκίμασα σήμερα. Είναι ουσιαστικά άχρηστο. Χάνει συνεχώς το σήμα και είναι πολύ αδύναμο. Η μπαταρία μου κρατάει περίπου δώδεκα ώρες. Έχεις ένα δίκιο για το ακουστικό αλλά μετά τις πρώτες κλήσεις ή το συνήθισα ή έστρωσε. Η ευαισθησία της οθόνης επίσης μου φαίνεται ότι στρώνει με τη χρήση. WiFi πολύ καλό, δεδομένα ικανοποιητικό, ίσως λίγο αδύναμο σήμα. Κρίμα μια τόσο εντυπωσιακή συσκευή να έχει τέτοιες αδυναμίες.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μια χαρά κινήθηκα σήμερα με το GPS και τους Google Maps. Βέβαια, όπως πάντα, είχα ανοιχτό το 3G, πάντως και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μια χαρά κινήθηκα σήμερα με το GPS και τους Google Maps. Βέβαια, όπως πάντα, είχα ανοιχτό το 3G, πάντως και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

 

Έχω θέμα με το GPS. Με το GPS Test κλείδωσε επιτέλους (και γρήγορα) μόνο όταν απενεργοποίησα τα δεδομένα και άφησα ενεργό μόνο το δέκτη GPS. Έκανα και καθαρισμό AGPS και ενημέρωση, καμία βελτίωση. Σε sygic και google maps η πλοήγηση είναι αδύνατη είτε έχω ανοιχτά δεδομένα είτε όχι. Κλειδώνει μετά από πολύ ώρα και χάνει το σήμα άμεσα. Έχει αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα κάποιος και μήπως προτείνετε κάποια λύση?

Edited by sotirisba
Link to comment
Share on other sites

Αδύνατη η πλοήγηση με copilot και igo.

Η συσκευη αν και πολυ όμορφη και πρακτική λόγο μεγέθους έχει αρκετά θέματα

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις της γλώσσας, δεξιά από το πληκτρολόγιο που χρησιμοποιείς έχει κουμπί για τις ρυθμίσεις
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω, δεν υπάρχει ελληνικό λεξικό (επαναλαμβάνω, λεξικό με αποθηκευμένες ελληνικές λέξεις, όχι ελληνική γραμματοσειρά, αυτή υπάρχει κανονικά)
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να κατεβασεις καποιο keyboard εκτος αυτου του ενσωματωμενου στη ρομ.

ΠΧ το smart keyboard https://play.google.com/store/apps/details?id=net.cdeguet.smartkeyboardtrial&hl=el

Το συγκεκριμενο εχει πολλα λεξικα για ολες τις γλωσες και κατεβαζεις οσα χρειαζεσαι

Και το swiftkey νομιζω που ειναι free

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια αν καποιος γνωριζει το πρωι μου επεσε το κινητο και χτυπησε στην γωνια κατω. Οταν το ανοιξα ειχε σταματησει να δειχνει ενα κοματι απο την οθονη.Το εκλεισα και οταν το ξανανοιξα η οθονη πλεον δεν δειχνει τιποτα. Το touch δουλευει, οταν χτυπαει το τηλεφωνο πχ αμα ακουμπησω την οθονη στο μερος που πρεπει μπορω να απαντησω.
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια αν καποιος γνωριζει το πρωι μου επεσε το κινητο και χτυπησε στην γωνια κατω. Οταν το ανοιξα ειχε σταματησει να δειχνει ενα κοματι απο την οθονη.Το εκλεισα και οταν το ξανανοιξα η οθονη πλεον δεν δειχνει τιποτα. Το touch δουλευει, οταν χτυπαει το τηλεφωνο πχ αμα ακουμπησω την οθονη στο μερος που πρεπει μπορω να απαντησω.

 

Μάλλον κάηκε η οθόνη οπότε κλάψε το

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια αν καποιος γνωριζει το πρωι μου επεσε το κινητο και χτυπησε στην γωνια κατω. Οταν το ανοιξα ειχε σταματησει να δειχνει ενα κοματι απο την οθονη.Το εκλεισα και οταν το ξανανοιξα η οθονη πλεον δεν δειχνει τιποτα. Το touch δουλευει, οταν χτυπαει το τηλεφωνο πχ αμα ακουμπησω την οθονη στο μερος που πρεπει μπορω να απαντησω.

Μια διευκρίνηση που θα βοηθήσει σε καποιον που γνωριζει.Οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη ,το βλεπει αλλα δεν μου βγαζει την μνημη τηλεφωνου

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση που θα βοηθήσει σε καποιον που γνωριζει.Οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη ,το βλεπει αλλα δεν μου βγαζει την μνημη τηλεφωνου

 

υποθετω οτι δεν μπορεις να δεις την οθονη του και για αυτο και το προβλημα.

πρεπει να ειναι unlocked η οθονη του k να ειναι ενεργοποιημενο το usb debugging ,,,,,, και φυσικα να εχεις πριν περασει τους drivers για το κινητο στο pc / laptop.

 

ειχα σε ενα lenovo με χαλασμενο touch το προβλημα για να παρω αρχεια που χρειαζομουν καθως δεν μπορουσε να δει ο υπολογιστης (την sd), αφου δεν μπορουσα να ξεκλειδωσω την οθονη και να κανω accept to usb debug notification.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μια χαρά κινήθηκα σήμερα με το GPS και τους Google Maps. Βέβαια, όπως πάντα, είχα ανοιχτό το 3G, πάντως και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

 

Αδύνατη η πλοήγηση με copilot και igo.

Η συσκευη αν και πολυ όμορφη και πρακτική λόγο μεγέθους έχει αρκετά θέματα

 

Ερώτηση, μιας και στο φορουμ έχω δει αρκετά περίεργα. Τι κάρτες SIM χρησιμοποιείτε και σε ποια θέση? Δεν ξέρω αν επηρεάζει, αλλά έχω δει παρατηρήσεις μέχρι και στην αυτονομία της μπαταρίας. Το GPS κλειδώνει σχετικά γρήγορα με το GPS test ακόμη και χωρίς δεδομένα (μάλλον, καλύτερα χωρίς δεδομένα) αλλά είναι αδύνατον να χρησιμοποιήσω οποιοδήποτε πρόγραμμα πλοήγησης. ΑΝ κλειδώσει, χάνει το σήμα πολύ γρήγορα και με ακρίβεια γηπέδου ποδοσφαίρου. Χρησιμοποιώ κανονική κάρτα στη θέση SIM 2.

Link to comment
Share on other sites

με το gps προβλημα δεν εχω ιδιατερο. τρωει ομως ενα κολλημα με το wallpaper το οποιο κατα βουληση αλλαζει στο κλασσικο της lg με τους ρομβους.

εμφανιζει και σε κανεναν αλλο αυτο το προβλημα????

Link to comment
Share on other sites

με το gps προβλημα δεν εχω ιδιατερο. τρωει ομως ενα κολλημα με το wallpaper το οποιο κατα βουληση αλλαζει στο κλασσικο της lg με τους ρομβους.

εμφανιζει και σε κανεναν αλλο αυτο το προβλημα????

Αυτό μου συμβαίνει μόνο με τη lockscreen μετά από επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

με το gps προβλημα δεν εχω ιδιατερο. τρωει ομως ενα κολλημα με το wallpaper το οποιο κατα βουληση αλλαζει στο κλασσικο της lg με τους ρομβους.

εμφανιζει και σε κανεναν αλλο αυτο το προβλημα????

 

Δεν είχα τέτοιο θέμα. Έχω βάλει το go launcher (με το lock screen για να δουλεύει το διπλό tap για το κλείδωμα) και πάλι κανένα πρόβλημα. Αν δεν είχα το θέμα με το gps ή συσκευή είναι καταπληκτική.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρέλαβα χθες το κινητό. Θα το κάνω δώρο στην αδελφή μου, θα είναι το πρώτο της smart phone.

Σε γενικές γραμμές το κινητό είναι σούπερ από εμφάνιση, αλλά από λειτουργικότητα είναι απαράδεκτο. Παρουσιάζει και σε εμένα είτε υπερευαισθησία είτε αναισθησία. Ειδικά όταν γράφω ένα sms μου βγαίνει η πίστη και συνεχώς πατάω μια φορά και μου εμφανίζει 2 φορές το γράμμα. Άλλες φορές δεν εμφανίζεται το γράμμα, ακόμη κι αν το πατάω πέντε φορές. Επίσης κανέι και σε εμένα αυτό το σπαστικό με την αλλαγή του φόντου στη lockscreen. Anyway, για τα λεφτά του είναι ικανοποιητικό και για την αδελφή μου που δε θέλει πολλά πολλά, πιστεύω θα είναι μια χαρά. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα περισσότερα, αφού έχω δοκιμάσει παλαιότερα κινητά από κίνα, τα οποία ήταν και σε ποιο χαμηλή τιμή, τα οποία δεν είχαν τέτοια κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάνει κολλήματα το πληκρολόγιο οφείλετε στο πρόγραμμα; Αν βάλω το Swype, θα αντικαταστήσει το default πληκτρολόγιο σε όλες τις εφαρμογές που χρειάζονται πληκτρολόγιο;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα τέτοιο θέμα. Έχω βάλει το go launcher (με το lock screen για να δουλεύει το διπλό tap για το κλείδωμα) και πάλι κανένα πρόβλημα. Αν δεν είχα το θέμα με το gps ή συσκευή είναι καταπληκτική.

 

 

Δε μπορω να πω οτι μου άρεσαν τα launchers (go και nova)... :O;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις δοκίμασα το Swype

Πραγματικά πολύ καλό!

Συνιστάται και βγάζει την λέξη όσο περίεργη η δύσκολη μπορεί να είναι.

Πολύ καλό το χαρακτηριστικό που προτείνει την επόμενη λέξη που θέλεις να γράψεις! Όποιος έχει πρόβλημα με το πληκτρολόγιο του κινητού είναι εξαιρετική λύση!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να πω οτι μου άρεσαν τα launchers (go και nova)... :O;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις δοκίμασα το Swype

Πραγματικά πολύ καλό!

Συνιστάται και βγάζει την λέξη όσο περίεργη η δύσκολη μπορεί να είναι.

Πολύ καλό το χαρακτηριστικό που προτείνει την επόμενη λέξη που θέλεις να γράψεις! Όποιος έχει πρόβλημα με το πληκτρολόγιο του κινητού είναι εξαιρετική λύση!

 

Με λίγη παραμετροποίηση για να το φέρεις στα μέτρα σου το go launcher είναι εξαιρετικό. Πολύ γρήγορο και πολύ καλή οργάνωση μιας κι έχω ήδη πολλές εφαρμογές στο κινητό. Όσο για το nova το έβγαλα την ίδια μέρα.

Το Swype είναι το κορυφαίο πληκτρολόγιο. Άπαξ και το δοκιμάσει κάποιος δε νομίζω ότι θα το αποχωριστεί ποτέ. Εκτός από τη νεολαία. Τα τέκνα μου το έβγαλαν αμέσως καθώς δεν υποστηρίζει τη νέα αργκό μηνυμάτων...

Εγώ ακόμη παιδεύομαι με το gps.

Edited by sotirisba
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...