Jump to content

Αγορά κινέζικου: Ποιο να διαλέξω έως 130Ε και τι να προσέξω,


Guest Mhc
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και γεια σε όλους καθώς νέος εδώ.

Το θέμα μου δεν είναι πρωτότυπο αλλά επειδή δεν ξέρω πολλά επί της αγοράς των κινέζικων είπα να ρωτήσω.

 

Λοιπόν διαθέτω μέχρι 130ευρώ και απ'όσα διάβασα και έψαξα κυρίως εδώ κατέληξα πως σε αυτά τα χρήματα οι επιλόγες μου είναι:

Coolpad F1, Xiaomi Hongmi 1S και Huawei Honor 3C.

Μεταξύ αυτών κλείνω προς το F1 αφού έχει καλύτερο επεξεργαστή, μεγαλύτερη μπαταρία, μεγαλύτερη κάμερα και καλύτερη ποιότητα οθόνης, διορθώστε με όπου κάνω λάθος. Και γενικά απο video που είδα μου φαίνεται και σαν ποιότητα καλύτερο.

Να πάω στο F1 ή να προτιμήσω κάποιο άλλο;

 

Πέρα απ'την επιλογή θα ήθελα να ρωτήσω και τα περαιτέρω. Την αγορά λέω να την κάνω απ'το to2c, τι ακριβώς πρέπει να τους πω;

Να το στείλουν ως δώρο, φυσικά, χρεώνεται +24$; Να το στείλουν με Singapore Post; Και να μου στείλουν EU Charger, να βάλουν αγγλική και ελληνική γλώσσα, Google Playstore, να το ελέξουν για ζημιές,κλπ. Να βάλω και την επιλογή packaging box που είναι +2$ ή όχι; Τιμή να γράψουν τα 171,99$ ή λιγότερο; Κάτι άλλο που δεν ξέρω ίσως;

 

Αυτά τα πολλά :p και ευχαριστώ πολύ εκ'των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν νομίζω πως σε αυτά τα λεφτά αυτές οι 3 είναι οι καλύτερες επιλογές.. από εκεί και πέρα βασική διαφορά των coolpad,huawei με το χιαομι είναι ότι τα 2 πρώτα έχουν 2 GB RAM ενώ το χιαομι 1GB. έγω μάλλον θα προτιμούσα ή coolpad ή huawei, αν και περισσότερο συμπαθώ την χιαομι.

 

Εν τέλη, ή πάρε το coolpad/huawei ή μάζεψε λίγα χρήματα ακόμα να πάρεις το xiaomi mi3 που είναι εξαιρετικό value for money,αν όχι το καλύτερο.. ή αν δεν έχεις πρόβλημα με το μέγεθος, πάρε το XiaoMi hongmi Note, 5.5 inches

 

Και το Asus ZenFone 5 2GB Ram 135 euro είναι αξιοπρεπέστατη συσκευή

Edited by Avadonmod
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συσκευές που αναφέρεις είναι πολύ καλες όμως μην κρινεις με βαση τα νούμερα που έχουν στα σπεκς(π.χ. δεν σημαίνει οτι τα 13mp σου διασφαλίζουν καλυτερα αποτελεσματα απο τα 8mp). Στο hongmi 1s και στο 3c τα capacitive keys δεν φωτίζονται κατι που για εμένα είναι deal breaker.

 

Ψάξε και το zenfone 5 που πρότεινε ο προηγούμενος καθως και τα lenovo s860, iocean x8 mini και thl 4400. Το lenovo golden warrior ( η 3g/4g εκδοση αναμένεται) δείχνει αρκετά καλό.

 

Δες το νήμα του to2c.com εδώ στο φορουμ , τελευταια βλέπω αρκετά παράπονα. Στην στραβη φαίνεται το σωστο καταστημα και όχι αν όλα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo s860 η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταλάβει γιατί προτείνεται μεταξύ των άλλων, αφού έχει υποδεέστερα χαρακτηριστικά, αν μπορείς να μου εξηγήσεις επι αυτού.

Για iOcean και thl δεν νομίζω καθώς απ'ότι έχω διαβάσει σε χαμηλές τιμές δεν αξίζει να πας σε κάτι τέτοιο. Το Golden Warrior εκτός του οτι δεν έχει ακόμα την 3G έκδοση δεν μου αρέσει εμφανισιακά, πάει too much ένα "χρυσό" κινητό για μένα. Για το Α8 Warrior έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα.

 

Το zenfone 5 μου αρέσει αρκετά καθώς Asus και έχει intel cpu,αλλά και πάλι τα χαρακτηριστικά του είναι κατώτερα των άλλων.

 

Η επιλογή βασικά είναι σχετική αφού σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν μερικά καλά τηλέφωνα, όπως αυτά που αναφέραμε, και ο καθένας παίρνει αυτό που του αρέσει.

Πιο πολύ θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος σχετικά με την αγορά που ρώτησα. Στο θέμα του to2c βλέπω οτι υπάρχουν πολλά παράπονα σχετικά με τις αποστολές, να προτιμήσω κάποιο άλλο; Πχ vickmall ή minideal;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το lenovo A8 εννουσα και εγώ το οποίο βγαίνει και σε αλλά χρωματα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=395116

Αλλά πρεπει να το περιμένεις.

 

Το s860 το προτείνω λόγω αυτονομίας(4000mha) , ποιότητας κατασκευής και "σοβαρής-επαγγελματικης" σχεδιασης.Έχει και διπλό ηχείο. Ο 6582 αν δεν εισαι heavy gamer ειναι επαρκης . Έχω το μικροτερο μοντελο, το s660 και δεν το αλλαζω με τίποτα στα χρήματα του.

Προσωπικά ποτε δεν επιλέγω μονο βαση χαρακτηριστικών.

 

Απο τα υπολοιπα +1 στο coolpad f1 αν και σε αυτά τα χρήματα οτι και να πάρεις κάποιον συμβιβασμό πρεπει να κανεις.

 

Στο θεμα του καταστηματος αυτήν την στιγμη καλυτερες κριτικες παντως βλέπω για vickmall και minideal.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κινητά στα λεφτά που δίνεις έχει και η Lenovo. Μάλιστα από τον άλλο μήνα έρχεται επίσημα και στην Ελλάδα απ' ότι μαθαίνω. Λίστα κινητών από αξιόπιστο μαγαζί μπορείς να δεις και εδώ -> http://www.coolicool.com/goods/search/index?encode=YTo0OntzOjE4OiJnb29kcy9zZWFyY2gvaW5kZXgiO3M6MDoiIjtzOjE4OiJzZWFyY2hfY2F0ZWdvcnlfaWQiO3M6MDoiIjtzOjg6ImtleXdvcmRzIjtzOjY6Imxlbm92byI7czoxODoic2VhcmNoX2VuY29kZV90aW1lIjtpOjE0MDgwMjEwMDU7fQ==
Link to comment
Share on other sites

εφοσον δινεις περιπου 130€, οι καλυτερες επιλογες σου ειναι δυο: f1 και honor 3c.

διαβασε τα νηματα τους και κρινε εσυ. το to2c ειναι αξιοπιστο, οπως και τα minideal και vickmall.

αν θες να δωσεις περισσοτερα, προτεινω redmi note enhanced, αν λιγοτερα, s660 & 7320.

απο τα υπολοιπα που προτεινουν πιο πανω οι φιλοι εδω, μονο το a8 θα κοιταζα οταν βγει.

 

η τελικη τιμη ειναι αυτη που βλεπεις στο καταστημα. τα μεταφορικα ειναι δωρεαν.

ναι, ταχυδρομειο σιγκαπουρης (singpost). καλυτερα χωρις κουτι.

αν το root ειναι δωρεαν, διαλεξε το, αλλιως το κανεις εσυ μονος σου μετα,

ακολουθωντας τις οδηγιες που θα βρεις στο νημα της συσκευης εδω στο φορουμ.

 

θα δουν τη χωρα και θα βαλουν τον αντιστοιχο φορτιστη-ανταπτορα. δε χρειαζεται να τους το πεις.

ουτε χρειαζεται να τους πεις να το ελεγξουν. το κανουν ετσι κι αλλιως. ναι, θα εχει ελληνικα και play store.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, κάτι τελευταίο έχω δει που λένε να το στείλουν ως δώρο και χρεώνονται +24$, πρέπει να το πω αυτό; Και θα μου πάει 24$ παραπάνω;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, κάτι τελευταίο έχω δει που λένε να το στείλουν ως δώρο και χρεώνονται +24$, πρέπει να το πω αυτό; Και θα μου πάει 24$ παραπάνω;

 

αν θες να γλυτωσεις τελωνειο γραψτο. Δεν χρεωνουν τιποτα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να γλυτώσω ναι, ευχαριστώ. Πλεον είμαι μεταξύ F1 και ZenFone 5, το F1 μοιάζει καλύτερο αλλά το 5 μου φαίνεται πιο ποιοτικό, προσπαθώ ακόμα να επιλέξω :p
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να γλυτώσω ναι, ευχαριστώ. Πλεον είμαι μεταξύ F1 και ZenFone 5, το F1 μοιάζει καλύτερο αλλά το 5 μου φαίνεται πιο ποιοτικό, προσπαθώ ακόμα να επιλέξω :p

 

το 5 εμενα μου φαινεται ασχημο. Αλλα ειναι πολυ ποιοτικο τηλεφωνο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ ίδια είναι, ίσως στα χαρακτηριστικά να είναι λίγο καλύτερο το F1, αλλά to zenfone έχει Intel αντί για mediatek που μάλλον είναι καλύτερος, και έχει και kitkat, δεν ξέρω αν το F1 έχει κιτkat
Link to comment
Share on other sites

Το F1 υποστηρίζει KitKat, το 5 έχει Ιntel αλλά 2πύρηνο αντί 8πύρηνου, με hyper-threading ομως kai vt-x που δεν ξέρω αν τα χει ο 6592. Γενικά πάντως το F1 μοιάζει πιο δυνατό, αν ήταν ASUS θα το παιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να γλυτώσω ναι, ευχαριστώ. Πλεον είμαι μεταξύ F1 και ZenFone 5, το F1 μοιάζει καλύτερο αλλά το 5 μου φαίνεται πιο ποιοτικό, προσπαθώ ακόμα να επιλέξω :p

 

τα bezels του zenfone 5 μπορω να τα ανεκτω

ομως η μπαταρια του (2110mah) για μενα ειναι deal breaker.

αν δε σε ενδιαφερει η μπαταρια, ειναι μια χαρα κινητο.

 

αν κοιτας την εκδοση 2ram/16rom, ειναι €140

και στα 155€ παιζει το redmi note enhanced (2ram/8rom)

κατι που παλι προκαλει σκεψεις (αν εισαι οκ με τις 5,5")

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως η μπαταρία του είναι μειονέκτημα γιαυτό και το 6 έχει 3500mah μπαταρία αλλά πάει κανα 50αρι παραπάνω και δεν αξίζει.

Το redmi note πάει 155€ και απ' την άλλη το F1 128€ αλλά η μόνη διαφορά με το F1 που βλέπω είναι η μπαταρία του.

 

Συνεχίζω να μπερδεύομαι :p

 

edit: Απέκλεισα το zenFone, και σκέφτομαι μεταξύ και του redmi note τώρα και του F1. Στα συν του F1 βλέπω την τιμή καταρχάς, την οθόνη αφού έχει Gorilla Glass και την πίσω κάμερα αφού είναι της sony (ίδια με του S4 αν έψαξα καλά), μείον η μπαταρία του που είναι πιο χαμηλή και το UI που απ'οτι διαβάζω είναι χειρότερο του Xiaomi. (η διαφορά στις ίντσες δεν με πειραζει)

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα μου πείτε να διαλέξω το Xiaomi γιατί όμως;

Edited by Mhc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...