Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους :)

 

Ψάχνω Κινέζικο κινητό για φιλικό πρόσωπο, με το budget μέγιστα στα 250.

 

Προτεραιότητες : μπαταρία, επιδόσεις, κάμερα.

 

 

 

Έχω ήδη προτείνει το αξιόλογο meizu m1 note, αλλά θέλω και άλλες προτάσεις. Ας μην ξεπεραστεί το budget.

Ευχαριστώ πολύ :D

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποια συσκευη να επιλεξω απο τις παρακατω?

Nokia Lumia 635,HTC Desire 510,Huawei Ascend G620S ή Sony Xperia T3?

η συσκευη θα αποκτηθει δωρεαν λογο ανανεωσης συμβολαιου απο cosmote

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! :)

 

Βρίσκομαι σε αναζήτηση ενός απλού, dual sim κινητού, με κόστος έως 100 ευρώ.

Επειδή έχω βαρεθεί να πατιούνται κατά λάθος διάφορα πλήκτρα, ακόμα και μέσα στις θήκες, θα προτιμούσα να είναι αναδιπλούμενο.

Κάτι που επίσης έχω βαρεθεί, είναι το...Android! Καλό, χρυσό και άγιο (λέμε, τώρα...), αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Συνεπώς, τα παλιά-καλά λειτουργικά που είχε η κάθε εταιρία, μου αρκούν.

Βέβαια, εάν υπάρχει κάποια πολύ αξιόλογη συσκευή με Android, θα κάνω αυτήν την...υποχώρηση! :p

 

Μερικές απαραίτητες απαιτήσεις, όσο...παλιομοδίτικες ή δεδομένες φαντάζουν τη σήμερον ημέρα, είναι:

- διάρκεια μπαταρίας κάποιων ημερών (δυο-τριών, τουλάχιστον)

- ραδιόφωνο, στοιχειώδες music player, έξοδο ακουστικών 3,5"

- SDcard, bluetooth, Wi-Fi

- σύνδεση με υπολογιστή για αρχειοθέτηση και back-up

- δυνατότητα επιλογής ιδιαίτερου ήχου κλήσης ανά επαφή

- καταχώρηση επαφών και σε ομάδες (για ομαδικό ήχο κλήσης)

- βασικές λειτουργίες (ξυπνητήρια, ημερολόγια κλπ.)

- κάμερα, όσο το δυνατόν πιο...ανεκτή!

 

Εχμμμμ...ΜΟΝΟ αυτά...!:lol::lol::lol:

 

Σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων! :)

"Και να, αδερφέ μου, που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα, ήσυχα, ήσυχα κι απλά"
Link to comment
Share on other sites

Χρηση Internet, παιχνιδια, e-books. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.

 

Αξιζει το ipad mini στα 211 ευρω ή γινεται η δουλεια και με κατι πιο φθηνο; Απλα θελω οσο πιο smooth εμπειρια γινεται. Προοριζεται για ατομο που ειχε επαφη με Ipad mini. Οποτε δε θελω να απογοητευτει.

Link to comment
Share on other sites

κάτι που πλησιάζει κάπως........... είναι αυτό.............

https://www.skroutz.gr/s/435181/Motorola-Gleam.html

 

αλλιώς πας για japan μερια (να πας ο ίδιος εκεί.........) γιατί εδώ δεν υπάρχει κάτι (ούτε στην κίνα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το lenovo s90 απο το geekbuying. το εχει αγοράσει κανένας ? αξίζει τα λεφτά του ?

Υπάρχει περίπτωση να ειναι μαιμού ?

Link to comment
Share on other sites

Με 270€ παίρνεις το LG G2 που ειναι πάρα πολύ καλό σε χαρακτηριστικά. Απο τις καλύτερες και οικονομικότερες επιλογές θα έλεγα.

Δημήτρης

Επαγγελματίας Web Designer, Προγραμματισής και Γραφίστας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Δύο γνωστές μου θέλουν να αγοράσουν από ένα smartphone που να καλύπτεται από εγγύηση στην Ελλάδα και να είναι android.

Τα θέλουν αποκλειστικά και μόνο για φωτογραφίες και διαθέτουν 250€ για κάθε συσκευή.Σ΄αυτά τα λεφτά υπάρχει κάτι αξιόλογο για φωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

OnePlus One ή κάτι από meizu. Είναι οι μοναδικές συσκευές που μου αρέσουν, που νιώθω πως υπάρχει κάτι special σε αυτές.. Οι υπόλοιπες είναι απλά καλές συσκευές, 1+1 και meizu έχουν το κάτι παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Eριξα μια ματιά στις τιμές.Ποιο από τα παρακάτω βγάζει καλύτερες φωτο?Aν υπάρχει κάτι άλλο...ευπρόσδεκτο

LG G2

Sony z1 compact

Huawei Ascend P7

Link to comment
Share on other sites

Eριξα μια ματιά στις τιμές.Ποιο από τα παρακάτω βγάζει καλύτερες φωτο?Aν υπάρχει κάτι άλλο...ευπρόσδεκτο

LG G2

Sony z1 compact

Huawei Ascend P7

 

και τα τρια ειναι οκ αν πάρουμε με την σειρα p7->z1c->g2 αλλα camera phone δεν ειναι με τπτ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι. Επειδή πρόκειται να αγοράσω μια από τις 2 συσκευές θα ήθελα να ακούσω γνώμες ειδικά από κάποιον που δουλεψε και τις 2 συσκευές. Το ξέρω είναι διαφορετικές σε μέγεθος και specs ωστόσο και οι 2 μου αρέσουν για διαφορετικους λόγους. Θα μπορούσε κάποιος να δώσει τα συν και τα πλην της κάθε μίας μέσα από την εμπειρία της καθημερινής χρήσης;

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω για το Huawei των 2gb ram ενώ το LG των 3gb ram

Link to comment
Share on other sites

lenoνo νibe x2 το μονο αρνητικο μικροτερη μπαταρια σε σχεση με meizu m1 note
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Ο.κ.σιγουρα ,αλλά το ζητούμενο είναι να πάρουν το καλύτερο στα χρήματα που διαθέτουν.

 

p7 τοτε (οσο αφορά την camera ειναι καλύτερο απο όσα ανέφερες)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να γίνει μια υπέρβαση στο οικονομικό, στα 300 υπάρχει το galaxy k zoom στο σκρουτζ

 

edit: υπάρχει ακόμα και το s4 zoom ακόμα φθηνότερα, απο τις καλύτερες κάμερες που υπάρχουν στα android μην πω η καλύτερη

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να γίνει μια υπέρβαση στο οικονομικό, στα 300 υπάρχει το galaxy k zoom στο σκρουτζ

edit: υπάρχει ακόμα και το s4 zoom ακόμα φθηνότερα, απο τις καλύτερες κάμερες που υπάρχουν στα android μην πω η καλύτερη

 

Μπα δεν γίνεται υπέρβαση στο οικονομικό.Αρα προς το παρόν θα τις προτείνω P7 και s4 zoom και βλέπουμε...

 

Edit: Σήμερα τις τα έδειξα σε διάφορες φωτο και αποφάσισαν να πάρουν και οι δύο το P7 αφού το δούνε και από κοντά γιατί στις φωτο τις άρεσε πολύ.

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας.

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε θέλω καινούριο. Το κινητό πέρα από την καθημερινή χρήση, social media, καλή διάρκεια ζωής μπαταρίας λόγω συνεχούς χρήσης 3G/4G (αν και οτιδήποτε θα μου φανεί καλύτερο μετά από το πόση μπαταρία τρώει η 6αρα οθόνη του Mega 6.3 που έχω αν είναι κάτω από ήλιο), απαιτητικό gaming (FIFA, Real Racing, NFSMW κλπ), και χρήση ως κάμερα/βιντεοκάμερα γιατί δεν θα ήθελα να πάρω ξεχωριστή συσκευή για αυτήν τη δουλειά.

 

Διάβασα σε πολλά φόρουμ/σάιτ ότι με το update σε lollipop το G3 διορθώθηκε πολύ. Επίσης το είδα σε δύο μαγαζιά, ένα με 4.4.2 και ένα με 5.0. Με 5 λεπτά χρήση είδα μια μικρή διαφορά. Πιάνοντάς το βέβαια ήταν ζεστό. Οπότε αν ζεσταίνεται σε ένα μαγαζί που απλά ανάβει και σβήνει κάθε λίγο ή ανοίγει καμιά κάμερα, πως θα είναι σε καθημερινή χρήση. Η οθόνη για 1440p δεν μου έκανε τρομερή εντύπωση. Σημαντικό αρνητικό και το γεγονός ότι πολλά απαιτητικά παιχνίδια κολλάνε λόγω πολύ μεγάλης ανάλυσης. Από την άλλη, πολλά χαρακτηριστικά του μου άρεσαν, όπως το design με τα τόσο μικρά bezels. Ίσως ακουστεί χαζό, αλλά επίσης θα έπαιρνα σίγουρα μαζί με το κινητό και τη θήκη με τον κύκλο η οποία με ενθουσίασε. :p

 

Το Ζ2 το είχα στο μυαλό μου για πιο παλιό τηλέφωνο αλλά είδα πως βγήκε πριν 1 χρόνο σχεδόν. Είχα βέβαια διαβάσει πως ζεσταίνεται κατά την βιντεοσκόπηση 4Κ, και μάλιστα υπάρχει προειδοποιητικό μήνυμα πριν τη χρήση της βιντεοκάμερας. Μεγάλο θετικό τα 3GB RAM και το ότι είναι πιό κοντά στις 5" που ψάχνω. Ως κάτοχος Galaxy Mega 6.3 εδώ και 1.5 χρόνο, θέλω να πάω σε κάτι αρκετά μικρότερο των 6". Το LG αν και 5.5 "δείχνει" μικρό.

 

Τα Galaxy Alpha και A5 είναι εκτός συζήτησης μόνο λόγω μικρής ανάλυσης, και μεγέθους, όπως μάλλον και το GT-I9506. Θα ξαναπάω να δω και το Z2 από κοντά και θα κρίνω.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! :D

Edited by tasospap321
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...