Jump to content

Περι ποινών ο λόγος....


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κύριοι καλησπέρα σας....

ειπα να βάλω αυτο το θρεντακι , για να ενημερωθουμε οσοι δεν ξερουμε και να μας λυθουν αποριες..

 

τι ακριβως γίνεται λοιπον με το θέμα των ποινών?

εννοώ οταν για τον α,β,γ λόγο , θελεις - πρεπει να αλλαξεις εταιρεία και σε απειλουν με ποινή.

 

προσωπικά μου εχει συμβεί να κάνει βλακεία η φορθνετ σε μεταφορά μου σε wind και να μου στείλει ποινή.

επίσης τωρα σε μια αλλη μου γραμμή wind θέλω να την μεταφέρω σε hol και σκεφτομαι τα διαδικαστικα.

 

 

σε ερωτήσεις που έχω θέσει σε "γνώστες", οι περισσότερες απαντήσεις που πήρα ήταν του στυλ "γραψτους κανονικά, δεν εχουν δικαίωμα, δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα κλπ κλπ"

 

επισης σε μια τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με μία τεχνικό της wind, της ανεφερα το προβλημα που δημιουργήθηκε και μου είπε.... αγνόησε τους κανονικα....και σου μιλάω σαν συνανθρωπος τωρα και όχι ως υπάλληλος εταιρείας.....ειχα το ιδιο προβλημα με την μεταθεση του αντρα μου, ακυρωσα γραμμή και εχω την ποινή 2 χρονια στο συρταρι μου να κάθεται..

βεβαια θα μου πείτε τωρα.....ε τί άλλο θα σου έλεγε??

 

όπως και να έχει θα ηθελα πολυ να ακουσω (και άλλοι πολλοι ειμαι σιγουρος) τις αποψεις σας .....εμπεριστατωμένες και μή.

 

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές θα πρέπει κάποτε στην Ελλάδα να μάθουμε να είμαστε υπεύθυνοι στο που βάζουμε την υπογραφή μας. Η κάθε εταιρία καλώς ή κακώς σε δεσμεύει με ένα συμβόλαιο για να σου παρέχει υπηρεσίες. Υπογράφοντας, αποδεχόμαστε και συγκεκριμένους όρους, όπως τέλος διακοπής σε περίπτωση που δεν τηρήσουμε τους όρους της συμφωνίας, όπως επανειλλημένως αναφέρεις ότι έχεις κάνει. Λειτουργώντας με αυτό τον τρόπο κινδυνεύεις να βρεθείς προ-εκπλήξεως, μιας και το δίκιο είναι με το μέρος της εταιρίας-παρόχου υπηρεσιών. Μια λογική κίνηση από την πλευρά της εταιρίας είναι να καταστήσει το ποσό ληξιπρόθεσμο και έπειτα βάσει όρων σύμβασης να τοκίζει το ποσό. Όταν το ποσό αυτό μετά από κάποια χρόνια ανέβει λόγω τόκων, τότε θα σου έρθει μάλλον και ενα ωραιότατο εξώδικο, το οποίο θα σε καλεί να πληρώσεις ότι χρωστάς + τρεχούμενους τόκους. Σε περιπτώσεις που οφειλέτες έχουν μεγάλες οφειλές, τάξεως €1500+, ο πάροχος μπορεί να προχωρήσει σε διαταγή πληρωμής, η οποία είναι μια σοβαρή νομική διαδικασία εναντίον σου. Όταν θα καταλάβεις τη σοβαρότητα της κατάστασης, τα λεφτά που θα σου πάρει ο δικηγόρος που θα αναγκαστείς να προσλάβεις, θα είναι απείρως περισσότερα από το ευτελές ποσό που θα έπρεπε να καταβάλεις αρχικώς.
Link to comment
Share on other sites

Τον τεχνικό της wind δεν τον ενδιαφέρει αν εσύ έχεις κάποια οφειλή και για αυτό στα έλεγε αυτά . Αν εσύ έχεις σπάσει το συμβόλαιο νωρίτερα από το προκαθορισμένο διάστημα που είχες υπογράψει με forthnet τότε λογικά θα υπάρχει ποινή χρηματική όπως είναι αναμενόμενο όχι μόνο από τη forthnet αλλά σε όποια εταιρεία και αν ήσουν
Link to comment
Share on other sites

@ Gataros +100000000

 

Έάν δεν αρέσουν οι όροι κάποιας εταριάς δεν πας σε αυτή... Από τη στιγμή που υπογράφεις είσαι υποχρεωμένος νομικά να τηρείς το συμβόλαιο... Εάν σου έρθει μετά από 2-3 χρόνια θα κλαις με μαύρο δάκρυ... Προσέχουμε πολύ με αυτά τα συμβόλαια...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές θα πρέπει κάποτε στην Ελλάδα να μάθουμε να είμαστε υπεύθυνοι στο που βάζουμε την υπογραφή μας. Η κάθε εταιρία καλώς ή κακώς σε δεσμεύει με ένα συμβόλαιο για να σου παρέχει υπηρεσίες. Υπογράφοντας, αποδεχόμαστε και συγκεκριμένους όρους, όπως τέλος διακοπής σε περίπτωση που δεν τηρήσουμε τους όρους της συμφωνίας, όπως επανειλλημένως αναφέρεις ότι έχεις κάνει. Λειτουργώντας με αυτό τον τρόπο κινδυνεύεις να βρεθείς προ-εκπλήξεως, μιας και το δίκιο είναι με το μέρος της εταιρίας-παρόχου υπηρεσιών. Μια λογική κίνηση από την πλευρά της εταιρίας είναι να καταστήσει το ποσό ληξιπρόθεσμο και έπειτα βάσει όρων σύμβασης να τοκίζει το ποσό. Όταν το ποσό αυτό μετά από κάποια χρόνια ανέβει λόγω τόκων, τότε θα σου έρθει μάλλον και ενα ωραιότατο εξώδικο, το οποίο θα σε καλεί να πληρώσεις ότι χρωστάς + τρεχούμενους τόκους. Σε περιπτώσεις που οφειλέτες έχουν μεγάλες οφειλές, τάξεως €1500+, ο πάροχος μπορεί να προχωρήσει σε διαταγή πληρωμής, η οποία είναι μια σοβαρή νομική διαδικασία εναντίον σου. Όταν θα καταλάβεις τη σοβαρότητα της κατάστασης, τα λεφτά που θα σου πάρει ο δικηγόρος που θα αναγκαστείς να προσλάβεις, θα είναι απείρως περισσότερα από το ευτελές ποσό που θα έπρεπε να καταβάλεις αρχικώς.

 

δεν διαφωνω στα περισσοτερα που γραφεις, απλα στην δικη μου περιπτωση, η εταιρεια εκανε λαμογια, και θελει το λαθος της να το πληρωσω εγω....για αυτο και μονο δεν τους πληρωνω την ποινη.

αλλιως ειμαι στις υποχρεωσεις μου, παντα ενταξει

ακρη δεν εβγαλα με την εταιρεια....για εεττ γελανε και οι πετρες....οποτε τι μου μενει?

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω στα περισσοτερα που γραφεις, απλα στην δικη μου περιπτωση, η εταιρεια εκανε λαμογια, και θελει το λαθος της να το πληρωσω εγω....για αυτο και μονο δεν τους πληρωνω την ποινη.

αλλιως ειμαι στις υποχρεωσεις μου, παντα ενταξει

ακρη δεν εβγαλα με την εταιρεια....για εεττ γελανε και οι πετρες....οποτε τι μου μενει?

 

Σε γενικές γραμμές επειδή δεν ξέρω τί έχει συμβεί στην περίπτωση σου και αν έχεις δίκιο ή αδικο, επειδή ο πάροχος έχει το πάνω χέρι λόγω της υπογραφής που έβαλες, καλό θα ήταν αν το ποσό δεν είναι μεγάλο, να κάτσεις και να μιλήσεις μαζί τους, να εξοφλησεις το ποσό τμηματικά, με δόσεις, όσο σου επιτρέπουν φυσικά τα οικονομικά σου. Έτσι και οκ θα είσαι και ο παροχος δεν θα σε πρήξει στις επιστολές κλπ.

 

Εκτός και αν έχεις διάθεση και χρήματα να προσλάβεις δικηγόρο, να τους πας νομικά στέλνωντας εσύ εξώδικο κόστους 60€ (η χαρά των δικηγόρων, από αυτά βγάζουν χρήματα) και μετα από κανένα χρόνο και αφού έχεις κάνει πλούσιο το δικηγόρο σου, να φθάσεις στην καλύτερη να μην πληρώσεις τίποτα στον πάροχο. Βέβαια το τί θα έχεις δώσει στο δικηγόρο.....

Edited by Gataros
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές θα πρέπει κάποτε στην Ελλάδα να μάθουμε να είμαστε υπεύθυνοι στο που βάζουμε την υπογραφή μας. Η κάθε εταιρία καλώς ή κακώς σε δεσμεύει με ένα συμβόλαιο για να σου παρέχει υπηρεσίες. Υπογράφοντας, αποδεχόμαστε και συγκεκριμένους όρους, όπως τέλος διακοπής σε περίπτωση που δεν τηρήσουμε τους όρους της συμφωνίας, όπως επανειλλημένως αναφέρεις ότι έχεις κάνει. Λειτουργώντας με αυτό τον τρόπο κινδυνεύεις να βρεθείς προ-εκπλήξεως, μιας και το δίκιο είναι με το μέρος της εταιρίας-παρόχου υπηρεσιών. Μια λογική κίνηση από την πλευρά της εταιρίας είναι να καταστήσει το ποσό ληξιπρόθεσμο και έπειτα βάσει όρων σύμβασης να τοκίζει το ποσό. Όταν το ποσό αυτό μετά από κάποια χρόνια ανέβει λόγω τόκων, τότε θα σου έρθει μάλλον και ενα ωραιότατο εξώδικο, το οποίο θα σε καλεί να πληρώσεις ότι χρωστάς + τρεχούμενους τόκους. Σε περιπτώσεις που οφειλέτες έχουν μεγάλες οφειλές, τάξεως €1500+, ο πάροχος μπορεί να προχωρήσει σε διαταγή πληρωμής, η οποία είναι μια σοβαρή νομική διαδικασία εναντίον σου. Όταν θα καταλάβεις τη σοβαρότητα της κατάστασης, τα λεφτά που θα σου πάρει ο δικηγόρος που θα αναγκαστείς να προσλάβεις, θα είναι απείρως περισσότερα από το ευτελές ποσό που θα έπρεπε να καταβάλεις αρχικώς.

 

σε γενικες γραμμες,καλα το αναφερεις γιατι σε ορισμενες περιπτωσεις τα συμβολαια ειναι καταχραστικα,οπως και τα πανωτοκια που αναφερεις..

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καταρχήν δεν είναι η χαρά του δικηγόρου να τρώει χρόνο για να ασχοληθεί με διαφορές 80 ευρώ. Δεύτερον, είναι δύσκολο να πάρει μόνο 60 ευρώ για ένα εξώδικο, αλλά ο καθένας ζητάει ότι νομίζει, πόσω μάλλον όταν τρώει χρόνο για την υπόθεση και τρέχει στα δικαστήρια. Υπάρχουν και Ενώσεις καταναλωτών που πληρώνουν έμμισθους Δικηγόρους για τον λόγο αυτό.

 

Από εκεί και πέρα, η προσωπική μου άποψη είναι ότι επειδή ακριβώς τα συμβόλαια που υπογράφει ο καταναλωτής (το ασθενέστερο μέρος) αποτελούν Γενικούς Όρους Συναλλαγών θα πρέπει κρίνονται ευμενέστερα ως προς την καταχρηστικότητά τους και την καταχρηστικότητα της εφαρμογής τους από τις εταιρείες, εκ μέρους των ελεγκτικών αρχών και των δικαστηρίων.

 

Η προσωπική μου εμπειρία δε, είναι ότι αν η περίπτωση είναι κραυγαλεά παραβίαση της σύμβασης ή καταχρηστικής εφαρμογής της (ελλιπής ενημέρωση του καταναλωτή, σύμβαση εξ αποστάσεως, οριακές καταστάσεις χρονικά) και κάνει κάποιος καταγγελία στην ΕΕΤΤ, συνήθως οι εταιρείες πιστώνουν το ποσό μη παραδεχόμενες ότι έχουν άδικο ή ότι έδρασαν καταχρηστικά.

 

Έχει τύχει να στείλει η Forthnet σε συνδρομητή ο οποίος είχε προσπαθήσει να λύσει το ζήτημα ενδοεταιρικά το οφειλόμενο σε εισπρακτική εταιρεία (με ότι αυτό συνεπάγεται) και να χρειαστεί η προσφυγή στην ΕΕΤΤ ώστε να λυθεί το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ενημερωτικα λοιπον, η φορθνετ μετα απο τοσους μήνες μου έστειλε ενα ακομα, τιμολόγιο να το πω?

στο οποίο λοιπόν αναφέρει:

επιμένει στα 75 ευρώ ποινή διακοπής, και απο κατω γραφει.

ΜΕΙΟΝ 75 ευρώ ποινη διακοπής.

ΣΥΝ 4,5 ευρω (ο χρονος χρήσης κατα την δική της αποψη για τις μερες που έγινε το μπερδεμα και θεωρει οτι ήμουν ακομα στην εταιρεια

 

συνολο που χρωσταω λοιπν....4.5 ευρω.... για να δειτει τι π@@@@ είναι.... και πως βασίζονται στο φόβο μας να τρεξουμε να πληρωσουμε οτι βγαζουν.

ακομα και αυτα τα 5 ευρω΄ΔΕΝ θα παω να τα πληρωσω....ετσι γαι το ****το για τον πολεμο που μου εκαναν

Link to comment
Share on other sites

Α! καλα πριν κάνα 3αρι χρόνια είχα φορθνετ και εκανα φορητότητα στη hol,αλλά αυτοι(forthnet)συνέχιζαν να μου στέλνουν λογαριασμους οπου εγώ πήγα σε ενα καταστημα και τους έδειξα τον πρωτο λογαριασμο της hol.

Μετα απο 6 μηνες με πήραν απο δικηγορικό γραφείο και με απειλουσαν,ε τοτε τα πήρα και τους είπα οτι θα κάνω καταγγελία στον ΕΕΤΤ.

Την επόμενη μέρα με πήραν τηλέφωνο απο forhnet και ζητούσαν συγνώμη και οτι έγινε μπέρδεμα.

Είναι λίγο off topic αλλά ήθελα να τα πω!

Link to comment
Share on other sites

Α! καλα πριν κάνα 3αρι χρόνια είχα φορθνετ και εκανα φορητότητα στη hol,αλλά αυτοι(forthnet)συνέχιζαν να μου στέλνουν λογαριασμους οπου εγώ πήγα σε ενα καταστημα και τους έδειξα τον πρωτο λογαριασμο της hol.

Μετα απο 6 μηνες με πήραν απο δικηγορικό γραφείο και με απειλουσαν,ε τοτε τα πήρα και τους είπα οτι θα κάνω καταγγελία στον ΕΕΤΤ.

Την επόμενη μέρα με πήραν τηλέφωνο απο forhnet και ζητούσαν συγνώμη και οτι έγινε μπέρδεμα.

Είναι λίγο off topic αλλά ήθελα να τα πω!

 

και πολυ καλα εκανες, όλα αυτα πρεπει να λεγονται...

αλλα άσε....μην πω τιποτα τωρα για τον ΕΕΤΤ....ασε....

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικα λοιπον, η φορθνετ μετα απο τοσους μήνες μου έστειλε ενα ακομα, τιμολόγιο να το πω?

στο οποίο λοιπόν αναφέρει:

επιμένει στα 75 ευρώ ποινή διακοπής, και απο κατω γραφει.

ΜΕΙΟΝ 75 ευρώ ποινη διακοπής.

ΣΥΝ 4,5 ευρω (ο χρονος χρήσης κατα την δική της αποψη για τις μερες που έγινε το μπερδεμα και θεωρει οτι ήμουν ακομα στην εταιρεια

 

συνολο που χρωσταω λοιπν....4.5 ευρω.... για να δειτει τι π@@@@ είναι.... και πως βασίζονται στο φόβο μας να τρεξουμε να πληρωσουμε οτι βγαζουν.

ακομα και αυτα τα 5 ευρω΄ΔΕΝ θα παω να τα πληρωσω....ετσι γαι το ****το για τον πολεμο που μου εκαναν

 

γράψε εδώ το πρόβλημα https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799 και θα σε πάρουν αυτοί τηλέφωνο . Έτσι θα λυθεί πιο γρήγορα το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

γράψε εδώ το πρόβλημα https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799 και θα σε πάρουν αυτοί τηλέφωνο . Έτσι θα λυθεί πιο γρήγορα το πρόβλημα

 

πλεον δεν θεωρω οτι υπαρχει προβλημα για να το γραψω.

ασε που δεν θελω ουτε να τους ακουω ουτε να τους "βλεπω"

λεφτα δεν προκειται να παρουν, ας κανουν οτι θελουν

οταν τους ελεγα 500 φορες βοηθηστε να λυσουμε το προβλημα και την παρεξήγηση με εγραφαν κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...