Jump to content

Doogee Voyager2 DG310


spyrossss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παρελαβα σημερα αλλα βαζοντας την καρτα δεν χωρα να μπει η μπαταρια για να λειτουργησει.

Το εχει αντιμετωπισει κανενας άλλος η εκανα παλι τζακ ποτ ;;;

 

ακυρο ..... δεν χωρουσε η δευτερη καρτα.

όλα καλα τωρα.

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 837
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως προσπαθείς να βάλεις μεγάλη κάρτα SIM στη μικρή υποδοχή; Παίρνει μια μικρή (micro) και μια μεγάλη (mini), η κάθε μία πρέπει να μπει στη δική της υποδοχή.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κάποιος το GPS σε τακτική βάση να μου πει αν αξίζει . Γιατί στα άλλα DOOGEE που έχω δει είναι άστα .......:lol:

 

στο 12:50 αυτου του video

λεει οτι ειναι πολυ καλο το GPS, ακόμα και χωρις internet
Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε όλα τα mtk έχουν το θέμα τους με το gps ,ακολουθεις το σεταρισμα που περιγράφεται σε άλλο νήμα " mediatek gps setup" και κατασταση βελτιώνεται αισθητά ,τρέχω καθημερινώς igo,sygic χωρίς προβλημα
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε όλα τα mtk έχουν το θέμα τους με το gps ,ακολουθεις το σεταρισμα που περιγράφεται σε άλλο νήμα " mediatek gps setup" και κατασταση βελτιώνεται αισθητά ,τρέχω καθημερινώς igo,sygic χωρίς προβλημα

Επίσης είπαμε πως αυτό που γράφεις δεν ισχύει.

Τα περιστατικά με προβληματικό GPS δεν έχουν να κάνουν με τον mtk αλλά με την πολυ φθηνή κατηγορία κάποιων συσκευών πως για να φτάσουν να πωλούνται τόσο χαμηλά βάζουν ότι πιο ευτελές υπάρχει σε δέκτες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είπαμε πως αυτό που γράφεις δεν ισχύει.

Τα περιστατικά με προβληματικό GPS δεν έχουν να κάνουν με τον mtk αλλά με την πολυ φθηνή κατηγορία κάποιων συσκευών πως για να φτάσουν να πωλούνται τόσο χαμηλά βάζουν ότι πιο ευτελές υπάρχει σε δέκτες.

 

Ο δέκτης είναι μέσα στο SoC, οπότε δεν γίνεται σε μία συσκευή με MTK το GPS να σκοτώνει και σε άλλο να μην πιάνει δορυφόρο. Η διαφορά είναι απλά στην εξωτερική κεραία που βάζει ο κάθε κατασκευαστής. Οι φτηνιάρηδες βάζουν ότι νάναι και το κινητό χάνει σήμα για ψύλλου πήδημα. Από ένα επίπεδο ποιότητας και πάνω, δεν θα δεις τέτοια θέματα. Αυτά τα βλέπεις μόνο σε τηλέφωνα με συμπιεσμένη κοστολόγηση, που πάνε να βγουν με πολύ ανταγωνιστική τιμή στην αγορά, οπότε υποβαθμίζουν εσκεμμένα κάποια εξαρτήματα της συσκευής, ώστε να πέσει το κόστος κατασκευής. Σε παλιότερα Doogee το έβλεπες συχνά αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Σε καποιες συσκευές ( συνήθως στις πολύ φθηνες) ανεξαρτήτου cpu υπαρχουν διαφορές στην απόδοση του gps .

Πάντως με κανεναν από τους παρακάτω mediatek δεν εχω αντιμετωπίσει ποτε προβλημα με το Gps και μιλω για τους MTK6589T , MTK6589, MTK6582M, MTK6592 , και MTK6592Τ

Πρόσφατα δοκιμάζοντας και τον MT6582 ειχα για πρωτη φορα σοβαρά θέματα όπως αυτά που περιγράφονται παραπανω με το συχνό χάσιμο του στίγματος αλλα δεν μπορω να του χρεώσω την ιδια συμπεριφορά για ολες τις συσκευές που εχουν τον συγκεκριμένο γιατι διαβάζω πως δεν εχουν ολοι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είπαμε πως αυτό που γράφεις δεν ισχύει.

Τα περιστατικά με προβληματικό GPS δεν έχουν να κάνουν με τον mtk αλλά με την πολυ φθηνή κατηγορία κάποιων συσκευών πως για να φτάσουν να πωλούνται τόσο χαμηλά βάζουν ότι πιο ευτελές υπάρχει σε δέκτες.

 

Βλέπω το ξαναγραφεις και δεν σου απαντω μην χαλάσω το νημα ,διαβασε καλυτερα ,απο τη πρωτη στιγμή έγραψα για mtk soc ,γνωριζεις τι ειναι ετσι ; εσυ επιμένεις να διαχωριζεις τη Cpu ,το Gps receiver κτλ κτλ ,ενημερωσου καλυτερα δεν εχω χρόνο να σου εξηγησω ,γκουγκλαρισε το στη τελική . Ολες οι συσκευες που φορουν mtk εχουν προβλημα στην ευαισθησια του Gps έχουν γραφει πολλαααά αρθρα γι'αυτό και σε ελληνικά και σε ξένα φόρα ,εδω ευθυνεται βεβαια και η εξωτερικη κεραια που ειναι της πλάκας λογω φθηνής κατασκευής στα περισσότερα ( και εδω γινονται βεβαια διαφορες πατεντες για αλλαγη κεραιας .)

 

Υ.Γ Τωρα βλέπω σου απαντησε και ο φιλος @asterisd πιο πανω ,ενημερωσου καλυτερα για το περιεχει το soc !

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Oλες αυτές οι συσκευές oπου γινεται λογος σε αυτην την κατηγορία ( η τουλάχιστον στην συντριπτική τους πλειοψηφία) φορανε soc mtk (αναφέρω παραπανω μερικους κωδικους)

Συνεπώς όπως γράφει παραπάνω και ο asterisd δεν γινεται στην μία συσκευή με MTK το GPS να σκοτώνει και το άλλο να είναι κουκουρουκου…

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

Είμαι έτοιμος για την αγορά του κινητού και έχω μία απορία

Είδα πολλά reviews και δεν είδα σε κανένα να ανάβουν τα capacitive buttons

Με εφαρμογή μπορώ να το αλλάξω αυτό ή δεν γίνεται επειδή δεν ανάβουν καθόλου;

Όποιος έχει την συσκευή και γνωρίζει ας ρίξει τα φώτα του

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

Χωρίς Νερό Μπορώ...

Χωρίς Εσένα Όχι!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά κινητά με ΜΤΚ και το GPS ήταν από μέτριο ως χάλια παρ' όλες τις επεμβάσεις σε software και hardware που δοκίμασα . Δεν είχαν ακρίβεια και έχαναν το στίγμα πανεύκολα .Για αυτό ρώτησα αν το έχει κανείς σε χρήση καθημερινά το συγκεκριμένο που ακούω ότι είναι κάπως καλύτερο από gps. Έχω και τα DG800 και DG300 αλλά ειδικά το πρώτο δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει αξιοπρεπώς .
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

Είμαι έτοιμος για την αγορά του κινητού και έχω μία απορία

Είδα πολλά reviews και δεν είδα σε κανένα να ανάβουν τα capacitive buttons

Με εφαρμογή μπορώ να το αλλάξω αυτό ή δεν γίνεται επειδή δεν ανάβουν καθόλου;

Όποιος έχει την συσκευή και γνωρίζει ας ρίξει τα φώτα του

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

 

capacitive buttons δεν ανάβουν όσο κι αν προσπαθείς , τώρα σαν κινητό κανένα πρόβλημα, μπαταριά 2000mAh μου κρατάει δύο μέρες,με φυσιολογική χρήση , CPUMTK6582 1.3GHz Quad core, RAM 1GB δουλεύει πολύ καλά στο internet , με ωραία χρώματα και η αφή του χωρίς κανένα πρόβλημα , σε σχέση με άλλα κινητά το βολεύτηκα καλύτερα .Για φωτογραφιες στα 5.0MP πολύ μέτριες για λήψη το βράδυ την ήμερα καλύτερα μην φανταστείς απίθανα πράγματα .Για την τιμή μια super αγορά

Link to comment
Share on other sites

το gps είναι εξαιρετικό. το θέμα είναι πως έκανα κατι βλακείες με το mobile uncle και δε μου συνδεεται το ίδιο γρήγορα. ξέρει κανείς ποιο αρχείο να πάρω από την official rom για να επανέλθει; το gps.conf η conf.gps δεν υπάρχει στις ρομ που βρήκα..
Link to comment
Share on other sites

capacitive buttons δεν ανάβουν όσο κι αν προσπαθείς , τώρα σαν κινητό κανένα πρόβλημα, μπαταριά 2000mAh μου κρατάει δύο μέρες,με φυσιολογική χρήση , CPUMTK6582 1.3GHz Quad core, RAM 1GB δουλεύει πολύ καλά στο internet , με ωραία χρώματα και η αφή του χωρίς κανένα πρόβλημα , σε σχέση με άλλα κινητά το βολεύτηκα καλύτερα .Για φωτογραφιες στα 5.0MP πολύ μέτριες για λήψη το βράδυ την ήμερα καλύτερα μην φανταστείς απίθανα πράγματα .Για την τιμή μια super αγορά

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!

Ναι σίγουρα δεν μπορείς να έχεις πολλές απαιτήσεις στην κάμερα σε κινητό των 75€.

Αυτό που έχει σημασία είναι να έχει ικανοποιητικό wifi και να μην κρασάρει σε οτιδήποτε κάνω όπως με το αποτυχημένο sony xperia sole που πραγματικά ήταν σκέτη απελπισία!!

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Χωρίς Νερό Μπορώ...

Χωρίς Εσένα Όχι!!!

Link to comment
Share on other sites

Oλες αυτές οι συσκευές oπου γινεται λογος σε αυτην την κατηγορία ( η τουλάχιστον στην συντριπτική τους πλειοψηφία) φορανε soc mtk (αναφέρω παραπανω μερικους κωδικους)

Συνεπώς όπως γράφει παραπάνω και ο asterisd δεν γινεται στην μία συσκευή με MTK το GPS να σκοτώνει και το άλλο να είναι κουκουρουκου…

 

Γινεται και παραγινεται και δεν εξαρταται απο το soc( μτκ) αλλά απο την κεραια η οποια διαφερει απο συσκευη σε συσκευή λογω ανυπαρκτου ποιοτικου ελέγχου στους κινεζους ,ετσι σε πολλά περσινης σοδειας zte967-zte987 ,zopo700-820 η κεραια gps διαφερει απο ενα λεπτο συρμα ή ενα φυλλο αλουμινοχαρτο ,οταν εγιναν διαφορες παρεμβασεις τοσο στη κεραια ,ή στη μονωση της ή ακόμη και στη κόλληση οπου ειναι εφικτο ,το κινητο πεταγε τόσο στο λοκαρισμα όσο και στη ληψη δορυφόρων .

 

Για του "λογου το αληθές" 2 "ιδια"zte967( mtk6589) και 1 xperia neo V (qualcomm MSM8255 Snapdragon) στο ιδιο σημειο test ληψης gps,πριν κάποιο καιρό ..

https://www.dropbox.com/s/smzm2gl7nmhbixh/IMG_20131103_120321.jpg?dl=0

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!

Ναι σίγουρα δεν μπορείς να έχεις πολλές απαιτήσεις στην κάμερα σε κινητό των 75€.

Αυτό που έχει σημασία είναι να έχει ικανοποιητικό wifi και να μην κρασάρει σε οτιδήποτε κάνω όπως με το αποτυχημένο sony xperia sole που πραγματικά ήταν σκέτη απελπισία!!

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

 

το wifi είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό πιάνει στο δωμάτιο μου στον δεύτερο όροφο <το ρουτερ είναι απο κάτω> αυτό που βόλεψε είναι η αφή του ανταποκρίνεται σαν ένα κινητό πολλών ευρώ , ρολάρει πολύ καλά χωρίς κωλύματα . Και σε σελίδες βαριές χωρίς να κρασάρει .Μάλιστα θα έχεις Update λογισμικού, σημαντικές διαφορές δεν είδα. Να το αγοράσεις !!!χωρίς άλλη σκέψη, και με χωρίς προβλήματα επικοινωνίας

Link to comment
Share on other sites

το gps είναι εξαιρετικό. το θέμα είναι πως έκανα κατι βλακείες με το mobile uncle και δε μου συνδεεται το ίδιο γρήγορα. ξέρει κανείς ποιο αρχείο να πάρω από την official rom για να επανέλθει; το gps.conf η conf.gps δεν υπάρχει στις ρομ που βρήκα..

 

διαβασε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981,θα βρεις και το αρχειο παραμετρων Gps.conf θα το ριξεις στη συσκευή σου ,στο /etc/ ,πρεπει να εισαι root ! Η συκευή σου δεν περιέχει αυτο το αρχειο ,μην ψαχνεις αδικα :)

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Οποιος κατοχος Doogee DG310 ενδιαφερεται εχω προς πωληση θηκη και ζελατινες για το κινητο μιας και μου βγηκε προβληματικη η συσκευη και την επεστρεψα πισω αλλα μου εμεινε η θηκη και οι ζελατινες.

Στειλτε μου pm να σας δειξω για ποια θηκη και ποιες ζελατινες αναφερομαι.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ αλλα δε διορθωσε τελικα κάτι. google maps και ulmon με δειχνουν αμέσως αλλά αυτό πρέπει να χει να κάνει με το ιντερνετ, το here maps και το gps test αν δε βγω έξω δεν πιάνει καθόλου σήμα. μέχρι πριν κάποιες μέρες με έδειχνε κατευθείαν όπου και να μουνα. μη λέω βλακείες λειτουργει αλλά νομίζω έχει χάσει λίγο μετά τις ρυθμίσεις.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405 με αυτό τον οδηγό είμαστε κομπλε για να περάσουμε τη ρομ από το official site έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο σπιτι μην περιμενεις πολλα , αν μπορεις πηγαινε κοντα σε παραθυρο , συνηθως θελει να βλεπεις ουρανο ...
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο σπιτι μην περιμενεις πολλα , αν μπορεις πηγαινε κοντα σε παραθυρο , συνηθως θελει να βλεπεις ουρανο ...

για πες μου τι καιρό κάνει ; μαύρα μεσάνυχτα έχεις:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη κανει αναβαθμιση ΟΤΑ ;

η μηπως χρειαζεται κατεβασμα αρχειου και μεσω καλωδιου ;

Στον ελεγχο για ενημερωσεις εμφανιζεται χωρις νεωτερη ενημερωση.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα gps που να μπορω να βάζω στην μνήμη του κάποια σημεία και το τηλέφωνο να με πήγαινει σε αυτά όταν θέλω? Αν ναι ποιο είναι αυτό?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...