Jump to content

Xiaomi Mipad


Saleakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 946
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

καλησπέρα, το έχω παραγγείλει το 64άρι από vickmall με την θήκη που έχει εκει στις επιλογές. Έχω επιλέξει με Netherlands post και γενικά βλέπω είναι καλη η εξέλιξη της μεταφοράς προς Κύπρο(δείτε την εικόνα και πείτε αν κάνω εγώ λάθος). Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Δεν είμαι έμπειρος σε αυτό το αντικείμενο με της Rom. Το ταμπετάκι λέει έχει την ελληνική γλώσσα στο vickmall. Τελικά τι χρειάζεται να κάνω πάνω σε αυτό όταν το παραλάβω και με ποιους τρόπους; Επίσης αν κάποιος αγόρασε από vickmall, η θήκη με την οποία επέλεξα,είναι καλή; ή χρειάζεται να πάρω κάποια άλλη; και επίσης δεν έχω αγοράσει ακόμη tempered glass, δεν είχε διαθέσιμο το vickmall,είναι όντως απαραίτητο να θέλει αυτό το τζάμι μπροστά;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις θα επιλέξεις την ελληνική γλώσσα.Δεν ξέρω αν εννοείς κάτι άλλο. Η θήκη από το Vickmall είναι μια χαρά.Tempered glass το θεωρώ απαραίτητο για να ησυχάσεις από γραντζουνιές και από περίπτωση πτώσης.

Μην αλλάξεις rom ακόμα, εκτός αν αντιμετωπίζεις προβλήματα με την ήδη φορτωμένη από το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ένα καλό tempered glass θα ήθελα να προτινεις φίλε!

Αγόρασα την Nillkin από εδώ

Δυστυχώς την αγόρασα στα 14 περίπου € και ο ίδιος την πουλάει τώρα 19.2€.Αν μπορέσεις να τη βρεις φτηνότερα χτύπα τη.

Να συμπληρώσω οτι του έστειλα μήνυμα οτι αν δεν ήταν γνήσια θα του έριχνα αρνητική.Τελικά μετά από έλεγχο μέσα από το site της Nillkin (ναι, μπορέίς να κάνεις έλεγχο γνησιότητας) βγήκε γνήσια.

Και κλείνοντας να σου τονιζω οτι δεν υπάρχει tempered glass που να συγκρίνεται σε εμφάνιση με την κανονική οθόνη. Το β΄΄αζεις για προστασία. Tο glass λερώνεται από το αποτύπωμα που αφήνουν τα δάχτυλα όταν λειτουργείς το tablet αλλά έχεις το κεφάλι σου (τρόπον τινά) ήσυχο.

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα μικρο προβληματάκι.Στις εφαρμογές Αntutu Γeekbench κ ένα δυο ακομα.Μου λέει ότι δεν έχει ίντερνετ,και δεν μπορεί να βγάλει το σκορ.Το έχει συναντήσει κανείς?Και εάν ναι,βρήκε λύση?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει το δικό μου,άυριο θα πάω να το παραλάβω!! Το έχω πάρει με Free shipping - Netherland Post-Registered Airmail από vickmall προς Κύπρο. Θα με χρεώσουν φόρους όταν πάω να το πάρω; γιατί ένας φίλος μου είπε πρέπει να πάρω τιμολόγιο και να πληρώσω το 30% του Mipad..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους. Εγώ παρέλαβα σήμερα το ταμπλετ, απο xiaomishop 258€ με έξοδα αποστολής DHL απο Ευρώπη, σε δυο μέρες απο τη παραγγελία ηταν στην πόρτα του σπιτιού μου.

Η πρώτη γενική εντύπωση που εισέπραξα είναι θετική αλλά έχει και τα θεματακια του. Οποτε χρειάζομαι τα φώτα σας!

1. Είμαι με stable 6.2.2.0 πως μπορω να κάνω root τη συσκευη;;

2. Πως μπορω να απενεργοποίηση την επιλογή να κλείνει η οθόνη όταν κλείνω το καπάκι της θήκης

3. Τέλος το πιο σημαντικό θέμα που έχω είναι οτι πολλές απο τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ δεν είναι συμβατές με τη συσκευή. Μου έκανε τόση εντύπωση που εκατσα κ τις μετρησα και ηταν 25+! Σε ενα σύνολο 75 εφαρμογών που συνήθως χρησιμοποιώ. Δεν είναι καθόλου λιγες γιατί κατ'ουσία μιλάμε για το 1/3. Κ παλιότερα καποιες εφαρμογές δεν ηταν συμβατές με το nexus7 που ειχα, αλλά μιλάμε για σαφως λιγότερες (γύρω στις 5 όχι 25...)

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους. Εγώ παρέλαβα σήμερα το ταμπλετ, απο xiaomishop 258€ με έξοδα αποστολής DHL απο Ευρώπη, σε δυο μέρες απο τη παραγγελία ηταν στην πόρτα του σπιτιού μου.

Η πρώτη γενική εντύπωση που εισέπραξα είναι θετική αλλά έχει και τα θεματακια του. Οποτε χρειάζομαι τα φώτα σας!

1. Είμαι με stable 6.2.2.0 πως μπορω να κάνω root τη συσκευη;;

2. Πως μπορω να απενεργοποίηση την επιλογή να κλείνει η οθόνη όταν κλείνω το καπάκι της θήκης

3. Τέλος το πιο σημαντικό θέμα που έχω είναι οτι πολλές απο τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ δεν είναι συμβατές με τη συσκευή. Μου έκανε τόση εντύπωση που εκατσα κ τις μετρησα και ηταν 25+! Σε ενα σύνολο 75 εφαρμογών που συνήθως χρησιμοποιώ. Δεν είναι καθόλου λιγες γιατί κατ'ουσία μιλάμε για το 1/3. Κ παλιότερα καποιες εφαρμογές δεν ηταν συμβατές με το nexus7 που ειχα, αλλά μιλάμε για σαφως λιγότερες (γύρω στις 5 όχι 25...)

Χρησιμοποιώ την τελευταία ελληνική από εδώ (https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929) η οποία δεν είναι η stable αλλά η developer.Για να την ρουτάρω απλά φλασάρω μέσα από το MiRecovery το flashable zip του SuperSU.

Οδηγίες εδώ :http://en.miui.com/thread-30617-1-1.html

Αυτό με τις εφαρμογές είναι εκνευριστικό θα έλεγα...όντως είναι πάρα πολλές αυτές που δεν λειτουργούν.

Για το καπάκι της οθόνης εμένα δεν με ενοχλεί οπότε κ δεν χρειάστηκε να ψάξω αν απενεργοποιείται.:)

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους. Εγώ παρέλαβα σήμερα το ταμπλετ, απο xiaomishop 258€ με έξοδα αποστολής DHL απο Ευρώπη, σε δυο μέρες απο τη παραγγελία ηταν στην πόρτα του σπιτιού μου.

Η πρώτη γενική εντύπωση που εισέπραξα είναι θετική αλλά έχει και τα θεματακια του. Οποτε χρειάζομαι τα φώτα σας!

1. Είμαι με stable 6.2.2.0 πως μπορω να κάνω root τη συσκευη;;

2. Πως μπορω να απενεργοποίηση την επιλογή να κλείνει η οθόνη όταν κλείνω το καπάκι της θήκης

3. Τέλος το πιο σημαντικό θέμα που έχω είναι οτι πολλές απο τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ δεν είναι συμβατές με τη συσκευή. Μου έκανε τόση εντύπωση που εκατσα κ τις μετρησα και ηταν 25+! Σε ενα σύνολο 75 εφαρμογών που συνήθως χρησιμοποιώ. Δεν είναι καθόλου λιγες γιατί κατ'ουσία μιλάμε για το 1/3. Κ παλιότερα καποιες εφαρμογές δεν ηταν συμβατές με το nexus7 που ειχα, αλλά μιλάμε για σαφως λιγότερες (γύρω στις 5 όχι 25...)

 

258ε τελική σου πήγε?Γιατί εγώ που έκανα τον υπολογισμό από το σίτε,μου βγαίνει κοντά 310ε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι, 258€ το πηρα μαζί με τα μεταφορικά (γύρω στα 218€ + 40€ με dhl). Βασικά την Δεύτερα που το παραγγειλα είχε μια έκπτωση 16€, αλλά κ πάλι 310€ που λες είναι πολλά, μήπως κοιτάς απο λάθος το 64άρι?

 

Το καπάκι με ενοχλεί γιατί όταν το διπλώνω στο πίσω μέρος μου απενεργοποιεί την οθόνη όπως όταν το κλείνω μπροστά. Δε ξέρω αν είναι ελάττωμα του ταμπλετ ή της θήκης, αλλά ακόμα δεν έχω βρει επιλογή για απενεργοποίηση.

 

Root έκανα την stable v6.2.2.0. με το οδηγό που βρήκα εδώ http:// en.miui.com/thread-30617-1-1.html χωρίς να αλλάξω recovery, διατηρώντας την mi-recovery 2.0.1 που είχε. Γενικά προτιμώ τις stable rom γιατί βαριεμαι τις εβδομαδιαίες ενημερώσεις κ τα συνεχή update.

 

Μήπως έχει βρει κανεις τρόπο για αλλαγή γραμματοσειράς? Γενικά πάντως δε μπορώ να πω οτι έχω ξετρελαθεί με το ταμπλετ. Καλη συσκευή, δε λέω, με δυνατά χαρακτηριστικά, αλλά τα έχει τα θέματα της. Βασικά αρνητικά για μένα είναι:

1. η ασυμβατότητα με αρκετές εφαρμογές που με ξενέρωσε αρκετά γιατι δεν είχα διαβάσει κάτι σχετικό κ μου κάνει εντύπωση καθώς το θεωρώ πολύ σημαντικό

2. η rom εξακολουθεί να μου φαίνεται φτωχή σε σχέση με των κινητών. Στο κινητό πχ εχεις δυνατότητα να αλλάζεις themes, εικονίδια εφαρμογών, background, γραμματοσειρές, ενω στο ταμπλετ ενα background μπορείς να αλλάξεις κ τέλος! Επίσης αυτό το διαχωρισμό μεταξύ εφαρμογών κ widget στις επιφάνειες εργασίας δεν τον καταλαβαίνω γιατί τον έχουν κάνει! Είναι έτσι γενικά στις v6 ROM κ των κινητών; Γιατί στο note δεν έχει βγει ακόμα v6.

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Η ρομ του mipad είναι beta ακόμα δυστυχώς. Η εταιρεια δίνει το βαρος στις ναυαρχίδες mi3 και mi4, προς το παρόν. Ευελπιστουμε στο μελλον να φτιαχτεί μια ρομ αντάξια του εκπληκτικού αυτου hardware...
Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει το δικό μου,άυριο θα πάω να το παραλάβω!! Το έχω πάρει με Free shipping - Netherland Post-Registered Airmail από vickmall προς Κύπρο. Θα με χρεώσουν φόρους όταν πάω να το πάρω; γιατί ένας φίλος μου είπε πρέπει να πάρω τιμολόγιο και να πληρώσω το 30% του Mipad..

 

επειδη παθων με το τιμολογιο θα χρεωθεις κανα 35αρι 40αρι αναλογα με τον υπαλληλο εμενα με χρεωσαν 35 παντως

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά παιδιά. Θέλω να μου προτείνετε ένα καλό tempered glass για την ταμπλέτα μου. Έψαξα στο aliexpress και βρήκα κάποια βάση περισσότερο των feedback που αφήνουν(τώρα κατά πόσο είναι οι πελάτες που τα αναγράφουν δεν ξέρω :lol: ). Ρίξτε μια ματιά ή αν έχετε κάτι άλλο ενημερώστε με.Ευχαριστώ.

 

http://www.aliexpress.com/item/High-Quality-Premium-Real-Tempered-Glass-Film-Screen-Protector-For-xiaomi-Mi-Pad-Xiaomi-mipad/1993225412.html

 

http://www.aliexpress.com/item/MOQ-1PC-For-Xiaomi-Pad-MiPad-Mi-Pad-A0101-NILLKIN-Amazing-H-Nanometer-Anti-Explosion-Tempered/1953065747.html

 

http://www.aliexpress.com/item/NILLKIN-Amazing-H-Nanometer-Anti-Explosion-Tempered-Glass-9H-Screen-Protector-Film-For-Xiaomi-Pad-MiPad/1953056899.html

 

http://www.aliexpress.com/item/imak-Anti-Explosion-anti-burst-Tempered-Glass-Screen-Protector-film-for-Xiaomi-Pad-MiPad-Tablet-pc/1944440613.html

 

http://www.aliexpress.com/item/Perfect-Baseus-HD-Explosion-Proof-Transparency-Tempered-Glass-for-Xiaomi-Mipad-mi-pad-Anti-Shatter-Film/1968548063.html

Link to comment
Share on other sites

Πείτε καλές εφαρμογές για το ταμπετάκι! Σε κάποια site προσπαθώ να παίξω κάποια online video και δεν τα παιζει. Προσπάθησα να βρω το flash player στο store αλλα τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ποιο φθηνο που ειναι παιδες το ταμπλετακι!με ενδιαφερει...

 

220€ το 16αρι και αν θες με τα 32gb υπόγιζε 30-40€ παραπάνω.Κανε γρήγορα τις αγορές σου όμως γιατί αν βγει ο Τσίπρας θα πάει στα 300€ ! :lol:

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

220€ το 16αρι και αν θες με τα 32gb υπόγιζε 30-40€ παραπάνω.Κανε γρήγορα τις αγορές σου όμως γιατί αν βγει ο Τσίπρας θα πάει στα 300€ ! :lol:

 

βασικα στο efox το βρηκα 195!δεν ξερω μην εχει μεταφορικα απο εκει γιατι νομιζω ειναι γερμανια http://www.efox-shop.com/xiaomi-tablet-pc-79-zoll-2048-1536-display-nvidia-tegra-k1-arm-cortex-a15-22-ghz-quad-core-android-g-292807 ! αυτο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...