Jump to content

Υγιεινή στόματος/δοντιών


iNCubO
 Κοινοποίηση

Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??  

217 members have voted

  1. 1. Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??

    • ΝΑΙ
      177
    • ΟΧΙ
      40


Recommended Posts

.

epishs mhn ksexnate!!! POTE ODONTOPASTA WHITENING SE ATOMA KATO TON 17 ETON!!! :X

Γιατί ,τι ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ οι οδοντόκρεμες τύπου whitening ;και επίσης κάνουν δουλειά δλδ μετά από 3 4 μήνες ασπριζουνε καθόλου τα δόντια η οχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

περιεχουν πολλα πραγματα.

οδοντοπαστες whitenιng δεν κανει να χρησιμοποιουν οσοι εχουν "φθαρμενα" δοντια λογω των αποτριπτικων παραγοντων που περιεχουν.

επισης δεν ενδεικνυται σε παιδια κατω των 17 ετων(16 ειναι αλλα λεμε 17 για να ειμαστε σιγουροι) επειδη ακομα δεν εχουν ολοκληρωθει ολες οι"εσωτερικες διαδικασιες" του δοντιου.εχω αναφερθει διεξοδικα σε αυτο το θεμα σε αυτο το thread ή σε καποιο παραπλησιο-δεν θυμαμαι)

 

 

τελος αν περιμενεις να ασπρισουν τα δοντια σου απο μια οδοντοπαστα του εμποριου που κανει 3-4-5 ,τοτε ή εσυ κανεις ονειρα απατηλα ή οι οδοντιατροι την εχουν ψωνισει και χρεωνουν τις λευκανσεις τοσο πολυ(και φυσικα ποιος ο λογος να ασχοληθουν αν η ιδια δουλεια γινεται και με την οδοντοπαστα ε?)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

με βουρτσισμα ή πολυ προσεκτικα με μια οδοντογλυφιδα.

αν δεν μπορεις πηγαινε σε εναν οδοντιατρο,και επ ευκαιριας και καθαρισμουλι.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hello hello

 

Πρώτα κάτι γενικό: να είμαστε λίγο προσεκτικοί όταν δίνουμε οδοντιατρικές πληροφορίες στο ευρύ κοινό, ειδικά μέσω διαδικτύου και ειδικά μέσω φόρουμ.

 

Γενικό νούμερο δύο: καλό είναι όταν έχουμε πρόβλημα να επισκεπτόμαστε κάποιον οδοντίατρο και να μην προσπαθούμε να βρούμε λύση με συμβουλές και γιατροσόφια.

 

Επειδή είδα να γίνεται πολύς λόγος περί στοματικής υγειινής καλό είναι να ξεκαθαριστεί ότι σύμφωνα με τις πλέον πρόσφατες οδηγίες, οι οδηγίες στοματικής υγειινής για το ευρύ κοινό είναι οι εξής:

 

Βούρτσισμα 2 φορές την ημέρα με φθοριούχο οδοντόπαστα

Νήμα μία φορά την ημέρα

Επίσκεψη στον οδοντίατρο 1 φορά το χρόνο

Αποφυγλη κατανάλωσης ζαχαρούχων τροφών μεταξύ των γευμάτων

 

Είδα ότι γίνεται πολύς λόγος για τα στοματικά διαλύματα. Επειδή έχω ασχοληθεί διεξοδικά με το θέμα να πω ότι με εξαίρεση ειδικές ομάδες πληθυσμού, ελάχιστα προσφέρουν στο γενικό πλυθησμο και δεν προτείνονται.

 

@freak_of_nature: "απλα ξεχασες να πεις πως αντεδεικνυεται η χρηση τους σε οδοντοστοιχιες με συνωστισμο(κυριως στα κατω δοντια),στα πολυ αραια δοντια(οπου δεν εχει νοημα η χρηση τους) και σε ηλικιες κατω των 12 και ανω των 60..."

 

?!?!?!!!? Αντεδεικνύεται το νήμα στο συνωστισμο!?! Δήλαδή εσύ τι προτείνεις στους συγκεκριμένους ασθενείς σου; Παρεπιπτοντως σχετικά με τις ηλικίες, η χρήση του νήματος σύμφωνα με την EAPD (ευρωπαϊκή ακαδημία παιδοδοντίας) θα πρέπει να ξεκινά στην ηλικία των 8 ετών.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ΣΟΣ...Γειά σας... Είμαι νέο μέλος στο forum και μπήκα κυρίως γιατί ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικά. Τα δόντια μου αν και δεν τα βουρτσιζα συχνά μεχρι τα 10 μου περίπου από τότε τα βουρτσίζω πρωί και βράδυ οπωσδήποτε καθώς επίσης και μετά από κάθε γευμα ή όταν δεν είμαι στο σπίτι χρησιμοποιώ τσίχλες. Παρ'όλα αυτά είχα σταματήσει για διάστημα πάνω από ένα χρόνο να χρησιμοποιώ οδοντικό νήμα γιατί βαριόμουν την χρήση μου και δεν πίστευα πως είναι τόσο σημαντικό. Στον οδοντίατρο είχα να πάω κάτι αιώνες.Γενικά οι γονείς μου δεν μου έμαθαν να έχω την νοοτροπία της πρόληψης όσον αφορά τα δόντια(την οποία ευτυχώς έχω πλέον από μόνη μου και όταν στο μέλλον κάνω παιδιά θα την έχουν κι εκείνα).

Πριν από αρκετούς μήνες άρχισα να πονάω σε ένα σημείο όταν έτρωγα κάτι παγωμένο για κανα 5λεπτο μετά. πριν πάω στον οδοντίατρο αποφάσισα να αρχίσω να χρησιμοποιώ οδοντικό νήμα. στο σημείο που πόναγα το οδοντικό νήμα βρωμούσε όπως βρωμάει το στόμα μίας κοπέλας γνωστής μου. Όταν πηγα στον οδοντίατρο μου είπε πως ήθελε σφράγισμα ανάμεσα στα δόντια(ιδού γιατί το νήμα είναι τόσο απαραίτητο)και πως έπρεπε να κάνω καθαρισμό γιατί είχα ουλίτιδα λόγω της πλάκας που ποτέ δεν είχα καθαρίσει.Και άλλη μία απόδειξη πόσο σημαντικό είναι το νήμα είναι πως σε μερικά σημεία που έχω αραιοδοντία δεν είχα ούτε πλάκα ούτε ουλίτιδα.Δυστυχώς δεν είχα ιδέα ότι ο καθαρισμός είναι απαραίτητος κάθε εξάμηνο τουλάχιστον.Έκανα το σφράγισμα. Έκανα και καθαρισμό. η ουλίτιδα μου είπε πως θα φύγει σε καμιά βδομάδα αρκεί να επιμένω στα ούλα μου με το βούρτσισμα. Είμαι όμως εδώ κάνα δίμηνο μετά να έχω πάθει τρέλα με το καθάρισμα των δοντιών μου.Να μην αποχωρίζομαι οδοντόβουρτσα,νήμα και στοματικό διάλυμα. Κάτι καλό βγήκε τουλάχιστον!!

Επίσης έχω και ένα πρόβλημα. Η άσχημη μυρωδιά στο σημείο αυτό επιμένει όταν χρησιμοποιώ οδοντικό νήμα... Και είναι σιχαμένο. Δεν πλησιάζω πότε κανέναν όταν του μιλάω και νιώθω άσχημα όταν φιλάω το αγόρι μου αν και αυτός επιμένει πως δεν μυρίζει περίεργα το στόμα μου. Αλλά πως να μου το πει ο καημένος... Είχα κλείσει ραντεβού στην οδοντίατρο αλλά δεν άκουσα το ξυπνητήρι μετά ντράπηκα να πάρω τηλέφωνο και τώρα ντρέπομαι γενικά άρα πρέπει να ψάξω άλλο οδοντίατρο. Πιστεύω πως είναι ουλίτιδα απ'ότι μου είπε η βοηθός της όταν πήρα τηλέφωνο και απ'οτι διάβασα. Θέλω να είμαι σίγουρη αν είναι απλή ουλίτιδα(και οχι περιοδοντίτιδα το οποίο και φοβάμαι) και αν θα περάσει με το έντονο τρίψιμο στο σημείο αυτό.

 

Τα συμπτώματα είναι τα εξής:

πόνος κυρίως σε κάτι κρύο, άσχημη μυρωδιά στο σημείο αυτό,μάτωμα κατά το βούρτσισμα και πόνος ο οποίος έχει γίνει χειρότερος αυτές τις μέρες που του δίνω και καταλαβαίνει και συνεχίζω όσο κι αν πονάω,επίσης το ούλο στο σημείο εκείνο φαίνεται κάπως να έχει ανοίξει γιατι το οδοντικό νήμα μπορεί να πάει και λίγο μέσα ανάμεσα στο δόντι και στο ούλο. Αυτά... Συγγνώμη που σας κούρασα αλλά πραγματικά πρέπει να μάθω. Η οδοντίατρος της παρέας σας θα μπορούσε να με βοηθήσει τοοόσο πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ...Γειά σας... Είμαι νέο μέλος στο forum και μπήκα κυρίως γιατί ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικά. Τα δόντια μου αν και δεν τα βουρτσιζα συχνά μεχρι τα 10 μου περίπου από τότε τα βουρτσίζω πρωί και βράδυ οπωσδήποτε καθώς επίσης και μετά από κάθε γευμα ή όταν δεν είμαι στο σπίτι χρησιμοποιώ τσίχλες. Παρ'όλα αυτά είχα σταματήσει για διάστημα πάνω από ένα χρόνο να χρησιμοποιώ οδοντικό νήμα γιατί βαριόμουν την χρήση μου και δεν πίστευα πως είναι τόσο σημαντικό. Στον οδοντίατρο είχα να πάω κάτι αιώνες.Γενικά οι γονείς μου δεν μου έμαθαν να έχω την νοοτροπία της πρόληψης όσον αφορά τα δόντια(την οποία ευτυχώς έχω πλέον από μόνη μου και όταν στο μέλλον κάνω παιδιά θα την έχουν κι εκείνα).

Πριν από αρκετούς μήνες άρχισα να πονάω σε ένα σημείο όταν έτρωγα κάτι παγωμένο για κανα 5λεπτο μετά. πριν πάω στον οδοντίατρο αποφάσισα να αρχίσω να χρησιμοποιώ οδοντικό νήμα. στο σημείο που πόναγα το οδοντικό νήμα βρωμούσε όπως βρωμάει το στόμα μίας κοπέλας γνωστής μου. Όταν πηγα στον οδοντίατρο μου είπε πως ήθελε σφράγισμα ανάμεσα στα δόντια(ιδού γιατί το νήμα είναι τόσο απαραίτητο)και πως έπρεπε να κάνω καθαρισμό γιατί είχα ουλίτιδα λόγω της πλάκας που ποτέ δεν είχα καθαρίσει.Και άλλη μία απόδειξη πόσο σημαντικό είναι το νήμα είναι πως σε μερικά σημεία που έχω αραιοδοντία δεν είχα ούτε πλάκα ούτε ουλίτιδα.Δυστυχώς δεν είχα ιδέα ότι ο καθαρισμός είναι απαραίτητος κάθε εξάμηνο τουλάχιστον.Έκανα το σφράγισμα. Έκανα και καθαρισμό. η ουλίτιδα μου είπε πως θα φύγει σε καμιά βδομάδα αρκεί να επιμένω στα ούλα μου με το βούρτσισμα. Είμαι όμως εδώ κάνα δίμηνο μετά να έχω πάθει τρέλα με το καθάρισμα των δοντιών μου.Να μην αποχωρίζομαι οδοντόβουρτσα,νήμα και στοματικό διάλυμα. Κάτι καλό βγήκε τουλάχιστον!!

Επίσης έχω και ένα πρόβλημα. Η άσχημη μυρωδιά στο σημείο αυτό επιμένει όταν χρησιμοποιώ οδοντικό νήμα... Και είναι σιχαμένο. Δεν πλησιάζω πότε κανέναν όταν του μιλάω και νιώθω άσχημα όταν φιλάω το αγόρι μου αν και αυτός επιμένει πως δεν μυρίζει περίεργα το στόμα μου. Αλλά πως να μου το πει ο καημένος... Είχα κλείσει ραντεβού στην οδοντίατρο αλλά δεν άκουσα το ξυπνητήρι μετά ντράπηκα να πάρω τηλέφωνο και τώρα ντρέπομαι γενικά άρα πρέπει να ψάξω άλλο οδοντίατρο. Πιστεύω πως είναι ουλίτιδα απ'ότι μου είπε η βοηθός της όταν πήρα τηλέφωνο και απ'οτι διάβασα. Θέλω να είμαι σίγουρη αν είναι απλή ουλίτιδα(και οχι περιοδοντίτιδα το οποίο και φοβάμαι) και αν θα περάσει με το έντονο τρίψιμο στο σημείο αυτό.

 

Τα συμπτώματα είναι τα εξής:

πόνος κυρίως σε κάτι κρύο, άσχημη μυρωδιά στο σημείο αυτό,μάτωμα κατά το βούρτσισμα και πόνος ο οποίος έχει γίνει χειρότερος αυτές τις μέρες που του δίνω και καταλαβαίνει και συνεχίζω όσο κι αν πονάω,επίσης το ούλο στο σημείο εκείνο φαίνεται κάπως να έχει ανοίξει γιατι το οδοντικό νήμα μπορεί να πάει και λίγο μέσα ανάμεσα στο δόντι και στο ούλο. Αυτά... Συγγνώμη που σας κούρασα αλλά πραγματικά πρέπει να μάθω. Η οδοντίατρος της παρέας σας θα μπορούσε να με βοηθήσει τοοόσο πολύ!!

πως να βοηθησω καλη μου??την ξερεις την λυση.

ραντεβου με οδοντιατρο!

εκτος απο διαγνωση θα σου δειξει και πως να βουρτσιζεις καθως το 80% των ανθρωπων τα βουρτσιζει λαθος.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο διαγνωση θα σου δειξει και πως να βουρτσιζεις καθως το 80% των ανθρωπων τα βουρτσιζει λαθος.

Aναφερεσαι στις μικρες κινησεις που πρεπει να κανουμε με την οδοντοβουρτσα? (2-3 δοντια δηλαδη)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

πως να βοηθησω καλη μου??την ξερεις την λυση.

ραντεβου με οδοντιατρο!

εκτος απο διαγνωση θα σου δειξει και πως να βουρτσιζεις καθως το 80% των ανθρωπων τα βουρτσιζει λαθος.

Θέλω απλά να ξέρω αν είναι περιοδοντίτιδα από αυτά που γράφω.. Είναι σίγουρα? Δεν είναι σίγουρα? Ή παίζει να είναι ή να μην είναι. Γιατί αν είναι ουλίτιδα δεν υπάρχει λόγος να πάω τώρα αμέσως στον οδοντίατρο εφόσον έχω ήδη κάνει καθαρισμό και μου είπε θα φύγει η ουλίτιδα με το βούρτσισμα. Γιατί αν πάω και μου πει πως είναι απλά ουλίτιδα εγώ θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να πληρώσω την επίσκεψη και είμαι φοιτήτρια που ψάχνω για δουλειά και οικονομικά ίσα ίσα τα βγάζω πέρα

Link to comment
Share on other sites

Aναφερεσαι στις μικρες κινησεις που πρεπει να κανουμε με την οδοντοβουρτσα? (2-3 δοντια δηλαδη)
αναφερομαι στις σωστες κινησεις που πρεπει να γινονται

 

Θέλω απλά να ξέρω αν είναι περιοδοντίτιδα από αυτά που γράφω.. Είναι σίγουρα? Δεν είναι σίγουρα? Ή παίζει να είναι ή να μην είναι. Γιατί αν είναι ουλίτιδα δεν υπάρχει λόγος να πάω τώρα αμέσως στον οδοντίατρο εφόσον έχω ήδη κάνει καθαρισμό και μου είπε θα φύγει η ουλίτιδα με το βούρτσισμα. Γιατί αν πάω και μου πει πως είναι απλά ουλίτιδα εγώ θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να πληρώσω την επίσκεψη και είμαι φοιτήτρια που ψάχνω για δουλειά και οικονομικά ίσα ίσα τα βγάζω πέρα

και που θες να ξερω εγω τι ειναι?να δω το φλυτζανι?να μυρισω τα νυχια μου?να παρω τηλεφωνο τον Κωστα Λεφακη??:lol:

μονο με επισκεψη στον οδοντιατρο θα μαθεις τι εχεις.εξεταση και αν χρειαστει ακτινογραφια.

πολλοι συναδελφοι δεν χρεωνουν επισκεψη.:D

αν εισαι τοσο ζορισμενη οικονομικα, ψαξε τι ισχυει με το ταμειο που εισαι ασφαλισμενη. ;)

 

 

hint

σε καμια περιπτωση μην ψαχνεις διαγνωση μεσω ιντερνετ.δεν ειμαστε καφετζουδες να λεμε προγνωστικα εξ αποστασεως.κατι τετοιο ειναι το λιγοτερο ανευθυνο:mad:

και προς Θεου μην ρωτατε απο το τηλεφωνο "ποσο θα κοστισει η θεραπεια κατι τετοιου?" αφενος δεν γνωριζουμε απο το τηλεφωνο τι ακριβως πρεπει να θεραπευσουμε ή αν χρειάζεστε τετοια θεραπεία και αφετερου δεν ειμαστε μπακαλικο να σας πουμε ποσο παει η φετα σημερα.:shifty:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καφες και τσιγαρα(που λεει και ο Τζαρμους)απο τους μεγαλυτερους εθισμους μου.

εχει κανεις να προτεινει καποια πολυ καλη οδοντοκρεμα που με συστηματικη χρηση εχει ορατα λευκαντικα αποτελεσματα?(βαριεμαι να παω στον οδοντιατρο για λευκανση,εχω ακουσει και οτι τα αποτελεσματα δεν κρατανε για πολυ και θα πρεπει μετα να παω καθε μηνα)

Link to comment
Share on other sites

υπερβολες..καμια λευκανση δεν κραταει μονο ενα μηνα

οδοντοκρεμα που να ασπριζει τα δοντια δεν υπαρχει.που να αφαιρει χρωστικες και κηλιδες ναι.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αναφερομαι στις σωστες κινησεις που πρεπει να γινονται

 

 

και που θες να ξερω εγω τι ειναι?να δω το φλυτζανι?να μυρισω τα νυχια μου?να παρω τηλεφωνο τον Κωστα Λεφακη??:lol:

μονο με επισκεψη στον οδοντιατρο θα μαθεις τι εχεις.εξεταση και αν χρειαστει ακτινογραφια.

πολλοι συναδελφοι δεν χρεωνουν επισκεψη.:D

αν εισαι τοσο ζορισμενη οικονομικα, ψαξε τι ισχυει με το ταμειο που εισαι ασφαλισμενη. ;)

 

 

hint

σε καμια περιπτωση μην ψαχνεις διαγνωση μεσω ιντερνετ.δεν ειμαστε καφετζουδες να λεμε προγνωστικα εξ αποστασεως.κατι τετοιο ειναι το λιγοτερο ανευθυνο:mad:

και προς Θεου μην ρωτατε απο το τηλεφωνο "ποσο θα κοστισει η θεραπεια κατι τετοιου?" αφενος δεν γνωριζουμε απο το τηλεφωνο τι ακριβως πρεπει να θεραπευσουμε ή αν χρειάζεστε τετοια θεραπεία και αφετερου δεν ειμαστε μπακαλικο να σας πουμε ποσο παει η φετα σημερα.:shifty:

Καλά, είναι ανάγκη να μου μιλάς τόσο άσχημα επειδή ρώτησα? Η ειρωνία δεν είναι ότι καλύτερο για κάποιον που απλως ρωτάει κάτι. Αν ήθελα να μάθω κάτι από καφετζουδες θα πήγαινα εκεί.Απλώς πολλές φορές από κάποια συμπτώματα μπορεί κάποιος να βγάλει κάποια συμπεράσματα και αυτό ακριβώς ρώτησα. Αν από τα συμπτώματα που περιγράφω μπορώ να ξέρω αν είναι ή όχι περιοδοντίτιδα. Δεν είπα πως η απάντηση είναι σίγουρη. Ρωτησα ΑΝ μπορώ να μάθω.Η απάντηση ας πούμε θα μπορούσε να είναι πως "τα συμπτώματα σχετίζονται με την περιοδοντίτιδα αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη". Αν δηλαδή πω σε κάποιον παθολόγο πως έχω πυρετό,κάνω εμετούς και νιώθω εξάντληση δεν θα μου πει"Μάλλον είναι γαστρεντερίτιδα.Για να σιγουρευτείς πήγαινε στον οδοντίατρο."Κάτι τέτοιο ήθελα κι εγώ.Δεν είπα πως το τι θα κάνω θα βασιστεί στο τι θα διαβάσω εδώ στο φορουμ. Και φυσικά δεν θα ρωτούσα αν δεν έβλεπα και άλλοι να παίρνουν κάποιες απαντήσεις. Επίσης δεν έχω ιδέα ποιοί χρεώνουν την επίσκεψη και ποιοί όχι.Και προφανώς έχω ήδη ρωτήσει αν με καλύπτει το ταμείο μου ή όχι. Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ των γονιών μου και δεν καλύπτει τίποτα. Τελοσπάντων, ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είναι ανάγκη να μου μιλάς τόσο άσχημα επειδή ρώτησα? Η ειρωνία δεν είναι ότι καλύτερο για κάποιον που απλως ρωτάει κάτι. Αν ήθελα να μάθω κάτι από καφετζουδες θα πήγαινα εκεί.Απλώς πολλές φορές από κάποια συμπτώματα μπορεί κάποιος να βγάλει κάποια συμπεράσματα και αυτό ακριβώς ρώτησα. Αν από τα συμπτώματα που περιγράφω μπορώ να ξέρω αν είναι ή όχι περιοδοντίτιδα. Δεν είπα πως η απάντηση είναι σίγουρη. Ρωτησα ΑΝ μπορώ να μάθω.Η απάντηση ας πούμε θα μπορούσε να είναι πως "τα συμπτώματα σχετίζονται με την περιοδοντίτιδα αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη". Αν δηλαδή πω σε κάποιον παθολόγο πως έχω πυρετό,κάνω εμετούς και νιώθω εξάντληση δεν θα μου πει"Μάλλον είναι γαστρεντερίτιδα.Για να σιγουρευτείς πήγαινε στον οδοντίατρο."Κάτι τέτοιο ήθελα κι εγώ.Δεν είπα πως το τι θα κάνω θα βασιστεί στο τι θα διαβάσω εδώ στο φορουμ. Και φυσικά δεν θα ρωτούσα αν δεν έβλεπα και άλλοι να παίρνουν κάποιες απαντήσεις. Επίσης δεν έχω ιδέα ποιοί χρεώνουν την επίσκεψη και ποιοί όχι.Και προφανώς έχω ήδη ρωτήσει αν με καλύπτει το ταμείο μου ή όχι. Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ των γονιών μου και δεν καλύπτει τίποτα. Τελοσπάντων, ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

καλε δεν ειρωνευτηκα,ουτε μιλησα ασχημα,μην αρπαζεσαι!!και μη τα παιρνεις προσωπικα :p

 

στο θεμα: οπως σου ειπα δεν μπορεις να εισαι σιγουρη,μπορει να ειναι απο μια ουλιτιδα,περιοδοντιτιδα, αυχενικη ευαισθησια(ο πονος στο κρυο), τερηδονισμενο δοντι(η ασχημη μυρωδια),προβλημα με στομαχι κτλ κτλ.μπορω να σου πω παρα πολλα που σχετιζονται με οσα αναφερεις.

μια σιγουρη ομως γνωματευση γινεται ΜΟΝΟ με κλινικη εξεταση.-

 

αληθεια,η περιοδοντιτιδα πως σου κολλησε??σου ειχε αναφερει τπτ ο οδοντιατρος σου?

εφοσον εχεις ΙΚΑ,μπορεις να επισκεφτεις τα πολυιατρεια του ΙΚΑ αφου πρωτα κλεισεις ραντεβου. δεν ειμαι σιγουρη για την ποιοτητα των παροχων οποτε δε μπορω να πω κατι.εξεταση παντως σιγουρα κανουν!

καποιον γνωστο δεν εχεις να ρωτησεις να σου προτεινει οδοντιατρο εκει που εισαι??

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καλε δεν ειρωνευτηκα,ουτε μιλησα ασχημα,μην αρπαζεσαι!!και μη τα παιρνεις προσωπικα :p

 

στο θεμα: οπως σου ειπα δεν μπορεις να εισαι σιγουρη,μπορει να ειναι απο μια ουλιτιδα,περιοδοντιτιδα, αυχενικη ευαισθησια(ο πονος στο κρυο), τερηδονισμενο δοντι(η ασχημη μυρωδια),προβλημα με στομαχι κτλ κτλ.μπορω να σου πω παρα πολλα που σχετιζονται με οσα αναφερεις.

μια σιγουρη ομως γνωματευση γινεται ΜΟΝΟ με κλινικη εξεταση.-

 

αληθεια,η περιοδοντιτιδα πως σου κολλησε??σου ειχε αναφερει τπτ ο οδοντιατρος σου?

εφοσον εχεις ΙΚΑ,μπορεις να επισκεφτεις τα πολυιατρεια του ΙΚΑ αφου πρωτα κλεισεις ραντεβου. δεν ειμαι σιγουρη για την ποιοτητα των παροχων οποτε δε μπορω να πω κατι.εξεταση παντως σιγουρα κανουν!

καποιον γνωστο δεν εχεις να ρωτησεις να σου προτεινει οδοντιατρο εκει που εισαι??

να είδες κάτι τέτοιο ήθελα!!!!! δεν ξέρω αν γίνεται κάτι με το ίκα. τουλάχιστον στα δύο νοσοκομία που ρώτησα..στο πανρπιστημιακό δεν έχει καθόλου οδοντίατρο απ'ότι μου είπαν ενώ στον άλλο έχει μόνο γναθοχειρούργο ο οποίος δέχεται μόνο από αγροτική ασφάλεια ή κάτι τέτοιο.. Προσπαθώ τώρα κάτι να κάνω με την ασφάλεια του πανεπιστημίου. Απλώς πρέπει να πάω στην γραμματεία κάτι που όπως ξέρεις είναι από μόνο του βάσανο και προτιμάω να πληρώνω...όχι δεν μου ανέφερε τίποτα απλώς η μαμά μου πήγαινε σε έναν οδοντίατρο και της έλεγε πως ήταν μια χαρά και μετά πήγε σε κάποια άλλη και της είπε πως έχει περιοδοντίτιδα. Κάτι τέτοιο τουλάχιστον απ'ότι κατάλαβα. Πλέον αυτή που πήγα την προηγούμενη φορά δεν την εμπιστεύομαι. Γιατί αυτό που με ενοχλούσε ήταν κυρίως η μυρωδιά και το πρόβλημα όπως φαίνεται δεν διορθώθηκε... Αύριο μάλλον θα ρωτήσω μία φίλη μου που μένει εδώ να μου πει τον οδοντίατρο που πάει και αυτή. Απλώς καθυστέρησα παραπάνω να πάω καθώς έχασα την επίσκεψή μου επειδή δεν άκουσα το ξυπνητηρι... Και βασικά δεν θέλω πια να πάω σε αυτήν

Link to comment
Share on other sites

οκ το αποφασισα θα παω οδοντιατρο.θα εκανα μονη μου αλλα φοβαμαι μην αφησω την ουσια παραπανω ωρα αποση χρειαζεται και μετα τα δοντια μου φωσφοριζουν απο λευκοτητα(οπως του Ross απο τα friends:D)
Link to comment
Share on other sites

να είδες κάτι τέτοιο ήθελα!!!!! δεν ξέρω αν γίνεται κάτι με το ίκα. τουλάχιστον στα δύο νοσοκομία που ρώτησα..στο πανρπιστημιακό δεν έχει καθόλου οδοντίατρο απ'ότι μου είπαν ενώ στον άλλο έχει μόνο γναθοχειρούργο ο οποίος δέχεται μόνο από αγροτική ασφάλεια ή κάτι τέτοιο.. Προσπαθώ τώρα κάτι να κάνω με την ασφάλεια του πανεπιστημίου. Απλώς πρέπει να πάω στην γραμματεία κάτι που όπως ξέρεις είναι από μόνο του βάσανο και προτιμάω να πληρώνω...όχι δεν μου ανέφερε τίποτα απλώς η μαμά μου πήγαινε σε έναν οδοντίατρο και της έλεγε πως ήταν μια χαρά και μετά πήγε σε κάποια άλλη και της είπε πως έχει περιοδοντίτιδα. Κάτι τέτοιο τουλάχιστον απ'ότι κατάλαβα. Πλέον αυτή που πήγα την προηγούμενη φορά δεν την εμπιστεύομαι. Γιατί αυτό που με ενοχλούσε ήταν κυρίως η μυρωδιά και το πρόβλημα όπως φαίνεται δεν διορθώθηκε... Αύριο μάλλον θα ρωτήσω μία φίλη μου που μένει εδώ να μου πει τον οδοντίατρο που πάει και αυτή. Απλώς καθυστέρησα παραπάνω να πάω καθώς έχασα την επίσκεψή μου επειδή δεν άκουσα το ξυπνητηρι... Και βασικά δεν θέλω πια να πάω σε αυτήν
οποτε,οικονομια και βουρ στον γιατρο..μπορει να σταθεις τυχερη και να πας σε συναδελφο που δεν χρεωνει επισκεψη-δεν ειμαστε και λιγοι βεβαια-

 

οκ το αποφασισα θα παω οδοντιατρο.θα εκανα μονη μου αλλα φοβαμαι μην αφησω την ουσια παραπανω ωρα αποση χρειαζεται και μετα τα δοντια μου φωσφοριζουν απο λευκοτητα(οπως του Ross απο τα friends:D)

μη μασας.κι εγω ξεκιναω σημερα λευκανση με μασελακια.δεν υπαρχει κινδυνος.αλλωστε τα φορας μια ωρα την ημερα.

στο ιατρειο χρησιμοποιουμε λευκαντικο υλικο με συγκεντρωση 36% ενω στο σπιτι 10% η 16%.

πραγματικα δεν πρεπει να φοβασαι κατι.αλεξανδρος πετριδης δεν γινεσαι...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

οποτε,οικονομια και βουρ στον γιατρο..μπορει να σταθεις τυχερη και να πας σε συναδελφο που δεν χρεωνει επισκεψη-δεν ειμαστε και λιγοι βεβαια-

 

 

μη μασας.κι εγω ξεκιναω σημερα λευκανση με μασελακια.δεν υπαρχει κινδυνος.αλλωστε τα φορας μια ωρα την ημερα.

στο ιατρειο χρησιμοποιουμε λευκαντικο υλικο με συγκεντρωση 36% ενω στο σπιτι 10% η 16%.

πραγματικα δεν πρεπει να φοβασαι κατι.αλεξανδρος πετριδης δεν γινεσαι...

μόλις ρώτησα από μία φίλη μου το όνομα του οδοντίατρου που πάει πήρα τηλέφωνο και αύριο το πρωί έχω ραντεβού στις 11 το πρωί!!! Και ακόμα και αν μου πει πως δεν είναι τίποτα θα του πω να βγάλω μία ακτινογραφία... Να δω και πως πάει το παιδικό μου δοντάκι!! χιχι!!έχω ένα παιδικό δοντάκι μικρούλι με μικρούλα ρίζα αλλά στην ακτινογραφία που είχα βγάλει δεν φαινόταν άλλο να περιμένει να βγεί από κάτω!! Είναι μικρούλι και μόνο του και πρέπει να το προσέχω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αναφερομαι στις σωστες κινησεις που πρεπει να γινονται

 

Μιας και δεν βοηθα καθολου η απαντηση σου:rolleyes: βρηκα μερικες πληροφοριες για οποιον ενδιαφερεται για ενα σωστο βουρτσισμα.

 

http://www.dental-blog.gr/basikes-gnwseis/103-bourtsisma-dontiwn.html

 

http://www.smile.gr/vourtsisma.html

 

Μαλιστα στο πρωτο λινκ αναφερει τι δεν πρεπει να κανετε

πχ

"Δεν πρέπει να βρέχετε την οδοντόβουρτσα ή την οδοντόκρεμα."

Αυτο να πω την αληθεια δεν το ηξερα, σχεδον παντα εβρεχα την οδοντοβουρτσα και την οδοντοπαστα.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

 

μη μασας.κι εγω ξεκιναω σημερα λευκανση με μασελακια.δεν υπαρχει κινδυνος.αλλωστε τα φορας μια ωρα την ημερα.

στο ιατρειο χρησιμοποιουμε λευκαντικο υλικο με συγκεντρωση 36% ενω στο σπιτι 10% η 16%.

πραγματικα δεν πρεπει να φοβασαι κατι.αλεξανδρος πετριδης δεν γινεσαι...

 

Από πού τα προμηθευόμαστε;Είχα ρωτήσει σε φαρμακεία και δεν ήξεραν τίποτα...

Μήπως μπορείς να μου πεις πώς ακριβώς λέγονται ώστε να τα ζητήσω καταλλήλως;

Link to comment
Share on other sites

Από πού τα προμηθευόμαστε;Είχα ρωτήσει σε φαρμακεία και δεν ήξεραν τίποτα...

Μήπως μπορείς να μου πεις πώς ακριβώς λέγονται ώστε να τα ζητήσω καταλλήλως;

Στα μασελακια πρεπει να πας σε οδοντιατρο για να σου παρει μετρα(αποτυπωματα) των δοντιων.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Από πού τα προμηθευόμαστε;Είχα ρωτήσει σε φαρμακεία και δεν ήξεραν τίποτα...

Μήπως μπορείς να μου πεις πώς ακριβώς λέγονται ώστε να τα ζητήσω καταλλήλως;

 

απο τον οδοντιατρο σου:p

δεν ειναι αναγκη να σου παρει μετρα(και να ανεβει η τιμη λογω εμπλοκης οδοντοτεχνιτη)

κυκλοφορουν και Universal

περισσοτερα θα σου πω οταν μπεις "ευλογητε"

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ασπίδα για την υπερευαισθησία των δοντιών

Μελά Ρίτα

 

Κάθε φορά που τρώτε κάτι κρύο ή ζεστό νιώθετε έναν οξύ πόνο στα δόντια σας; Η απάντηση στο πρόβλημά σας, λένε οι ειδικοί, ίσως να είναι μια νέα οδοντόκρεμα που βασίζεται σε μια καινοτόμο τεχνολογία που βοηθά όσους έχουν ευαίσθητα δόντια.

 

Ειδικότερα, αποτελεσματική αντιμετώπιση της υπερευαισθησίας των δοντιών αλλά και πρόληψη του πόνου προσφέρουν προϊόντα που περιέχουν την καινοτόμο τεχνολογία Pro-Argin™, η οποία περιέχει αργινίνη... >>>>

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω! Τώρα το πέτυχα το θέμα αυτό πρώτη φορα! Έχω κόλλημα με τα δόντια και μπορώ να συζητάω για το θέμα αυτό ατελείωτα -αλλά θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη -που σιγά μην τα καταφέρω. :p

 

Προσέχω πάρα πολύ τα δόντια όταν γνωρίζω κάποιον άνθρωπο, είναι μάλλον το σημείο που τραβάει περισσότερο την προσοχή μου. Μπορεί να μην θυμάμαι για κάποιον αν έχει γαλανά μάτια αλλά θυμάμαι ότι οι κυνόδοντες του καβαλάνε λίγο τους πλάγιους κοπτήρες :lol:!

[Και βέβαια η μοίρα με εκδικήθηκε καθώς κάποτε τα είχα 3 χρόνια με έναν τύπο που είχε χάσει τα πάνω μπροστινά του δόντια σε ατύχημα και αρνιόταν να βάλει γέφυρα ("Γεωργίου σπίκιν", φάση, μιλάμε για τρέλα!) και κυκλοφορούσε απλώς χωρίς δόντια! :blink:]

Ιδιαίτερα παρατηρώ τα στραβά δόντια ή τα κάπως πρησμένα ούλα κάποιων ανθρώπων (που νομίζω ότι οφείλεται στην κακή υγιεινή και στο ανύπαρκτο πλύσιμο δοντιών. Έτσι δεν είναι; )

Η λευκότητα των δοντιών των άλλων δεν με αποσχολεί ιδιαίτερα, εκτός κι αν πρόκειται για δόντια που είναι σχεδόν καφέ και δείχνουν παθολογικά άσχημα -όπως σε κάποιους που παίρνουν ψυχοφάρμακα.

Τη λευκότητα των δικών μου δοντιών την κρίνω επαρκή -αν και όταν είδα το δειγματολόγιο για τις ρητίνες των σφραγισμάτων διαπίστωσα ότι δεν είναι και πολύ λευκά τα δόντια μου, σημασία πάντως έχει ότι ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ λευκά στις συνήθεις συνθήκες και αυτό μου αρκεί προς το παρόν. Δεν έχω καμία σκέψη για λεύκανση, ακόμα. Πίνω 2-3 καφέδες την ημέρα εδώ και 20 χρόνια, και κόκκινο κρασί πότε πότε αλλά δεν έχω δει κάποια σημαντική επιβάρυνση, μόνο μετά το κόκκινο κρασί γίνονται κάπως μωβ αλλά ως την άλλη μέρα έχουν επανέλθει.

 

Από στοματική υγιεινή, βουρτσίζω σχολαστικά κάθε βράδυ με μία μη "καυτερή" οδοντόπαστα. Η καυτερή με καίει και με κάνει να βουρτσίζω βιαστικά για να ξεπλύνω όσο πιο σύντομα γίνεται. Χρησιμοποιώ ελάχιστη οδοντόπαστα, όσο μισό στραγάλι γιατί αν βάλω πολλή δημιουργείται πολύς άχρηστος αφρός που δεν μου επιτρέπει να κινώ άνετα την οδοντόβουρτσα και να βλέπω τι καθαρίζω. Κάνω νήμα κάθε μέρα σε συγκεκριμένα μεσοδόντια διαστήματα που ξέρω ότι κρατούν τροφές και κάθε 3-4 μέρες κάνω σε όλα τα δόντια (το ξέρω ότι είναι λάθος αλλά το βαριέμαι κάθε μέρα το νήμα :O). Τα ειδικά βουρτσάκια τα πήρα αλλά δεν τα χρησιμοποιώ συχνά επειδή είναι πολύ στριμωγμένα τα δόντια μου και φοβάμαι ότι δεν τα χρησιμοποιώ σωστά και θα κάνω καμιά ζημιά. Στοματικό διάλυμα μου έχουν πει όλοι οι οδοντίατροι που έχω ρωτήσει ότι δεν χρειάζομαι. Μόνο αν έχω κάποια μόλυνση στο στόμα, πχ από τραυματισμό, κάνω μπούκες με οξυζενέ όπως μου έχει συστήσει ο οδοντίατρος.

 

Έχω πολλά (11) σφραγίσματα από τα παιδικά μου χρόνια. :( Έχω κάνει ορθοδοντική γιατί τα δόντια μου έκλειναν "ανάποδα", τα κάτω δόντια ήταν μπροστά από τα πάνω. Από τότε, από την ταλαιπωρία και τα πολλά λεφτά που δώσαμε έγινα πιο προσεχτική με τα δόντια μου και σιγά σιγά κατάλαβα ότι ο σκοπός είναι να καθαρίζονται σωστά τα δόντια -και όχι απλώς να κουνάμε μπρος-πίσω την οδοντόβουρτσα- και πλέον εδώ και χρόνια δεν έχω κάνει καθαρισμό γιατί ο οδοντίατρος μου μου λέει ότι δεν χρειάζομαι.

Αλλά κι εγώ, ξέρω πού έπιανε "πέτρα" και έχω πάρει από την αμερική ένα σετάκι με εργαλειάκια σαν του οδοντιάτρου αλλά για οικιακή χρήση, και να αντιληφθώ ότι έχει πιάσει λίγο "πέτρα" κάπου, το ξύνω προσεχτικά με το εργαλειάκι και φεύγει. Έτσι, εδώ και 10 χρόνια έχω απόφύγει το δυσάρεστο ξύσιμο του οδοντιάτρου και τη φριχτή στίλβωση που αισθάνομαι ότι μου πυρακτώνει το δόντι και με φρικάρει!

Και βέβαια το πλύσιμο είναι απαραίτητο 360 μέρες το χρόνο ακόμα κι αν είμαι πτώμα ή σε διακοπές ή άρρωστη ή ... δεν υπάρχει δικαιολογία, εκτός από 5 μέρες το χρόνο που κάνω δώρο στον εαυτό μου την πολυτέλεια να πέσω για ύπνο χωρίς να πλύνω δόντια! :rolleyes:.

Όμως :( έχω φθαρμένες μασητικές επιφάνειες αφού σφίγγω ή τρίζω (δεν έχουμε καταλήξει ακόμα) τα δόντια μου στον ύπνο μου. Δεν έχω βάλει ακόμα νάρθηκα γιατί μου φαίνεται δύσχρηστος και νομίζω ότι δεν θα είμαι απόλυτα συνεπής στη χρήση του και μετά θα έχω τύψεις...

 

Πάντως, όταν πήγα στην Νέα Υόρκη κατάλαβα πόσο πίσω είμαστε οι Έλληνες (ειδικά οι άντρες) στην στοματική υγιεινή και πόσο έξω από την κουλτούρα του μέσου Έλληνα είναι το να προσέχει τα δόντια του! Εκεί, δεν υπάρχει άνθρωπος με στραβά δόντια ή που να του λείπουν δόντια (εκτός από κάτι φρέσκους μετανάστες και κάτι άστεγους) παρόλο που οι οδοντιατρικές εργασίες είναι πολλαπλάσια πιο ακριβές από ότι εδώ!

 

Ε, δεν έγραψα και πολλά για αρχή, ε; :lol:

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ,αλλα δε χρειαζεσαι στοματικο διαλυμα και χρειαζεσαι νημα??το αναποδο ναι,αλλα να μην χρειαζεσαι στοματικο διαλυμα??
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...