Jump to content

Υγιεινή στόματος/δοντιών


iNCubO
 Κοινοποίηση

Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??  

217 members have voted

  1. 1. Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??

    • ΝΑΙ
      177
    • ΟΧΙ
      40


Recommended Posts

Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας? Λίγο, πολύ, καθόλου? Αν ναι, κάνετε κάτι γι αυτό?

Το κοιτάτε αυτό στους άλλους?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω δεν εχω προβλημα,,,,τα βουρτσιζω πολυ ωρα και ειναι πολυ λευκα,,,,,,

:)

με ενα καλο βουρτσισμα νομιζω κατι καταφερνεις,,,

 

αλλα καλυτερα να περιμενεις να σου απαντησει η ειδικη στο θεμα

FREAK_OF_NATURE:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

i alitheia einai oti me apasxolei. poios den tha hthele ena wraio xamogelo?? kanw oti mporw gia na ta kratw leuka, xrhsimopoiw 3 fores thn evdomada leukantikh kai tis ypoloipes meres mia katapliktiki farmakeutikh!!
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ολοι θελουμε ενα ωραιο χαμογελο.

οποτε καλο βουρτσισμα! :D

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα με απασχολει αλλα προτεραιοτητα εχει η "ισιοτητα" των δοντιων!Φοραω σιδερακια εδω και 1,5 χρονο.Ειναι πιο δυσκολο το βουρτισμα αλλα μολις τα βγαλω θα αρχισω να ασχολουμαι με την λευκοτητα των δοντιων!(σε κανα χρονο)
Link to comment
Share on other sites

κ εμενα με απασχολει η λευκοτητα των δοντιων. ειναι αρκετα ασχημο να βλεπεις κιτρινα δοντια. προσπαθω οσο μπορω με το βουρτσισμα να τα διατηρω λευκα.:D
Link to comment
Share on other sites

αφου βρε παιδια υπαρχει αναλογο θεμα εδω!

 

Οκ...ευχαριστώ.

Πάντος σαν θέμα έχει Υγιεινή στόματος/δοντιών και με μια πρόχειρη ματιά(να μην πω ψέματα, δεν πρόλαβα να το διαβάσω όλο το θέμα) είδα που μίλάγανε για δροσερή αναπνοή, ουλίτιδα και τέτοια. Και επειδή είναι ήδη 'ενα πολύ μεγάλο θέμα που μιλάει για κάποια πράγματα δεν ήθελα να το χαλάσω...δεν ήξερα αν κάνει να αναφέρω εκεί το θέμα μου...

και επιπλέον δεν μπορούσα να βάλω εκεί δημοσκόποιση γιατί περιλαμβάνει πολλά θέματα για την Υγιεινή στόματος και εγώ μιλάω για κάτι συγκεκριμένο. ΄

Αν έκανα λάθος που άνοιξα άλλο θέμα...συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα με απασχολει η λευκοτητα των δοντιων. ειναι αρκετα ασχημο να βλεπεις κιτρινα δοντια. προσπαθω οσο μπορω με το βουρτσισμα να τα διατηρω λευκα.:D

 

Με το βούρτσισμα??Πως το καταφέρνεις αυτό?

Εννοείς ότι επιμένεις αρκετή ώρα στο βούρτσισμα ή ότι βάζεις λευκαντικές οδοντόκρεμες και στοματικά διαλλύματα?

 

Μπορεί το σμάλτο από τη φύση του, σε κάποια άτομα να μην είναι αρκετά λευκό? Οπότε ότι και να΄κάνεις....

Link to comment
Share on other sites

αγαπητα μου παιδια...οσο και να τα βουρτσιζετε,τα δοντακια σας πιο λευκα δεν προκειται να γινουν...περισσοτερες λεπτομερειες στο αναλογο -ηδη υπαρχον- θεμα

οσο για τις λευκαντικες οδοντοκρεμες του εμποριου εχουμε πει πως και δεν κανουν μεγαλη δουλεια και απαγορευονται σε ατομα κατω των 18.

και για να απαντησω και στο αρχικο ποστ,με απασχολει η λευκοτητα των δοντιων μου,κανω αρκετα για αυτη και φυσικα κοιταζω και το χαμογελο τοων αλλων..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

i alitheia einai oti me apasxolei. poios den tha hthele ena wraio xamogelo?? kanw oti mporw gia na ta kratw leuka, xrhsimopoiw 3 fores thn evdomada leukantikh kai tis ypoloipes meres mia katapliktiki farmakeutikh!!

 

Η φαρμακευτική που βάζεις είναι και αυτή λευκαντική?

Λέγοντας λευκαντική, θα μπορούσες να μου πεις σε ποια αναφέρεσαι??

Link to comment
Share on other sites

Η φαρμακευτική που βάζεις είναι και αυτή λευκαντική?

Λέγοντας λευκαντική, θα μπορούσες να μου πεις σε ποια αναφέρεσαι??

 

xrishmopoiw thn elgydium tin apli. tin leukantikh 2-3 fores tin evdomada epishs elgydium.:)

 

krata ygeih kai ta oula giati einai idikh se auto ton tomea.:)

Link to comment
Share on other sites

krata ygeih kai ta oula giati einai idikh se auto ton tomea.:)

 

Δηλαδή εχώ που έχω ουλίτιδα, πρέπει να χρησιμοποιώ ειδική οδοντόκρεμα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εχώ που έχω ουλίτιδα, πρέπει να χρησιμοποιώ ειδική οδοντόκρεμα?

 

 

symfwna me tin ododiatro mou nai, gia ena diasthma toulaxiston. alla kai pali einai kalo na xrisimopoieis farmakeutikh kalh ododokrema synexws. auta pou plasaroun oi diafhmiseis mhn ta ebisteuesai kai para poly;):)

Link to comment
Share on other sites

τομ12 νομιζω πως εχεις μπερδεψει καποια πραγματα και δυχτυχως μπερδευεις και αλλους.

το οτι ειναι μια οδοντοπαστα "φαρμακευτικη" δεν σημαινει κατι.απλα υπαρχουν ειδικες οδοντοπαστες για συγκεκριμενες παθησεις που δεν θεραπευουν αλλα απλα βοηθουν.

το οτι εσενα η συναδελφος σου προτεινε την συγκεκριμενη μαρκα δεν σημαινει πως αυτη ειναι για πασα νοσο και πασα...(οκ ως εδω)

παιζουν πολλα στην αγορα και στο τι προτεινει ο καθε οδοντιατρος.

σε καμια περιπτωση ωστοσο δεν θεραπευεται η ουλιτιδα-οποιαδηποτε μορφη ουλιτιδας- με μια οδοντοπαστα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

den eipa pote oti me mia ododokrema therapeuodai ola. apla o kopelia eipe pws exei oulitida. tis proteina auti pou mou proteine i ododiatros mou. egw tin xrhsimopoiw synexws akoma kai as min exw pia kapoio sygekrimeno provlima. aplos auto eipa. twra an nomizeis oti mperdeuw kapoion ok.... o kathenas eleutheros na ekfrazei gnwmh.

farmakeutikes einai autes pou exoun mia sygekrimenh idiotita stin periptosh mas gia oulitida, etsi to ennow.

Link to comment
Share on other sites

εχω λευκα δοντια και σωστη οδοντοστοιχια ,κανενα σφραγισμα απο μικρο τα προσεχα βρουτσισμα μεσημερι και νυχτα

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

εχω λευκα δοντια και σωστη οδοντοστοιχια ,κανενα σφραγισμα απο μικρο τα προσεχα βρουτσισμα μεσημερι και νυχτα

 

Lucky you!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου την παρέα σας παιδιά είμαι νέος στο forum και η αλήθεια είναι ότι την περιέργεια μου την τράβηξε αυτό το topic

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με ένα δόντι που με απασχολεί η οψη του τις τελευτές μέρες

το δόντι δεν μου κάνει καμια ενόχληση δεν με πονάει ποτε όταν μασάω και δεν με ενοχλεί στο κρύο

όμως πάνω του έχει κάτι σαν ένα μικρό βαθούλωμα η σαν μια μικρή σχισμή και παίρνει μια κλίση το δόντι προστα μεσα

επίσης αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το χρώμα που έχει σε εκείνο το σημείο

ενώ όλο το ντόντι έχει αυτό το bez σε εκείνο το σημείο το ντόντι παίρνει κάπως ένα πορτοκαλι χρώμα

τέλος να πω ότι το ντόντι είναι το διπλανό από τα δυο μπροστινά δόντια τις πάνω οδοντοστοιχίας

το ξέρω ότι η εξήγηση μου δεν ήτανε και τόσο κατατοπιστική όμως προσπάθησα :p

θα το εκτιμούσα δεόντως αν κάποιος μπορούσε να μου πει αν είναι οντός κάποιο σοβαρό πρόβλημα στο ντόντι και αν θα έπρεπε να παο σε γιατρό...πράγμα το οποιο το απεχθάνομαι .....οι οδοντογιατροί με φοβίζουν από τότε που φόραγα σιδεράκια :O

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου την παρέα σας παιδιά είμαι νέος στο forum και η αλήθεια είναι ότι την περιέργεια μου την τράβηξε αυτό το topic

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με ένα δόντι που με απασχολεί η οψη του τις τελευτές μέρες

το δόντι δεν μου κάνει καμια ενόχληση δεν με πονάει ποτε όταν μασάω και δεν με ενοχλεί στο κρύο

όμως πάνω του έχει κάτι σαν ένα μικρό βαθούλωμα η σαν μια μικρή σχισμή και παίρνει μια κλίση το δόντι προστα μεσα

επίσης αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το χρώμα που έχει σε εκείνο το σημείο

ενώ όλο το ντόντι έχει αυτό το bez σε εκείνο το σημείο το ντόντι παίρνει κάπως ένα πορτοκαλι χρώμα

τέλος να πω ότι το ντόντι είναι το διπλανό από τα δυο μπροστινά δόντια τις πάνω οδοντοστοιχίας

το ξέρω ότι η εξήγηση μου δεν ήτανε και τόσο κατατοπιστική όμως προσπάθησα :p

θα το εκτιμούσα δεόντως αν κάποιος μπορούσε να μου πει αν είναι οντός κάποιο σοβαρό πρόβλημα στο ντόντι και αν θα έπρεπε να παο σε γιατρό...πράγμα το οποιο το απεχθάνομαι .....οι οδοντογιατροί με φοβίζουν από τότε που φόραγα σιδεράκια :O

:Dνομιζω πως καταλαβα τι εχει το ντοντι σου..:lol:

(ετσι οπως το περιγραφεις τουλαχιστον)

 

αντιστοιχο περιστατικο ειναι αυτο(οτι πλησιεστερο βρηκα σε ασθενη)μονο που λογικα το δικο σου ειναι πιο "βαθυ"

http://img507.imageshack.us/img507/2825/cariescervicalisam45js5.jpg

 

 

μην ανησυχεις.με μια επισκεψη στον γιατρο σου θα λυθει το θεμα:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

χαιρετω!...

εχω ενα μικρο προβλημα που απο τη μερα που εγινε μου εχει γινει ψιλομανια..

λογω μαλλον κακοποιησης ενος κοπτη(κατω γναθος , συγκεκριμενα ο δεξιος ,κατω απο τον μπροστινο της ανω γναθου),εσπασε ενα κομματι αδαμαντινης μαλλον και τωρα εχει ενα βαθουλωμα..

δεν ξερω αν φαινεται οσο νομιζω παντως εχει αρχισει να μου τη δινει στα νευρα..

ειμαι 17..μπορει να τοπο8ετη8ει ρυτινη στο βαθουλωμα , και να κρατησει?

και γινεται στη συγκεκριμενη ηλικια?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μπορει αλλα διατηρω τις επιφυλαξεις μου για τον απλουστατο λογο,οτι δεν μπορω να ειμαι βεβαιη για την περιγραφη σου.

κατ αρχην δεν εσπασε κομματι αδαμαντινης αλλα κομματι του δοντιου.συνεπως απο την στιγμη που εσπασε δεν εχει γινει κανενα βαθουλωμα,αλλα εχουμε απωλεια τμηματος του δοντιου.

το μεγεθος της απωλειας δεν μας το αναφερεις,αλλα για να μην πονας,λογικα δεν εχει φτασει τον πολφο(γιαυτο το περιγραφεις ενδεχομενως σαν αδαμαντινη)

επισης δεν μας εχεις πει αν εχει σπασει η κοπτικη γωνια ή καποιο αλλο τμημα του δοντιου

 

 

για να απαντησω ωστοσο στο ερωτημα σου,ναι μπορει να αποκατασταθει.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μπορει αλλα διατηρω τις επιφυλαξεις μου για τον απλουστατο λογο,οτι δεν μπορω να ειμαι βεβαιη για την περιγραφη σου.

κατ αρχην δεν εσπασε κομματι αδαμαντινης αλλα κομματι του δοντιου.συνεπως απο την στιγμη που εσπασε δεν εχει γινει κανενα βαθουλωμα,αλλα εχουμε απωλεια τμηματος του δοντιου.

το μεγεθος της απωλειας δεν μας το αναφερεις,αλλα για να μην πονας,λογικα δεν εχει φτασει τον πολφο(γιαυτο το περιγραφεις ενδεχομενως σαν αδαμαντινη)

επισης δεν μας εχεις πει αν εχει σπασει η κοπτικη γωνια ή καποιο αλλο τμημα του δοντιου

 

 

για να απαντησω ωστοσο στο ερωτημα σου,ναι μπορει να αποκατασταθει.

οκ.

πρωτα απο ολα να σε ευχαριστησω που απαντησες τοσο γρηγορα^^

το κομματι που σπασε ηταν μια φετα περιπου 1 χιλιοστου το οποιο περιελαμβανε τμημα της κοπτικης ακρης(το οποιο ελεγα εγω αδαμαντινη :)),και ενα μερος του πισω μερους του δοντιου..

μοιαζει καπως ετσι..http://img27.picoodle.com/img/img27/3/10/27/f_m_6b33175.png

 

ενα τελευταιο ενοχλητικο..

λογω νεαρης ηλικιας τα νευρα δεν ειναι καπως πιο μεγαλα στο δοντι?

αρα με το τροχισμα που απαιτει ο πολυμερισμος υπαρχει κινδυνος νεκρωσης?

(μπαι δε γουει και γω οδοντιατρος στοχευω να γινω χμ...)

ευχαριστω κουκλα ^^

Link to comment
Share on other sites

οκ.

πρωτα απο ολα να σε ευχαριστησω που απαντησες τοσο γρηγορα^^

το κομματι που σπασε ηταν μια φετα περιπου 1 χιλιοστου το οποιο περιελαμβανε τμημα της κοπτικης ακρης(το οποιο ελεγα εγω αδαμαντινη :)),και ενα μερος του πισω μερους του δοντιου..

μοιαζει καπως ετσι..http://img27.picoodle.com/img/img27/3/10/27/f_m_6b33175.png

 

ενα τελευταιο ενοχλητικο..

λογω νεαρης ηλικιας τα νευρα δεν ειναι καπως πιο μεγαλα στο δοντι?

αρα με το τροχισμα που απαιτει ο πολυμερισμος υπαρχει κινδυνος νεκρωσης?

(μπαι δε γουει και γω οδοντιατρος στοχευω να γινω χμ...)

ευχαριστω κουκλα ^^

παρακαλω.

καταλαβα πανω κατω πως ειναι.εισαι βεβαιος πως προερχεται απο σπασιμο?(το οποιο με την σειρα του οφειλεται ειτε σε πτωση,ειτε σε γροθια,ειτε σε αλλους λογους)μηπως προκειται για αλλοιωση που καμια σχεση δεν εχει ουσιαστικα με το σπασιμο?

 

 

χαιρομαι που σκοπευεις να γινεις οδοντιατρος,αλλα αυτα που μου γραφεις περι νευρων,πολυμερισμου και νεκρωσης ουδεμια σχεση εχουν.

ο πολυμερισμος δεν απαιτει τροχισμα.

κινδυνο νεκρωσης απο τον πολυμερισμο,πρωτη φορα ακουω:p

 

αν προκειται για σπασιμο και μαλιστα προσφατο λογικα θα σε ενοχλει στην γλωσσα.θα το νιοωθεις πιο αιχμηρο,πιο αγριο.

πονο λογικα δεν εχεις καθως αναφερεις πως ειναι σχεδον επιφανειακο.οποτε ο πολφος σου παραμενει ανεπαφος και ξεχνας τα περι νεκρωσης.

απο εκει και περα μπορεις να επισκεφτεις τον οδοντιατρο σου,να διαπιστωσει αν προκειται για σπασιμο δοντιου ή για καποια αποτριβη και να πραξει αναλογως.

δεν βρισκω τον λογο αναλυσης της θεραπειας απο εκει και περα ;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παλι καλα..

λεω και γω νεκρωση και ******** ^^

παντως οντως σπασιμο ηταν..

τωρα να σου βγει ενα κομματι και να σου μπει αναμεσα στα δοντια και να χρειαστει οδοντογλυφιδα για να το βγαλεις ..ε δεν το λες αποτριβη..

τελος παντων θα δω τι θα κανω..

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...