Jump to content

Andoid ή Windows Phone?


rhodef
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για καινούριο κινητό. μέχρι πρότινος είμαι κάτοχος παλιού κινητού οπότε δεν έχω ιδέα ούτε από android ούτε από windows.

Κυρίως με ενδιαφέρει να έχει μια αξιοπρεπή κάμερα, και μπροστινή όμως, να μην κολλάει και να έχει και έναν ικανό χώρο αν αποθηκεύω κάποιες εφαρμογές, να μην πρέπει να σβήνω.. Α και το βασικότερο, η τιμή! Δεν έχω σκοπό να δώσω πάνω από 150ε!

Από το λίγο που έψαξα, έχω βρει να μου αρέσουν τα εξής δύο:

1. Το Lg Optimus L7 II

2. Nokia Lumia 625

 

θέλω γνώμες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πιο δύσκολα τα wp? Γιατί είτε τρομερά καλά σχόλια ακούω, είτε τρομερά χάλια :P

 

To αντίθετο. Τα πιο εύκολα είναι.

Σου μιλάει χρήστης Android. Απλά δεν φοράω παρωπίδες ούτε φανατίζομαι με λειτουργικά.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

To αντίθετο. Τα πιο εύκολα είναι.

Σου μιλάει χρήστης Android. Απλά δεν φοράω παρωπίδες ούτε φανατίζομαι με λειτουργικά.

 

+1 τα wp ειναι τόσα εύκολα που ακομι και άμυαλος χιμπατζής θα μπορούσε να τα χειρίζεται ανετα

 

και εγώ hardcore χρήστης του android :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πιο δύσκολα τα wp? Γιατί είτε τρομερά καλά σχόλια ακούω, είτε τρομερά χάλια :P

Καλά σχόλια ακούς από χρήστες του λειτουργικού, άτομα που δεν φανατιζονται και γενικά λενε τα πράγματα με το όνομα τους

9 στους 10 που λεν χάλια σχόλια, το κάνουν μόνο και μόνο γιατί παπαγαλιζουν. Βλεπε τι γίνεται και με τα windows vista. 9 στους 10 τα κράζουν. Οι οποίοι ούτε καν τα χουν λειτουργησει

 

 

Android με χαλια σπεκς θα σε βγάλει την πιστη. Με μέτρια θα ενθουσιαστείς και με σούπερ θα σε τρέχουν τα σάλια.

Παρόμοια είναι και τα WP μόνο που ξεχνάς την πρώτη κατηγορία ;)

 

BTW το Νοκια 630 το χεις δει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πιο δύσκολα τα wp? Γιατί είτε τρομερά καλά σχόλια ακούω, είτε τρομερά χάλια :P

 

Να σου πω την αλήθεια, κανένα λειτουργικό δεν είναι δύσκολο. Άμα έχεις όρεξη και το ψάξεις, όλο το θέμα είναι οι πρώτες 3-4 μέρες, άντε η πρώτη βδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά σχόλια ακούς από χρήστες του λειτουργικού, άτομα που δεν φανατιζονται και γενικά λενε τα πράγματα με το όνομα τους

9 στους 10 που λεν χάλια σχόλια, το κάνουν μόνο και μόνο γιατί παπαγαλιζουν. Βλεπε τι γίνεται και με τα windows vista. 9 στους 10 τα κράζουν. Οι οποίοι ούτε καν τα χουν λειτουργησει

 

 

Android με χαλια σπεκς θα σε βγάλει την πιστη. Με μέτρια θα ενθουσιαστείς και με σούπερ θα σε τρέχουν τα σάλια.

Παρόμοια είναι και τα WP μόνο που ξεχνάς την πρώτη κατηγορία ;)

 

BTW το Νοκια 630 το χεις δει?

 

για όλα συμφωνώ πλην τα vista όταν βγήκαν τα περισσότερα pc ηταν 512 mb ram και 1 gb + ειχαν τα πρώτα δυο χρονια πολλά θέματα με τα drivers

για πες μου τώρα πως μπορεί να λειτουργουν vista σε ενα pc dual core η p4 με 512 η 1 gb ram.................. (και μαλιστα πολλές φορές με bloat την κατασκευαστών......)

αλλο στα θηρία των 1000+ ευρώ εκεί δούλευαν πολύ καλά.......... αλλα ήταν πάρα πολύ λίγα τα μηχανήματα.............

 

ετσι έχουμε και λέμε ότι τα vista στην πλειοψηφία του κόσμου δεν λειτουργούσαν καλά...............για τι δεν βγήκαν στην ώρα τους.......

και ετσι έγιναν τα 7 τα οποία βγήκαν ακριβός στην ορά τους και όπως πρέπει

 

στα win 8 λίγο διαφορετικά ει ναι τα πράγματα.......... εκεί απλός δεν αρέσει στην πλειοψηφία το metro το βλέπουν και ξερνάνε

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διορθωσουλα... Αν με επιτρέπεται :)

3 4 πρώτες ώρες, άντε η πρώτη μερα

 

Μπορεί όντως και τόσο. Για να είμαστε μέσα και οι δύο, σίγουρα και τα δύο λειτουργικά με λίγο ψάξιμο συνηθίζονται! Δεν είναι κάτι δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει τα βιστα τρέχουν ικανοποιητικά προς καλά. Σε ντουαλ κορ με 2γκιγκα ραμ τρέχουν πολύ καλά.

Το μετρο δεν είναι κακό. Απλως δε το χουμε συνιθησει πιστεύω.

 

Φυγαμε λιγακι απ το θέμα όμως :P

 

Στα του θέματος...

Επιμένω για WP στην προκειμένη περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει τα βιστα τρέχουν ικανοποιητικά προς καλά. Σε ντουαλ κορ με 2γκιγκα ραμ τρέχουν πολύ καλά.

Το μετρο δεν είναι κακό. Απλως δε το χουμε συνιθησει πιστεύω.

 

Φυγαμε λιγακι απ το θέμα όμως :P

 

Στα του θέματος...

Επιμένω για WP στην προκειμένη περίπτωση...

 

καλά είπες...................σε 2gb ram....... εκεί ναι πετούσαν (αν ήταν όλα τα drivers καλα) όμως όταν βγήκαν τα vista pc με 2gb ram και καλό dual core ήταν ελάχιστα gaming pc και αρκετά ακριβά.............

 

οπούς είπα βγικαν λίθος χρόνω............ και τέτοια λαθι είναι μόνο για κράξιμο (και εγώ κράζω..... αλλα όχι τα vista ακριβός αλλα την ms για την γκαφα της......)

 

οσο για τα wp στα κινιτα 100 120 ευρω είναι μονοδρομος.......... αλλα ποιο πάνω υπαρχουν αξιόλογα android ειδικά απο την κίνα

 

βεβεα lumia 1020 /1520 αποτελούν μια καλή αγορά οχι λόγο λογισμικού αλλα λόγο cameras

 

πλάκα πλάκα αν δεν υπιρχε nokia τα wp ούτε 0,5% δεν θα ειχαν φτάσει

Link to comment
Share on other sites

Καλά σχόλια ακούς από χρήστες του λειτουργικού, άτομα που δεν φανατιζονται και γενικά λενε τα πράγματα με το όνομα τους

9 στους 10 που λεν χάλια σχόλια, το κάνουν μόνο και μόνο γιατί παπαγαλιζουν. Βλεπε τι γίνεται και με τα windows vista. 9 στους 10 τα κράζουν. Οι οποίοι ούτε καν τα χουν λειτουργησει

 

 

Android με χαλια σπεκς θα σε βγάλει την πιστη. Με μέτρια θα ενθουσιαστείς και με σούπερ θα σε τρέχουν τα σάλια.

Παρόμοια είναι και τα WP μόνο που ξεχνάς την πρώτη κατηγορία ;)

 

BTW το Νοκια 630 το χεις δει?

 

:lol::lol:

 

ΥΓ. Δεν διαφωνώ με την επιλογή ενός wp σε αυτές τις τιμές. Βέβαια χίλιες φορές προτιμότερο το Moto G από οποιοδήποτε 630.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις εμπειρία από κινητά τέτοιου τύπου και δεν θα κάνεις κάτι από τα απολύτως απαραίτητα πάρε το Lumia για εμένα,απλό,γρήγορο και όμορφο για εμένα..Δεν υπάρχει λόγος να νοιώσει άσχημα,ίσα ίσα θα ξεχωρησει..τι δεν κάνει το wp Καλύτερα από τα απλά πράγματα που κάνει ο μέσος χρήστης με ένα Android..ακόμη και το moto x?

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους! Γνώμες ανταλλάσσουμε άλλωστε! Δεν υπάρχει λόγος για αντιπαραθέσεις :P Ο καθένας λογικό είναι να έχει αν προτείνει κάτι διαφορετικό! Εγώ ακόμα στο ψάξιμο είμαι, τόσο για το λειτουργικό, όσο και για τα μοντέλα δεν θέλω απαραίτητα καποιο από αυτά που ανέφερε. Ενδεικτικά είπα τα εν λόγω μοντέλα!
Link to comment
Share on other sites

Πάτα στο youtube "Windows Phone 8.1" και δες αν σου αρέσουν... Από κει και πέρα σαφώς πιο εύκολο λειοτυργικό αλλά συμφωνώ με τα παιδιά, δεν είναι και αστροφυσική το Ανδρόιντ...

 

Το θετικό των WP είναι ότι σε αυτές τις συσκευές χαμηλού κόστους δεν κολλάει σε σχέση με το Android που σαν πιο βαρύ λειοτυργικό θέλει παραπάνω σπεκς...

 

Moto G πολύ καλό Ανδρόιντ αλλά με 8gb και τα 4-5 ελεύθερα δεν πάιε πουθενά... Προσωπικά πχ απέρριψα το G2 λόγω των 9,5GB, οπότε τα 4-5 χωρίς να παίρνει κάρτα μου φαίνονται αστεία...

Edited by Superuser
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πάτα στο youtube "Windows Phone 8.1" και δες αν σου αρέσουν... Από κει και πέρα σαφώς πιο εύκολο λειοτυργικό αλλά συμφωνώ με τα παιδιά, δεν είναι και αστροφυσική το Ανδρόιντ...

 

Το θετικό των WP είναι ότι σε αυτές τις συσκευές χαμηλού κόστους δεν κολλάει σε σχέση με το Android που σαν πιο βαρύ λειοτυργικό θέλει παραπάνω σπεκς...

 

:

 

 

Στο youtube τα έχω δει εύχρηστα μου φαίνονται και τα δύο κινητά! Ρωτώ γνώμες για καλύτερο οικονομικό κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε android καλύτερα l9ii

 

Βάλε τεχνικά χαρακτηριστικά και αποφάσισε έτσι ποιο σε βολεύει καλύτερα πχ καλύτερη κάμερα σε νοιάζει; μπαταρία; ποιότητα κλήσεων; κτλ :)

Edited by Superuser

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

:!:Ενημέρωση

Αφαιρέθηκαν/τροποποιήθηκαν μηνύματα.

 

Την επόμενη φορά που θα γίνουν αντίστοιχα σχόλια σε οποιοδήποτε θέμα από όσους συμμετείχαν στην προηγούμενη λεκτική διαμάχη θα υπάρξουν κυρώσεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

 

Moto G πολύ καλό Ανδρόιντ αλλά με 8gb και τα 4-5 ελεύθερα δεν πάιε πουθενά... Προσωπικά πχ απέρριψα το G2 λόγω των 9,5GB, οπότε τα 4-5 χωρίς να παίρνει κάρτα μου φαίνονται αστεία...

 

10,6gb ειναι ο καθαρός χώρος του g2, επεκτείνεται πολύ εύκολα με στικακι ή σε κάποιο cloud:)

Link to comment
Share on other sites

εγώ σαν χρήστης ios σε δυο iPhone ένα ipad χρηστης android σε 2 κινητά ένα htc και ένα galaxy s3 πηγαίνοντας σε windows phone μου φανηκαν γελοία. σκέφτομαι τωρα να τα αλλαξω όλα τα pc σε windows 8.1 και τα κινητα σε wp ώστε να εκμεταλλευτώ ολες τις δυνατότητες
Link to comment
Share on other sites

εγώ σαν χρήστης ios σε δυο iPhone ένα ipad χρηστης android σε 2 κινητά ένα htc και ένα galaxy s3 πηγαίνοντας σε windows phone μου φανηκαν γελοία. σκέφτομαι τωρα να τα αλλαξω όλα τα pc σε windows 8.1 και τα κινητα σε wp ώστε να εκμεταλλευτώ ολες τις δυνατότητες

 

Είμαι ο μόνος που δεν κατάλαβα το ποστ σου? :lol:

Εκτός αν εννοείς ότι όταν έκανες την αλλαγή σε WP δεν σε ικανοποίησαν αλλά τώρα σε ικανοποιούν σε ένα βαθμό που συνδυάζεται με τα 8.1 στα pc/laptops κυρίως λόγω των universal εφαρμογών...

 

Αυτό πχ έχω σκεφτεί εγώ, που αν δεν καταφέρω να αγοράσω κάποιο από τη σειρά Surface Pro 3 που έχω βάλει στο μάτι, σίγουρα θα κάνω τη μετάβαση στο λάπτοπ από W7 σε W8.1...

 

10,6gb ειναι ο καθαρός χώρος του g2, επεκτείνεται πολύ εύκολα με στικακι ή σε κάποιο cloud:)

 

Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι έχει 9,5 ελεύθερα αλλά οκ δεν θα τα χαλάσουμε στο 1gb... ΄

 

Τώρα όσο για τις λύσεις το έχω δει το στικάκι αυτό που λες αλλά δεν μου αρέσει σαν εμφάνιση πρώτον να προεξέχει κάτω και δεύτερον όχι ρε φίλε συσκευή το 2014 με 10GB χώρο... Αστείο... Δηλ έφτιαξαν μια τέλεια συσκευή και το μάμησαν μόνοι τους... Κάποιος λόγος θα υπάρχει (δεν είναι χαζοί) αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον, να φτιάχνεις συσκευή με τόσες δυνατότητες και να την περιορίζεις έτσι...

 

Τώρα το cloud μόνο σαν αστείο στην Ελλάδα με τις υπάρχουσες ταχύτητες και κυρίως τις χρεώσεις των προγραμμάτων των 500mb, όπου πχ δεν μπορείς να ανεβάζεις και να κατεβάζεις βίντεο ή άλλα μεγάλα αρχεία... Και αν μου τελειώσουν εμένα τα mb δεν θα έχω μαζί μου τις φώτο μου ή κάτι άλλο που μπορεί να χρειαστώ??? Όχι...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

10,6gb ειναι ο καθαρός χώρος του g2, επεκτείνεται πολύ εύκολα με στικακι ή σε κάποιο cloud:)

 

ούτε στικακι είναι λύση (κρέμεται από κάτω και κάθε δευτερόλεπτο κινδυνεύεις να το χτυπήσεις κάπου και να σπάσεις μαζί του και την μητρική) ούτε το cloud ειδικά στην Ελλάδα όπου mb χρεώνουν σαν χρυσό και ταχύτητα είναι άθλια

οοχιι εδώ έχει δύο περιπτώσεις αν σου φτάνουν τα 10gb καλός αν όχι... πας για αλλά

Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα το cloud μόνο σαν αστείο στην Ελλάδα με τις υπάρχουσες ταχύτητες και κυρίως τις χρεώσεις των προγραμμάτων των 500mb, όπου πχ δεν μπορείς να ανεβάζεις και να κατεβάζεις βίντεο ή άλλα μεγάλα αρχεία... Και αν μου τελειώσουν εμένα τα mb δεν θα έχω μαζί μου τις φώτο μου ή κάτι άλλο που μπορεί να χρειαστώ??? Όχι...

 

ούτε το cloud ειδικά στην Ελλάδα όπου mb χρεώνουν σαν χρυσό και ταχύτητα είναι άθλια

οοχιι εδώ έχει δύο περιπτώσεις αν σου φτάνουν τα 10gb καλός αν όχι... πας για αλλά

 

προφανώς κανείς απο τους δυο σας δεν γνωρίζει οτι το dropbox μπορείς να το ρυθμίσεις να ''ανεβάζει'' τις φωτογραφίες και τα βίντεο μόνο όταν είσαι συνδεδεμένος σε wifi και οχι σε 3G.

οπότε, οτι και να τραβήξεις μπορεί να ανεβεί ανα πασα στιγμή στον υπολογιστή σου μιας και wifi εχει πλέον και η πιο παρακμιακή καφετέρια και τα mb σας θα μείνουν στη θέση τους να τα ξοδέψετε όπως εσείς θέλετε κυριοι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...