Jump to content

Σοβαρό πρόβλημα με ATI all In Wonder 9700 Pro


kostassl45i
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.

 

Από χθες το πρωί αντιμετωπίζω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα με την κάρτα γραφικών μου, μια ATI all In Wonder 9700 Pro 128mb.

 

Πολύ απλά προσπαθώντας να παίξω οποιοδήποτε 3d παιχνίδι βγάζει είτε άμεσα είτε μετά από λίγο διάφορα artifacts τα οποία σταδιακά γεμίζουν την οθόνη μέχρι να μη φαίνεται τίποτα πέρα από χρώματα κι άλλα ψυχεδελικά... :(

 

Η κάρτα δεν είναι overclocked και το κάνει αυτό και στα xp και στα milenioum με ό,τι drivers κι αν έχει άρα δε πρόκειται για software πρόβλημα.

 

Επίσης αποκλείω να πρόκειται για κάποιο hardware conflict, γιατί για ένα χρόνο δούλευε απροβλημάτιστα στο ίδιο ακριβώς σύστημα χωρίς να έχω κάνει καμία βασική αλλαγή (η οθόνη κι ο σκληρός προηγήθηκαν του προβλήματος)

 

Όλα τα άλλα γίνονται απροβλημάτιστα, το tv tuner λειτουργεί κανονικά, η εγγραφή βίντεο επίσης, η αναπαραγωγή mpeg2 μέσω hardware decoding ομοίως και γενικά τίποτα δε μαρτυράει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκτός από τα 3d...

 

Τι φταίει ρε παιδιά; Έχω καταστεναχωρεθεί... Η κάρτα είναι εκτός εγγύησης μόλις για ένα μήνα :mad:

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω; :(

 

Θενξ....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δοκίμασες επανεγκατάσταση του Direct X;

 

Δοκίμασέ την σε άλλο PC για αρχή για να δούμε αν φταίει η κάρτα...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δοκιμασε να απεγκαταστησεις την ΑΤΙ και να την ξανακανεις εγκατασταση με τους αρχικους driverw που εχεις στο συνοδευτικο cd ή βαλε τους drivers της omega.

Aν δεν γινει τπτ δοκιμασε καποιο tool για να δεις αν η θερμοκρασια της καρτας σου ειναι σε καλα επιπεδα.

P@niS
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα παρομοιο προβλημα με την ιδια καρτα: σε βαρια παιχνιδια κολλαγε το pc και αναγκαστηκα reset. Αφου αλλαξα drivers, παλι τα ιδια. Τελικα διαπιστωσα οτι το ανεμιστηρακι της καρτας λειτουργουσε σε χαμηλες στροφες και μερικες φορες κολλουσε. Ετσι ανεβαζε θερμοκρασια η καρτα και κολλαγε το pc. Αναγκαστηκα να αλλαξω ανεμιστηρακι. Για δες, μηπως φταιει αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Viper (23 Σεπ. 2004 , 20:33)

 

Ειχα ενα παρομοιο προβλημα με την ιδια καρτα: σε βαρια παιχνιδια κολλαγε το pc και αναγκαστηκα reset. Αφου αλλαξα drivers, παλι τα ιδια. Τελικα διαπιστωσα οτι το ανεμιστηρακι της καρτας λειτουργουσε σε χαμηλες στροφες και μερικες φορες κολλουσε. Ετσι ανεβαζε θερμοκρασια η καρτα και κολλαγε το pc. Αναγκαστηκα να αλλαξω ανεμιστηρακι. Για δες, μηπως φταιει αυτο.

 

 

Eσύ την πρόλαβες. Εμένα μου κάηκε. :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι θέμα drivers, δοκίμασα πολλούς.

 

Ούτε είναι γενικότερα θέμα software γιατί το πρόβλημα παρουσιάζεται και στα 2 λειτουργικά μου (έχω σύστημα dual boot).

 

Μπορεί πράγματι να ζεσταίνεται και να παθαίνει αυτό το πράγμα. Το θέμα είναι πώς μπορώ να ξέρω αν το ανεμιστηράκι γυρίζει κανονικά ή όχι; Απ' όσο βλέπω γυρνάει κανονικά αλλά το αν γυρίζει λιγότερο δε μπορώ να το καταλάβω...

 

Επίσης παίζει και το ενδεχόμενο να κάηκε κάτι λόγω ζέστης καλοκαιρινής. Τότε τι κάνω; :( :(

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό να κάηκε από ζέστη...πολύ χλωμό...εδώ η Χ800 μου δεν είχε πρόβλημα και θα έχει η 9700;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...