Jump to content

[S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ποιό τρόπο έκανες root?

Κατέβασε το su από το play.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372767

 

Κατεβασα το superuser απο το playstore. Παλι τις ιδιες επιλογες μου βγαζει. Στο lg g2 δεν ειχα τετοιο θεμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το root checker λεει οτι δεν ειναι rooted το κινητο. Ενω στο odin μου εβγαλε pass.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταλάβει βέβαια ότι έισαι σε λάθος θέμα, εδώ συζητάμε για το s5 .

Θα παρακαλέσω να συνεχίσουμε την συζήτηση στο σωστό νήμα.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Στο σωστο νημα περιμενω 2+ ημερες για απαντηση. Απο τη στιγμη που η διαδικασια ειναι η ιδια γιατι να μη εχω αμεσα μια απαντηση;

 

Παντως σε recovery mode ενω το κινητο φορτιζει δε μπορω να μπω.. Απλα αναβοσβηνει η οθονη. Με αφηνει να μπω μονο οταν δε το εχω συνδεδεμενο. Θελει η μπαταρια να ειναι στο 100%;

 

Εξαλλου σε λιγες ημερες περιμενω και το s5. Οποτε δε θα παει χαμενη η συζητηση.

 

Το εκανα με το unlockroot pro. Βεβαια μου εγκατεστησε και ενα καρο προγραμματα, χωρις τη θεληση μου, ισως και καποιον ιο..

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχομενων μυνηματων
Link to comment
Share on other sites

Στο σωστο νημα περιμενω 2+ ημερες για απαντηση. Απο τη στιγμη που η διαδικασια ειναι η ιδια γιατι να μη εχω αμεσα μια απαντηση;

 

Παντως σε recovery mode ενω το κινητο φορτιζει δε μπορω να μπω.. Απλα αναβοσβηνει η οθονη. Με αφηνει να μπω μονο οταν δε το εχω συνδεδεμενο. Θελει η μπαταρια να ειναι στο 100%;

 

Εξαλλου σε λιγες ημερες περιμενω και το s5. Οποτε δε θα παει χαμενη η συζητηση.

 

Το εκανα με το unlockroot pro. Βεβαια μου εγκατεστησε και ενα καρο προγραμματα, χωρις τη θεληση μου, ισως και καποιον ιο..

 

Δεν είναι σωστό να μπλέκουμε οδηγούς για root διαφορετικών συσκευών διότι πλέον συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά η κάθε συσκευή λόγω Knox και εγγύησης, μόνο προβλήματα μπορούν να δημιουργηθούν γι'αυτό παρακαλώ η συνέχεια της συζήτησης στο ανάλογο θέμα.

 

Και μιας και ήδη σου το ζήτησε μια φορά ευγενικά ο Μιχάλης δεν θα υπάρξει περαιτέρω ενημέρωση και κάθε σχόλιο εκτός θέματος θα διαγράφεται.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Τη γνωστή μέθοδο που ακούγεται τελευταία μέσω του towelroot (1click!).

Δεν μπορείς ακόμα όμως να αλλάξεις recovery ή να περάσεις custom kernel, οπότε αυτομάτως ξεχνάς custom Roms εάν θέλεις να είσαι καλυμμένος από θέμα Knox.

 

με towelroot χανεται η εγγυηση;

Link to comment
Share on other sites

με towelroot χανεται η εγγυηση;

Οχι ο knox δεν γράφει ,διάβασε στο αντίστοιχο thread στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2783157

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γεια σας παιδια.εχω αγοραση ενα s5. βαζω την καρτα sim. ελα δεν μου την διαβαζει και μου βγαζει μη εγκυρο IMEI. ο πωλητης μου εδωσε το IMEI. υπαρχει τροπος να το περασω στο κινητο;
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω αγοραση ενα s5. βαζω την καρτα sim. ελα δεν μου την διαβαζει και μου βγαζει μη εγκυρο IMEI. ο πωλητης μου εδωσε το IMEI. υπαρχει τροπος να το περασω στο κινητο;

 

Φίλε μου το ΙΜΕΙ είναι της συσκευής και δεν έχει να κάνει με τη sim σου. Αν ανοίξεις το κινητό χωρίς sim και πας στην εφαρμογή του τηλεφώνου και πληκτρολογήσεις *#06# τι σου βγάζει; Από που το αγόρασες;

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια γινεται με καποιο τροπο να βαλουμε widget στη lockscreen?

 

'Η γίνεσαι root και χρησημοποιεις το module που ενεργοποιεί την δυνατότητα προσθήκης widget ή βάζεις κάποιο app απο το play store ( π.χ widget locker ).

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

το κανω αυτο που μου ειπες.και μου βγαζει μη εγκυρο IMEI. αγορασα δυο τηλεφωνα απο την κορεα.και το ενα μου βγαζει,μη egkyro ΙΜΕΙ. το αλλο λειτουργει κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

το κανω αυτο που μου ειπες.και μου βγαζει μη εγκυρο IMEI. αγορασα δυο τηλεφωνα απο την κορεα.και το ενα μου βγαζει,μη egkyro ΙΜΕΙ. το αλλο λειτουργει κανονικα.

 

Δύσκολη περίπτωση.. Ακόμα και αν γνωρίζεις το ΙΜΕΙ σου δεν μπορείς να το περάσεις έτσι απλά στη συσκευή. .

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το κανω αυτο που μου ειπες.και μου βγαζει μη εγκυρο IMEI. αγορασα δυο τηλεφωνα απο την κορεα.και το ενα μου βγαζει,μη egkyro ΙΜΕΙ. το αλλο λειτουργει κανονικα.

Όπως σου απάντησα στο επίσημο νήμα (γι'αυτό δεν γράφουμε το ίδιο σχόλιο παντού..), πρόκειται για το region lock της Samsung.

Όταν η συσκευή είναι αγορασμένη εκτός Ευρώπης παίζει τεράστιο ρόλο τί SIM θα μπει στη συσκευή για πρώτη φορά και θα κάνει και τη πρώτη 5 λεπτή κλήση.

Αν μπει ελληνική όπως στη συσκευή που δουλεύει θα δουλεύει στα ελληνικά δίκτυα χωρίς όμως 4g αν δεν κάνω λάθος. Η άλλη συσκευή χρησιμοποιήθηκε με ξένη SIM και κλείδωσε στα εκεί δίκτυα.

Μόνη λύση είναι service (όχι επίσημο, δεν θα στο δεχτούν) όπου θα στο ξεκλειδώσουν και κατά πάσα πιθανότητα θα σου περάσουν άλλο IMEI για να γίνει λειτουργικό και να βρίσκει σήμα με τους εδώ παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. μιλησα με κορεα και μου εδωσε λυση στο προβλημα μου.υπαρχει τροπος να περασεις IMEI σε τηλεφωνω που δεν εχει. και χωρις να το πας για service.του περασε το IMEI και λειτουργει κανονικα το τηλεφωνω. οποιος εχει παρομοιο προβλημα,με το δικο μου,παρακαλω πολυ να μου στειλει μνμ και θα βοηθεισω οπως μπορω.και παλι ευχαριστω πολυ,για τον χρονο σου φιλε μου.καλη συνεχεια.
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου απάντησα στο επίσημο νήμα (γι'αυτό δεν γράφουμε το ίδιο σχόλιο παντού..), πρόκειται για το region lock της Samsung.

Όταν η συσκευή είναι αγορασμένη εκτός Ευρώπης παίζει τεράστιο ρόλο τί SIM θα μπει στη συσκευή για πρώτη φορά και θα κάνει και τη πρώτη 5 λεπτή κλήση.

Αν μπει ελληνική όπως στη συσκευή που δουλεύει θα δουλεύει στα ελληνικά δίκτυα χωρίς όμως 4g αν δεν κάνω λάθος. Η άλλη συσκευή χρησιμοποιήθηκε με ξένη SIM και κλείδωσε στα εκεί δίκτυα.

Μόνη λύση είναι service (όχι επίσημο, δεν θα στο δεχτούν) όπου θα στο ξεκλειδώσουν και κατά πάσα πιθανότητα θα σου περάσουν άλλο IMEI για να γίνει λειτουργικό και να βρίσκει σήμα με τους εδώ παρόχους.

 

Δηλαδή Sofos_5 εγώ που μόλις το παρείγγειλα από γνωστό μαγαζί και γράφει στο Site του ευρωπαϊκής αντιπροσωπίας αύριο που θα το λάβω και θα του βάλω πρώτη φορά sim cosmote υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί το 4G ή να έχω ανάλογο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Sofos_5 εγώ που μόλις το παρείγγειλα από γνωστό μαγαζί και γράφει στο Site του ευρωπαϊκής αντιπροσωπίας αύριο που θα το λάβω και θα του βάλω πρώτη φορά sim cosmote υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί το 4G ή να έχω ανάλογο πρόβλημα;

 

μα τι προβλημα να εχεις εφοσον ειναι EU?μια χαρα θα εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Sofos_5 εγώ που μόλις το παρείγγειλα από γνωστό μαγαζί και γράφει στο Site του ευρωπαϊκής αντιπροσωπίας αύριο που θα το λάβω και θα του βάλω πρώτη φορά sim cosmote υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί το 4G ή να έχω ανάλογο πρόβλημα;

Είναι Ευρωπαϊκό φίλε μου, θα του βάλεις και Cosmote πρώτη κάρτα οπότε όπως σου απάντησε και ο @geo35 από πάνω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Δεν γνωρίζω αν πρέπει απλά να σου ενεργοποιήσει η Cosmote τη δυνατότητα ώστε να έχεις 4g, γι'αυτό καλύτερα να ρωτήσεις τον πάροχο σου.

 

Με γιές κιόλας. ;-)

 

@dio80 χαίρομαι που έβγαλες τελικά άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Είναι Ευρωπαϊκό φίλε μου, θα του βάλεις και Cosmote πρώτη κάρτα οπότε όπως σου απάντησε και ο @geo35 από πάνω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Δεν γνωρίζω αν πρέπει απλά να σου ενεργοποιήσει η Cosmote τη δυνατότητα ώστε να έχεις 4g, γι'αυτό καλύτερα να ρωτήσεις τον πάροχο σου.

 

Με γιές κιόλας. ;-)

 

Ευχαριστώ!!! μετά από 3 χρόνια με το απίθανο για μένα και αθάνατο sii καιρός ήταν μια αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!! μετά από 3 χρόνια με το απίθανο για μένα και αθάνατο sii καιρός ήταν μια αλλαγή

 

αντε με το καλο,μαγαζι?

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο,μαγαζι?

 

Kaizer store.

 

Με το ρουτάρισμα και τις ρομ που αλλάζαμε συνέχεια να δούμε τι θα γίνει τώρα με το knox που γράφει.

Edited by vitriolis
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Χθες μου εβγαλε και εμενα μια ενημερωση. Την οποια και εκανα. Ολα εγιναν κανονικα το μονο που αλλαξε ηταν οτι χαθηκε το root (Towel root ειχα κανει) . Επισης παρατηρησα σημερα οτι οταν παω να κανω αναζητηση για ενημερωσεις βγαζει το εξης μηνυμα: ''Το λειτουργικό σ΄συτημα της συσκευής σας έχει τροποποιηθεί με μη εξουσιοδοτημένο τρόπο. Δοκιμάστε τη λήψη ενημερώσεων χρησιμοποιώντας το samsung Kies στον υπολογιστή σας ή επισκεφτείτε ένα κέντρο εξυπηρέτησης πελατών.'' Απο το kies δειχνει πως ειναι η τελευταια ενημερωμενη εκδοση.

Εκδοση android 4.4.2

PDA:NG2 / CSC:NG2 / PHONE:NG2 (EUR)

Ξερει κανεις τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Χθες μου εβγαλε και εμενα μια ενημερωση. Την οποια και εκανα. Ολα εγιναν κανονικα το μονο που αλλαξε ηταν οτι χαθηκε το root (Towel root ειχα κανει) . Επισης παρατηρησα σημερα οτι οταν παω να κανω αναζητηση για ενημερωσεις βγαζει το εξης μηνυμα: ''Το λειτουργικό σ΄συτημα της συσκευής σας έχει τροποποιηθεί με μη εξουσιοδοτημένο τρόπο. Δοκιμάστε τη λήψη ενημερώσεων χρησιμοποιώντας το samsung Kies στον υπολογιστή σας ή επισκεφτείτε ένα κέντρο εξυπηρέτησης πελατών.'' Απο το kies δειχνει πως ειναι η τελευταια ενημερωμενη εκδοση.

Εκδοση android 4.4.2

PDA:NG2 / CSC:NG2 / PHONE:NG2 (EUR)

Ξερει κανεις τι γινεται;

 

Για βάλε τη συσκευή σου σε Download mode (κλείνεις το κινητό και κρατάς πατημένο το volume down, το home button και το power ) και δες τι σου γράφει εκεί... Οι μετρητές είναι 0; Το status είναι official;

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε τη συσκευή σου σε Download mode (κλείνεις το κινητό και κρατάς πατημένο το volume down, το home button και το power ) και δες τι σου γράφει εκεί... Οι μετρητές είναι 0; Το status είναι official;

 

Λοιπον γραφει τα εξης:

ODIN MODE

PRODUCT NAME: SW-G900F

CURRENT BINARY: Samsung Official

SYSTEM STATUS: Custom

REACTIVATION LOCK(KK): OFF

KNOX WARRANTY VOID: 0x0

QUALCOMM SECUREBOOT: ENABLE (CSB)

RP SWREV: S1, T1, R1, A1, P1

UDC START

Edited by apokorwnas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...