Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το wipe data τη χανεις;

 

Μεχρι τωρα μονο wipe cache εκανα

 

Τα θεματα της αυτενεργειας του τηλεφωνου οσον αφορα τους διακοπτες παραμενουν

 

Α και ενω εχω δειχνει διαθεσιμη μνημη πολυ και πολυ λιγες εφαρμογες

Οταν φευγω απο μια εφαρμογη μεχρι να μπει ο launcher το σκεφτεται αρκετα:rolleyes:

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με το wipe data τη χανεις;

 

Μεχρι τωρα μονο wipe cache εκανα

 

Τα θεματα της αυτενεργειας του τηλεφωνου οσον αφορα τους διακοπτες παραμενουν

 

Α και ενω εχω δειχνει διαθεσιμη μνημη πολυ και πολυ λιγες εφαρμογες

Οταν φευγω απο μια εφαρμογη μεχρι να μπει ο launcher το σκεφτεται αρκετα:rolleyes:

Είναι κάτι σαν factory reset

 

Πιστεύω ότι αμα κάνεις wipe data cache και κάνεις καθαρή εγκατάσταση από την αρχή και τα σεταρεις με προσοχή χωρίς να βάλεις περιττά πράγματα θα δεις τη σωστή συμπεριφορά που πρέπει να έχει η συσκευη.

Με τόσα θέματα που σου βγάζει γιατί δε το πουλάς η να το στείλεις πισω σαν ελαττωματικό;

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι σαν factory reset

 

Πιστεύω ότι αμα κάνεις wipe data cache και κάνεις καθαρή εγκατάσταση από την αρχή και τα σεταρεις με προσοχή χωρίς να βάλεις περιττά πράγματα θα δεις τη σωστή συμπεριφορά που πρέπει να έχει η συσκευη.

Με τόσα θέματα που σου βγάζει γιατί δε το πουλάς η να το στείλεις πισω σαν ελαττωματικό;

 

ειναι μεν σπαστικα αλλα μαρεσει το τηλεφωνακι

θα ξανακανω

wipe cash - wipe data - factory reset

θα περασω την 3,22 και θα το ξαναστησω

 

τεσπα

κατι φτιαχνεις κατι χαλαει

αν και διαβαζοντας εδω και στη miui

δειχνει οτι τα εχει τα θεματακια του

αλλα στον εναν αλλα στον αλλον

 

για 115 ευρα και πρωτη κινεζια μια χαρα ειναι

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

να δημιουργησω αντιγραφα στην εφαρμογη του τηλεφωνου και μετα να τα κανω επαναφορα?

η δεν δουλευει?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Να τα στήσεις ολα απο την αρχή αλλιώς μη μπεις καν στη διαδικασία, δεν έχει ουσία αλλιώς, παλι κάτι θα σου χαλάει πάλι κατι δε θα σου λειτουργεί πάλι θα χεις θεμα με τη μπαταρια πάλι θα λες ότι κάνει τα δικά του. Σιγουρέψου ότι δε θα χάσεις μονάχα τις επαφές σου η ότι άλλο θεωρείς εσυ πραγματικά σημαντικό οπως φωτος η videos η sms.
Link to comment
Share on other sites

Να τα στήσεις ολα απο την αρχή αλλιώς μη μπεις καν στη διαδικασία, δεν έχει ουσία αλλιώς, παλι κάτι θα σου χαλάει πάλι κατι δε θα σου λειτουργεί πάλι θα χεις θεμα με τη μπαταρια πάλι θα λες ότι κάνει τα δικά του. Σιγουρέψου ότι δε θα χάσεις μονάχα τις επαφές σου η ότι άλλο θεωρείς εσυ πραγματικά σημαντικό οπως φωτος η videos η sms.

 

δηλαδη

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων

wipe cash + data

 

σωσιμο φωτο και video και sms στο mi cloud λες?

και φτου και απο την αρχη

 

ευτυχως που δεν το κρατησε η γυναικα μου

θα το ειχα στο κεφαλι τωρα ετσι.........ζζζζντουπ

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε κατι...παρε μια βεντουζα μικρη,κολλησε την στο σημειο που ειναι το σημαδι και τραβηξε ελαφρα...σε ενα ταμπλετ που το ειχα παθει και εγω εφτιαξε!

 

Ευχαριστώ για το tip. Το έκανα αλλά δεν έπιασε. Υποθέτω πως ακουμπούν 2 επιφάνειες μεταξύ τους που δεν θα έπρεπε, σωστά ;

Θυμηθηκα μια tv lcd που είχα και την είχε χτυπήσει ο μικρός μου κανοντας την ενα παρόμοιο σημάδι. Τελικά το σημάδι όλο και μίκραινε μέχρι που έφυγε με

τά απο......2-3 χρόνια.

Το ανταλλακτικό που ποσταρα πιο πανω παίζει να είναι μαϊμού ; Ρωτάω γιατί έχει τα μισά χρήματα σε σχέση με άλλους.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Είδα στο κινέζικο Miui forum ότι ένας Developer (τον λένε Cofface) έκανε port την CM 11 για το κινητό μας.

Σε λίγο καιρό θα πρέπει να αρχίσουν να βγαίνουν οι betas προς τα έξω!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά είναι προτιμότερη αυτή η έκδοση ή καλύτερα να κοιτάξω στο προηγούμενο, Xiaomi Hongmi? Κυρίως για την μπαταρία επειδή ο Qualcom νομίζω καταναλώνει περισσότερο από τον MTK.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να δώσω και γω feedback ,περάστηκε η ελληνική GTV3.22 με full wipe .Μπορω να πω οτι καλυτέρεψαν αρκετά πραγματακια,έχω καλύτερη διαχείρηση μνήμης,multitask,video player και μπορω να πω καλύτερη εξοικονόμηση ενεργειας ,όχι σημαντικά βέβαια ,αλλά έχω φθάσει ~4h οθόνη κανοντας ίδια χρηση όπως προηγουμένως,η υπερθερμανση στο πίσω μέρος ίδια ! Ευελπιστώντας οτι σε επόμενο update κάτι περισσότερο θα γίνει ,βλέπω κινητικοτητα Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Και εγω χθες βραδυ εβαλα την 3.22 απο την 3.20 , δεν ειδα καποια τρελη διαφορα να σου πω την αληθεια.

Καλα η υπερθερμανση αλλο πραγμα, καθε που που ζεσταινεται το αφηνω αναγκαστικα, πιστευω οτι θα καει απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos πηγα να κανω αναβαθμηση απο 3.22 στην 4.5.9 μεσω οτα. Το τηλεφωνο μαλλον μπρικαρε αναβοσβηνει το ρεκοβερυ χωρις να μρ αφηνει να κανω τιποτα .

Αποψε δεν εχω προσβαση σε pc μπορω να κανω κατι.

 

Πατωντας τα κουμπια μπηκε σε μια οθονη που λεει fastboot χωρις να κανει κατι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos πηγα να κανω αναβαθμηση απο 3.22 στην 4.5.9 μεσω οτα. Το τηλεφωνο μαλλον μπρικαρε αναβοσβηνει το ρεκοβερυ χωρις να μρ αφηνει να κανω τιποτα .

Αποψε δεν εχω προσβαση σε pc μπορω να κανω κατι.

 

Πατωντας τα κουμπια μπηκε σε μια οθονη που λεει fastboot χωρις να κανει κατι

 

Νομίζω δεν γίνεται μέσω ΟΤΑ η αναβάθμιση σε αυτήν την ρομ. Εγώ την έκανα μέσω updater και πήγαν όλα καλά και η ρομ δουλεύει πολύ καλά από ότι δείχνει μέχρι τώρα.

 

Τώρα για το θέμα σου διάβασε τον παρακάτω οδηγό

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6777-Redmi-1s-unbrick-solved/

 

Πιστεύω να βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos πηγα να κανω αναβαθμηση απο 3.22 στην 4.5.9 μεσω οτα. Το τηλεφωνο μαλλον μπρικαρε αναβοσβηνει το ρεκοβερυ χωρις να μρ αφηνει να κανω τιποτα .

Αποψε δεν εχω προσβαση σε pc μπορω να κανω κατι.

 

Πατωντας τα κουμπια μπηκε σε μια οθονη που λεει fastboot χωρις να κανει κατι

Δοκίμασε να μπεις σε recovery και να κανεις τα 2 wipe. Αν δε παίξει θα το λύσεις με το miflash

Δες και αυτό το ποστ και γω ετσι το ξεμπρικαρα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5550973

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειχαμε τα GTV 3.20 κλπ

 

τωρα εχουμε και 4.95?

 

γιατι τοσα μπερδεματα?

τι διαφορες παιζουν?

ξερει κανεις?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω πως με την 3.18 κάνα 20μερο χωρίς προβλήματα τις τελευταίες μέρες ξεκίνησαν τα fcs όταν το κινητό δείχνει να ζοριζεται. Δυστυχώς.

 

Βαρέθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω πως με την 3.18 κάνα 20μερο χωρίς προβλήματα τις τελευταίες μέρες ξεκίνησαν τα fcs όταν το κινητό δείχνει να ζοριζεται. Δυστυχώς.

 

Βαρέθηκα.

 

Και καλα εκανες

Και γω αποδεχτηκα το ρολο του πειραματοζωου της miui απλα εχω το τηελφωνο ως τεστερ

Μεσα στην εβδομαδα θα περασω την 3.22 και μετα την 4.95

 

Αποδεχομαι επισης οτι τα παιδια του ελληνικου φαν κλαμπ προσπαθουν αλλα δε με φτανει αυτο

 

Το καινουργιο ειναι πως οποτε γουσταρει βαζει μπρος τα δεδομενα

Παντως εχει την πλακα του

 

Κριμα γιατι δειχνει πολυ καλο και δυνατο και μαλλον παραπανω απο τα λεφτα του

 

Θα μπορουσα αραγε να ξηλωσω τη miui και να βαλω κανα καθαρο ααντροιντ;

 

Ωραιο τηλεφωνο αμα εχεις χρονο για τα φορουμ

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Και καλα εκανες

Και γω αποδεχτηκα το ρολο του πειραματοζωου της miui απλα εχω το τηελφωνο ως τεστερ

Μεσα στην εβδομαδα θα περασω την 3.22 και μετα την 4.95

 

Αποδεχομαι επισης οτι τα παιδια του ελληνικου φαν κλαμπ προσπαθουν αλλα δε με φτανει αυτο

 

Το καινουργιο ειναι πως οποτε γουσταρει βαζει μπρος τα δεδομενα

Παντως εχει την πλακα του

 

Κριμα γιατι δειχνει πολυ καλο και δυνατο και μαλλον παραπανω απο τα λεφτα του

 

Θα μπορουσα αραγε να ξηλωσω τη miui και να βαλω κανα καθαρο ααντροιντ;

 

Ωραιο τηλεφωνο αμα εχεις χρονο για τα φορουμ

 

 

Μπορείς να περάσεις κάποια παλιότερη χωρίς θέματα .Πχ 3.11 είναι πολύ καλη επίσης το ίδιο και η 3.15 .Την 3.11 την έχω στης γυναίκας μου και σε κάτι φιλους οποτε μιλώ εκπειρας.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις να μου πει που βρισκω drivers για το κινητο το μιφλασ δεν το βλεπει ενω ειναι σε φαστμπουτ

βρισκω μονο για μτκ συσκευεσ

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις να μου πει που βρισκω drivers για το κινητο το μιφλασ δεν το βλεπει ενω ειναι σε φαστμπουτ

βρισκω μονο για μτκ συσκευεσ

Ο nassosp λίγο πιο πάνω σου έδωσε έναν οδηγό.Εκεί περιέχει τα πάντα για επαναφορά.

Οδηγός

Παρόλα αυτά από εδώ κατεβάζεις τη rom που σου επαναφέρει τη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Με 207 διαθέσιμη μνήμη

10 δεύτερα για επιστροφη στο launcher μετα το κλείσιμο οποίας εφαρμογής

Και

Περιπου 3-4 δεύτερα μέχρι να αναδυθεί το πληκτρολόγιο της Μάμας του

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Και καλα εκανες

Και γω αποδεχτηκα το ρολο του πειραματοζωου της miui απλα εχω το τηελφωνο ως τεστερ

Μεσα στην εβδομαδα θα περασω την 3.22 και μετα την 4.95

 

Αποδεχομαι επισης οτι τα παιδια του ελληνικου φαν κλαμπ προσπαθουν αλλα δε με φτανει αυτο

 

Το καινουργιο ειναι πως οποτε γουσταρει βαζει μπρος τα δεδομενα

Παντως εχει την πλακα του

Κριμα γιατι δειχνει πολυ καλο και δυνατο και μαλλον παραπανω απο τα λεφτα του

 

Θα μπορουσα αραγε να ξηλωσω τη miui και να βαλω κανα καθαρο ααντροιντ;

 

Ωραιο τηλεφωνο αμα εχεις χρονο για τα φορουμ

1.έχω διαβάσει όλα τα μηνύματά σου,όπου γκρινιάζεις συνέχεια για διάφορα κουλά που σου κάνει το τηλ(που δεν αναφέρονται από άλλους σε κανένα από τα 4 σχετικά forum που παρακολουθώ)Προσπάθησα κι εγώ όπως και άλλοι να σε βοηθήσουν αλλά κανένα feedback από εσένα,προτιμάς να γράφεις κάθε λίγο κι ένα νέο κουλό που σου κάνει.

2.το χειρότερο είναι ότι έχεις άποψη-κι εσύ αλλά και άλλοι εδώ μέσα-για την miui και την xiaomi,χωρίς να έχεις δουλέψει ούτε μια ώρα το κιν. έτσι όπως το παραδίδει η xiaomi.

προφανώς ξεχνάς ότι χρησιμοποιείς μια custom ROM,που έβαλες εσύ με επιλογή σου,με ό,τι αυτό σημαίνει.

3.Όλοι εμείς που το έχουμε χωρίς κανένα πρόβλημα και που είμαστε η μεγάλη πλειοψηφία(μιας και το τηλ πούλησε τρελά),μάλλον είμαστε εξωγήινοι.

4.σε όποιο thread κι αν πας στο myphone,και στα ακριβότερα μοντέλα,θα βρείς πολλούς να γκρινιάζουν για πολλά,και είναι λογικό.

5.ήμουν πάντα fun του καθαρού android,μετά την εμπειρία με την miui δεν μπορώ να φανταστώ επιστροφή...(εδώ τόσοι άλλοι με ακριβά-επώνυμα ψάχνονται να βάλουν miui,και κάποιοι κατασκευαστές την επιλέγουν για επίσημη ROM)

όσοι συγκρίνουν RAM και διάφορα, ξεχνούν ότι η miui έρχεται σχεδόν κομπλέ,ενώ στο καθαρό android χρειάζεσαι κι ένα κάρο εφαρμογές ακόμη.Και στο κάτω-κάτω ό,τι δεν χρειάζεστε το κάνετε εύκολα freeze.

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις κάποια παλιότερη χωρίς θέματα .Πχ 3.11 είναι πολύ καλη επίσης το ίδιο και η 3.15 .Την 3.11 την έχω στης γυναίκας μου και σε κάτι φιλους οποτε μιλώ εκπειρας.

Προσωπικά και τη 3.18 σαν παλιότερη τη φόρεσα και χωρίς προβλήματα στην αρχή αλλά τελευταία τα fcs σε βαριές εφαρμογές και broswer είναι έντονα.

 

Ίσως δοκιμασω την 3.11 όμως. Έχω ακούσει ότι η αγγλο κινέζικη δουλεύει χωρίς fcs ισχύει; ποια είναι η πιο πρόσφατη έκδοσή της και πως της περνάμε αργότερα play store γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Xnikos

Μέχρι και σκριν Σοτ έβαλα απο μπαταρία

Feedback τι εννοεις;

Κούλα ξεκουλα αυτά συμβαίνουν και χωρίς μλιστα να είναι φορτω το τηλ

Χρηση για τηλ κάνα στοίχημα και ειδήσεις κάνω.

Που να εκανα και βαριά χρηση

Και ο άλλος συμφορουμιτης που λέει για την 3.18 μάλλον γκρινιάρης είναι.......

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να αφήσω τη miui όπως ήρθε;

Ναι

Πες μου τον τροπο και θα το κάνω.

Και θα στείλω και feedback

Και θα δοκιμασω

Εχεις ενα δίκιο εδώ

Αφού το έχω τεστερ πες μου τον τροπο να το κάνω bare xiaomi και εδώ θα είμαστε να τα λέμε

Πάντως μονο launcher & mail έχω αλλάξει

Όλα τα αλλά της μαμάς.

Αμα ήξερα πως πρεπει να είμαι πανω απο τα φορουμ να μάθω τα recovery twrp etc etc έδινα και ενα πενηνταρι παραπανω και ησυχαζα

Χρήστης είμαι όχι χομπιστας

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να αφήσω τη miui όπως ήρθε;

Ναι

Πες μου τον τροπο και θα το κάνω.

Και θα στείλω και feedback

Και θα δοκιμασω

Εχεις ενα δίκιο εδώ

Αφού το έχω τεστερ πες μου τον τροπο να το κάνω bare xiaomi και εδώ θα είμαστε να τα λέμε

Πάντως μονο launcher & mail έχω αλλάξει

Όλα τα αλλά της μαμάς.

Αμα ήξερα πως πρεπει να είμαι πανω απο τα φορουμ να μάθω τα recovery twrp etc etc έδινα και ενα πενηνταρι παραπανω και ησυχαζα

Χρήστης είμαι όχι χομπιστας

Έκλεισε και το πληκτρολόγιο...... .

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

1.έχω διαβάσει όλα τα μηνύματά σου,όπου γκρινιάζεις συνέχεια για διάφορα κουλά που σου κάνει το τηλ(που δεν αναφέρονται από άλλους σε κανένα από τα 4 σχετικά forum που παρακολουθώ)Προσπάθησα κι εγώ όπως και άλλοι να σε βοηθήσουν αλλά κανένα feedback από εσένα,προτιμάς να γράφεις κάθε λίγο κι ένα νέο κουλό που σου κάνει.

2.το χειρότερο είναι ότι έχεις άποψη-κι εσύ αλλά και άλλοι εδώ μέσα-για την miui και την xiaomi,χωρίς να έχεις δουλέψει ούτε μια ώρα το κιν. έτσι όπως το παραδίδει η xiaomi.

προφανώς ξεχνάς ότι χρησιμοποιείς μια custom ROM,που έβαλες εσύ με επιλογή σου,με ό,τι αυτό σημαίνει.

3.Όλοι εμείς που το έχουμε χωρίς κανένα πρόβλημα και που είμαστε η μεγάλη πλειοψηφία(μιας και το τηλ πούλησε τρελά),μάλλον είμαστε εξωγήινοι.

4.σε όποιο thread κι αν πας στο myphone,και στα ακριβότερα μοντέλα,θα βρείς πολλούς να γκρινιάζουν για πολλά,και είναι λογικό.

5.ήμουν πάντα fun του καθαρού android,μετά την εμπειρία με την miui δεν μπορώ να φανταστώ επιστροφή...(εδώ τόσοι άλλοι με ακριβά-επώνυμα ψάχνονται να βάλουν miui,και κάποιοι κατασκευαστές την επιλέγουν για επίσημη ROM)

όσοι συγκρίνουν RAM και διάφορα, ξεχνούν ότι η miui έρχεται σχεδόν κομπλέ,ενώ στο καθαρό android χρειάζεσαι κι ένα κάρο εφαρμογές ακόμη.Και στο κάτω-κάτω ό,τι δεν χρειάζεστε το κάνετε εύκολα freeze.

Συμφωνώ μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

[/color]Να αφήσω τη miui όπως ήρθε;

Ναι

Πες μου τον τροπο και θα το κάνω.

Και θα στείλω και feedback

Και θα δοκιμασω

Εχεις ενα δίκιο εδώ

Αφού το έχω τεστερ πες μου τον τροπο να το κάνω bare xiaomi και εδώ θα είμαστε να τα λέμε

Πάντως μονο launcher & mail έχω αλλάξει

Όλα τα αλλά της μαμάς.

Αμα ήξερα πως πρεπει να είμαι πανω απο τα φορουμ να μάθω τα recovery twrp etc etc έδινα και ενα πενηνταρι παραπανω και ησυχαζα

Χρήστης είμαι όχι χομπιστας

Έκλεισε και το πληκτρολόγιο...... .

επειδή μάλλον δεν έγινα απόλυτα κατανοητός:

μαμά ή official είναι το τηλέφωνο όπως το παραδίδει η xiaomi.Αμφιβάλω αν σου ήρθε έτσι,μιας και θα το ζήτησες με ελληνικά(η official ROM έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα),οπότε το κατάστημα στο έστειλε με ανεπίσημη ROM.(οι roms των κατ/των είναι πολλές φορές προβληματικές για αυτονόητους λόγους,φανταστείτε πόσα μοντέλα,τι ρυθμοί δουλειάς κτλ)

Δεν υπονοώ ότι η ελληνική rom ή η multi είναι κακές ROM,και σίγουρα αξίζει η προσπάθεια κάποιων για ελληνική ROM.Απλώς στατιστικά τα περισσότερα προβλήματα βλέπω να αναφέρονται στην ελληνική,αλλά κι αυτό εξηγείται ίσως.

Δεν πήρες τηλέφωνο,πήρες μικρό υπολογιστή με πάρα πολλές δυνατότητες και θέλει αντίστοιχη εξοικείωση.Αν και φοβάμαι ότι δεν θα ησύχαζες ούτε με πεντακόσια παραπάνω:)

και τώρα πες μου:

έκανες επαναφορά εργ.δεδομένων?

έβαλες έστω μία άλλη ROM με καθαρό install (full wipes)?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...