Jump to content

Πρόβλημα με συστημένη αποστολή από UK


linaki_gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικό....Μάλλον όχι θα έλεγα. Απο την αλλη βεβαια έρχονται οδικώς οποτε περιμενεις λιγο ακόμα. Στη δική μου περίπτωση που χάθηκε και μαλλον ξαναγυρισε στον αποστολέα το συστημα το έδειχνε στη Γερμανία. Στο παρακατω λινκ εβγαλα ακρη τι γινοταν με το δεμα μου. Πιστευω να σε βοηθησει.

. Είναι πιο λεπτομερες: http://www.royalmail.com/trackdetails

Τσέκαρα και στο royalmail site και μου δείχνει ότι

" 25/11/14 AMDESPATCHED TOGLS ATHENSGREECE"

Δεν βγάζω άκρη ακόμα...

 

Εφτασε Ελλαδα τελικα σημερα... Πρωτα φανηκε στο acs site και καμια ωρα μετα και στο gls.

Edited by razkal
Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια φάση είμαι κι εγώ...

Έχω καταλήξει ότι με GLS, από Αγγλία συστημένα, κάνουν περίπου 8 εργάσιμες ημέρες για να έρθουν τα πράγματα..δλδ περίπου 1,5 βδομάδα, στη χειρότερη 2..

Να δούμε τώρα με τις γιορτές που έρχονται τι θα γίνει!!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω παραγγειλει με royal mail απο αγγλια και εχουν περασει σχεδον 10 μερες και τιποτα στο site της gls φαινεται οτι

 

Reference no

 

Parcel number:98276132056

ACS Parcel Number6209084206

Reference numberRO915670576GB

Parcel details

 

Customs

 

Parcel overview

 

Date

Time

Parcel status

GLS Location

 

28/01/2015 11:46 Inbound to GLS location Germany

 

ποτε θα ερθει ποσο καιρο κανει απο γερμανια;

wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή. Έρχεται οδικώς με gls. Τα τελευταία δύο δέματα που έλαβα ήταν από Αγγλία κ έκαναν 3-3,5 εβδομάδες, δηλαδή πάνω από 15 εργάσιμες για να έρθουν..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Oυτε απο Κινα να τα επερνα!Χαλια!Επρεπε να τα στειλει με dhl σχεδον στα ιδια λεφτα!Τουλαχιστον πιστευω η acs να με ειδοποιησει γιατι ακουσα οτι πολλες φορες βαζουν λαθος διευθυνση και τα γυρνανε πισω!
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Oυτε απο Κινα να τα επερνα!Χαλια!Επρεπε να τα στειλει με dhl σχεδον στα ιδια λεφτα!Τουλαχιστον πιστευω η acs να με ειδοποιησει γιατι ακουσα οτι πολλες φορες βαζουν λαθος διευθυνση και τα γυρνανε πισω!

 

στειλε ολα αυτα τα στοιχεια που εχεισ στο email επικοινωνιας της ACS

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Μου εχει σταλει ενα πακετο απο UK μεσω RoyalMail.Αφου εκανε 5 ολοκληρες ημερες να φτασει στη Γερμανια,τωρα ειναι κολλημενο στη Γερμανια,οπως φαινεται απο το συστημα της GLS,εδω και 2 ημερες.Ξερει κανει ποσες ημερες συνηθως κανει να "κατηφορισει" προς Ελλαδα μερια;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει σταλει ενα πακετο απο UK μεσω RoyalMail.Αφου εκανε 5 ολοκληρες ημερες να φτασει στη Γερμανια,τωρα ειναι κολλημενο στη Γερμανια,οπως φαινεται απο το συστημα της GLS,εδω και 2 ημερες.Ξερει κανει ποσες ημερες συνηθως κανει να "κατηφορισει" προς Ελλαδα μερια;

Θέλει γύρω στις 6 με 10 μέρες γιατί έρχονται οδικώς και μετα τα διαχειρίζεται η ACS.Την έχω πατήσει δυο τρεις φορές και απο τοτε ζητάω να μου τα στέλνουνε με air mail που έρχεται πολύ πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Δεν ειχα τη δυνατοτητα επιλογης του φορεα αποστολης.Το ωραιο ηταν οτι μου ειχαν πει οτι μεχρι την Παρασκευη θα το εχω.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρηγγειλα και γω κατι απο το Ebay πριν απο 2 εβδομαδες και χθες εστειλα μυνημα στον πωλητη να μου δωσει tracking code για την καθυστερηση. Ο πωλητης στελνει με Royal mail international tracked (αυτο σημαινει συστημενο ετσι? )

Χθες μου απαντησε και μου εδωσε το tracking code το οποιο μεσω της GLS μου εδωσε tracking code στην ACS. Σημερα το tracking code λειτουργει στην ACS και σας επισυναπτω status. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι λεει παραλαβη απο πελατη στην Αθηνα ??:wacko:

Eννοουν οτι το παρελαβαν απο GLS και το προωθουν Κατερινη ? Να το περιμενω δηλαδη 23/12 ?

Επισης ξερει κανενας αν δεν υπαρχει τηλεφωνο (δε γνωριζω αμα το σημειωσε ο πωλητης, σε αλλες αποστολες για μικρα δεματακια που μου το εφερναν απο τα ελτα ποτε δεν σημειωναν το τηλεφωνο) ποσο καιρο θα κατσει στην ACS πριν το στειλουν πισω ? Γιατι διαβασα πολλα ευτραπελα και αν δω οτι εφτασε στο κεντρο της Κατερινης να φυγω τρεχωντας να το παραλαβω απο κει...

http://i.imgur.com/P64Jb7B.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παρηγγειλα κατι απο banggood μεσω priority mail...μου δωσανε track number που το βαζω εδω http://www.flytexpress.com/ και ενω το εχουν στειλει απο 19-01 εχει κολλησει απο τις 21-01 στο Λονδινο και λεει

 

2016-01-21 15:30 LONDON-UK Transited To Royal Mail

 

μπορω να κανω κατι...;

 

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παρηγγειλα κατι απο banggood μεσω priority mail...μου δωσανε track number που το βαζω εδω http://www.flytexpress.com/ και ενω το εχουν στειλει απο 19-01 εχει κολλησει απο τις 21-01 στο Λονδινο και λεει

 

2016-01-21 15:30 LONDON-UK Transited To Royal Mail

 

μπορω να κανω κατι...;

 

ευχαριστω :)

 

φίλε μου δε ξέρω αν λύθηκε το πρόβλημα σου ..

αλλά μήπως έχουν μπερδέψει το GB με το GR ?

νομίζω, το' χω ξανα-διαβάσει να έχει συμβεί σε άλλο μέλος και το πακέτο του να έχει κολλήσει στο UK.

 

 

Υ.Γ. Και κάτι άσχετο και σχετικό μαζί :

πραγματικά δεν έχω καταλάβει γιατί τα συστημένα η Royal Mail τα στέλνει Ελλάδα και τα έχει αναλάβει η ACS? τι συμφωνία κουλή είναι αυτή; όχι τίποτα αλλά πραγματικά μας κοστίζει ο κούκος αηδόνι ακόμα και για ένα γράμμα!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Έκανα μια παραγγελία στις 29/11 από Αγγλία, το οποίο έστειλαν συστημένο (το tracking number αρχίζει από RO και τελειώνει σε GB). Μέχρι σήμερα δεν έχω λάβει κάτι, έστειλα mail στο μαγαζί που έκανα την αγορά και μου απάντησαν οτι ο διανομέας δε σκάναρε την αποστολή στην Αγγλία. Έψαξα εδώ https://gls-group.eu/EU/en/parcel-tracking με το tracking number αλλά δε μου εμφανίζει κάτι. Γνωρίζει κάποιος αν τα συστημένα δέματα σκανάρονται, και αν όχι, πως μπορώ να κάνω αναζήτηση με το Tracking number;
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Guys, το θέμα είναι αρκετά δημοφιλή ακόμα στο google οπότε το κάνω συνειδητά necro για το κοινό καλό!

 

Η Royal mail έχει πια ιδιωτικοποιηθεί πλήρως και μεταξύ άλλων πρακτικά εξαγοράσει κιόλας την GLS, parcelforce κλπ και όπως είναι προφανές δεν είναι αυτή που ήταν κάποτε από άποψης ποιότητας υπηρεσιών και όχι μόνο, και το λέω σαν ebay buyer/seller κοντά 10 χρόνων με σχεδόν 1000 transactions.

 

Αν έχετε όρεξη να γελάσετε(ή κλάψετε !) απλά γκουγκλαρετε GLS reviews, bad carrier κλπ. Η εταιρία είναι πραγματικά πειρατές και κυριολεκτικά απατεώνες, είναι απορίας άξιο πως υπάρχει ακόμα. Όποια συναλλαγή έχω κάνει που εμπλέκονται σαν μεσάζοντες είχε προβλήματα από μέρους τους(την acs δεν την εμπλέκω καν!) και κάνουν τα ΕΛΤΑ μας που οκ όλοι αρεσκόμαστε να κακολογούμε να φαντάζουν σαν ελβετικό ρολόι...

 

Πλέον για όποια συναλλαγή με εξωτερικό, αν υπάρχει η λέξη GLS κάπου, ζητάω να γίνει με άλλο τρόπο η αποστολή και ας κοστίσει κάτι παραπάνω, και αν εκτιμάτε το χρόνο και το κεντρικό νευρικό σας σύστημα, κάντε το ίδιο!

Edited by Systemic_failure
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Κι απ' ότι φαίνεται, όσο κι αν περνάνε τα χρόνια, η κατάσταση παραμένει ίδια. Περιμένω δεματάκι από Αγγλία, περνάνε οι μέρες, λέω τι παίζει άργησε πολύ, στέλνω μήνυμα στον αποστολέα, μου δίνει το tracking number της GLS, μπαίνω στο site της, βρίσκω το ααντίστοιχο tracking number της ACS (ευτυχώς στο δίνουν κι αυτό) και ανακαλύπτω ότι είναι εδώ και δύο βδομάδες στην πόλη μου. Παίρνω τηλέφωνο στην acs της πόλης μου (μικρή πόλη, με ξέρουν και τους ξέρω) και μου λένε ότι δεν είχε τηλέφωνο πάνω και δεν μπορούσαν να με βρουν. Εμένα.. που με την κοπέλα που μίλησα, χαιρετιόμαστε στον ενικό. Μάλλον τους έχουν πει να λένε την ίδια κασέτα, δε μπορώ να το εξηγήσω. Κι άντε, να δεχτώ ότι δε με πήρες τηλέφωνο, γιατί ξαφνικά χτύπησες στο κεφάλι ξέχασες ποιος είμαι, ξέχασες το τηλέφωνο μου (μιας και δεν το γράφει πάνω), ξέχασες την ίδια την ύπαρξη σου... τη διεύθυνση ΔΕΝ τη βλέπεις να στείλεις κάποιον να κολλήσει ένα κωλοχαρτάκι;; Έχασες και όραση απ' το χτύπημα;; Νοημοσύνη σίγουρα όχι. Δεν υπήρχε εξ αρχής. Άθλιοι, τέλος.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά. Περιμένω ένα δεματακι από Αγγλία ebay. Επειδή έχει περάσει ένας μήνας ζήτημα από τον πωλητή να δώσει το tracking. Με έστειλε το shipping label με το tracking αλλά σε αναζήτηση δεν το βρίσκω. Γράφει international priority royal mail. Άρα είναι συστημένο. Το tracking είναι της μορφής UG.. GB Άρα και σε μένα εμπλέκεται η gls και περιμένω με acs?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...