Jump to content

Jiayu G4S


kostas123pao
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατέβασε το από εδώ

MMS.apk

Ευχαριστω πολύ φίλε

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ROM μου είναι εδώ , μόλις την ανέβασα.

http://www.needrom.com/download/miui-v6-g4s-port/

 

Ωραιος!!!

Μολις την κατεβασα.. την κανω εγκατασταση και θα ανεβασω εντυπωσεις..

 

EDIT:

Παρατηρησεις - Βελτιωσεις - Προβληματα:

1) Δεν μου λειτουργει το πληκτρολογιο google που υπαρχει και το βγαζει αρχικα με ειδοποιηση "Δυστυχως η εφαρμογη πληκτρολογιο Google εχει σταματησει".

2) Ο αποθηκευτικος εσωτετικος χωρος μου δειχνει μονο 4GB

3) Οταν παω να κανω επαναφορα εφαρμογων με TB δεν μου την κανει.. απλα κολλαει..

4) Θα προτιμουσα η μπαρα ειδοποιησεων στο πανω μερος να ηταν λιγο μεγαλυτερα τα γραμματα και δεν θα με πειραζε αντι για το ονομα των παροχων (επειδη πιανουν πολυ μεγαλο χωρο στην μπαρα) να ηταν χρωματιστες μονο οι μπαρες και να ξεχωριζαν οι SIM απο το χρωμα (τουλαχιστον αυτο εμενα με βολευει που χρησιμοποιω 2 sim με κοκκινο της Vodafone και πρασινο της Cosmote απο το να βλεπω πληρες το ονομα του κατοχου. Αλλωστε το χρωματακι δειχνει κι αλλιως σε σχεση με το ασπρομαυρο. Οπως το ιδιο αν ηταν δυνατο και με την μπαταρια.. λιγακι χρωματακι).

5) Επειδη δεν μου λειτουργησε η επαναφορα εφαρμογων με το TB δυστυχως δεν μπορω να πω περισσοτερα για την ROM. Ωστοσο σε σχεση με αλλες MIUI ευτυχως ειναι πληρως ελληνικη.

 

Αυτα τα "λιγα" για αρχη.. Παντως μπραβο σου, πολυ καλη δουλεια και ελπιζουμε σε νεοτερες βελτιωμενες εκδοσεις..

Edited by Aeriko
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Το όνομα των παρόχων το απενεργοοποιείς απο μενού.

Όσο για τα χρωματιστα σήματα σίμ , gravity box ....

Το πληκτρολόγιο δεν μπορούσα να το δοκιμάσω ........ δεν έχω touch screen!

H rom είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε γνήσιο Xiaomi.

Θα γίνεται update κλαθε εβδομάδα!

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η γενική διαδικασία.

Εγώ πως το έκανα;

 

Κατέβασα από το Play Store την εφαρμογή Jiayu.es

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=es.jiayu.jiayuid

 

Την έτρεξα και της έδωσα δικαιώματα root.

Από το μενού Downloads κατέβασα την CWM Recovery Carliv 4.4 (είναι πολύ ωραία και όλη η λειτουργία της γίνεται με την αφή)

Έπειτα Device Tools -> Install ROM/ZIP -> Downloaded recovery και την εγκατέστησα

Πίσω ένα μενού και reboot in recovery.

 

Στη recovery επέλεξα Wipe Menu -> Wipe All Data - Preflash

καθώς και Mounts/Storage -> format /emmc (για να σβηστούν τα πάντα από την sd card - προσοχή τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο, όχι την εξωτερική κάρτα).

Τέλος install zip -> choose zip sdcard και διάλεξα την V8.zip

 

έκανα ακριβώς ότι γράφεις αλλά ούτε καν ανοίγει πλέον. αν έκανες wipe all data κ format/emmc δεν απομένει και κάτι άλλο για να μπορέσει να επιλεγεί΄η v8.zip

 

έχω κρατήσει όλη την προηγούμενη rom αυτούσια στην εξωτερική κάρτα. Με την jiayu.es εφαρμογή δεν μπορώ να κάνω recovery για να την επαναφέρω. πολύ τρέξιμο προβλέπεται...

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο και θα ανεβάσω Flash base με τροποποιημένο μέγεθος system για να μπούν οι μελοντικές μου ROM. Θα δώσω πλήρης οδηγίες!

Προυπόθεση να έχεις backup την NVRAM σου.

Μόλις μπεί θα έχεις ξεκλείδωτο boot και TWRP κατευθείαν και θα μπορείς να περάσεις οποιαδήποτε ROM.

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο και θα ανεβάσω Flash base με τροποποιημένο μέγεθος system για να μπούν οι μελοντικές μου ROM. Θα δώσω πλήρης οδηγίες!

Προυπόθεση να έχεις backup την NVRAM σου.

Μόλις μπεί θα έχεις ξεκλείδωτο boot και TWRP κατευθείαν και θα μπορείς να περάσεις οποιαδήποτε ROM.

φιλε batsilos σε 2 βδομαδες θα εχεις διορθωσει τα προβληματακια; μου αρεσει πολυ η miui και σε 2 βδομαδες θα εχω και το τηλεφωνο.

καλη δουλεια και απο μενα θα εχεις σιγουρα υποστηριξη

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εκτος απο το Titanium Backup δεν λειτουργει και το Ultimate Backup και αυτο για μενα ειναι μεγαλο προβλημα γιατι δεν μπορω καθε φορα να κανω εγκατασταση περιπου 140 εφαρμογες απο την αρχη και χωρις τα δεδομενα τους κιολας..
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Tα update , δεν θα επιρεάζουν τα υπάρχων data , απλά θα μπαίνουν απο πάνω , οπότε το στήνεις μια φορά και είσαι οκ. Εχει μέσα δικό της backup .....

Κάθε Σάββατο θα υπάρχει update.

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Tα update , δεν θα επιρεάζουν τα υπάρχων data , απλά θα μπαίνουν απο πάνω , οπότε το στήνεις μια φορά και είσαι οκ. Εχει μέσα δικό της backup .....

Κάθε Σάββατο θα υπάρχει update.

Συνεργαζεσαι με τα παιδιά από το miui.gr?

Υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάτι για το s3?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει κάτι μεταφράσεις στο github αλλά τίποτα παραπάνω. Οι πηγές μου είναι απο Κίνα και Ινδία απευθείας.

Το S3 δύσκολο αν δεν το έχω στο χέρι για να λύσω τα bug του port!

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει κάτι μεταφράσεις στο github αλλά τίποτα παραπάνω. Οι πηγές μου είναι απο Κίνα και Ινδία απευθείας.

Το S3 δύσκολο αν δεν το έχω στο χέρι για να λύσω τα bug του port!

Εγώ Έχω xiaomi τώρα. Και Έχω την ελληνική ρομ βασισμένη στη κινεζική. Κάνουν πολύ καλή δουλειά. Δε χάνεις κάτι να ρίξεις μια ματιά και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη ελληνική την έκανα εγω port σε άλλα τηλέφωνα :P (Πάντα για ΚΚ μιλάμε) https://github.com/batsilos/MIUI-XML-6.0-Greek

Η δική μου είναι multi-language.

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλεψει το gravity box πρεπει να υπαρχει "καθαρη" official ROM ή δουλευει και σε custom? Υπαρχει μια προεργασια που πρεπει να γινει (π.χ. καποια wipe) ή οχι?
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Η βάση για Flash tools ανέβηκε εδώ.

Flash tools base - NEEDROM

Έχω πλήρης οδηγίες στα αγγλικά.

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Η βάση για Flash tools ανέβηκε εδώ.

Flash tools base - NEEDROM

Έχω πλήρης οδηγίες στα αγγλικά.

φιλε Batsilos τι εννοεις η βαση για Flash tools;

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει μικρό system partition (930ΜΒ) που περιορίζει τη δυνατότητα porting από πολλά ακριβότερα κινητά με πολύ καλύτερο λειτουργικό.

Με τη βάση αυτή (Βάση είναι ότι χρειάζεται το κινητό για να λειτουργήσει , αλλά χωρίς system) το σύστημα γίνεται 1.5GB και χωράει παπάδες!

Η HTC ROM μου πχ (που είναι έτοιμη αλλά περιμένω δωρεές για να την δώσω , 3 μέρες μου έφαγε) χωράει οριακά στο παλιό σύστημα , ενώ τώρα περισσεύει αρκετός χώρος.

 

Πάρτε και screenshots απο την HTC ROM

HTC Screenshots

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις rom που κυκλοφορουν θα με ενδιεφεραι να σου εδεινα ενα μικρο ποσο ως δωρεα να μου την εδινες φαινεται πολυ καλη οντως. αυτες που δεν συμπαθω και δεν με βολευουν γενικοτερα ειναι η miui...
Link to comment
Share on other sites

Tα update , δεν θα επιρεάζουν τα υπάρχων data , απλά θα μπαίνουν απο πάνω , οπότε το στήνεις μια φορά και είσαι οκ. Εχει μέσα δικό της backup .....

Κάθε Σάββατο θα υπάρχει update.

Έβαλα τη mini για δοκιμή. Τον εσωτερικό χώρο του τηλεφώνου δε τον χρησιμοποιεί καθόλου; 16 γιγα άχρηστα;

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα κάνει να φορτίσει το κινητό σας από 0% μέχρι 100%; Edited by ampalos95
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Εγω τι εκανα (προυποθεση ROOT και μπαταρια αν οχι γεματη πανω απο 50% αν και εχω δοκιμασει και με 40% και δεν ειχα προβλημα να ξεμεινω..).

1) Μπηκα Recovery και εκανα backup (το μαμισιο recovery αφηνει μονο data backup).

2) Custom Recovery και ολοκληρωτικο backup στην εξωτ. καρτα

3) Κατεβασα απο NeedRom τη ROM που ηθελα (αρχικα επελεξα καποια που να γινεται μεσω SD και οχι SP Flash Tool για να μην κανω καμια πατατα.. αφου δεν ειχα εμπειρια με το προγραμματακι..)

4) Ακολουθησα τις οδηγιες εγκαταστασης της ROM, δλδ. μπηκα στο Recovery κι εκανα Wipe Data, Wipe cache, wipe dalvik cache) και μετα αφου ειχα περασει την ROM που κατεβασα στην εξωτ. καρτα, εκανα install zip απο το recovery και βουαλα.. η νεα ROM..!!!

 

Αν στα παραπανω βηματα κανω κατι λαθος ή παραλειπω κατι ας με διορθωσει καποιος..

εκανες τη chilapos φλας μεσω ρεκοβερυ;

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα κάνει να φορτίσει το κινητό σας από 0% μέχρι 100%;

Περίπου 2,5 ώρες .εσενα ;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

εκανες τη chilapos φλας μεσω ρεκοβερυ;

 

Οχι.. η συγκεκριμενη μονο μεσω SP Flash Tools γινεται.. καποια αλλη εκανα εγκατασταση μεσω Recovery αρχικα μεχρι να μαθω πως λειτουργει το SP Flash Tools..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 2,5 ώρες .εσενα ;

Εγώ είμαι με την τελευταία official kitkat και κάνει κανα 5ωρο σίγουρα.

Και έχω εντύπωση ότι με jellybean έκανε λιγότερο για αυτό το λέω

Με φορτιστή 1a πάντα

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Οχι.. η συγκεκριμενη μονο μεσω SP Flash Tools γινεται.. καποια αλλη εκανα εγκατασταση μεσω Recovery αρχικα μεχρι να μαθω πως λειτουργει το SP Flash Tools..

εχεις δοκιμασει τη v8; τα σχολια ειναι πολυ καλυτερα απο τη chilapos . αξιζει να αλλαξω απο official 20141022;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...