Jump to content

Jiayu G4S


kostas123pao
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι. Αν έχεις ήδη custom recovery μπαίνεις εκεί και εγκαθιστάς τη νέα rom αφού κανείς τα απαραίτητα wipes. Αν θέλεις μπορώ να σου περιγράψω τη διαδικασία βήμα βήμα (λίγο αργότερα όμως γιατί τώρα δεν είμαι σπίτι).
Πώς βλέπω αν έχω custom recovery; Κάποια στιγμή, είχα βάλει μια rom (4.2.2 έχω τώρα), αλλά δε θυμάμαι τι είχα κάνει ακριβώς, έχει αρκετό καιρό. Αν δεν σε πείραζε, θα ήθελα οδηγίες (έστω και σε προσωπικό).
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, είναι.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία. Καταρχήν δες αν έχεις custom recovery.

 

Με το κινητό κλειστό κράτα το volume up πατημένο και βάλτε τον φορτιστή.

Μετά power και θα μπεις σε recovery mode.

Εκεί θα δεις ποια recovery έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Γράφει rua1 autoCWM v.5.5.0.4 for JY-G4S.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ένας φίλος μου παρήγγειλε μέσω εμένα το Jiayu και το μετάνιωσε πριν το παραλάβουμε ακόμα. Θέλει να το επιστρέψουμε. Επειδή το έχω πληρώσει εγώ μέσω paypal σκέφτομαι να τους το στείλω πίσω χωρίς να το ανοίξω συστημένα μέσω ΕΛΤΑ. Υπάρχει περίπτωση να μην μου επιστρέψουν τα λεφτά και να τα χάσω; Το έχει κάνει κάποιος; Και πόσο χρόνο κάνουν να επιστρέψουν τα χρήματα; Αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος επιστροφής πείτε μου....Ευχαριστώ

 

Θα μιλησεις πρωτα με το καταταστημα και θα τους πεις ακριβως τι θελεις να κανεις.

Ελπιζω να εχεις αγορασει απο καποιο αξιοπιστο καταστημα.

Λογικα δε θα υπαρξει καποιο προβλημα.

Εαν συμφωνησουν να κρατησεις ολη την αλληλογραφια που θα την κανετε μεσω email.

Τραβηξε και καμμια φωτογραφια απο το ταχυδρομειο του πακετου που στελνεις πισω με τα στοιχεια του μαγαζιου και φυσικα κρατησε τα στοιχεια πληρωμης και το trcking number που θα σου δωσουν.

Λογικα θα σου επιστρεψουν τα χρηματα μολις παραλαβουν.

Το καλυτερο θα ειναι, αν και δυσκολο, να μην εχουν περασει οι 45 ημερες απο την ημερα που παρηγγειλες, ωστε να εχεις και την προστασια του paypal.

Το σημαντικοτερο ολων ομως ειναι να επικοινωνησεις πρωτα μαζι τους και εαν να ειναι και καποιο απο του φορουμ, ακομη καλυτερα.

Edited by lio14
Link to comment
Share on other sites

Γράφει rua1 autoCWM v.5.5.0.4 for JY-G4S.

 

Ωραία.

Φαντάζομαι έχεις ήδη κατεβάσει την rom.

Την περνάς στην κάρτα sd αφού πρώτα την φορμάρεις.

Βασικά εγώ δεν την φόρμαρα (είχα και άλλα αρχεία μέσα) αλλά πολλοί το προτείνουν για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Μπαίνεις όπως και πριν σε recovery mode.

Εγώ δεν έχω αυτήν την recovery οπότε δεν ξέρω ακριβώς πως είναι το μενού της.

 

Έχε πάντως υπόψη σου ότι αν πας σε 4.4.2 μετά δεν μπορείς να γυρίσεις σε 4.2.2

Στο needrom είδα ότι υπάρχει ένας kernel από την Teamforce που σου επιτρέπει να το κάνεις αυτό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Συνήθως πλοηγήσαι με τα βελάκια πάνω κάτω και με το power κάνεις επιλογή.

Πριν περάσεις τη νέα rom πρέπει να κάνεις format σε data, cache και dalvik cache.

H επιλογή για format της dalvik cache μπορεί να βρίσκεται σε κάποιο υπο-μενού ονόματι mounts/storage.

Δες αν υπάρχει η επιλογή "factory reset"

Πρόσεχε μη διαγράψεις την sd card.

 

Αφού τα κάνεις αυτά βρες κάπου την επιλογή "install zip from sd card"

Επιλέγεις τη νέα rom και τα υπόλοιπα γίνονται μόνα τους.

Επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

Την πρώτη φορά θα αργήσει λίγο παραπάνω να ξεκινήσει, μην τρομάξεις. :)

Edited by agmg
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η γενική διαδικασία.

Εγώ πως το έκανα;

 

Κατέβασα από το Play Store την εφαρμογή Jiayu.es

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=es.jiayu.jiayuid

 

Την έτρεξα και της έδωσα δικαιώματα root.

Από το μενού Downloads κατέβασα την CWM Recovery Carliv 4.4 (είναι πολύ ωραία και όλη η λειτουργία της γίνεται με την αφή)

Έπειτα Device Tools -> Install ROM/ZIP -> Downloaded recovery και την εγκατέστησα

Πίσω ένα μενού και reboot in recovery.

 

Στη recovery επέλεξα Wipe Menu -> Wipe All Data - Preflash

καθώς και Mounts/Storage -> format /emmc (για να σβηστούν τα πάντα από την sd card - προσοχή τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο, όχι την εξωτερική κάρτα).

Τέλος install zip -> choose zip sdcard και διάλεξα την V8.zip

Edited by agmg
Link to comment
Share on other sites

@agmg ευχαριστώ για τις οδηγίες.

 

Κάτι που παρατήρησα τον τελευταίο καιρό είναι ότι μετά από κλείσιμο, το κινητό δεν ανοίγει από το κουμπί. Πρέπει να βγάλω την μπαταρία, να την ξαναβάλω και να το ανοίξω κανονικά από το κουμπί. Πρέπει να ανησυχώ;

... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που λες με το κουμπί δεν ξέρω να σου πω. Μακάρι να είναι θέμα software και να λυθεί με την αναβάθμιση σε 4.4.2...
Link to comment
Share on other sites

από το to2c το παρήγγειλα.αυτό με την paypal δεν το κατάλαβα.τι να κάνω ακριβώς;Το παρήγγειλα στις 15-01-2015....Ευχαριστώ

Μίλα με το κατάστημα, θα σε καθοδηγησουν λογικά. Απλά κράτησε ότι αποδεικτικό θα έχεις από το ταχυδρομείο. Ρώτησε και στο κατάλληλο νήμα "αποστολές στην Κινα" που μπορεί να σου απαντήσουν και άλλοι.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371911

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που λες με το κουμπί δεν ξέρω να σου πω. Μακάρι να είναι θέμα software και να λυθεί με την αναβάθμιση σε 4.4.2...
Την έβαλα την ROM, αλλά μου τα βγάζει στα πολωνικά! Πώς αλλάζω τη γλώσσα;

 

EDIT: Το βρήκα, οκ.

Edited by GoofyX
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα...

 

Μετά από παραγγελία του G4S από το minideal και επιστροφή του πίσω και refund, θα το ξαναπάρω από το vickmall.

 

Ο λόγος που το επέστρεψα πίσω ήταν ότι δεν έπιανε καθόλου σήμα, δεν μπορούσα να κάνω και να δεχτώ κλήσεις και μηνύματα.

 

Από όσα διάβασα, διάφοροι έχουν παραπονεθεί για προβλήματα στο ακουστικό, στο μικρόφωνο, στο wifi, στο GPS, στις κλήσεις, κτλ.

 

Το ερώτημα είναι, όλοι όσοι είχαν προβλήματα ήταν τόσο γκαντέμηδες ή γενικά το κινητό βγάζει προβλήματα; Πώς μπορεί να το τσεκάρει κανεις πριν την αγορά του, σε συνεννόηση με τον πωλητή;

 

Στα προβλήματα που έχουν να κάνουν με την ROM, μπορώ να συνεννοηθώ με τον πωλητή για να μου βάλει μια συγκεκριμένη;

 

Το προτείνετε για αγορά ή θα καώ για 2η φορά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα...

 

Μετά από παραγγελία του G4S από το minideal και επιστροφή του πίσω και refund, θα το ξαναπάρω από το vickmall.

 

Ο λόγος που το επέστρεψα πίσω ήταν ότι δεν έπιανε καθόλου σήμα, δεν μπορούσα να κάνω και να δεχτώ κλήσεις και μηνύματα.

 

Από όσα διάβασα, διάφοροι έχουν παραπονεθεί για προβλήματα στο ακουστικό, στο μικρόφωνο, στο wifi, στο GPS, στις κλήσεις, κτλ.

 

Το ερώτημα είναι, όλοι όσοι είχαν προβλήματα ήταν τόσο γκαντέμηδες ή γενικά το κινητό βγάζει προβλήματα; Πώς μπορεί να το τσεκάρει κανεις πριν την αγορά του, σε συνεννόηση με τον πωλητή;

 

Στα προβλήματα που έχουν να κάνουν με την ROM, μπορώ να συνεννοηθώ με τον πωλητή για να μου βάλει μια συγκεκριμένη;

 

Το προτείνετε για αγορά ή θα καώ για 2η φορά;

 

Δεν γνωριζω αν ειμαι απο τους τυχερους, αλλα το κινητο που πηρα εδω και 2 μηνες περιπου απο το pandawill δεν μου παρουσιασε ευτυχως κανενα απο τα προβληματα που αναφερεις αλλα ουτε καποιο αλλο προβλημα και μαλιστα με μαμα ROM..

Δεν το εχω μετανιωσει ουτε στιγμη που εκανα αυτη την αγορα και εχω μεινει πολυ παραπανω ευχαριστημενος απο οτι περιμενα με το συγκεκριμενο κινητο (γνωριζοντας παντα οτι υπαρχει ενα θεμα καθυστερησης κλειδωματος δορυφορων απο το GPS, που ολοι οι ΜΤΚ εχουν, αλλα δεν με απασχολει και τοσο μιας και ελαχιστα χρησιμοποιω το GPS).

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στο φλασάρισμα των ROM κάπου έχασα και τα IMEI και από τις 2 sim.

Προς το παρόν χρησιμοποιώ μόνο την μια και το επανέφερα βρίσκοντας ένα imei.bak σε κάποιο tutorial.

 

Βρήκα ένα άλλο tutorial που δείχνει πως να περάσεις χειροκίνητα τα αρχικά ΙΜΕΙ.

Στο κουτί όμως (πάνω στα αυτοκόλλητα) υπάρχει μόνο ένα.

Δε θα έπρεπε να υπάρχει ένα για κάθε sim; Ή και οι δυο sim χρησιμοποιούν το ίδιο IMEI;

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στο φλασάρισμα των ROM κάπου έχασα και τα IMEI και από τις 2 sim.

Προς το παρόν χρησιμοποιώ μόνο την μια και το επανέφερα βρίσκοντας ένα imei.bak σε κάποιο tutorial.

 

Βρήκα ένα άλλο tutorial που δείχνει πως να περάσεις χειροκίνητα τα αρχικά ΙΜΕΙ.

Στο κουτί όμως (πάνω στα αυτοκόλλητα) υπάρχει μόνο ένα.

Δε θα έπρεπε να υπάρχει ένα για κάθε sim; Ή και οι δυο sim χρησιμοποιούν το ίδιο IMEI;

 

Και εμένα ενα έχει και ενα αλλο κινέζικο που είχα πάλι ένα είχε.

Link to comment
Share on other sites

IMEI = International MOBILE exchange Identity, 1 πρέπει να είναι μιας και πρέπει να προσδιορίζει μοναδικά (θεωρητικά πάντα) τη συσκευή και όχι τη sim

Antony,

------------------------

Dreaming is for FREE

------------------------

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε αναβαθμίσει σε 4.4.2 (έχει βγει και 4.4.4 από την Teamforce για όσους ενδιαφέρονται: http://www.needrom.com/download/salamander-rom/) έχετε παρατηρήσει χαμηλότερες επιδόσεις σε παιχνίδια;

 

Συγκεκριμένα παίζω ένα παιχνίδι ονόματι Monster Legends.

Σε 4.2.2 παίζει άψογα, ούτε κολλήματα ούτε παγώματα.

Σε όσες 4.4.2 κι αν δοκίμασα το παιχνίδι κολλάει σε συγκεκριμένες στιγμές (έως και 1-2 λεπτά)

Γύρισα και πάλι σε 4.2.2 γιατί μου είχε σπάσει τα νεύρα...

 

Στην Salamander ROM (4.4.4) παίζει καλύτερα από τις 4.4.2 αλλά και πάλι δεν συγκρίνεται με τις επιδόσεις μιας 4.2.2

 

Εσείς παίζετε παιχνίδια στο κινητό;

Έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

...Γύρισα και πάλι σε 4.2.2 γιατί μου είχε σπάσει τα νεύρα...

 

Πως γυρισες πισω σε 4.2.2 αφου λενε οτι απο 4.4.2 δεν μπορεις να γυρισεις πισω αφου υπαρχει προβλημα με το touch της οθονης..

Δωσε και σε μας τα φωτα σου.. γιατι ειναι κατι που το σκεφτομαι κι εγω..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο... φλασάρεις μια 4.2.2 rom, είτε μέσω recovery είτε με FlashTool

Εγώ έχω τώρα αυτήν εδώ:

 

http://www.needrom.com/download/g4sl-aosp-v1-laek-17/

 

Αφήνεις να μπει στο λειτουργικό κανονικά και θα παρατηρήσεις ότι το touchscreen δουλεύει μεν αλλά δεν έχει calibration.

Δηλαδή πρέπει να πατάς λίγο πιο ψηλά για να είναι σωστό.

Επανεκκίνηση σε recovery και φλασάρεις αυτόν τον kernel (install zip from sdcard χωρίς wipes)

 

http://www.needrom.com/download/custom-kernel-for-jiayu-g4s-mt6592/

 

Ξαναμπαίνεις στο λειτουργικό και το touchscreen δουλεύει άψογα.

Γράφει ότι είναι συμβατό με MIUI, LEWA και stock.

Πέρα από τη rom του laek που αναφέρω παραπάνω, έχω δοκιμάσει επίσης με αυτήν http://www.needrom.com/download/borx-rom-gold-v-3/

και με την official 20140609-211642 που υπάρχει εδώ http://www.needrom.com/download/borx-rom-gold-v-3/ (η τελευταία έχει αρκετές κινέζικες εφαρμογές μέσα αλλά φεύγουν εύκολα είτε με Titanium Backup είτε με SD Maid Pro).

 

Επίσης πολύ καλή είναι και η 20140609-150354 από Πολωνούς:

http://jiayupolska.pl/jiayu-download-g4s-rom.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως γυρισες πισω σε 4.2.2 αφου λενε οτι απο 4.4.2 δεν μπορεις να γυρισεις πισω αφου υπαρχει προβλημα με το touch της οθονης..

Δωσε και σε μας τα φωτα σου.. γιατι ειναι κατι που το σκεφτομαι κι εγω..

 

Για ποιο λόγο το σκέφτεσαι εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο... φλασάρεις μια 4.2.2 rom, είτε μέσω recovery είτε με FlashTool

Εγώ έχω τώρα αυτήν εδώ:

 

http://www.needrom.com/download/g4sl-aosp-v1-laek-17/

 

Αφήνεις να μπει στο λειτουργικό κανονικά και θα παρατηρήσεις ότι το touchscreen δουλεύει μεν αλλά δεν έχει calibration.

Δηλαδή πρέπει να πατάς λίγο πιο ψηλά για να είναι σωστό.

Επανεκκίνηση σε recovery και φλασάρεις αυτόν τον kernel (install zip from sdcard χωρίς wipes)

 

http://www.needrom.com/download/custom-kernel-for-jiayu-g4s-mt6592/

 

Ξαναμπαίνεις στο λειτουργικό και το touchscreen δουλεύει άψογα.

Γράφει ότι είναι συμβατό με MIUI, LEWA και stock.

Πέρα από τη rom του laek που αναφέρω παραπάνω, έχω δοκιμάσει επίσης με αυτήν http://www.needrom.com/download/borx-rom-gold-v-3/

και με την official 20140609-211642 που υπάρχει εδώ http://www.needrom.com/download/borx-rom-gold-v-3/ (η τελευταία έχει αρκετές κινέζικες εφαρμογές μέσα αλλά φεύγουν εύκολα είτε με Titanium Backup είτε με SD Maid Pro).

 

Επίσης πολύ καλή είναι και η 20140609-150354 από Πολωνούς:

http://jiayupolska.pl/jiayu-download-g4s-rom.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για ποιο λόγο το σκέφτεσαι εσύ;

 

Σε ευχαριστω.. θα το επιχειρησω αυριο που θα γυρισω απο υπηρεσια.. Ο λογος που το σκεφτομαι ειναι γιατι με αναβαθμιση απο 4.2.2 σε 4.4.2 δεν μου δουλευει το "SVOX Ariadne" γιατι λογω δουλειας το εχω βολευτει πολυ σε αναγνωση καλουντος και μηνυματων. Οχι οτι ειχα καποιο αλλο προβλημα με kitkat..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πέραν αυτού που ανέφερα δεν είχα άλλα θέματα με 4.4.2

Ίσα ίσα που έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης.

 

Φαντάζομαι κι εσύ υποφέρεις από τα γνωστά θέματα με το GPS... :(

Link to comment
Share on other sites

Το GPS με την 4.2.2 του Ιουνίου και την 4.4.2 του Οκτωβρίου λειτουργούσε τέλεια και κλείδωνα σε 9 - 11 δορυφόρους. Με την 4.4.2 του Νοεμβρίου έχω θεματάκια.

Μάλλον αύριο επιστρέφω στην 4.4.2 του Οκτωβρίου.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...