Jump to content

Jiayu G4S


kostas123pao
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω δει αυτά τα βήματα και έχω τις εξής ερωτήσεις.

Κατεβάζω τη rom και την αποηκεύω που?

στο τηλέφωνο ή στον υπολογιστή?

αποσυμπιέζω τη rom ή όχι?

Το αρχείο scatter που το βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω δει αυτά τα βήματα και έχω τις εξής ερωτήσεις.

Κατεβάζω τη rom και την αποηκεύω που?

στο τηλέφωνο ή στον υπολογιστή?

αποσυμπιέζω τη rom ή όχι?

Το αρχείο scatter που το βρίσκω?

Κατεβαζεις την ρομ και την αποσυμπιεζεις στον υπολογιστη.Κατοπιν μπαινεις στον φακελο της ρομ τα κανεις επιλογη ολα,αντιγραφη και επικολληση μεσα στον φακελο του Flash_tool.Ανοιγεις το Flash_tool.exe και κανεις την διαδικασια που σου εγραψα στα αγγλικα παραπανω.Το αρχειο scatter βρισκεται μεσα στον φακελο του Flash_tool

Edited by gkpapad

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

έκανα όλα αυτά λοιπον και μόλις συνδέσω το κινητό και ξεκινά η διαδικασία, αμέσως διακόπτεται και μου πετάει μύνημα:

PMT changed for the rom; it must be downloaded

Link to comment
Share on other sites

έκανα όλα αυτά λοιπον και μόλις συνδέσω το κινητό και ξεκινά η διαδικασία, αμέσως διακόπτεται και μου πετάει μύνημα:

PMT changed for the rom; it must be downloaded

Μπορει να μην εχεις περασει τους drivers του τηλεφωνου.Για κατεβασε τους απο εδω,αν δεν τους εχεις.

https://drive.google.com/uc?id=0B3qYFBKKL2hieUhjSFJBOVZwbFk.

Γραψε τι windows εχεις στον υπολογιστη.

Κοιταζοντας τωρα τον φακελο με το δικο μου Flash Tool,ειδα οτι εχω παρει τον φακελο της ρομ και τον εχω βαλει μεσα στο Flash Tool,σαν φακελο και οχι με τον τροπο που σου εγραψα παραπανω.Για δοκιμασε παλι παρακαλω.

Edited by gkpapad

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην εχεις περασει τους drivers του τηλεφωνου.Για κατεβασε τους απο εδω,αν δεν τους εχεις.

https://drive.google.com/uc?id=0B3qYFBKKL2hieUhjSFJBOVZwbFk.

Γραψε τι windows εχεις στον υπολογιστη.

Κοιταζοντας τωρα τον φακελο με το δικο μου Flash Tool,ειδα οτι εχω παρει τον φακελο της ρομ και τον εχω βαλει μεσα στο Flash Tool,σαν φακελο και οχι με τον τροπο που σου εγραψα παραπανω.Για δοκιμασε παλι παρακαλω.

 

έχω windows 7 64 bit

τους είχα τους drivers αλλά τους ξαναεγκατέστησα και τίποτα... πάλι τα ίδια.... μήπως μπορείς να μου στείλεις το link απ όπου εσύ κατέβασες το flash tool μήπως φταίει η έκδοση που έχω?

και τη rom επίσης αν μπορεις...

Link to comment
Share on other sites

Απ μισο λεπτο.Νομιζω οτι δεν εχουν εγκατασταθει οι drivers στο πι-σι σου.Για να εισαι σιγουρος οτι εισαι ο.κ με τους drivers πηγαινε:

Κάντε κλικ στο κουμπί Έναρξη

Κάντε κλικ στην επιλογή Πίνακας Ελέγχου

Κάντε κλικ στο Διαχείριση συσκευών κατά την ταξινόμηση με μικρά εικονίδια

Συνδεσε το κινητο πανω στο πι-σι με usb καλωδιο.Αν δεις ενα κιτρινο τριγωνο σημαινει ,οτι δεν εχουν περασει

Το flash Tool απο εδω http://www.needrom.com/download/jiayu-g4s-kk/

 

Επειδη εχεις τα 64bit,για να περασεις τους drivers,πρεπει να κανεις αυτο πρωτα:

1 Επανεκκινήστε τον υπολογιστή σας .

 

2 Πατήστε το πλήκτρο F8 συνεχώς τα Windows μπότες πάνω. Αυτό θα εμφανιστεί η οθόνη " Επιλογές εκκίνησης για προχωρημένους " .

 

3 Επιλέξτε "Απενεργοποίηση Επιβολή Υπογραφή Driver " με τα βελάκια και πατήστε " Enter". Windows θα προσπαθήσουν πλέον να ελέγξει τις υπογραφές του οδηγού , και θα είστε σε θέση να εγκαταστήσετε προγράμματα οδήγησης χωρίς υπογραφή . Θα πρέπει να ορίσετε αυτήν την επιλογή κάθε φορά που κάνετε επανεκκίνηση του υπολογιστή σας και θέλετε να τρέξετε το ανυπόγραφο πρόγραμμα οδήγησης της συσκευής

Edited by gkpapad

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

το checkαρα είναι εντάξει!! αν και μου το βγάζει σαν htc device... :P

να σε ρωτήσω, στο τι path ακριβώς βάζω στο πρώτο παραθυράκι του flash tool που λέει download-agent???

Edited by dimixanovios
Link to comment
Share on other sites

Κανε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ,αυτο που σου εγραψα αποπανω και μετα προχωρας παρακατω

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το checkαρα είναι εντάξει!! αν και μου το βγάζει σαν htc device... :P

να σε ρωτήσω, στο τι path ακριβώς βάζω στο πρώτο παραθυράκι του flash tool που λέει download-agent???

Απο το δικο μου ειδα οτι ειναι ο φακελος με το flash tool.

 

Παρε ενα καινουργιο φακελο απο το flash Tool,κανε τον επικολληση στην επιφανεια εργασιας και μεσα του βαλε τον φακελο με την ρομ

Edited by gkpapad

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

τα έκανα όλα τα παραπάνω και τώρα μου βγάζει άλλο μήνυμα: failed to open com port

η υπομονή μου σιγά σιγά εξαντλείται γιατί παλεύω από χτές το βράδυ και σε λίγο φοβάμαι ότι θα πετάξω το κινητό στον τοίχο...

αν μπορείς δώσε μου το link που θα μου κατεβάσει απεθείας τη rom που έχεις βάλει εσύ μήπως παλεύω με λάθος rom

Link to comment
Share on other sites

χρειάζομαι βοήθεια.... το κινητό μου ανοίγει και δεν έχει σήμα... πολλές εφαρμογές όπως οι ρυθμίσεις δεν δουλεύουν καθόλου....

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ναι, αλλά απ αυτο το link ποιο απ όλα πατάω???????

Link to comment
Share on other sites

χρειάζομαι βοήθεια.... το κινητό μου ανοίγει και δεν έχει σήμα... πολλές εφαρμογές όπως οι ρυθμίσεις δεν δουλεύουν καθόλου....

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ναι, αλλά απ αυτο το link ποιο απ όλα πατάω???????

Αυτο που εχει στο τελος τοFL

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εμπειρία τριών ημερών από την παραλαβή του κινητού. Απίστευτη ταχύτητα στο Internet σε σχέση με το samsung core i 9260 που είχα πριν. Απενεργοποίησα τις κινέζικες εφαρμογές και με λογική χρήση (τηλέφωνα, σερφάρισμα) η μπαταρία είναι σε τρίτη ημέρα λειτουργίας και έχει ακόμα 29%. Τελικά ενώ το φοβόμουν όλα οk. Να προχωρήσω σε αναβάθμιση της rom ή να αφήσω αυτή που έχει; Ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε μου και καλοδουλευτο.Προχωρα σε αναβαθμιση γιατι θα δεις μεγαλη διαφορα.

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Αυτην εχω κατεβασει εγω

JIAYU G4S - Update 10/22/2014 - FL

 

μπορεί να μην τα κατάφερα αλλά σε ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σου!

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μην τα κατάφερα αλλά σε ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σου!

Καταρχην τα ιδια εχω παθει και εγω,γιαυτο μην αγχωνεσαι.Και κατα δευτερον που εχεις προβλημα;Ειναι κριμα να μην το αναβαθμισεις γιατι

θα βρεις μεγαλη διαφορα απο την 4.2.2

Παρε μια διευθυνση να βλεπεις το φλασαρισμα με εικονες.

http://bm-smartphone-reviews.blogspot.gr/2014/05/mt6592-flashing-tutorial.html

Edited by gkpapad

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τα ιδια εχω παθει και εγω,γιαυτο μην αγχωνεσαι.Και κατα δευτερον που εχεις προβλημα;Ειναι κριμα να μην το αναβαθμισεις γιατι

θα βρεις μεγαλη διαφορα απο την 4.2.2

 

να σου πω μόνο το gps με ενδιαφέρει γι αυτό θέλω να κάνω την αναβάθμιση...

αλλά έχω κάνει όλα αυτά που μου είπες πολλές φορές και τίποτα... μπορεί να πρέπει να δοκιμάσω σε άλλο pc...

ακόμα μου βγάζει αυτό το PMT changed for the rom it must be downloaded....

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι εχεις προβλημα με τους drivers.Ψαξε στο google για mt6592 usb vcom drivers drivers για το λειτουργικο του υπολογιστη σου Edited by gkpapad

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τα ιδια εχω παθει και εγω,γιαυτο μην αγχωνεσαι.Και κατα δευτερον που εχεις προβλημα;Ειναι κριμα να μην το αναβαθμισεις γιατι

θα βρεις μεγαλη διαφορα απο την 4.2.2

Παρε μια διευθυνση να βλεπεις το φλασαρισμα με εικονες.

http://bm-smartphone-reviews.blogspot.gr/2014/05/mt6592-flashing-tutorial.html

ωωω ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gkapap εγώ που την πέρασα, τελικά τι πέρασα? Γιατί ενώ γράφει το όνομα του αρχείου στην έκδοση συνεχίζει να γράφει 4.2.2?
Link to comment
Share on other sites

φίλε gkpapad να σε ρωτήσω εκεί που έχει τις 4 επιλογές εκ των οποίων η πρώτη είναι MOTA SIU like ποια επιλέγεις? δοκίμασα και σε άλλο υπολογιστή και πάλι παίρνω το ίδιο μήνυμα PMT change.....

επίσης πριν το flashάρισμα χρησιμοποιείς καθόλου την καρτέλα format?

επίσης στη λίστα επιλέγεις flashάρισμα σε ποια στοιχεία?

κάνεις flashάρισμα και στο preloader?

Edited by dimixanovios
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΡΗΚΑΑΑAAAAAAAAA!!!!!!!!!

Μετά από μια μέρα ψάξιμο επιτέλους έκανα την αναβάθμιση σε 4.4.2... Για κάποιον άλλο που θα ψάχνει σαν και μένα σαν τρελός μια μέρα,

το πρόβλημα του μηνύματος

PMT changed for the rom; it must be downloaded

λύνεται αν επιλέξεις firmware upgrade στο s p flash tool και όχι κάποια άλλη επιλογή π.χ. MOTA SIU Like κλπ.....

επίσης απέφευγα να checkάρω το κουτάκι PRELOADER γιατί διάβασα ότι είναι επικίνδυνο να σου τουβλοποιήσει τη συσκευή αλλά πάνω στην απελπισία μου το επέλεξα και αυτό και όλα πήγαν καλά!!

τώρα μένει να δω αν θα διορθωθεί το μεγαλύτερο πρόβλημα του κινητού για μένα δλδ το αδύναμο GPS...

θερμές ευχαριστίες στο φίλο gkpapad που μου απαντούσε με υπομονή και με έκανε να μην τα παρατήσω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...