Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 Neo (SM-N750/7505)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα volt μπορεί να είναι άλλα και θα καεί.

 

Ελπίζω να κάνω λάθος αλλά φοβάμαι ότι είναι μουφα η μπαταρία. Επίσης αμφιβάλλω ότι έχει τόσο μεγάλη χωρητικότητα ενώ είναι στο ίδιο μέγεθος με την original. Πολλές από αυτές τις κινεζικες μπαταρίες γράφουν πολλά mah ενώ στη πραγματικότητα έχουν λιγότερα κι από τη κανονική μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν,μία βοήθεια.

Φίλος πήρε εδώ και καιρό μία συσκευή και ποτέ δεν κατάφερε να μπει στο google play.

Βάζει λογαριασμό και λέει ότι δεν εντοπίστηκε σύνδεσή δεδομένων,κάτι τέτοιο.hard reset αλλά πάλι τα ίδια.

Από ότι είδα το τηλέφωνο πρέπει να ήταν root,έχει εφαρμογή su κι επίσης στον knox γραφεί 1.

Τι μπορώ να του κάνω?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,μία βοήθεια.

Φίλος πήρε εδώ και καιρό μία συσκευή και ποτέ δεν κατάφερε να μπει στο google play.

Βάζει λογαριασμό και λέει ότι δεν εντοπίστηκε σύνδεσή δεδομένων,κάτι τέτοιο.hard reset αλλά πάλι τα ίδια.

Από ότι είδα το τηλέφωνο πρέπει να ήταν root,έχει εφαρμογή su κι επίσης στον knox γραφεί 1.

Τι μπορώ να του κάνω?

 

Δοκιμασες να του περασεις με Odin μια official rom??Αφου πρωτα καλου κακου του κανεις hard reset.Και μετα το φλασαρισμα,ξανα.Αν οχι,δοκιμασε ;) Το κνοξ, οπως φανταζομαι ξερεις,δε μηδενιζει με τιποτα!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν καμία μπαταρία πέρα του επίσημου κατασκευαστή!! (και η Samsung είναι ένας πολύ καλός κατασκευαστής μπαταριών!! Και δεν είναι πολύ ακριβή η τιμή μίας δεύτερης γνήσιας μπαταρίας... ;) )

Δεύτερον όλοι οι φορτιστές που χρησιμοποιούν σαν πρότυπο συνδεσμολογίας το micro-usb για τις συσκευές μας λειτουργούν στα ~5 volts (καλό είναι να τσεκάρετε και τις τιμές που υπάρχουν πάνω σε κάθε φορτιστή που χρησιμοποιείτε για πρώτη φορά) και από εκεί πέρα "παίζουν" σε διαφορετικά mAmh φόρτισης, που και πάλι δεν παίζει πρόβλημα μιας και η πλακέτα του κάθε smartphone είναι σχεδιασμένο να δεχτεί μέχρι συγκεκριμένα mAmh φόρτισης της μπαταρίας του!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να του περασεις με Odin μια official rom??Αφου πρωτα καλου κακου του κανεις hard reset.Και μετα το φλασαρισμα,ξανα.Αν οχι,δοκιμασε ;) Το κνοξ, οπως φανταζομαι ξερεις,δε μηδενιζει με τιποτα!!

Βρίσκω απλά μία official και την περνάω?

αν μπορείς βοήθησε με.

 

edit κατεβαζω μια Γερμανικη

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε konstantinos77 έχεις απόλυτο δίκιο όμως την αγόρασα και την έχω πολλούς μήνες τώρα χωρίς άλλο πρόβλημα, εξάλλου όλες οι μπαταρίες που κατασκευάζονται;

Αυτή που αγόρασα είναι η παρακάτω αλλά ακόμη κι έτσι, έχω ένα 10% παραπάνω.

http://www.ebay.com/itm/4700mAh-Battery-Replacement-B800BC-for-Samsung-Galaxy-Note-3-Neo-N7505-/171395378813?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27e7f5ee7d

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να έρθει η lollipop (τον Μάιο μάλλον) δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις η επιλογή lte με κάρτα sim wind. Ξέρω πως στο galaxy S4 με secret code ενεργοποιητε, το ίδιο και σε κάποια LG! Για το note 3 neo γνωρίζει κάποιος κάτι? Μπορώ να το ενεργοποιήσω κάπως? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να έρθει η lollipop (τον Μάιο μάλλον) δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις η επιλογή lte με κάρτα sim wind. Ξέρω πως στο galaxy S4 με secret code ενεργοποιητε, το ίδιο και σε κάποια LG! Για το note 3 neo γνωρίζει κάποιος κάτι? Μπορώ να το ενεργοποιήσω κάπως? Ευχαριστώ!

 

Εγώ με wind (καρτοκινητο) έχω κανονικά την επιλογή για lte. Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με wind (καρτοκινητο) έχω κανονικά την επιλογή για lte. Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες.

Με κάρτα cosmote μια χαρά υπάρχει πάντως! Μήπως παίζει ρόλο το πότε βγήκε η kitkat για κάθε χώρα? Το δικό μου είναι ιταλικό και έχει την kitkat out of the box!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να έρθει η lollipop (τον Μάιο μάλλον) δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις η επιλογή lte με κάρτα sim wind. Ξέρω πως στο galaxy S4 με secret code ενεργοποιητε, το ίδιο και σε κάποια LG! Για το note 3 neo γνωρίζει κάποιος κάτι? Μπορώ να το ενεργοποιήσω κάπως? Ευχαριστώ!

Έχεις το n-7505 ή το 750?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατί σε αυτό το μοντέλο δεν βγαίνουν custom ROMs όπως CM , SLIM κτλπ ;;;

 

Οι χαμηλές πωλήσεις του μοντέλου συν ο exynos επεξεργαστής το έχουν καταδικασει απο άποψη custom roms. Υπάρχουν μερικές στο xda πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Οι χαμηλές πωλήσεις του μοντέλου συν ο exynos επεξεργαστής το έχουν καταδικασει απο άποψη custom roms. Υπάρχουν μερικές στο xda πάντως.

 

Χαμηλές πωλήσεις...?? Στην Ελλάδα τουλάχιστον, δεν ξέρω για εξωτερικό, εξαφανίστηκε από τα καταστήματα στο Skroutz σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και υπήρχε σε πάρα πολλά... ;)

Όσο για τον Exynos, δεν ξέρω γιατί είναι αρνητικό για custom roms??

(προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν οι custom roms, γιατί όλες έχουν τα μικρό προβλήματα τους και έτσι προτιμώ την σταθερότητα των Stock roms... ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλές πωλήσεις...?? Στην Ελλάδα τουλάχιστον, δεν ξέρω για εξωτερικό, εξαφανίστηκε από τα καταστήματα στο Skroutz σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και υπήρχε σε πάρα πολλά... ;)

Όσο για τον Exynos, δεν ξέρω γιατί είναι αρνητικό για custom roms??

(προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν οι custom roms, γιατί όλες έχουν τα μικρό προβλήματα τους και έτσι προτιμώ την σταθερότητα των Stock roms... ;)

 

Στην Ελλάδα μάλλον πούλησε αρκετά όντως αν και το thread εδώ έχει χαμηλή κινητικότητα όπως και το φόρουμ της συσκευής μας στο xda. Στον υπόλοιπο κόσμο δεν πρέπει να πούλησε ιδιαίτερα πέρα ίσως από Ινδία.

Όσον αφορά τον exynos επειδή η Samsung δεν δίνει τις απαραίτητες πληροφορίες είναι δύσκολο να υπάρξουν roms όπως η cyanogen αν δεν κάνω λάθος.

Όπως και να έχει, λόγω Knox κι εγώ δεν έχω δοκιμάσει τίποτα στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

στις επιλογες δεν βγαζει καθολου το lte

εχει αυτοματο

wcdma και gsm

ή gsm σκετο

εχω δοκιμασει τα παντα και η σιμ ειναι wind

το τηλεφωνο ειναι κανονικο lte και οχι το απλο

τι να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

στις επιλογες δεν βγαζει καθολου το lte

εχει αυτοματο

wcdma και gsm

ή gsm σκετο

εχω δοκιμασει τα παντα και η σιμ ειναι wind

το τηλεφωνο ειναι κανονικο lte και οχι το απλο

τι να φταιει?

H Wind δεν έχει 4 G

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα μάλλον πούλησε αρκετά όντως αν και το thread εδώ έχει χαμηλή κινητικότητα όπως και το φόρουμ της συσκευής μας στο xda. Στον υπόλοιπο κόσμο δεν πρέπει να πούλησε ιδιαίτερα πέρα ίσως από Ινδία.

Όσον αφορά τον exynos επειδή η Samsung δεν δίνει τις απαραίτητες πληροφορίες είναι δύσκολο να υπάρξουν roms όπως η cyanogen αν δεν κάνω λάθος.

Όπως και να έχει, λόγω Knox κι εγώ δεν έχω δοκιμάσει τίποτα στο κινητο

 

Γενικά πούλησε ως μοντέλο και γι'αυτό θα το στηρίξει και η Samsung με αναβάθμιση σε Lollipop, αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να το στηρίξει με αναβαθμίσεις η Samsung, και το γνωρίζουμε όλοι πάνω κάτω... ;)

Προτιμήθηκε από πολλούς, όπως και από εμένα, έναντι το Note 3, για πολλούς λόγους, πέρα της οικονομικής διαφοράς των 100 Euros (πιο μικρό, ώστε να μπορείς να το αποκαλέσεις και στα όρια του smartphone και όχι αποκλειστικά του phablet, μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, καλύτερο αισθητήρα στην ψηφιακή, και ναι έχει καλύτερο αισθητήρα, ψάξτε το λίγο παραπάνω, δεν ζεσταίνεται και πολλά πολλά άλλα...)

Ανάλογα βέβαια όλα αυτά με το τι θεωρεί ο καθένας Θετικό και τι Αρνητικό... ;)

 

Όσο αφορά τους Exynos cpus ένα ωραία thread υπάρχει και στο XDA (http://forum.xda-developers.com/galaxy-s6/help/exynos-custom-roms-t3043652) και θα συμφωνήσω με την απάντηση του Albe95 (3o Post) και ιδιαίτερα στο τέλος της απάντησης του "And for me, buy an S6 to install only Cyanogen or a ROM like that it's a suicide." και θα συμπληρώσω εγώ οτι γενικά τέτοιων δυνατοτήτων συσκευές είναι Suicide να κάθεσαι να ασχολήσε με custom roms... ;)

Όσο αφορά την κινητικότητα του thread, αυτό δεν είναι και απαραίτητα κακό... Έχω ξανά υπάρξει σε thread πριν κάνα χρόνο, που ήταν Full στην κινητικότητα!!! Αλλά ήταν όλο προβλήματα... ;)

Μήπως τελικά είμαστε Full ικανοποιημένοι όλοι ή σχεδόν όλοι οι χρήστες του συγκεκριμένου smartphone...? ;)

Αυτά από εμένα... :)

Φιλικά πάντα!! :)

Link to comment
Share on other sites

εχει απο τον ΜΑΡΤΙΟ

Λογικά μέσα στο Μάιο θα πάρουμε την lollipop και θα υπάρχει το lte και για την wind! Και σε εμένα δεν υπάρχει με wind αλλά με κάρτα sim cosmote υπάρχει κανονικά η επιλογή. Αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πούλησε ως μοντέλο και γι'αυτό θα το στηρίξει και η Samsung με αναβάθμιση σε Lollipop, αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να το στηρίξει με αναβαθμίσεις η Samsung, και το γνωρίζουμε όλοι πάνω κάτω... ;)

Προτιμήθηκε από πολλούς, όπως και από εμένα, έναντι το Note 3, για πολλούς λόγους, πέρα της οικονομικής διαφοράς των 100 Euros (πιο μικρό, ώστε να μπορείς να το αποκαλέσεις και στα όρια του smartphone και όχι αποκλειστικά του phablet, μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, καλύτερο αισθητήρα στην ψηφιακή, και ναι έχει καλύτερο αισθητήρα, ψάξτε το λίγο παραπάνω, δεν ζεσταίνεται και πολλά πολλά άλλα...)

Ανάλογα βέβαια όλα αυτά με το τι θεωρεί ο καθένας Θετικό και τι Αρνητικό... ;)

 

Όσο αφορά τους Exynos cpus ένα ωραία thread υπάρχει και στο XDA (http://forum.xda-developers.com/galaxy-s6/help/exynos-custom-roms-t3043652) και θα συμφωνήσω με την απάντηση του Albe95 (3o Post) και ιδιαίτερα στο τέλος της απάντησης του "And for me, buy an S6 to install only Cyanogen or a ROM like that it's a suicide." και θα συμπληρώσω εγώ οτι γενικά τέτοιων δυνατοτήτων συσκευές είναι Suicide να κάθεσαι να ασχολήσε με custom roms... ;)

Όσο αφορά την κινητικότητα του thread, αυτό δεν είναι και απαραίτητα κακό... Έχω ξανά υπάρξει σε thread πριν κάνα χρόνο, που ήταν Full στην κινητικότητα!!! Αλλά ήταν όλο προβλήματα... ;)

Μήπως τελικά είμαστε Full ικανοποιημένοι όλοι ή σχεδόν όλοι οι χρήστες του συγκεκριμένου smartphone...? ;)

Αυτά από εμένα... :)

Φιλικά πάντα!! :)

 

Well said και συμφωνώ αν και θα είχε ένα ενδιαφέρον να μάθουμε τι πωλήσεις έκανε το neo. Αυτό για τον αισθητήρα που λες μου κίνησε τη περιέργεια, αν θέλεις δώσε καμία πληροφορία παραπάνω. Ισχύει πάντως ότι το neo πρέπει να έχει μια από τις καλύτερες 8αρες κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πούλησε ως μοντέλο και γι'αυτό θα το στηρίξει και η Samsung με αναβάθμιση σε Lollipop, αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να το στηρίξει με αναβαθμίσεις η Samsung, και το γνωρίζουμε όλοι πάνω κάτω... ;)

Προτιμήθηκε από πολλούς, όπως και από εμένα, έναντι το Note 3, για πολλούς λόγους, πέρα της οικονομικής διαφοράς των 100 Euros (πιο μικρό, ώστε να μπορείς να το αποκαλέσεις και στα όρια του smartphone και όχι αποκλειστικά του phablet, μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, καλύτερο αισθητήρα στην ψηφιακή, και ναι έχει καλύτερο αισθητήρα, ψάξτε το λίγο παραπάνω, δεν ζεσταίνεται και πολλά πολλά άλλα...)

Ανάλογα βέβαια όλα αυτά με το τι θεωρεί ο καθένας Θετικό και τι Αρνητικό... ;)

 

Όσο αφορά τους Exynos cpus ένα ωραία thread υπάρχει και στο XDA (http://forum.xda-developers.com/galaxy-s6/help/exynos-custom-roms-t3043652) και θα συμφωνήσω με την απάντηση του Albe95 (3o Post) και ιδιαίτερα στο τέλος της απάντησης του "And for me, buy an S6 to install only Cyanogen or a ROM like that it's a suicide." και θα συμπληρώσω εγώ οτι γενικά τέτοιων δυνατοτήτων συσκευές είναι Suicide να κάθεσαι να ασχολήσε με custom roms... ;)

Όσο αφορά την κινητικότητα του thread, αυτό δεν είναι και απαραίτητα κακό... Έχω ξανά υπάρξει σε thread πριν κάνα χρόνο, που ήταν Full στην κινητικότητα!!! Αλλά ήταν όλο προβλήματα... ;)

Μήπως τελικά είμαστε Full ικανοποιημένοι όλοι ή σχεδόν όλοι οι χρήστες του συγκεκριμένου smartphone...? ;)

Αυτά από εμένα... :)

Φιλικά πάντα!! :)

 

Oλο σου το post,ειναι μια προσπαθεια να δικαιολογησεις,στον εαυτο σου πρωτα απ'ολα,την επιλογη σου εναντι του original και πανισχυρου Νote 3.Απολυτα κατανοητο και σεβαστο.

Βεβαια το ξερεις πως θα περιμενεις πολυ καιρο μεχρι,και αν,θα παρεις lollipop.Oσο για την καμερα που γραφεις,ιδιως σε φωτισμο δωματιου το βραδυ,το Neo ΔΕΝ βγαζει φωτο.Βγαζει pixels.

Oσον αφορα τις custom roms,ασε εμενα και μερικες αλλες χιλιαδες κατοχους,να απολαμβανουμε το λειτουργικο και τις δυνατοτητες του S6 και του Νote 4,με lollipop 5.0.1 και 5.0.2 παρακαλω,οσο εσυ καθεσαι στη γωνια ακομα με kitkat,ελπιζοντας οτι καποια στιγμη θα δεις μια stock lollipop στη συσκευη σου.

Επισης το Note 3 μου βγαζει πανω απο 50000 στο Antutu,με custom rom και custom kernel.

 

 

Aφιερωμενη,για να δεις για ποιο λογο αγορασα original Note 3

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Oλο σου το post,ειναι μια προσπαθεια να δικαιολογησεις,στον εαυτο σου πρωτα απ'ολα,την επιλογη σου εναντι του original και πανισχυρου Νote 3.Απολυτα κατανοητο και σεβαστο.

Βεβαια το ξερεις πως θα περιμενεις πολυ καιρο μεχρι,και αν,θα παρεις lollipop.Oσο για την καμερα που γραφεις,ιδιως σε φωτισμο δωματιου το βραδυ,το Neo ΔΕΝ βγαζει φωτο.Βγαζει pixels.

Oσον αφορα τις custom roms,ασε εμενα και μερικες αλλες χιλιαδες κατοχους,να απολαμβανουμε το λειτουργικο και τις δυνατοτητες του S6 και του Νote 4,με lollipop 5.0.1 και 5.0.2 παρακαλω,οσο εσυ καθεσαι στη γωνια ακομα με kitkat,ελπιζοντας οτι καποια στιγμη θα δεις μια stock lollipop στη συσκευη σου.

Επισης το Note 3 μου βγαζει πανω απο 50000 στο Antutu,με custom rom και custom kernel.

 

Aφιερωμενη,για να δεις για ποιο λογο αγορασα original Note 3

 

συμφωνω οτι πληρωνεις παιρνεις.το neo ειναι για καποια ατομα που θελουν να λενε οτι εχουν και καλα note.το θεμα ειναι οτι το neo το ραβει ακομα και το note 2.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε ο άνθρωπος ότι είναι καλύτερο από το note 3 συνολικά , είπε ότι έχει κάποια χαρακτηριστικα που κάποιοι με βάση τις ανάγκες και προτεραιοτητες τους μπορεί να προτιμησουν.

Τώρα για τη σύγκριση με note 2 οκ καλά, περα από community support το note 2 δεν νομίζω να έχει τπτ παραπάνω από το neo.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 Neo (SM-N750/7505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...