Jump to content

Διακανονισμος λογαριασμου vodafone


lxias_pz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα κι απο εμενα. Εχω ενα εταιρικο πακετο Vodafone με 5 γραμμες, περιπου 10 χρονια. Αυτη τη στιγμη τους χρωστάω ενα διχιλιαρο , για τον α 'η β λογο, και οπως ειναι λογικό εχω φραγή εξερχομένων. Πήρα χθες τηλ στο 1399 να κανω αιτηση για διακανονισμό, με προταση να δινω 300ευρω + τον τρεχων λογαριασμό καθε μηνα. Η απαντηση ηταν 3 δοσεις + τον τρεχον. Αυτο μας κανει περιπου 1000 ευρω το μηνα.

Εννοειτε οτι δεν μπορω να πληρωσω αυτα τα χρηματα.

Σκεφτηκα να κανω φορητοτητα, αλλα δεν γινεται αυτη την στιγμη γιατι υπαρχει φραγη. Σκεφτηκα να μειωσω στο ελαχιστο παγιο στις γραμμες μου, και να κανω καινουργιες σε αλλο παροχο, με το σκεπτικο να τους ξοφλησω σιγα σιγα για να κανω οριστική διακοπη καποια στιγμη.

Το μονο ευχαριστο ειναι οτι το συμβολαιο μου λήγει στις 10 Απριλιου. ΔΕν θλεω να αλλαξω παροχο ειναι η αληθεια.Θελω μονο εναν καλο διακανισμο για να μπορω να πληρωσω. Υπαρχει τροπος να το πετυχω καπως αμεσα? ή να ετοιμαζομαι για αλλαγες?

 

Καθε αποψη δεκτη . Ευχαριστω

Ο καιρός γαρ εγγύς
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα. Εχω ενα εταιρικο πακετο Vodafone με 5 γραμμες, περιπου 10 χρονια. Αυτη τη στιγμη τους χρωστάω ενα διχιλιαρο , για τον α 'η β λογο, και οπως ειναι λογικό εχω φραγή εξερχομένων. Πήρα χθες τηλ στο 1399 να κανω αιτηση για διακανονισμό, με προταση να δινω 300ευρω + τον τρεχων λογαριασμό καθε μηνα. Η απαντηση ηταν 3 δοσεις + τον τρεχον. Αυτο μας κανει περιπου 1000 ευρω το μηνα.

Εννοειτε οτι δεν μπορω να πληρωσω αυτα τα χρηματα.

Σκεφτηκα να κανω φορητοτητα, αλλα δεν γινεται αυτη την στιγμη γιατι υπαρχει φραγη. Σκεφτηκα να μειωσω στο ελαχιστο παγιο στις γραμμες μου, και να κανω καινουργιες σε αλλο παροχο, με το σκεπτικο να τους ξοφλησω σιγα σιγα για να κανω οριστική διακοπη καποια στιγμη.

Το μονο ευχαριστο ειναι οτι το συμβολαιο μου λήγει στις 10 Απριλιου. ΔΕν θλεω να αλλαξω παροχο ειναι η αληθεια.Θελω μονο εναν καλο διακανισμο για να μπορω να πληρωσω. Υπαρχει τροπος να το πετυχω καπως αμεσα? ή να ετοιμαζομαι για αλλαγες?

 

Καθε αποψη δεκτη . Ευχαριστω

 

Μα αν τους χρωστας 2 χιλιαρικα πως να διαπραγματευτεις; Εισαι σε μειονεκτικη θεση απο οτι βλεπω. Μήπως να εκανες θυσιες να βγουν αυτες οι 3 δοσεις;

Cry of the Nazgul!

Galaxy 4- / - / - iPad Mini Retina

Link to comment
Share on other sites

3 δόσεις είναι πολύ λίγες.......μπορείς να βρεις κάποια πιστωτική ίσως;

Στη τελική πίεσε τους για 12 δόσεις και αν Δεν πληρώσεις μια δόση να στο κόψουν....Έτσι κάνει και η ΔΕΗ.....Μέχρι 12 άτοκες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θέμα ποσού , αλλά πολιτικής της εταιρίας. Γιατι και οταν τους χρωστούσα 700€ , πάλι τρεις δόσεις κάνανε. Με πιστωτική δεν μπλέκω. Εκεί ζητάνε έξι άτοκες δόσεις , με την αιτιολογία οτι θα πάρουν σίγουρα τα λεφτά τους, άσχετα αν ο χρόνος αποπληρωμής ειναι σχεδόν ο ίδιος με τον διακανονισμό που πρότεινα. Θα τους πληρώσω την πρώτη δόση , και έφυγα για φορητότητα . Οταν με πάρουν τηλ να με ρωτηςουν γιατι φεύγω , θα τους πω οτι δεν μου κάνανε τον διακανονισμό που ήθελα.
Ο καιρός γαρ εγγύς
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θέμα ποσού , αλλά πολιτικής της εταιρίας. Γιατι και οταν τους χρωστούσα 700€ , πάλι τρεις δόσεις κάνανε. Με πιστωτική δεν μπλέκω. Εκεί ζητάνε έξι άτοκες δόσεις , με την αιτιολογία οτι θα πάρουν σίγουρα τα λεφτά τους, άσχετα αν ο χρόνος αποπληρωμής ειναι σχεδόν ο ίδιος με τον διακανονισμό που πρότεινα. Θα τους πληρώσω την πρώτη δόση , και έφυγα για φορητότητα . Οταν με πάρουν τηλ να με ρωτηςουν γιατι φεύγω , θα τους πω οτι δεν μου κάνανε τον διακανονισμό που ήθελα.

 

Αποκλείεται να σου εγκρίνουν τη φορητότητα χωρίς εξόφληση των προηγούμενων οφειλών ακόμα κι αν μπεις σε διακανονισμό. Πλέον οι εταιρείες είναι πολύ σφιχτές σε αυτό. Εδώ και ένα νούμερο που θέλαμε να βγάλουμε από τα εταιρικά που ήταν ήδη σε διακανονισμό δε μας άφηναν χωρίς να εξοφληθεί πλήρως το σύνολο της οφειλής που υπήρχε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές στον αριθμό μητρώου που είναι οι εταιρικές γραμμές δεν πρόκειται να σου εγκρίνουν την φορητότητα παρά μόνο όταν τις εξοφλήσεις.

Αν είναι μόνο θέμα πολιτικής και υπάρχουν τα χρήματα τότε πρέπει η εταιρεία να αναθεωρήσει πολιτική και να εξοφλήσει τα χρωστούμενα... :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταργηθεί η απόρριψη λόγω οφειλών. Φεύγεις οπότε θες. Σε όλες τις εταιρίες.
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταργηθεί η απόρριψη λόγω οφειλών. Φεύγεις οπότε θες. Σε όλες τις εταιρίες.

 

Υποθετω οτι φευγεις και η οφειλη ερχεται με ραβασακι απο δικηγορικο :P

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι φευγεις και η οφειλη ερχεται με ραβασακι απο δικηγορικο :P

 

 

Δεν εχω πρόβλημα να πληρώσω, αλλα όχι όπως θέλουν αυτοί( 1000€ το μήνα). Αν φύγω απο voda , το υπόλοιπο παραμένει , αλλα θα εχω την δυνατότητα να τους δίνω τριακόσια ευρώ το μήνα . Καλή διαγωγή και πρόθεση να εξοφλησω εχω , οπότε δεν μπορεί να μου κάνει τιποτα. Επίσης , αν ισχύει αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω , οτι φεύγεις οπότε θελεις , τότε νομίζω οτι πολυ εύκολο να πετύχω διακανονισμό στα μέτρα μου, μιας και θα με πάρουν τηλ να ρωτήσουν γιατι φεύγω.

 

edit.

μολις διαβασα σε ενα αρθρο του 2012 οτι το η φορητοτητα δεν θα επιτρεποταν σε περιπτωση οφειλης. ΔΕν ξερω αν εχει ψηφιστει κατι τετοιο ομως.

Edited by lxias_pz
Ο καιρός γαρ εγγύς
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πρόβλημα να πληρώσω, αλλα όχι όπως θέλουν αυτοί( 1000€ το μήνα). Αν φύγω απο voda , το υπόλοιπο παραμένει , αλλα θα εχω την δυνατότητα να τους δίνω τριακόσια ευρώ το μήνα . Καλή διαγωγή και πρόθεση να εξοφλησω εχω , οπότε δεν μπορεί να μου κάνει τιποτα. Επίσης , αν ισχύει αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω , οτι φεύγεις οπότε θελεις , τότε νομίζω οτι πολυ εύκολο να πετύχω διακανονισμό στα μέτρα μου, μιας και θα με πάρουν τηλ να ρωτήσουν γιατι φεύγω.

 

edit.

μολις διαβασα σε ενα αρθρο του 2012 οτι το η φορητοτητα δεν θα επιτρεποταν σε περιπτωση οφειλης. ΔΕν ξερω αν εχει ψηφιστει κατι τετοιο ομως.

 

Στη Vodafone τουλάχιστον ισχύει με σιγουριά

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Έχουν σφίξει γενικά τα πράγματα. Ακόμη και ανοιχτή γραμμή να έχεις πολύ πιθανό να σε απορρίψει ο δέκτης. Οι εταιρίες πλέον δεν παίζουν. Τρώνε κανόνι από τους πελάτες τους. Δεν θέλουν και άλλα κανόνια από τους απέναντι.
Link to comment
Share on other sites

Νέο RUO. Από αρχές Μάρτη Δεν παίζει απόρριψη λόγω φραγης. Είτε σε κινητό είτε σε σταθερο. Σε όλους τους παρόχους.

 

 

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ο νέος πάροχος δεν θα ζητήσει εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να ζητήσει εγγύηση ο νέος πάροχος θα πρέπει να έχει ο συνδρομητής προηγούμενο ιστορικό κακοπληρωτή μιας και ο "τηλεπικοινωνιακός τειρεσίας" δεν παίζει ακόμα...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Για να ζητήσει εγγύηση ο νέος πάροχος θα πρέπει να έχει ο συνδρομητής προηγούμενο ιστορικό κακοπληρωτή μιας και ο "τηλεπικοινωνιακός τειρεσίας" δεν παίζει ακόμα...

 

Επίτρεψέ μου να αμφιβάλω για τον "Τειρεσία". Επειδή δουλεύω σε κατάστημα οι εγγυήσεις πάνε και έρχονται. Ακόμη και σε νέους ανθρώπους που κάνουν το ελάχιστο συμβόλαιο, χωρίς να είναι προηγουμένως συνδρομητές μας. Υπάρχουν μέρες που μας απορρίπτουν και το 100%. Σε όποιον έχουμε το θάρρος και τον ρωτάμε σχετικά μας το αποκαλύπτει.

 

Όπως και να έχει θα συμβούλευα τον αρχικό poster να δεχθεί το διακανονισμό και να αποπληρώσει τουλάχιστον τη μία δόση. Μετά ας κάνει ότι τον φωτίσει ο Θεός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλές. Οι γραμμές άνοιξαν απο το Σάββατο. Δέχτηκα τον διακανονισμό και μέχρι την Πέμπτη πρέπει να βάλω την πρώτη δόση. Μετα θα κανω φορητότητα.
Ο καιρός γαρ εγγύς
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλές. Οι γραμμές άνοιξαν απο το Σάββατο. Δέχτηκα τον διακανονισμό και μέχρι την Πέμπτη πρέπει να βάλω την πρώτη δόση. Μετα θα κανω φορητότητα.

 

Μερικές συμβουλές.

 

Στην άλλη εταιρία να πας με τους τελευταίους λογαριασμούς. Καλά και χρυσά τα "φτηνά" συμβόλαια αλλά μπορεί να τα ακριβοπληρώσεις πάλι. Δες τι μιλάς και πράξε αναλόγως. Καλύτερα ένα μεγάλο για να έχεις "αέρα" παρά ένα φτηνό που θα σε καταχρεώσει.

 

Αν τα τηλέφωνα είναι αμιγώς εταιρικά σε υπαλλήλους σου δες και την περίπτωση split bill. Θα τα πάρουν στο όνομά τους κάτω όμως από την εταιρική ομπρέλα. Θα έχουν ατομικό ΑΦΜ και όλες οι χρεώσεις θα περάσουν σε αυτούς. Εσύ θα τους καλύπτεις ένα ΧΨΩ ποσό. Πχ 50€ ανά γραμμή. Μετά ας κάνουν ότι θέλουν.

 

Άκουσε τους υπαλλήλους. Δεν είμαστε όλοι άρπα κόλλα. Υπάρχουν και μερικοί που θέλουν πελάτες - φίλους και όχι πελάτες - πορτοφόλια.

 

Πάρε προσφορές από διάφορα μαγαζιά της ίδιας εταιρίας. Δες που θα βρεις τους πιο επαγγελματίες. Υπάρχουν ΜΑΓΑΖΙΑ και υπάρχουν και "οίκοι ανοχής".

 

Μην το παίζεις "μάγκας" και εκνευρισμένος. Δεν θα ασχοληθούν μαζί σου. Να είσαι ευγενικός και να μιλήσεις για τη παλιά εταιρία σου με καλά λόγια. Ότι προβλήματα έχεις δεν τους αφορούν. Αν σε καταλάβουν έτσι θα σε δουν σαν ένα ακόμη leecher που ήρθε για αντιπροσφορά.

 

Και τελευταία συμβουλή. Ρίξε "τυράκι". Μάζεψε σταθερά, κινητά, ακίνητά και δεν ξέρω τι άλλο και πάρε προσφορά. Πες τους ότι κάθε 1-2 μήνες θα φέρνεις και κάτι τις. Θα σε φτιάξουν καλά. Όμως να το κάνεις και εσύ από τη μεριά σου. Θα σε εξυπηρετούν πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Μπράβο σας ΚΥΡΙΕ για τον τρόπο σκέψης και σε έρχονται όλα ανάποδα.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...