Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα προβλήματα που περιγράφεις με το σήμα στη δική σου συσκευή είναι πολύ σημαντικότερα απ' ότι διαβάζουμε στα blogs και στο support forum της Apple.

 

Ενώ το πρόβλημα αναπαράγεται συβήθως οταν κάποιος κρατάει τη συσκευή με συγκεκριμένο τρόπο και κατά βάση επιλύεται με τη χρήση θήκης, στη δική σου περίπτωση συμβαίνει και ανεξάρτητα από κάθε παράγοντα που έχει ενοχοποιηθεί.

 

Μήπως θα έπρεπε να το κυνηγήσεις λίγο περισσότερο για αντικατάσταση;

 

ανιθετως φιλε. ειναι ακριβως το ιδιο προβλημα. χωρις θηκη το συνανταω παντα. με θηκη οχι παντα αλλα μου εχει συμβει 2-3 φορες να μου πεσει το σημα και ενω ειχα το bumper.

για να μην μου πεσει το σημα πρεπει να το κραταω καπως.... δεν ξερω πως αλλα χωρις να ακουμπαω την κατω αριστερα γωνια του τηλεφωνου πραγμα λιγο δυσκολο. οταν το κινητο ειναι στο τραπεζι εχει full signal ακομα και 3g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Link to comment
Share on other sites

 

Τι λέτε ρε παιδιά! Έχω πεθάνει στο γέλιο!

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι σημαινει αυτο; :wacko:

 

Σημαίνει ότι εάν αληθεύει η πληροφορία είναι για μένα αστείο κάτι τέτοιο. Ξαφνικά δηλαδή και μετά τον κατακλυσμό από αρνητικά σχόλια στο διαδίκτυο κατάλαβαν στην Apple πως χρειάζονται επειγόντως μηχανικούς που έχουν ειδικευτεί στον σχεδιασμό κεραιών για mobile συσκευές? Τόσο καιρό που έκαναν έλεγχο της συσκευής δεν διαπίστωσαν έλλειψη στις ανάγκες προσωπικού?

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι εάν αληθεύει η πληροφορία είναι για μένα αστείο κάτι τέτοιο. Ξαφνικά δηλαδή και μετά τον κατακλυσμό από αρνητικά σχόλια στο διαδίκτυο κατάλαβαν στην Apple πως χρειάζονται επειγόντως μηχανικούς που έχουν ειδικευτεί στον σχεδιασμό κεραιών για mobile συσκευές? Τόσο καιρό που έκαναν έλεγχο της συσκευής δεν διαπίστωσαν έλλειψη στις ανάγκες προσωπικού?

 

αυτο αυξανει την εντυπωση που εχω απο την πρωτη μερα που πηρα το iphone οτι εχει γινει ενα μεγαλο λαθος αν οχι στο σχεδιασμο στην τοποθετηση της κεραιας... τι να πω; οσο δεν μιλαει η apple δεν ξερουμε στα σιγουρα. προς τα εκει οδηγουμαστε. βημα προς βημα......

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι εάν αληθεύει η πληροφορία είναι για μένα αστείο κάτι τέτοιο. Ξαφνικά δηλαδή και μετά τον κατακλυσμό από αρνητικά σχόλια στο διαδίκτυο κατάλαβαν στην Apple πως χρειάζονται επειγόντως μηχανικούς που έχουν ειδικευτεί στον σχεδιασμό κεραιών για mobile συσκευές? Τόσο καιρό που έκαναν έλεγχο της συσκευής δεν διαπίστωσαν έλλειψη στις ανάγκες προσωπικού?

 

Αν έχει την παραμικρή δόση αλήθειας φίλε Αρτέμη η δήθεν αγγελία αναζήτησης προσωπικού. Και μόνο βάση λογικής, μου ακούγεται απλά μια ακόμα web-nonsense από τις τόσες που κυκλοφορούν και τίποτα παραπάνω. Εκτός βέβαια και αν είναι ηλίθιοι εκεί στην Apple, που μάλλον δεν είναι. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Η αγγελία μπήκε στις 23/06/2010!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το βίντεο που έβαλε κάποιος νωρίτερα είναι απίστευτο... Πραγματικά... :mad:

 

Μόλις το πιάνει (φυσιολογικά, και εγώ έτσι πιάνω το τηλέφωνό μου όταν, πχ, μπαίνω στον safari), πέφτει εντελώς το σήμα. Και μόλις το αφήνει, γεμίζει! :blink::blink:

 

 

Απίστευτο... Απίστευτο! Είναι γελοίοι... Αν ισχύει αυτό, είναι για φτύσιμο. Δεν είχα την παραμικρή ιδέα ότι το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο. Αλλά αν μιλάμε για τέτοιο χάλι, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το αγοράσω. Και πάλι καλά να λέμε, που αργεί να έρθει στην ελλάδα! Δεν γινόμαστε beta testers και προλαβαίνουμε να διαβάσουμε 2-3 πράγματα στο Internet περί του προβλήματος...

 

Ας το πάρει αύριο και ο Νίκος στα χέρια του, να έχουμε άλλο ένα δείγμα. Ήδη από τον Χριστόφορο τα πράγματα είναι άσχημα... :worry:

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το βίντεο που έβαλε κάποιος νωρίτερα είναι απίστευτο... Πραγματικά... :mad:

 

Μόλις το πιάνει (φυσιολογικά, και εγώ έτσι πιάνω το τηλέφωνό μου όταν, πχ, μπαίνω στον safari), πέφτει εντελώς το σήμα. Και μόλις το αφήνει, γεμίζει! :blink::blink:

 

 

Απίστευτο... Απίστευτο! Είναι γελοίοι... Αν ισχύει αυτό, είναι για φτύσιμο. Δεν είχα την παραμικρή ιδέα ότι το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο. Αλλά αν μιλάμε για τέτοιο χάλι, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το αγοράσω. Και πάλι καλά να λέμε, που αργεί να έρθει στην ελλάδα! Δεν γινόμαστε beta testers και προλαβαίνουμε να διαβάσουμε 2-3 πράγματα στο Internet περί του προβλήματος...

 

Ας το πάρει αύριο και ο Νίκος στα χέρια του, να έχουμε άλλο ένα δείγμα. Ήδη από τον Χριστόφορο τα πράγματα είναι άσχημα... :worry:

 

αυτο ακριβως γινεται και στο δικο μου... δεν υπαρχει αλλος τροπος να κρατησεις το τηλεφωνο για να μπεις στο safari....

βασικα δεν ειμαι διαθετειμενος να παρω θηκη και να κραταω με συγκεκριμενο τροπο το τηλεφωνο απλα και μονο για να δουλευει. ελεος δηλαδη!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως γινεται και στο δικο μου... δεν υπαρχει αλλος τροπος να κρατησεις το τηλεφωνο για να μπεις στο safari....

βασικα δεν ειμαι διαθετειμενος να παρω θηκη και να κραταω με συγκεκριμενο τροπο το τηλεφωνο απλα και μονο για να δουλευει. ελεος δηλαδη!! :ninja:

 

Είναι στα καλά τους; Εγώ δεν θέλω που δεν θέλω θήκες στο τηλέφωνό μου, όχι να υποχρεωθώ να πάρω για να μπορώ να τηλεφωνήσω κιόλας... :mad::angry:

 

Πραγματικά, αν ισχύσει κάτι τέτοιο, είναι άξιοι της μοίρας των. Θα μείνω με το GS μου.:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

εχουν περασει 5 μερες απο την μερα που βγηκε και ομως καμια αντιδραση απο την apple. το μονο που μας ειπε ειναι οτι πρεπει να το κραταμε διαφορετικα η να παρουμε bumper... ξενερωμα μεγαλο!

 

και τωρα μαθαμε οτι ψαχνουν μηχανικους για σχεδιασμων αντεννων. καπου παει να δεσει το γλυκο!

 

περιμενω και απο τον Νίκο αυριο να δουμε τι γινεται....

Link to comment
Share on other sites

εχουν περασει 5 μερες απο την μερα που βγηκε και ομως καμια αντιδραση απο την apple. το μονο που μας ειπε ειναι οτι πρεπει να το κραταμε διαφορετικα η να παρουμε bumper... ξενερωμα μεγαλο!

 

περιμενω και απο τον Νίκο αυριο να δουμε τι γινεται....

 

Βασικά, οι δικές σου αναφορές είναι αποκαρδιωτικές! :confused:

 

Αν μας πει ο Νίκος αρνητικά... :worry: Βάψτε τα μπλε και στην θάλασσα...! :lol:

 

 

Αλλά, δεν γίνεται... Τόσο μεγάλη μ@λακία; Μα τόσο μεγάλη; Και η λύση είναι να το κρατάμε διαφορετικά; Καθυστερημένοι είναι; Στόκοι εντελώς;:angry: :angry:

Link to comment
Share on other sites

Εγω λέω τα πραγματα όπως ειναι. δεν διαφερουν σε τιποτα απο τα προβληματα που αντιμετωπιζουν χιλιαδες χρηστες σε ολο τον κοσμο. με το που παιρνεις το τηλεφωνο με το αριστερο χερι, παεις στο no service. με το που αφηνεις κατω την συσκευη το σημα επιστρεφει full. αν εχεις το bumper η θηκη τα πραγματα ειναι καλυτερα. μερικες φορες μενει σε 1 γραμμη και δεν πεφτει εντελως, αλλα η πλοηγηση στο safari ειναι παρα πολυ αργη. πως να το κραταω δηλαδη; με το δεξι χερι και αν γραφω με το αριστερο; :)

 

τα πραγματα ειναι απλα.... υπαρχει προβλημα! ελπιζω να φτιαχτει!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καποιος που το αγορασε και δεν το θελει γιατι δεν εχει σημα , δεν μου το πουλα σε μενα ? εγω δεν εχω προβλημα , ας μην εχω σημα ...

 

πατριωτη μου ειδες που δεν χρειαζεται τοσο ενθουσιασμος!και ειδικα για τετοια πραγματα.δηλαδη θα το επαιρνες τωρα πχ απο τον χριστοφορο;καλησπερα στην παρεα.θα την βρουν την ακρη αλλα δεν ξερω ποτε....

Link to comment
Share on other sites

Και ορίστε και η πρώτη επί της ουσίας αξιόλογη τεχνική ανάλυση επί του θέματος:

 

http://www.macrumors.com/2010/06/30/detailed-analysis-of-iphone-4-signal-strength-dropoff/

 

και όλο το άρθρο εδώ:

 

http://www.anandtech.com/show/3794/the-iphone-4-review/2

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Μπας και αυτο εξηγει την αρνηση του iphone που κρατουσε ο Jobs στην παρουσιαση να συνδεθει στο wifi;

 

Δεν μπορουμε να πουμε πολλα ακομα γιατι μην ξεχνατε οτι οι μισες συσκευες δεν εχουν παρουσιασει προβλημα που σημαινει οτι κανεις δεν μπορει να πει με βεβαιοτητα τι ακριβως φταιει.

 

Μερικα πραγματα δειχνουν οτι ειναι αδυνατον να μην το ειχαν παρει χαμπαρι. Ειναι τραγικο.

Δεν επιτρεπεται να περασει ενα τετοιο σφαλμα, δεν υπάρχει δικαιολογια.

Και αυτο το ξερουν καλα. Απλα περιμενουν να δουν την εκταση ωστε να αποφασισουν τι θα πουν.

Αν το ποσοστο κειμενονταν κατω απο 10% θα ελεγαν ελατωματικα. Ομως τωρα τα πραγματα ειναι δυσκολα και απο τον χειρισμο τους εξαρταταται το μελλον της εταιρειας.

Μπορει μια λαθος κινηση στον χειρισμο να την γυρισει πολλα χρονια πισω.

 

Το να παραδεχθουν το λαθος δεν ειναι ευκολο οχι μονο λογο κοστους αλλα κυριως γιατι ενα τετοιο προβλημα δειχνει επιπολαιοτητα στην σχεδιαση και τις δοκιμες των συσκευων που παραγουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μπας και αυτο εξηγει την αρνηση του iphone που κρατουσε ο Jobs στην παρουσιαση να συνδεθει στο wifi;

 

Δεν μπορουμε να πουμε πολλα ακομα γιατι μην ξεχνατε οτι οι μισες συσκευες δεν εχουν παρουσιασει προβλημα που σημαινει οτι κανεις δεν μπορει να πει με βεβαιοτητα τι ακριβως φταιει.

 

Μερικα πραγματα δειχνουν οτι ειναι αδυνατον να μην το ειχαν παρει χαμπαρι. Ειναι τραγικο.

Δεν επιτρεπεται να περασει ενα τετοιο σφαλμα, δεν υπάρχει δικαιολογια.

Και αυτο το ξερουν καλα. Απλα περιμενουν να δουν την εκταση ωστε να αποφασισουν τι θα πουν.

Αν το ποσοστο κειμενονταν κατω απο 10% θα ελεγαν ελατωματικα. Ομως τωρα τα πραγματα ειναι δυσκολα και απο τον χειρισμο τους εξαρταταται το μελλον της εταιρειας.

Μπορει μια λαθος κινηση στον χειρισμο να την γυρισει πολλα χρονια πισω.

 

Το να παραδεχθουν το λαθος δεν ειναι ευκολο οχι μονο λογο κοστους αλλα κυριως γιατι ενα τετοιο προβλημα δειχνει επιπολαιοτητα στην σχεδιαση και τις δοκιμες των συσκευων που παραγουν.

Κώστα το προβλημα βρισκεται σε πανω απο τις μισες συσκευες αν οχι σε ολες και απλα δεν εμφανιζεται εκει που υπαρχει ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ σημα.

 

http://twitter.com/#search?q=jonyives

 

μας κοροιδευουν η μου φαινεται; :(

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το άρθρο στο anandtech που έδωσα παραπάνω μου έλυσε πάρα πολλές απορίες και άρχισα να καταλαβαίνω διάφορα νέα πράγματα. Περισσότερα από αύριο.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το άρθρο στο anandtech που έδωσα παραπάνω μου έλυσε πάρα πολλές απορίες και άρχισα να καταλαβαίνω διάφορα νέα πράγματα. Περισσότερα από αύριο.

 

λυση υπαρχει; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω σε συνέχεια του μεσημεριανου μου μηνύματος πως δεν εμφανίζεται η πτώση του σήματος σε όλες τις περιπτώσεις. Για παράδειγμα βρίσκομαι στο mall στο Μαρούσι με full σήμα 3G και όση ώρα και να κρατάω με το χέρι μου την κάτω δεξιά περιοχή δεν παρατηρώ την παραμικρή αλλοίωση. Εν αντίθεση με το τεστ που πραγματοποίησα το πρωί σε εσωτερικό χώρο και παρόλου που και τότε το signal bar ήταν 5 στα 5. Ενα πρόχειρο συμπέρασμα που μπορεί να βγει είναι αυτό που όλοι υποψιαζομαστε. Η ένδειξη της έντασης του σήματος είναι καθαρά ενδεικτική και υπάρχει ενα άνω όριο πάνω απο το οποίο οποιαδήποτε μεταβολή δεν είναι δυνατόν να αναπαραστηθει απο τις 5 μπάρες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω σε συνέχεια του μεσημεριανου μου μηνύματος πως δεν εμφανίζεται η πτώση του σήματος σε όλες τις περιπτώσεις. Για παράδειγμα βρίσκομαι στο mall στο Μαρούσι με full σήμα 3G και όση ώρα και να κρατάω με το χέρι μου την κάτω δεξιά περιοχή δεν παρατηρώ την παραμικρή αλλοίωση. Εν αντίθεση με το τεστ που πραγματοποίησα το πρωί σε εσωτερικό χώρο και παρόλου που και τότε το signal bar ήταν 5 στα 5. Ενα πρόχειρο συμπέρασμα που μπορεί να βγει είναι αυτό που όλοι υποψιαζομαστε. Η ένδειξη της έντασης του σήματος είναι καθαρά ενδεικτική και υπάρχει ενα άνω όριο πάνω απο το οποίο οποιαδήποτε μεταβολή δεν είναι δυνατόν να αναπαραστηθει απο τις 5 μπάρες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

εχεις δει ομως ποτε 5 φορες σε 1 ωρα ''no service'' ;

Link to comment
Share on other sites

εχεις δει ομως ποτε 5 φορες σε 1 ωρα ''no service'' ;

 

Όχι βέβαια. Για αυτό άλλωστε είμαι πεπεισμένος πως η έκταση του προβλήματος στην περίπτωση του iPhone 4 είναι πολύ μεγαλύτερη. Δεν δικαιολογώ τον ντόρο και τις επιθέσεις απο τους γνωστούς - άγνωστους apple haters αλλά δεν μπορώ και να παραβλέψω τις τόσες πολλές μαρτυρίες απο τους ήδη κατόχους της συσκευής.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξουμε και λίγο το θέμα συζήτησης, δείτε εδώ:

 

http://www.physics4u.gr/blog/?p=1463

 

Από το Αμερικανικό Μουσείο Φυσικής Ιστορίας. Πολύ ωραίο! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...