Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Αποφάσισα και εγώ να αποκτήσω ένα GPS και αγόρασα την προηγούμενη εβδομάδα απο το Πλαίσιο το Emtac S3 BTGPS πακέτο με το Destinator PN (249 Ε)

 

Συνδέθηκε άψογα με το κινητό μου ένα S100 αλλά στην πορεία διαπίστωσα ότι μετά απο 15-20 λεπτά το κινητό χάνει επαφή με το GPS και δεν το ξαναβρίσκει παραμόνο άν ζητήσω απο το πρόγραμμα να σκανάρει για να το ξαναβρεί....

 

Μήπως γνωρίζει κανείς το αίτιο της ξαφνικής αυτής διακοπής;

 

Δοκίμασα να τα έχω πλαϊ-πλάϊ και πάλι συμβαίνει το ίδιο.....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

Αδάμ

 

Οταν κανεις τη συζευξη των συσκευων ξε-τσεκαρε την επιλογη "secure connection" ,ενω στο Destinator PN στις επιλογες του GPS μαρκαρε την επιλογη της αυτοματης συνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν κανεις τη συζευξη των συσκευων ξε-τσεκαρε την επιλογη "secure connection" ,ενω στο Destinator PN στις επιλογες του GPS μαρκαρε την επιλογη της αυτοματης συνδεσης.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Το secure connection δεν το βρήκα στο μενού ρύθμισης των ιδιοτήτων bluetooth

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η μετάπτωση του τηλεφώνου σε standby mode για την απώλεια της συνδεσης bluetooth? Ακουσα ότι τα WM5 έχουν τέτοιο πρόβλημα (εγώ βεβαια έχω τα WM2003SE)

 

Την επιλογή αυτόματης σύνδεσης στο Destinator PN την έχω επιλεγμένη...

 

Ευχαριστώ,

 

Αδάμ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Το secure connection δεν το βρήκα στο μενού ρύθμισης των ιδιοτήτων bluetooth

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η μετάπτωση του τηλεφώνου σε standby mode για την απώλεια της συνδεσης bluetooth? Ακουσα ότι τα WM5 έχουν τέτοιο πρόβλημα (εγώ βεβαια έχω τα WM2003SE)

 

Την επιλογή αυτόματης σύνδεσης στο Destinator PN την έχω επιλεγμένη...

 

Ευχαριστώ,

 

Αδάμ

 

Διεγραψε το pairing που εχεις κανει και ξανακανε το. Εκει απενεργοποιησε την επιλογη για ασφαλη συνδεση.

Οταν λες για μεταβαση σε κατασταση αναμονης τι εννοεις?

Οταν τρεχεις το ΡΝ δε ρυθμιζεις το PPC να μην απενεργοποιειται( αλλωστε αλλιως πως θα δουλεψεις το προγραμμα)?

Link to comment
Share on other sites

Διεγραψε το pairing που εχεις κανει και ξανακανε το. Εκει απενεργοποιησε την επιλογη για ασφαλη συνδεση.

Οταν λες για μεταβαση σε κατασταση αναμονης τι εννοεις?

Οταν τρεχεις το ΡΝ δε ρυθμιζεις το PPC να μην απενεργοποιειται( αλλωστε αλλιως πως θα δουλεψεις το προγραμμα)?

 

Σε ευχαριστώ φίλε για τον κόπο που κάνεις,

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή (ασφαλής συνδεση) όταν κάνω pairing το GPS.

 

Το S100 έχει μια επιλογή για κλείσιμο της συσκευής όταν δεν χρησιμοποιείται για 3 λεπτά (ετσι το έχω ρυθμίσει απο τότε που το πήρα) Απ' ότι κατάλαβα μπαίνει σε κατάσταση stand-by (βέβαια δέχεται κλήσεις και τα ξυπνητήρια δουλεύουν) λές το Destinator να έχει πρόβλημα; Ετσι και αλλιώς δεν βλέπω αλλά ακούω της φωνητικές οδηγίες...

 

Κάτι άλλο που διάβασα (στο εγχειρίδιο του emtac) και θα δοκιμάσω σήμερα είναι να μειώσω το baud rate σε 4800 απο 57000 που το είχα πρώτα

 

Να 'σαι καλά,

 

Αδάμ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε για τον κόπο που κάνεις,

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή (ασφαλής συνδεση) όταν κάνω pairing το GPS.

 

Το S100 έχει μια επιλογή για κλείσιμο της συσκευής όταν δεν χρησιμοποιείται για 3 λεπτά (ετσι το έχω ρυθμίσει απο τότε που το πήρα) Απ' ότι κατάλαβα μπαίνει σε κατάσταση stand-by (βέβαια δέχεται κλήσεις και τα ξυπνητήρια δουλεύουν) λές το Destinator να έχει πρόβλημα; Ετσι και αλλιώς δεν βλέπω αλλά ακούω της φωνητικές οδηγίες...

 

Κάτι άλλο που διάβασα (στο εγχειρίδιο του emtac) και θα δοκιμάσω σήμερα είναι να μειώσω το baud rate σε 4800 απο 57000 που το είχα πρώτα

 

Να 'σαι καλά,

 

Αδάμ

 

Δε νομιζω φιλε Αδαμ να καταφερεις κατι μειωνοντας το baud rate.

Το πιθανοτερο ειναι οτι το προβλημα δημιουργειται οταν το S100 περναει σε sleep mode.

Απλα καθε φορα που τρεχεις το Destinator απενεργοποιησε την επιλογη να σβηνει το κινητο(το φωτισμο αστον ως εχει,αφου οπως λες δε σε ενδιαφερει η οπτικη ενημερωση) και θα εισαι οκ(μπορεις μαλιστα με ενα προγραμμα οπως το PocketZenPhone με ενα πατημα να ανοιγεις το Destinator αλλα και να γινεται η παραπανω ρυθμιση) :)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω φιλε Αδαμ να καταφερεις κατι μειωνοντας το baud rate.

Το πιθανοτερο ειναι οτι το προβλημα δημιουργειται οταν το S100 περναει σε sleep mode.

Απλα καθε φορα που τρεχεις το Destinator απενεργοποιησε την επιλογη να σβηνει το κινητο(το φωτισμο αστον ως εχει,αφου οπως λες δε σε ενδιαφερει η οπτικη ενημερωση) και θα εισαι οκ(μπορεις μαλιστα με ενα προγραμμα οπως το PocketZenPhone με ενα πατημα να ανοιγεις το Destinator αλλα και να γινεται η παραπανω ρυθμιση) :)

 

Μόλις επέστραψα απο ένα σαφάρι στους δρόμους της Αθήνας και για πρώτη φορά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το κινητό να χάνει το GPS. Τελικά η λύση ήταν η απενεργοποίηση του sleep mode.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι V@gelis ήταν εποικοδομητική η συνδρομή σου! :)

 

Αδάμ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστραψα απο ένα σαφάρι στους δρόμους της Αθήνας και για πρώτη φορά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το κινητό να χάνει το GPS. Τελικά η λύση ήταν η απενεργοποίηση του sleep mode.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι V@gelis ήταν εποικοδομητική η συνδρομή σου! :)

 

Αδάμ

 

Nα εισαι καλα φιλε Αδαμ, χαιρομαι που βρηκες λυση στο προβλημα σου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, μια ερώτηση. Έχω το ETEN M600 και θέλω να πάρω ένα BT GPS. Μπορώ την ώρα που έχω το gps ενεργοποιημένο στο αυτοκίνητο να χρησιμοποιώ και το BT headset (αν χρειαστει να μιλησω στο τηλ.) ?? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα S100 και σε ένα 9100 που έχω γίνεται μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. Υποθέτω ότι το Μ600 έχει ίδιο ΒΤ Stack (των Windows) οπότε υποθέτω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

kalhspera mia erwtisi gia ta gps eimai metaksi 2 modellon to

1)Pretec BluetoothGPS x-Mini Wireless GPS SiRF III

2)Fortuna Slim Bluetooth GPS receiver με SiRF Star III

 

pio mou protinete kai giati thnxs

enas apwros :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μια ερώτηση σε όσους έχουν το fortuna slim ,στην συσκευασια είχε και έναν αυτοκόλητο μαγνήτη για το αμαξι ο οποίος αρχικά κόλλαγε πολύ δυνατα και έκανε την δουλειά του πολύ καλα.Μετά απο καιρό όμως δεν μαγνητίζει σχεδόν καθόλου και πέφτει το gps απο το τζάμι.υπάρχει περίπτωσει να απομαγνητίστικε?συναίβει σε κανένα άλλο αυτό? ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

kalhspera mia erwtisi gia ta gps eimai metaksi 2 modellon to

1)Pretec BluetoothGPS x-Mini Wireless GPS SiRF III

2)Fortuna Slim Bluetooth GPS receiver με SiRF Star III

 

pio mou protinete kai giati thnxs

 

εγώ είμαι ευχαριστημένος απο το φορτούνα σλιμ :)

μπορώ να πώ πως θα το πρότεινα.μερικές φορές μόνο αργεί να βρέι δορυφόρους αλλά είναι μάλλον φυσιολογικο!

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kalispera paidia eimai kai ego neos sto forum kai genika sro Pocket PcS's

Agorasa prin ligo kairo to Qtek s100 eixe kai to Destinator 3 kai agorasa apo e-bay gps receiver to New BT-77 Bluetooth GPS Receiver 16 Channels Nemerix ti lete tha kano doyleia?

To gps prepei na to exo se emfanes simeio sto amaxi gia na pianei doriforoys h kai mesa sto ntoylapaki doyleyei?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλειά θα κάνεις. Βάλτε την κεραία σε εμφανές σημείο να "βλέπει" ουρανό, όχι μέσα στο ντουλαπάκι.

 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους επειδή και εγώ σε λίγες μέρες περιμένω να έρθει το s200 θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιόν BT GPS receiver να πάρω για να έχει απόλυτη συμβατότητα με to s200 χωρίς να χρειαστέι να βάλω προγράμματα για να μπορέσει να βρεί θύρες κ.τ.λ.

 

Τί λέτε γιαυτά???

Holux GR 236 Bluetooth GPS Receiver SiRF III

New BT-77 Bluetooth GPS Receiver 16 Channels Nemerix

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

 

Το Holux το γνωρίζω, είναι πολύ καλό και θα σου κάνει δουλειά άψογα, το New BT-77 δεν το γνωρίζω αλλά από ότι φαίνεται το έχει ο lazaroz οπότε μπορεί να σου πει εντυπώσεις. Πάντως αν έχει τελευταίου τύπου Nemerix chipset (δηλαδή v 3.7 και νεότερο) θα είναι άψογο (ξέρω γιατί έχω ένα i-blue με Nemerix chipset v3.7 που είναι εξαιρετικά ευαίσθητο και ακριβές) και αντίστοιχο του πάρα πολύ καλού SirfStar III chipset που έχει το Holux. Αν όμως το New BT-77 έχει προηγούμενη έκδοση chipset από την 3.7 ή δεν μπορείς να μάθεις ποια έκδοση έχει, τότε προτίμησε το Holux γιατί τα πρώτα Nemerix chipsets δεν ήταν πολύ καλά.

 

Πάντως εντελώς απροβλημάτιστη αρχική σύνδεση μην περιμένεις με κανένα, όλα θέλουν λίγο κόπο (ή μάλλον τρόπο) στην αρχή για να συνδεθούν και μετά δουλεύουν χωρίς πρόβλημα. Πάρε ένα και μετά εδώ είμαστε να σου πούμε τι πρέπει να κάνεις για να κάνεις τη σύνδεση, μην αγχώνεσαι. :)

Link to comment
Share on other sites

ego paidia den to exo parei akoma perimeno na moy erthei giro stis 10 meres ypotheto

Molis to paro tha sas enoxliso ligo gia thn sindesh giati logika tha synantiso probs alla meta na sas po oses entyposeis thelete me eyxaristhsh kiolas

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

 

Εγω εχω ενα Qtek 2020i με ΒΤ GPS Pretec και το δουλευω με το Destinator PN!Δεν εχω παρατηρησει τιποτα προβληματα οσων αφορα το GPS αλλα οταν βρισκομαι σε δρομους παραλληλους(πχ κεντρο Αθηνα η Πειραια)καμια φορα χανεται και με πεταει αλλου στο χαρτη!Αυτο το παρατηρησα μονο στο Destinator PN ενω οσο ειχα το Destinator 3 δουλευε αψογα!

 

Εχει παρατηρησει κανεις κατι παρομοιο;

 

Υ.Γ. Δεν φταιει το σημα.Μιλαω παντα για τον ιδιο αριθμο δορυφορων(περιπου 6 με 8).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε 'σένα. Αυτό που περιγράφεις συμβαίνει συχνά σε σπασμένες εκδόσεις του ΡΝ. Αν έχεις σπασμένη είναι "φυσιολογικό" (οφείλεται στο σπαστήρι) και συμβαίνει ακόμη και με άριστο σήμα...

 

Αν έχεις νόμιμο αντίγραφο τότε αλλάζει το πράγμα και ίσως η ποιότητα του σήματός σου δεν είναι καλή. Ο αριθμός των δορυφόρων από μόνος του δεν αρκεί, χρειάζεται καλό σήμα από τουλάχιστον 4 δορυφόρους. Εσύ μπορεί να έχεις πολύ αδύναμο και από ανακλάσεις σήμα από 9 δορυφόρους αλλά να μην είναι "καλό" για σωστό εντοπισμό θέσης. Αυτό μπορεί να συμβαίνει αν ο δέκτης σου βλέπει πίσω από βρώμικο τζάμι, δεν είναι σε οριζόντια θέση και παίρνει σήμα από ανακλάσεις σε πολυκατοικίες και άλλες επιφάνιες. Αν έχεις νόμιμο αντίγραφο δοκίμασε μία καλύτερη θέση του δέκτη.

Link to comment
Share on other sites

Paidia irthe to gps receiver mesa se mia evdomada apo kina :):)Entyposiastika gia ton xrono paradosis !!!!

Sto thema mas tora doyleyei apsoga me to s100 kai ekana molis 30 lepta na to syndeso kai arxika pisteya oti tha itan psilodiskolo alla telika ola ok

To doylepsa kiolas to proi kai ola kala apla se kapoies faseis moy leei oti den exei eparki mnimi kai thelei na sviso programmata ta kleino ola kai ayto akoma psaxnei mnimi kai thelei soft reset gia na epanelthei kanonika .Ti lete?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοτάξιδο! :)

 

Αυτό που λες για την επάρκεια της μνήμης είναι χαρακτηριστικό της λειτουργίας των windows mobile και το συναντάμε κατά καιρούς όλοι. Εγώ με το S100 μου έκανα ένα soft reset κάθε πρωί για να το φρεσκάρω και δεν είχα πρόβλημα ποτέ. Δοκίμασέ το γιατί αλλιώς ακόμη κι αν κλείσεις όλες τις εφαρμογές η μνήμη δεν ανακτάται πλήρως... :what:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε 'σένα. Αυτό που περιγράφεις συμβαίνει συχνά σε σπασμένες εκδόσεις του ΡΝ. Αν έχεις σπασμένη είναι "φυσιολογικό" (οφείλεται στο σπαστήρι) και συμβαίνει ακόμη και με άριστο σήμα...

 

Αν έχεις νόμιμο αντίγραφο τότε αλλάζει το πράγμα και ίσως η ποιότητα του σήματός σου δεν είναι καλή. Ο αριθμός των δορυφόρων από μόνος του δεν αρκεί, χρειάζεται καλό σήμα από τουλάχιστον 4 δορυφόρους. Εσύ μπορεί να έχεις πολύ αδύναμο και από ανακλάσεις σήμα από 9 δορυφόρους αλλά να μην είναι "καλό" για σωστό εντοπισμό θέσης. Αυτό μπορεί να συμβαίνει αν ο δέκτης σου βλέπει πίσω από βρώμικο τζάμι, δεν είναι σε οριζόντια θέση και παίρνει σήμα από ανακλάσεις σε πολυκατοικίες και άλλες επιφάνιες. Αν έχεις νόμιμο αντίγραφο δοκίμασε μία καλύτερη θέση του δέκτη.

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

 

Εχω τη σπασμενη εκδοση του ΡΝ γι'αυτο δεν ανησυχω,ουτε το ψαχνω παραπερα...

Οσο για το σημα και την ενταση του,το ελεγχω παντα με το VisualGPS,ενα πολυ καλο freeware προγραμματακι.

 

Εχω αλλη μια ερωτηση:

Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει το Destinator3 σε Qtek 9000;Προσπαθησα αλλα εδειχνε να μην το δεχονται τα Win Mobile 5!

Και ανησυχησα γιατι σκεφτομαι να τα περασω στο 2020i(επειδη τωρα εχω τα mobile 2003se),η μηπως δεν υπαρχουν για το Qtek 2020i;

Αν ναι ξερετε που να τα βρω(στα Ελληνικα);

 

Και παλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε εδώ να γράψουμε τιμή αναλογικά με ποιότητα για BT GPS.

Θέλω να αγοράσω ένα, αλλά δεν θέλω να διαβάζω 22 σελίδες.....:lol: :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...