Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ελα ρε ... στη θεση μου και σεις το ιδιο θα κανατε!!!

βαλτε ταυτοτητες στα σκυλια σας!!!!! οποιος δεν εχει βαλει ειναι σαν να μην θελει να βρεθει ποτε ο σκυλος του!!! και μην νομιζεις,το τσιπακι(τουλαχιστον στην Ελλαδα) δεν κανει και τιποτα!!!

ταυτοτητα!!!!!!

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia kalispera

 

thelo na paro ena skilakia mikro omos alla einai panakriva sta katastimata, mipos exete kamia akri i kapoion pou na exei gennisei to diko tou? gia voithiste please

an pareis efhmerida 8a deis polles aggelies me "xarizontai"

sunh8os bebaia ayta ta zoakia den einai ka8aroaima alla enan pragmatika filozoo ligo ton endiafeei ayto..

ego to diko mou skulaki to phra me aggelia me sumbolikh timh,kai mou bghke meta grifon kanis :)

allakai koprodog na ebgaine pali 8a to agapousa to idio

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

thx :)

ειναι ο freddo μου αλλα τον φωναζουμε με διαφορα για πλακα και απορω πως εμαθε τελικα το ονομα του.. Φρεντο, Φρεντοτσινο, Τσινο, Ντουλης και Φρεντουλης :p

 

 

πω πω ...

και εγω παντως εχω σκοπό οταν με το καλό μείνω μόνος μου (που ελπίζω να μην αργήσω και πολύ) να πάρω γιορκσίρ.

 

τα λατρευω.αν και εγω δε ξερω κατα ποσο θα το αγαπησω οπως αγαπαω τωρα τη κουκούνα μου... το κοριτσάκι μου το μοσχοαναθραμμένο, τη Φριντα μου (το κουκουνα ειναι το χαιδευτικό της αλλα ακουει και σε αυτο)

 

αχ ...

δε μου λες ρε powerZ, βγαινουν και σε αλλα χρωματα εκτος απο καφέ?

και ξερεις διαφορες αρσενικών με θυληκά της ρατσας?

:X
Link to comment
Share on other sites

απέκτησα εχθές ένα παπαγαλάκι,συμβουλές γενικά για την προσοχή που πρέπει να του δώσω?

μπορώ να το εκπαιδεύσω και να το βγάζω απο το κλουβί του?

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Εμενα τη σκυλιτσα μου μαλλον τη χτυπισε αυτοκινητο χωρις να το καταλαβουμε και εσπασε το ποδι στο γοφο..Δεν παιρνει ναρθηκα.Το μαναρι μου δεν μπορει να σταθει,να περπατησει,να κατσει...Τιποτα :( Mου ερχεται να βαλω τα κλαμματα οταν τη βλεπω να σηκωνεται και να εχει την ουρα στα σκελια απ τον πονο.Χθες ηρθε η κτηνιατρος και οταν την εξεταζε το ποδι μου δαγκωνε πολυ απαλα το χερι...Πονος βλεπεις :cry: Παντως αυριο θα παμε να βγαλουμε ακτινογραφιες να δουμε τι θα γινει..Παντως κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστει επεμβαση.Αν ειναι σοβαρα τα πραγματα θα παμε Αθηνα.. :( Αλλα χαλαλι..Οτιδηποτε θα κανω γι αυτην :)
Link to comment
Share on other sites

 

αχ ...

δε μου λες ρε powerZ, βγαινουν και σε αλλα χρωματα εκτος απο καφέ?

και ξερεις διαφορες αρσενικών με θυληκά της ρατσας?

 

φυσικα και βγαινουν σε αλλα χρωματακια..

καφε, ασημενια, γκρι, μαυρα η και αναμοικτα ..το δικο μου ηταν καταμαυρο οταν το αγορασα και τωρα ασημιζει το κεφαλακι του και απο κατω ενω τα ποδαρακια του ειναι καφε ενω ολο το υπολοιπο ειναι μαυριδερακι αλλα στην ριζα ειναι γκριζοπο ισως αλλαξει κι αλλο δεν ξερω :)

Tα αρσενικα να ξερεις ειναι πιο ζωηρα απο τα θυλικα και πιο δραστηρια, εγω προσωπικα τα γουσταρω τα αρσενικα ζωακια, ειχα ενα θυλικο κανισακι πριν και ηταν πολυ συνεσταλμενο και ντροπαλο ενω το αρσενικο τωρα μαμαει & δερνει :p

 

bettytsa αν επερνα τωρα σκυλακι θα προτιμουσα μαλτεζακι λογω του οτι ειναι πιο γλυκα στην οψη και πιο γουτσου γουτσου σε σχεση μ ενα αρσενικο γιορκσαιρ που ειναι δαιμονακος..

δες μας πριν 1 ωρα στην βολτα μας που παιζαμε μ ενα κουκουναρι :D

 

http://img119.imageshack.us/img119/241/00164wn.jpg

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και βγαινουν σε αλλα χρωματακια..

καφε, ασημενια, γκρι, μαυρα η και αναμοικτα ..το δικο μου ηταν καταμαυρο οταν το αγορασα και τωρα ασημιζει το κεφαλακι του και απο κατω ενω τα ποδαρακια του ειναι καφε ενω ολο το υπολοιπο ειναι μαυριδερακι αλλα στην ριζα ειναι γκριζοπο ισως αλλαξει κι αλλο δεν ξερω :)

Tα αρσενικα να ξερεις ειναι πιο ζωηρα απο τα θυλικα και πιο δραστηρια, εγω προσωπικα τα γουσταρω τα αρσενικα ζωακια, ειχα ενα θυλικο κανισακι πριν και ηταν πολυ συνεσταλμενο και ντροπαλο ενω το αρσενικο τωρα μαμαει & δερνει :p

 

bettytsa αν επερνα τωρα σκυλακι θα προτιμουσα μαλτεζακι λογω του οτι ειναι πιο γλυκα στην οψη και πιο γουτσου γουτσου σε σχεση μ ενα αρσενικο γιορκσαιρ που ειναι δαιμονακος..

δες μας πριν 1 ωρα στην βολτα μας που παιζαμε μ ενα κουκουναρι :D

http://u3.flurl.com/1143323259/2006/Mar/27/FLURL-dot-com-105327-9179539549729579450016.jpg

xanasteile tin photo giati den emfanizetai

Link to comment
Share on other sites

kati teleftaio: diavazo se aggelies gia maltez kaneis kai maltez katharoaima. ti na protimiso?

poia i diafora ?

μπορεί να έχει τρίχωμα κανίς ή να έχει το μπόι από κανίς , τα μαλτέζικα είναι πιο μικρόσωμα κ με ίσιο μακρύ τρίχωμα :D
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μ'αρεσουν τα labradoodles :D

 

Εμένα τα labranoodles:p

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

απέκτησα εχθές ένα παπαγαλάκι,συμβουλές γενικά για την προσοχή που πρέπει να του δώσω?

μπορώ να το εκπαιδεύσω και να το βγάζω απο το κλουβί του?

 

Συγχαρητήρια! Τα καλύτερα πουλιά για κατοικίδια κατά τη γνώμη μου γιατί ακριβώς είναι πολύ... interactive :lol: και έχουν πολύ πλάκα.

Τι είδους παπαγαλάκι είναι; Υπάρχουν πάρα πολλά. Όλα μπορούν να μάθουν να βγαίνουν, δεν ξέρω αν θα υπάρχει πρόβλημα απόδρασης (πολλοί τους κόβουν τα φτερά αλλά το βρίσκω βάρβαρο). Όσο πιο πολλές ώρες ασχολείσαι μαζί του τόσο πιο γρήγορα θα μάθει (και θα μάθεις κι εσύ! ). Απλά να ξέρεις ότι έχουν κι αυτά "χαρακτήρα" όπως όλα τα ζώα, μπορεί να σου προκύψει καλόβολο ή δύστροπο. Τελικά με υπομονή και ενασχόληση νομίζω όλα γίνονται.

KCB
Link to comment
Share on other sites

ένας φίλος έχει παπαγάλο και όταν λείπει του αφήνει ανοιχτό το ραδιόφωνο , για παρέα! του είπαν ότι δεν μπορούν να μένουν μόνα πολύ ώρα , μελαγχολούν :X

 

έχει ιδιαίτερη προτίμηση σε λαϊκα , π.χ δημητρίου :D

 

+ οτι τον βγαζει από το κουβλί για να ξεπιαστεί-πετάξει !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παίδες για τις απαντήσεις.

 

ο Βαγγέλης είναι αυτός :

http://clubs.pathfinder.gr/lukerman/230562?album=77535&zoom=7

 

kcb έβαλα το χέρι μου στο κλουβί με γάντι δερμάτινο για να το πιάσω λίγο και με τσίμπησε και ειναι πολύ δυνατό!μου φαίνεται δυσκολο να τον εκπαιδεύσω.ετσι απλά να ασχολούμαι μαζί του ??? αφου με τσιμπάει ,τι να τονε κάνω? επίσης εχει ενα πορτάκι συρώμενο στο κλουβί του το οποίο το σηκώνει αμα δεν ειναι δεμένο ... ειναι αλανιάρης :)

ε να του κόψω τα φτερά όντως ειναι βάρβαρο. για πείτε γνώμες πώς να τον εκπαιδεύσω?

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παίδες για τις απαντήσεις.

 

ο Βαγγέλης είναι αυτός :

http://clubs.pathfinder.gr/lukerman/230562?album=77535&zoom=7

 

kcb έβαλα το χέρι μου στο κλουβί με γάντι δερμάτινο για να το πιάσω λίγο και με τσίμπησε και ειναι πολύ δυνατό!μου φαίνεται δυσκολο να τον εκπαιδεύσω.ετσι απλά να ασχολούμαι μαζί του ??? αφου με τσιμπάει ,τι να τονε κάνω? επίσης εχει ενα πορτάκι συρώμενο στο κλουβί του το οποίο το σηκώνει αμα δεν ειναι δεμένο ... ειναι αλανιάρης :)

ε να του κόψω τα φτερά όντως ειναι βάρβαρο. για πείτε γνώμες πώς να τον εκπαιδεύσω?

 

Αν διακρίνω καλά από τη φωτό είναι "lovebird". Συνήθως πάνε ζευγάρια και κάθονται μόνιμα κολλητά και φροντίζει το ένα το άλλο, ίσως γι'αυτό τα λένε έτσι. Τα αυθεντικά τους χρώματα είανι σκούρο πράσινο πάνω και πιο ανοιχτό από κάτω, με κόκκινο ράμφος και χαρακτηριστικά κοντή (για παπαγάλο) ουρά. Έχει μια χαρακτηριστική δυνατή και διαπεραστική "φωνή", σωστά;

Το ράμφος του είναι όντως πάρα πολύ δυνατό, μπορεί άνετα να σηκώσει όλο του το βάρος από εκεί π.χ. αν γαντζωθεί στην οροφή του κλουβιού. Επίσης όπως ήδη διαπίστωσες είναι έξυπνα και μπορεί να μάθουν πως να ανοίγουν το κλουβί γιαυτό ασφάλιζέ το.

Σε δαγκώνει γιατί φοβάται όπως φυσικά φοβάσαι κι εσύ γιατί χαλαρά μπορεί να σου κόψει κομμάτι :lol: (BTW βάζε του σκληρά πράγματα να ροκανίζει για να διατηρεί κοντό το ράμφος.) Θέλει πολλή υπομονή, δες τι του αρέσει περισσότερο από φαγητό και μην του το βάζεις στην ταίστρα! Δίνε το ένα ένα όποτε πλησιάζεις με το χέρι σου προσεκτικά. Στην αρχή μέσα από το κάγκελο. Αυτό είναι δική μου ιδέα, που έχει πιάσει και σε παπαγάλους και σε χάμστερ (που επίσης αν θέλεουν μπορούν να σε κόψουν κομμάτι κρέας! ) αυτοσχεδίασε! Η τροφή είναι γνωστό (και το μόνο ίσως) κόλπο εκπαίδευσης, δεν λέω κάτι καινούργιο. Προσπάθησε να μην πλησιάζεις από ψηλά σαν το γύπα, όλα τα ζώα φοβούνται αυτού του είδους τις "επιθέσεις". Κινήσεις ήρεμες που να τις βλέπει καθαρά για να μη φοβάται.

Όταν λέω να ασχολείσαι και μόνο να σε βλέπει και να σε ακούει είναι εξοικείωση, τώρα είναι σαν χαμένος ο κακόμοιρος!

 

Όσο για τη μοναξιά που αναφέρθηκε, δεν είμαι σίγουρος. Πολλοί βάζουν καθρεφτάκια και όντως δείχνουν να τα απολαμβάνουν φλυαρώντας με τις ώρες μπροστά τους! Από την άλλη όλοι μου έλεγαν ότι τα lovebirds δεν αντέχουν μόνα τους και πεθαίνουν αν πεθάνει το ζευγάρι τους αλλά αποδείχθηκε ρομαντισμός αφού είχα ενα εκπληκτικό (θηλυκό) που έζησε μόνο του για χρόνια. Βέβαια τα θηλυκά γενικά είναι πιο σκληρά στη φύση :p

KCB
Link to comment
Share on other sites

λογικό να σε δαγκώνει...σε ήξερε και από χθες?:D :lol: :p με τον καιρό θα σε μάθει και θα είσαι ο μόνος που δεν θα δαγκώνει :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...