Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κουκλι κατ αρχην!!!να σου ζησει

για τη διατροφη το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι αν επισκεφτεις ενα κτηνιατρο.

απο οσο ξερω τα σκυλια δεν εχουν την αισθηση του κορεσμου στο φαγητο και τρωνε οσο τους βαλεις(κρυβουβ βεβαια κιολας)

για το δικο μου σκυλι οταν ηταν κουταβι ο γιατρος μου ειχε πει να του δινω γαλατακι το πρωι και να τρωει μια φορα την μερα,αναλογα με το βαρος του.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά γειά σας!

πριν ένα μήνα μου χάρισαν ένα κουνελάκι, τώρα είναι δυόμιση περίπου μηνών, το φύλλο δεν το ξέρω. Η αλήθεια είναι ότι το αγάπησα πολύ όμως εγώ η ίδια δεν θα επέλεγα να έχω κατοικίδιο γιατί δένομαι πολύ και δεν μπορώ στην ιδέα ότι το ζωάκι μου θα πάθει κάτι. Πολύ περισσότερο στενοχωριέμαι για το κουνελάκι μου γιατί φαντάζομαι πως η ζωή στο κλουβί είναι ένα μαρτύριο για εκείνο, όσο κι αν εγώ το έχω μάθει και το αγαπώ. Έξω δεν μπορώ να το έχω συνέχεια και τρελαίνομαι όταν το έχω κλεισμένο μέσα. Είναι πολύ γλυκό και σκέτη φάτσα και θέλω πραγματικά να περνάει καλά και να μην στενοχωριέται. Σκέφτομαι να το χαρίσω σε κάποιον που να έχει τον χώρο για να ζει ποιο ελεύθερο, να το αγαπάει και να ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ μαζί του (εγώ του μιλάω και το χαιδεύω συνέχεια) καθότι από όσο ξέρω τα κουνελάκια θέλουν συντροφιά!

Είδα στο site κάποια άτομα που ήδη έχουν κουνελάκια και έχουν και χώρο για να τα αφήνουν ελεύθερα και αν κάποιος ήθελε να υιοθετήσει το δικό μου σκέφτομαι πως θα ήταν η καλύτερη λύση για το μικρούλι μου!

(με πόνο καρδιάς.......:( :( :( :( :( :( :( :( σκέφτομαι αυτήν την λύση αλλά νομίζω ότι είναι η ποιό σωστή απόφαση, τα ζωάκια δεν είναι κουκλάκια που τα κρατάμε φυλακισμένα και παίζουμε μαζί τους όποτε έχουμε όρεξη ή χρόνο)

 

Και παιδιά pleaseeeee! μην χαρίζετε ζωάκια σαν δώρα ποτέ ποτέ!!!!!!

όσο κι αν νομίζετε ότι θα δώσετε χαρά ή ότι κάποια ζώα είναι <εύκολα> στην περιποίησή τους. Κανένα ζώο δεν έχει ανάγκη μόνο τροφή και κλουβί για να ζήσει. Ας μην είμαστε τόσο εγωιστές και ανεύθυνοι. Δεν είναι μόνο αυτοί που κακοποιούν τα ζώα ενσυνείδητα, είναι και όσοι τα βλέπουν σαν πλαστικά παιχνίδια και τα παραμελούν και τα θεωρούν <εύκολα>..........

Αν κάποιος πιστεύει πως μπορεί να δώσει σε ένα τέτοιο ζωάκι την ΑΓΑΠΗ και την ΠΡΟΣΟΧΗ που του αξίζει ας μου απαντήσει.

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΘΑ ΤΟ ΕΠΕΛΕΓΑΝ

 

φιλιά και Καλή Χρονιά σε όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

exw ena koutavaki peripou 2 mhnwn, ratsas lukoskulo/rotweiler mix to opoio de stamataei na trwei me tipota. prin prolavw na valw katw to fagito tis to exei faei olo kai oso tis rixnw toso trwei. einai fusiologiko na trwei toso? na tis dinw oso thelei h oso xreiazete yia na mi menei peinasmeni? episis exei paxunei arketa mesa sto teleutaio mina pou tin exw. prepei na arxisei diaita h einai mikri akoma? an kapios kserei as voithisei thanks:)

 

oriste kai to skulaki!

http://i6.photobucket.com/albums/y249/hellaslover/natasoula.jpg

 

ειναι πανεμορφο,να σου ζησει ρε φιλε

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους θέλουν πληροφορίες σχετικά με τα κουνέλια, το έχω ψάξει πολύ το θέμα και το καλύτερο site είναι το http://www.rabbit.org, πληροφορίες και συμβουλές για τα πάντα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας!

πριν ένα μήνα μου χάρισαν ένα κουνελάκι, τώρα είναι δυόμιση περίπου μηνών, το φύλλο δεν το ξέρω. Η αλήθεια είναι ότι το αγάπησα πολύ όμως εγώ η ίδια δεν θα επέλεγα να έχω κατοικίδιο γιατί δένομαι πολύ και δεν μπορώ στην ιδέα ότι το ζωάκι μου θα πάθει κάτι. Πολύ περισσότερο στενοχωριέμαι για το κουνελάκι μου γιατί φαντάζομαι πως η ζωή στο κλουβί είναι ένα μαρτύριο για εκείνο, όσο κι αν εγώ το έχω μάθει και το αγαπώ. Έξω δεν μπορώ να το έχω συνέχεια και τρελαίνομαι όταν το έχω κλεισμένο μέσα. Είναι πολύ γλυκό και σκέτη φάτσα και θέλω πραγματικά να περνάει καλά και να μην στενοχωριέται. Σκέφτομαι να το χαρίσω σε κάποιον που να έχει τον χώρο για να ζει ποιο ελεύθερο, να το αγαπάει και να ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ μαζί του (εγώ του μιλάω και το χαιδεύω συνέχεια) καθότι από όσο ξέρω τα κουνελάκια θέλουν συντροφιά!

Είδα στο site κάποια άτομα που ήδη έχουν κουνελάκια και έχουν και χώρο για να τα αφήνουν ελεύθερα και αν κάποιος ήθελε να υιοθετήσει το δικό μου σκέφτομαι πως θα ήταν η καλύτερη λύση για το μικρούλι μου!

(με πόνο καρδιάς.......:( :( :( :( :( :( :( :( σκέφτομαι αυτήν την λύση αλλά νομίζω ότι είναι η ποιό σωστή απόφαση, τα ζωάκια δεν είναι κουκλάκια που τα κρατάμε φυλακισμένα και παίζουμε μαζί τους όποτε έχουμε όρεξη ή χρόνο)

 

Και παιδιά pleaseeeee! μην χαρίζετε ζωάκια σαν δώρα ποτέ ποτέ!!!!!!

όσο κι αν νομίζετε ότι θα δώσετε χαρά ή ότι κάποια ζώα είναι <εύκολα> στην περιποίησή τους. Κανένα ζώο δεν έχει ανάγκη μόνο τροφή και κλουβί για να ζήσει. Ας μην είμαστε τόσο εγωιστές και ανεύθυνοι. Δεν είναι μόνο αυτοί που κακοποιούν τα ζώα ενσυνείδητα, είναι και όσοι τα βλέπουν σαν πλαστικά παιχνίδια και τα παραμελούν και τα θεωρούν <εύκολα>..........

Αν κάποιος πιστεύει πως μπορεί να δώσει σε ένα τέτοιο ζωάκι την ΑΓΑΠΗ και την ΠΡΟΣΟΧΗ που του αξίζει ας μου απαντήσει.

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΘΑ ΤΟ ΕΠΕΛΕΓΑΝ

 

φιλιά και Καλή Χρονιά σε όλους σας!

 

που βρισκεσαι?(πολη)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

:(

ελπιζω να βρεθει συντομα καποιος που να τα αγαπαει για να το αγορασει και να βρει ενα σπιτακι ο κουνελος σου

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Έχω αγχωθεί τρελά με αυτό το θέμα κι όσο περνάει ο καιρός δένομαι πιο πολύ, συνηθίζει και αυτό......Άσε που με τρελαίνει με τα καμώματά του και μου το κάνει ακόμα πιο δύσκολο να το αποχωριστώ (σήμερα έψαχνα να το βρω και είχε χωθεί στο συρτάρι με τις κάλτσες :lol: :lol: :lol: , βλέπω κι εγώ μια μουρίτσα να σκάει μύτη κι έβαλα κάτι γέλια)

Έχω σκεφτεί την λύση να το δώσω στο Αττικό Πάρκο (τα δέχονται), σκέφτομαι ότι θα είναι στο φυσικό του περιβάλλον και θα έχει παρέα και άλλα κουνελάκια όμως δεν ξέρω αν μπορεί να ζήσει έξω και υπεύθυνη απάντηση δεν έχω πάρει από κανέναν, άλλοι λένε έτσι άλλοι αλλιώς.....

Ειλικρινά αν δεν βρω μια λύση με βλέπω να το παίρνω και να πηγαίνουμε να ζήσουμε στην ζούγκλα μαζί :wacko:

Αχ κουνελάκι τι μου' χεις κάνει!!!!!!!

(και τι μου έκανε και η ηλίθια η φίλη μου που μου το έφερε:X :X :X )

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ πόσα κιλά είναι ? δηλαδή οκ να το πάρω

Αλλά για 4 άτομα φτάνει ? :D

 

(ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :lol: )

Link to comment
Share on other sites

E Aφού το αγαπάς τόσο ΚΡΑΤΑ ΤΟ

Τι σόι αγάπη είναι αυτή , που το αγαπάς και θες και να το δώσεις ?

Σάμπως οι άλλοι δεν θα το έχουν κλεισμένο ?

 

Eκτός κι αν σου κάνουν γκρίνια οι δικοί σου οπότε εκεί δεν είναι εύκολο

Ναι η απουσία από το σπίτι ώρας είναι κρίμα για το ζωντανό που έχουμε

Αλλά από το να ήταν έξω στο δρόμο και σε τόσους κινδύνους ......

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι στον δρόμο δεν πρόκειται να το αφήσω.

Όπως έχω πει όμως το κουνελάκι δεν το πήρα εγώ αλλά μου το φέρανε.

Δεν μου αρέσει να βλέπω ειδικά τέτοια ζωάκια φυλακισμένα και σκέφτομαι πως αν το πάρει κάποιος που θα το θέλει συνειδητά θα περνάει καλύτερα, ή αν πάει κάπου που να είναι στο φυσικό του περιβάλλον.

Δεν ήθελα ποτέ ζώο ακριβώς για αυτούς τους λόγους και γιατί ξέρω πως θα τρελαθώ αν πάθει κάτι.

Ζωόφιλος δεν είσαι όταν παίρνεις ένα ζώο χωρίς να μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες του!

Και δεν μπορώ να αδιαφορήσω και να το έχω ξέροντας ότι υποφέρει

Φιλικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

για αυτό λέω ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑ ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΖΩΑΚΙ. Ειναι τελείως ανεύθυνο και ηλίθιο!

Και ευτυχώς που απ'ότι έμαθα θα ισχύσει καινούρια νομοθεσία που θα απογορεύει στα pet shop να ΠΟΥΛΑΝΕ γενικότερα ζώα (όχι μόνο τα άγρια). Εκει οι συνθήκες που τα έχουν είναι απαράδεκτες και δεν υπάρχουν προδιαγραφές ασφαλείας κτλ και μετά από την φωτιά που έπιασε σε ένα από αυτά και κάηκαν πολλά ζωάκια καιρός ήταν να γίνει κάτι τέτοιο!

ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ΑΥΤΟ !!!!! ΜΑΚΑΡΙ

Οσα δεν πουλιούντε τα στέλνουν μετά για ευθανασίες και πειράματα

Πάντως δωράκι ζώο δεν κάνουμε , εκτός και αν μας έχει εκφράσει αυτή την επιθυμία ο άλλος ότι έχει σκοπό να πάρει ζωάκι που και πάλι ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΓΚΑΖΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ γιατί μπορεί μετά να μη του αρέσει (λες και είναι μπιμπελό)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!

Μόλις έμαθα για ένα αλλο κουνέλι απο μία γνωστή μου, το είχε παρει μία οικογένεια και επειδη μετά μεγάλωσε και..δεν χώραγε στο κλουβί να κάνει βόλτα...το τηγανίσανε!!!!

Και στο Αττικό που σκέφτομαι να το παώ μου είπε μια κυρία υπεύθυνη μιας φιλοζωικής εταιρείας (δεν θυμαμαι ακριβώς) ότι εκεί δίνουνε ζωντανά κοτοπουλάκια στα φίδια και το βλέπουν και τα μικρά παιδια!! και το ξανασκέφτομαι, δεν θέλω να καταλήξει τροφή για βόα!!!

Αλλο πάλι κακό αυτο με τα πάρκα και τα τσίρκα

ΞΑΝΑ ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη κυρία μου είπε να μην εμπιστευτώ ούτε ζωόφιλες οργανώσεις γιατι και εκεί έχουν παρεκτραπεί και γίνονται τα μύρια όσα

ΟΥΥΦΦΦΦ

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη κυρία μου είπε να μην εμπιστευτώ ούτε ζωόφιλες οργανώσεις γιατι και εκεί έχουν παρεκτραπεί και γίνονται τα μύρια όσα

ΟΥΥΦΦΦΦ

 

 

Έτσι πως μας τα λές, κανείς δεν είναι "καλός" για το κουνέλι σου. Αφού τελικά το γουστάρεις το άτιμο, κράτησε το να τελειώνουμε.:p

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Έτσι πως μας τα λές, κανείς δεν είναι "καλός" για το κουνέλι σου. Αφού τελικά το γουστάρεις το άτιμο, κράτησε το να τελειώνουμε.:p
Κι εγώ ακριβώς τα ίδια σκεφτόμουν όταν μου τον είχαν πρωτο-χαρίσει και τελικά τον κράτησα :) Όσο διαβάζω τα όσα γράφει η κοπέλα,τόσο θυμάμαι τι είχα τραβήξει κι εγώ τότε.

Είχα βάλει αγγελία για να τον χαρίσω-τα λεφτά δεν με ενδιέφεραν,με ένοιαζε μόνο να πάει σε καλά χέρια-και όλοι οι ενδιαφερόμενοι πέρασαν από πολύ ενοχλητική ανάκριση :lol:

Δεν το μετάνιωσα καθόλου,μάλιστα όσο σκέφτομαι ότι μπορεί να τον είχα χάσει με δική μου πρωτοβουλία τρελαίνομαι :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ε ΜΑ ΚΙ ΕΣΥ ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ

Γιατί δεν θες να το κρατήσεις ? τι σου κάνει ? αστο στο μπαλκόνι βάλτο σε κλουβάκι

Φιλοζωικές δεν υπάρχουν , μου το είπε και ο κτηνίατρος

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι όπως έχω ήδη πει ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να το κρατήσω!!

Μα δεν με καταλαβαίνει κανείς;:wacko: :wacko:

τέλος πάντων σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι δεν σε καταλαβαίνουμε, αλλά αφού ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ, κάνε την καρδιά σου πέτρα και δώσε το κάπου και μην το ψειρίζεις τόσο.
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Ε ΜΑ ΚΙ ΕΣΥ ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ

Γιατί δεν θες να το κρατήσεις ? τι σου κάνει ? αστο στο μπαλκόνι βάλτο σε κλουβάκι

Φιλοζωικές δεν υπάρχουν , μου το είπε και ο κτηνίατρος

η αληθεια ειναι πως δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι δυνατοτητα να φροντισουν ενα ζωακι(οποιοδηποτε,οχι μονο η φιλη μας)

ενα ζωακι περα απο αγαπη,θελει χρονο..

για βολτες ,για παιχνιδι , για ολα!

θελει χρηματα-για εμβολια,αξεσουαρ,τροφες κτλ

 

το να βαλουμε το ζωακι σε ενα κλουβι ειτε μεσα στο σπιτι ειτε στο μπαλκονι δεν ειναι λυση.κατ αρχην δε 8α ειναι ευτυχισμενο..απλα εμεις θα ειμαστε σιγουροι οτι δε θα φυγει,η δε θα μας κανει ζημειες

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...