Jump to content

iOcean X7 HD


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενα μικρο review και απο μενα υστερα απο 10 μερες με το κινητο.

το κινητο ηρθε απο minideal ,στη συσκευασια ειχε μεσα 1 screen protector,φορτιστη

καλης ποιοτητας και μια θηκη hard σιελ χρωματος.

παμε στο κινητο

πολυ καλο στο σχεδιο ,καθεται παρα πολυ καλα στο χερι ,καλα πλαστικα,δε δειχνει φτηνο

σε καμια περιπτωση.Ισως η συναρμολογηση στο πισω καπακι να ηθελε 1 κλικ παραπανω.,παντως σε

καμια περιπτωση δεν ενοχλει.μιλαμε απλα για λεπτομερια.το κινητο εγινε ροοτ με frammaroot.

 

οθονη: εξαιρετικη,ζωντανα χρωματα,πολυ καλες γωνιες θεασης.Μετριο στον ηλιο,αλλα δε με απασχολει προσωπικα.

ηχειο ,mic : κανενα προβλημα,ακουω και με ακουνε τελεια.Το μονο που θα ηθελα ειναι λιγο παραπανς ενταση

στα ακουστικα οταν ακουω mp3 και να μη μπουκωνε το μπασσο.Παντως με jetaudio και καλα ακουστικα

το ελυσα και αυτο.

gps : χρειαστηκε mobileuncle για να ψιλοξυπνησει το gps.Mετα απο αυτο κλειδωνε γρηγορα απο 7 μεχρι 10 δορυφορους

και τους κλειδωνει καλα κ σταθερα.Δοκιμασμενο με igo δουλευει αψογα και σε καμια περιπτωση δε μου εκανε

αυτο που εκαναν τα παλια mediatek που σε εδειχναν στον απεναντι δρομο η παραδρομο.

λειτουργια : ταχυτατο,lag ουτε για αστειο,dual sim οπως πρεπει να ειναι.

wifi : αναμεσα σε 2 λαπτοπ,2 κινητα,και ενα ταμπλετ το iocean εχει το καλλιτερο σημα.δυνατο ακομα και με 2 οροφους μακρια το ρουτερ.

μπαταρια : τις πρωτες μερες ηταν στη μερα με το ζορι.Μετα απο μερικες φορτισεις εστρωσε παρα πολυ καλα.

το κινητο με 3g παντα ανοιχτο,ουτε λιγη χρηση ουτε πολυ,το κινητο εχει ανετα την μερα.Ισως και 1.5 μερα

Επισης να αναφερω πως απο την πρωτη μερα το κινητο δε παρουσιασε αυτο το γνωστο σκαλοπατι που κανουν

πολλα mediatek.πεφτει σταθερα και ομαλα απο 100 σε 0%.Τελος νομζω πως γεμιζει κ σχετικα γρηγορα σε

περιπου 2 ωρες.Ολα τα παλια μου κινεζικα κανουν παραπανω.

cam : ετσι κ ετσι.διαβαζοντας την παρουσιαση που εχει γινει εδω περιμενα κατι παραπανω.η γνωμη μου ειναι

πως οι φωτο ειναι λιγο υπερφωτισμενες σε εξωτερικο περιβαλλον,σαν μια ασπριλα να κυριαρχει στο φοντο

. led αρκετα δυνατο αλλα οι φωτο το βραδυ ειναι οι γνωστες φωτο που τραβανε τα κινεζικα το βραδυ.

απο δειγματα που εχω δει πιστευς πωσ το inewv3 πρεπει να ειναι πολυ μπροστα.τεσπα δε με πολυενδιαφερει

και το θεμα και πρεπει να αναλογιστουμε και μιλαμε και για 1 κινητο των 165usd.

 

τελος να αναφερω πως το κινητο διαθετει notification led 2 χρωματαν (κοκκινο-πρασινο )

στα μειον του ειναι πως τα capacitive δεν ειναι φωτιζομενα κατι που το ηξερα πριν το παραγγειλω

αλλα δεν ενοχλει καθολου.Επισης κυκλοφορισε η recovery cwm 6.0.3.0 ,την περασα και πηρα backup.

 

αν αναλογιστει κανεις την τιμη ,την οθονη η οποια σε κλειστο χωρο δε βλεπω να εχει διαφορα απο ενα samsung s4,

και την εν γενει συμπεριφορα του κινητο μιλαμε για μια παρα πολυ καλη περιπτωση.Πραγματικα VFM.

οποιος εχει στο μυαλο του να το παρει , με κλειστα ματια δε το συζηταμε ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φώτο δοκίμασες μόνο με την στοκ εφαρμογή? Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει μερικές φωτογραφίες ενδεικτικά?

Κρίμα πάντως, είχα την εντύπωση ότι βγάζει φωτογραφίες κοντά σε αυτές του inew v3

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το τηλεφωνο ηρθε για την κυρα μου και να ενα unpoxing για γελια!!!!:):):)

και παρεα με το thl t11.:):):)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το τηλεφωνο ηρθε για την κυρα μου και να ενα unpoxing για γελια!!!!:):):)

και παρεα με το thl t11.:):):)

 

Καταπληκτικός έτσι;

Έκανε 5:10 για να δείξει το κινητό από το σύνολο των 7:45!!!

ΜΕ ΑΡΕΣΕΕΕΕΕ!!!!!!!

free yourself
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικός έτσι;

Έκανε 5:10 για να δείξει το κινητό από το σύνολο των 7:45!!!

ΜΕ ΑΡΕΣΕΕΕΕΕ!!!!!!!

το βιντεο φιλος ηταν κανονικα για το thl t11,να περασει η ωρα, αλλα επιδει ηρθε και το χ7 της κυρας ειπα να το βαλω και εδω να περασει η ωρα για οποιον δεν εχει κατι καλυτερο να κανει και να δειξει και λιγο τη διαφορα των τηλεφώνων!! δεν ειμαι δα και κανας γνωστης για να κανω και κατι περισσότερω!! συγνωμη παντως αν σου χαλασα το χρονο!!!:):)

ξανα σορι μιλας για αλλο βιντεο , και το καταλαβα μετα και δεν ξερω πως να διαγραψω το post!!! οποτε ακυρο τα προηγουμενα και ναι,εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα χαβαλε κανουμε!!! να σε καλα!!!!:):):)

Edited by monaxitis

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το συγκεκριμένο κινητο θα το εγκρίνατε για κοπέλα ???Απλή χρήση θελει να το κάνει, αρκει να μην εχει πολλά bugs και χρειαστει να ψαχτώ με custom roms κτλπ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Το topic βλέπω έχει αρκετό καιρό να κινηθεί.

Ταλαντευόμενος ανάμεσα σε αυτό και το XIAOMI 1S, ελέω Ελληνικής (κατά κάποιο τρόπο) αντιπροσωπείας και άμεσης ανάγκης για κινητό, καλοβλέπω το OCEAN.

Δεδομένου ότι έχει καιρό να αναφερθεί κάτι, κυρίως κακό, το θέμα με το GPS πως πάει?

Και επίσης, μετά από την έντονη μέχρι τώρα χρήση του, η απόκριση της οθόνης παραμένει καλή?

Όλα τα άλλα, πάνω κάτω, είναι κοινά χαρακτηριστικά...

Οσοι χρήστες μπορούν να δώσουν τα φώτα τους θα τους είμουν υπόχρεος, αφού είμαι ένα βήμα πριν περάσω από το κατάστημά τους στην Αγ. Παρασκευή.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Το τηλεφωνο το εχω ενα μηνα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος . Η οθονη του ειναι αψογη , οι φωτογραφιες του παρα πολυ καλες οπως και τα βιντεο . Ο ηχος πολυ καλος και αυτος .Οσο για το gps δεν το εχω πολυδουλεψει αλλα στην αρχη αργουσε να κλειδωσει μεχρι που εκανα τις ρυθμισεις για mediatek αναφερονται στους οδηγους στο φορουμ και τα πραγματα βελτιωθηκανε αρκετα . Η μπαταρια με παιδεψε λιγο στην αρχη , αλλα μετα απο 4-5 φορτισεις εστρωσε . Για 110 ευρω που στοιχισε το συνιστω ανεπιφυλακτα !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Το τηλεφωνο το εχω ενα μηνα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος . Η οθονη του ειναι αψογη , οι φωτογραφιες του παρα πολυ καλες οπως και τα βιντεο . Ο ηχος πολυ καλος και αυτος .Οσο για το gps δεν το εχω πολυδουλεψει αλλα στην αρχη αργουσε να κλειδωσει μεχρι που εκανα τις ρυθμισεις για mediatek αναφερονται στους οδηγους στο φορουμ και τα πραγματα βελτιωθηκανε αρκετα . Η μπαταρια με παιδεψε λιγο στην αρχη , αλλα μετα απο 4-5 φορτισεις εστρωσε . Για 110 ευρω που στοιχισε το συνιστω ανεπιφυλακτα !

 

Γεια σου φιλε, ειναι ευκολο να μου στειλεις 3-4 διαφορετικες φωτο? Τοπια αλλα και προσωπα-σωματα

 

Ευχαριστω!!!! Ψαχνω την ποιοτητα των φωτο και μονο αληθινος user μπορει να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Hi, from MTK side, 6582 will update to 4.4 soon, so we will update accordingly, but no exact time yet.

 

Brs*

 

service

*

From:*sotiris

Date:*2014-06-15*23:58

To:*service

Subject:*Dear friend I'm happy owner of iocean x7hd from Greece... I want to ask if our model will get android 4.4 KitKat , and if will get when?

Link to comment
Share on other sites

Στο XDA λένε ότι μάλλον τελικά δεν θα το πάρει.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2469671&page=50

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω να πω ενα μονο: το iocean hd ειναι αψογο και ειναι απο τα λιγα που εχουν ενημερωση απο την μαμα του απευθιας, τορα εαν θα παρουμε το κιτκατ η οχι δεν ειναι και τοσο σημαντικο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατά φωνή η επίσημη αναβάθμιση: http://www.needrom.com/mobile/iocean-x7-hd-2/

 

Πάντως όσο διαβάζω για αυτή την συσκευή, όλο και πιο θετικά σχόλια βλέπω. Απορώ γιατί δεν προτείνεται εδώ. Από τις σπάνιες συσκευές χωρίς προβλήματα, να μην πω και για την καλή κάμερα που δεν βρίσκεις σε κινέζικο.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μακραν οτι πιο designato εχω πιασει σε οικονομικο Κινεζικο.Διπλα σε S4,S5,iPhone κτλ κλεβει ανετα την παρασταση,ειδικα αν μαθουν και την τιμη του οι κατοχοι των ''επωνυμων ναυαρχιδων''.Το προτεινουμε παρα πολλοι εδω μεσα.Ειναι ποιοτικοτατο VFM κινητο.

Αν το φερνε ενας μεγαλος αντιπροσωπος (γνωριζω οτι το φερνει Ελληνικο e-shop σε εξαιρετικη τιμη και με υποστηριξη και ευχομαι τα καλυτερα) ωστε να ερθουν σε επαφη και ατομα που δεν ψωνιζουν απο e-shops,θα γινοταν πραγματικα χαμος.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μακραν οτι πιο designato εχω πιασει σε οικονομικο Κινεζικο.Διπλα σε S4,S5,iPhone κτλ κλεβει ανετα την παρασταση,ειδικα αν μαθουν και την τιμη του οι κατοχοι των ''επωνυμων ναυαρχιδων''.Το προτεινουμε παρα πολλοι εδω μεσα.Ειναι ποιοτικοτατο VFM κινητο.

Αν το φερνε ενας μεγαλος αντιπροσωπος (γνωριζω οτι το φερνει Ελληνικο e-shop σε εξαιρετικη τιμη και με υποστηριξη και ευχομαι τα καλυτερα) ωστε να ερθουν σε επαφη και ατομα που δεν ψωνιζουν απο e-shops,θα γινοταν πραγματικα χαμος.

Ποιό είναι το ελληνικό e-shop που το φέρνει?

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το ελληνικό e-shop που το φέρνει?

 

http://www.ioceanmobiles.gr/

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη πρωί παρέλαβα το κινητό για φίλο μου.

Αρχικώς εντυπωσιάζει η συσκευασία του GeekBuying. Είναι η καλύτερη που έχω δει, σαν αερόσακος! Πέραν των φυσαλίδων που χρησιμοποιούν όλοι για να προστατεύσουν την συσκευασία, είναι και μέσα σε μια σακούλα σωληνοειδών αερόσακων. Όλο αυτό βρίσκεται μέσα σε μια γκρι σακούλα.

Επιπλέον, το εσωτερικό του καπακιού της συσκευασίας της iOcean είναι καλυμμένο με μια πλάκα αφρολέξ για να προστατεύει την συσκευή καλύτερα σε περίπτωση αναποδογυρίσματός της (πολύ καλή σκέψη).

 

Ιδού και μια φωτογραφία: http://s7.postimg.org/6j23lup87/IMG_20140703_103842.jpg

 

Ωραία αίσθηση κατασκευής που σε κερδίζει, καλή οθόνη και touch panel και αρκετά δυνατός ήχος (τουλάχιστον σε εσωτερικό χώρο που το δοκίμασα).

Το δοκίμασα μερικές ώρες με σερφάρισμα μέσω WiFi και μπορώ να πω ότι δεν είναι ιδιαίτερα λαίμαργο σε μπαταρία.

Έχει notification led στην πρόσοψη, που το βρίσκω πολύ χρήσιμο.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μήκος: 14,1 εκ

Πλάτος: 6,9 εκ

Πάχος: 0,9 εκ

Βάρος: 133-134 γρ. (παίζει)

 

Ζυγαριά: SilverCrest H14271

Μέτρο: KDS Neolock YS-2005B

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

De nada :)

 

Κατάφερε κανείς να κάνει την αναβάθμιση;

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Οκ, με την αναβάθμιση όλα καλά.

 

Επειδή τελευταία γίνονται διάφορα με ανεπίσημες αλλά και επίσημες αναβαθμίσεις άλλων εταιριών, ζήτησα την αναβάθμιση απευθείας από την Ousheng (ο κατασκευαστής που έχει την εμπορική ονομασία iOcean): http://pan.baidu.com/s/1bnEir4j

 

Για να ξεκινήσει η λήψη, πατήστε το πλήκτρο που γράφει το μέγεθος του αρχείου δεξιά από το μπλε πλήκτρο και στο πλαίσιο που θα εμφανισθεί πατήστε πάλι εκείνο δεξιά του μπλε πλήκτρου.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Οκ, με την αναβάθμιση όλα καλά.

 

Επειδή τελευταία γίνονται διάφορα με ανεπίσημες αλλά και επίσημες αναβαθμίσεις άλλων εταιριών, ζήτησα την αναβάθμιση απευθείας από την Ousheng (ο κατασκευαστής που έχει την εμπορική ονομασία iOcean): http://pan.baidu.com/s/1bnEir4j

 

Για να ξεκινήσει η λήψη, πατήστε το πλήκτρο που γράφει το μέγεθος του αρχείου δεξιά από το μπλε πλήκτρο και στο πλαίσιο που θα εμφανισθεί πατήστε πάλι εκείνο δεξιά του μπλε πλήκτρου.

Δεν υπάρχει πουθενά να φαίνεται τι βελτιώσεις έχει η καινούργια rom? γιατί μέχρι τώρα με τη παλιά δεν υπάρχει κάποιο θέμα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOcean X7 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...