Jump to content

Μπλε Οθόνη..


K_stam
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

έχω θέμα με μπλε οθόνες στο pc. Ήταν ανοιχτός όταν μου έβγαλε το μήνυμα στην φωτογραφία που έχω ανεβάσει.. Έκανα τρία restart, στα πρώτα δύο με το που φόρτωνε τα windows (7) μου το ξανάβγαλε το μήνυμα κάνοντας επανεκκίνηση μόνος του, στο τρίτο μπήκε στην επιφάνειας εργασίας και μετά από πέντε λεπτά το ίδιο πάλι. Τώρα είναι κλειστός και θα δοκιμάσω μετά από ώρα μήπως ανοίξει.. Αλλά τι να κοιτάξω για να βρω λύση?? Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι..

 

Έχω συνημμένο την εικόνα..

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη αυτή δείχνει πρόβλημα με την RAM. Αυτό φυσικά δεν είναι απόλυτο. Με το bluescreenview μπορείς να δεις τι προκάλεσε την κάθε μπλε οθόνη, και αν όλες δείχνουν το ίδιο πρόβλημα μπορείς να βρεις ευκολότερα την λύση. Διάβασε και αυτό το πολύ καλό thread: http://www.insomnia.gr/topic/434908-bsod%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B9/
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη αυτή δείχνει πρόβλημα με την RAM. Αυτό φυσικά δεν είναι απόλυτο. Με το bluescreenview μπορείς να δεις τι προκάλεσε την κάθε μπλε οθόνη, και αν όλες δείχνουν το ίδιο πρόβλημα μπορείς να βρεις ευκολότερα την λύση. Διάβασε και αυτό το πολύ καλό thread: http://www.insomnia.gr/topic/434908-bsod%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B9/

 

Να'σαι καλά ούτε ήξερα οτι υπήρχε αυτό το bluescreenview! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Υπογραφή προβλήματος:

Όνομα συμβάντος προβλήματος: BlueScreen

Έκδοση λειτουργικού συστήματος: 6.1.7601.2.1.0.256.1

Αναγνωριστικό τοπικών ρυθμίσεων: 1033

 

Πρόσθετες πληροφορίες για το πρόβλημα:

BCCode: 1a

BCP1: 0000000000005002

BCP2: FFFFF70001080000

BCP3: 00000000000002A1

BCP4: 000003A2FFFFFFFE

OS Version: 6_1_7601

Service Pack: 1_0

Product: 256_1

 

Αρχεία για την περιγραφή του προβλήματος:

C:\Windows\Minidump\011214-49421-01.dmp

C:\Users\Stamatis\AppData\Local\Temp\WER-111181-0.sysdata.xml

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Άνοιξα τον υπολογιστή ξανά και μου και τα windows μου έβγαλε αυτές τις λεπτομέρειες για το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη αυτή δείχνει πρόβλημα με την RAM. Αυτό φυσικά δεν είναι απόλυτο. Με το bluescreenview μπορείς να δεις τι προκάλεσε την κάθε μπλε οθόνη, και αν όλες δείχνουν το ίδιο πρόβλημα μπορείς να βρεις ευκολότερα την λύση. Διάβασε και αυτό το πολύ καλό thread: http://www.insomnia.gr/topic/434908-bsod%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B9/

 

Σε ευχαριστώ φίλε. Ούτε εγώ το ήξερα για αυτό το πρόγραμμα.

Μπορεί και να έχεις δίκιο. Το κατέβασα και το έτρεξα.

μου κράσαρε δύο φορές. Και για τις δύο έφταιγε αυτό:

Bug Check String: MEMORY_MANAGEMENT

Caused By Address: ntoskrnl.exe+75bc0

 

Δεν ξέρω αν θες κάτι άλλο να γράψω από το πρόγραμμα.

Το θέμα είναι τι κάνω τώρα?? Από την ώρα που τον ξανάνοιξα δεν κράσαρε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το λινκ που σου έδωσα και τρέξε όλα τα τεστ. Επειδή οι μπλε οθόνες δείχνουν την ραμ επικεντρώσου περισσότερο στο memtest86+. Επειδή όμως ακόμη και το memtest μπορεί να μην δείξει errors και το πρόβλημα να είναι στις μνήμες (μου είχε συμβεί κι εμένα), μπορεί π.χ. οι μνήμες να θέλουν να τους δώσεις λίγη παραπάνω τάση από το BIOS για να δουλέυουν σταθερά. Επειδή αυτά που σου γράφω πάνε αρκετά βήματα παρακάτω, απλά ξεκίνα το διάβασμα ;)
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

To memtest να το τρέξεις 5-6 ώρες.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ok. Έριξα μια ματιά. Για το memtest υπάρχει κάπου ακριβώς τα βήματα που πρέπει να κάνω. Για usb με ενδιαφέρει. Επειδή ο φίλος με τον οδηγό τα γράφει πολύ γενικά.

Πάντως από χθες που τον ξανάνοιξα δεν μου έχει βγάλει τπτ ακόμα.

Έτρεξα και το windows memory diagnostic ( κάτι τέτοιο) που γίνετε αυτόματα μετά από επανακίνηση και δεν βρήκε τπτ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...