Jump to content

Dell Venue Pro 8


GaleaNatur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λιγους, πολυ λιγους κυκλους φορτησης. Κατω απο 10 καθως δεν το εχω καιρο.

Απλα παρατηρω οτι η μπαταρια ακαμα στρωνει. Κρατουσε λιγοτερο στην αρχη και βελτιωνεται οσο παει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 465
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η Dell ετοιμάζεται να κυκλοφορησει καποια στιγμή εντός του 14 και tablet με τα 64bit Windows στην πλατφόρμα των Bay Trail.

Finally, here come the 64-bit Windows 8.1 tablets

http://news.cnet.com/8301-10805_3-57618743-75/finally-here-come-the-64-bit-windows-8.1-tablets/

Στην ουσια θα κάνει ενα φρεσκάρισμα στο Venue 8/11 Pro.

 

Πολυ πιθανό στη Βαρκελώνη να δουμε μια τέτοια προταση απο κάποιον OEM εξιςου.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω (σε όσους από εσάς έχετε δουλέψει με το συγκεκριμένο tablet) αν έχετε αντιμετωπίσει τυχόν προβλήματα με την συγκεκριμένη συσκευή. "Ζαχαρώνω" το Dell venue 11 pro με τον Bay-trail και είπα να ψάξω για τυχόν προβλήματα. Έβαλα λοιπόν στο google τη φράση "problems with Dell venue pro" και είδα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι χρήστες. Στο 8άρι αναφέρονται συχνές αποσυνδέσεις του wi-fi, ενώ στο 11άρι για τυχαία πατήματα στην οθόνη και γραμμές σαν πεφταστέρια (αυτό το είδα και σε βίντεο στο youtube, εδώ είναι και το

και από κάτω εμφανίζονται αρκετοί χρήστες που είχαν το ίδιο πρόβλημα). Επίσης αναφέρθηκαν προβλήματα κατά την λειτουργία του μαζί με το keyboard (αυτό δεν με πολυνοιάζει γιατί έλεγα να πάρω το microsoft wedge που είναι και bluetooth).

 

Είπα να δώσω το note 2014 που έχω (σχεδόν 1,5 μήνα) για να πάρω κάτι με windows όπου θα έχω όλα τα προγράμματα έτοιμα χωρίς να ψάχνω (κάτι που κάνω τώρα) για τα πιο καλά android apps με τα περισσότερα αστέρια. Μου αρέσει πολύ η ιδέα να έχω τον gom player, τον IDM, το winrar και ακόμα περισσότερο τη σουίτα office της microsoft (ξέρω ότι υπάρχει και η αντίστοιχη της microsoft για android αλλά πρέπει να είσαι ήδη κάτοχος του office 365) και φυσικά όλα τα προγράμματα από τον "θείο". Το Dell Venue pro 11 με τον bay-trail τον βρήκα με 590Ε, αλλά με όλα αυτά τα προβλήματα που διάβασα διστάζω.

Διάβασα π.χ. αυτό

"The touchscreen was noticeably inconsistent in its registering of our prods and taps. There seemed to be no reason why some of our inputs were ignored by the Venue Pro 11, and problems occurred in both in the Windows 8 Modern UI and in Desktop mode. Touch inputs in the Desktop mode are a particularly haphazard undertaking as the resolution of the screen makes buttons incredibly small, making for a frustrating, hit-and-miss experience.

 

By far the worst feature of the screen, however, was its constant flickering. Every single cursor movement – or any other on-screen movement – resulted in a change of brightness. This was an incredibly distracting trait, and we are surprised it made it through quality assurance. We tested two identical Venue Pro 11s to check it wasn't a one-off, and both behaved in exactly the same way."

από εδώ

(αν έχετε όρεξη διαβάστε όλο το άρθρο, δεν γράφει και τα καλύτερα (τουλάχιστον για την συγκεκριμένη τιμή που κοστίζει)

 

Επίσης εδώ γράφει και για τα ghost touch που έβαλα το video και πιο πάνω

 

Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να περιμένω να ωριμάσει η συγκεκριμένη έκδοση της DELL και να δω αν είναι προβλήματα που διορθώνονται με updates η αν είναι hardware προβλήματα και χρειάζεται να γυρνάω πίσω την συσκευή, ή αν πρέπει να στραφώ σε άλλη υλοποίηση με τον bay-trail

Αν γνωρίζετε κάτι επί του θέματος των προβλημάτων, περιμένω τη συμβουλή σας.

Ευχαριστώ

Edited by fasteagle
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για το 11αρι Dell εχω διαβασει και εγω διαφορα θεματα,κυριως freezing,restarts η και θεματα με το dock keyboard(στο μοντελα με Haswell)

Θα σου ελεγα καλυτερα θα σχηματισεις μια πιο σφαιρικη γνωμη διαβαζοντας,εντυπωσεις χρηστων στο amazon και στο παρακατω forum με παρα πολλους χρηστες της συσκευης.

http://www.amazon.com/Dell-Venue-Pro11-2500BLK-Tablet-Windows/dp/B00FFVYUQY/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1392359364&sr=8-2&keywords=dell+venue+11+pro

http://forum.tabletpcreview.com/dell/ (και στις επομενες σελιδες να κοιταξεις)

Ο κωδικος του μοντελου που ειναι με τον Bay Trail ειναι ο 5130.

 

Επισης να εχεις υποψη οτι η εκδοση με την Pro εκδοση των Windows ΔΕΝ περιλαμβανει την πληρη σουιτα του office 2013,παρα μονο στο μοντελο με την απλη εκδοση των Windows 8.1

Αρα λαμβανεις και αυτον τπν παραγοντα υποψη σου.

 

Επισης στο ιταλικο αμαζον μπορεις να το βρεις στα 500 ευρω συνολικα με μεταφορικα(με προτιμηση πωλητη το ιδιο το αμαζον θα ελεγα που παρεχει την εξασφαλιση 30 ημερων doa)

http://www.amazon.it/gp/offer-listing/B00HRUF2BS/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new&qid=1392359497&sr=8-6

 

Δες και εδω απο το youtube μπολικα βιντεο.

http://www.youtube.com/results?search_query=dell+venue+11+pro+review&sm=1

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

@alextrela ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μάλλον θα περιμένω να ωριμάσει λίγο, να βγουν οι καινούριες παρτίδες με τα win 8 x64 (που ανέφερες πριν) και βλέπουμε. Πολύ ωραία λύση πάντως το Ιταλικό amazon (πολύ ωραίες τιμές και χωρίς τελωνεία κλπ). Θα το έχω από εδώ και πέρα στα υπόψιν.

Ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Η Dell ετοιμάζεται να κυκλοφορησει καποια στιγμή εντός του 14 και tablet με τα 64bit Windows στην πλατφόρμα των Bay Trail.

Finally, here come the 64-bit Windows 8.1 tablets

http://news.cnet.com/8301-10805_3-57618743-75/finally-here-come-the-64-bit-windows-8.1-tablets/

Στην ουσια θα κάνει ενα φρεσκάρισμα στο Venue 8/11 Pro.

 

Πολυ πιθανό στη Βαρκελώνη να δουμε μια τέτοια προταση απο κάποιον OEM εξιςου.

 

Χρειάζεται διαφορετικό hardware για να τρέξει 64bit Windows; Δεν νομίζω... Δεν θα αρκούσε απλά να βάλουμε, στα υπάρχοντα μοντέλα, 64bit λειτουργικό;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω να χρειαζεται διαφορετικο hardware μιας και ο bay trail ειναι 64bit επεργαστης.το μονο που λειπει πιστευω ειναι οι drivers!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται διαφορετικό hardware για να τρέξει 64bit Windows; Δεν νομίζω... Δεν θα αρκούσε απλά να βάλουμε, στα υπάρχοντα μοντέλα, 64bit λειτουργικό;

 

Οχι δεν χρειάζεται.

Και σαφώς και εμείς θα μπορούμε να βάλουμε την 64bit των windows αφου ο σειριακός αριθμός ειναι και για 32/64,απλα να ειναι η ίδια ακριβός έκδοση.

Πχ 8.1 Pro 32 bit αρα 8.1 Pro αντιστοιχα σε 64bit.

 

Αλλα ίσως και λέω ίσως διοτι πιθανό μαζί με τα 64bit να προσθέσουν και 4gb ram μιας και οι Bay Trail τα υποστηρίζουν με το ανάλογο πιο αυξημένο κόστος βέβαια.

 

Θα τα δουμε πιστεύω στο δεύτερο εξάμηνο τέτοιες προτασεις στην αγορα.

Δηλαδη η Dell να βγάλει και 32μπιτα με 2 gb ram(οπως τα σημερινά)ή και 64μπιτα με 2gb εξιςου αλλα δεν αποκλείεται να δώσει και με 4gb ram εξιςου για όποιον θέλει να τα αποκτήσει.

 

Διοτι για εμένα προσωπικα 64μπιτα windows με 2gb ram δεν εχει και πολυ νόημα παρα μονο με 4 gb και πανω.

δεν πιστευω να χρειαζεται διαφορετικο hardware μιας και ο bay trail ειναι 64bit επεργαστης.το μονο που λειπει πιστευω ειναι οι drivers!!

 

Ετσι οπως τα λες.

Απλα τα windows σε 64bit δεν υποστήριζαν τους Bay Trail που είχε αναφερθει απο τον Οκτώβριο με την παρουσιάσει των 8.1 και είχε ειπωθεί οτι εντός του πρώτου τριμήνου του 14 θα λυθούν τα οποια θέματα και κυριως στο θέμα connected standby που οπως διαβάζουμε μαλλον λύθηκαν τα θεματα και θα δουμε απο τους OEM αντίστοιχες προτασεις τους προσεχείς μήνες.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Full αναλυτικο φρεσκο review του 11 Pro

 

Και εδω ενα αποκαλυπτικο βιντεο με την αφαιρουμενη μπαταρια στη συσκευη.

http://liliputing.com/2014/02/first-look-dell-venue-11-pro-tablet-bay-trail-swappable-battery.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το batterybar ειναι αξιοπιστο όσον αφορα το battery wear?

Πρι λιγες μερες μου ελεγε battery wear 1.1%. Μετα ανεβηκε στο 1.2 και μετα στο 1.3.

Τωρα μου λεει 0.2% battery wear. Πάντως η διαρκεια της μπαταριας δεν εχει πεσει

Link to comment
Share on other sites

Το batterybar ειναι αξιοπιστο όσον αφορα το battery wear?

Πρι λιγες μερες μου ελεγε battery wear 1.1%. Μετα ανεβηκε στο 1.2 και μετα στο 1.3.

Τωρα μου λεει 0.2% battery wear. Πάντως η διαρκεια της μπαταριας δεν εχει πεσει

Εγω το εμπιστεύομαι πάντως.

Σε τόση μικρές διάφορες στο battery wear δεν καταλαβαινεις διάφορες στην διάρκεια της μπαταρια διοτι ειναι απειροελάχιστες.

Και στο surface pro 2 κυμαίνεται απο 0 εως 2.5% ενα διμηνο χρησης τωρα.

Μονο με +-5% και πανω.

 

Μονο στο Asus Note 8 στην δευτερη πλήρη φορτίση μου πήγε απο 0% σε 4.8%

Αλλα ένταξη ειναι αρχη ακομα και η μπαταρια δεν εχει στρώσει καλα καλα.

Σε κανα 2 εβδομάδες θα σταθεροποιηθεί το επίπεδο της.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτη τη στιγμη μετα απο 31 κυκλους φορτισης εχω 2.9% battery wear.χρησημοποιω το battery care.ειναι καλα?αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι μετα απο 2-3 φορτισεις ανεβαινει λιγο λιγο το battery wear..ετσι πρεπει να γινεται?

 

http://batterycare.net/en/download.html

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτη τη στιγμη μετα απο 31 κυκλους φορτισης εχω 2.9% battery wear.χρησημοποιω το battery care.ειναι καλα?αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι μετα απο 2-3 φορτισεις ανεβαινει λιγο λιγο το battery wear..ετσι πρεπει να γινεται?

 

http://batterycare.net/en/download.html

 

Δεν πρεπει να ανησυχείς.

Μια καλη λυση ειναι ανα διμηνο να αφήνεις την μπαταρια να αδειάσει εντελώς και να τη φορτίσεις εως 100%

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

εγω ποτε δεν την αφηνω να αδειασει πολυ χαμηλα.συνηθως την φορτιζω οταν παει στο 30 με 25% και ποτε δεν την φορτιζω στο φουλ.βγαινει περιπου στο 90-95%.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

εγω ποτε δεν την αφηνω να αδειασει πολυ χαμηλα.συνηθως την φορτιζω οταν παει στο 30 με 25% και ποτε δεν την φορτιζω στο φουλ.βγαινει περιπου στο 90-95%.

Για αυτο λέω εγω μια φορα στο διμηνο,οπου κατα κάποιον τροπο καλιμπραρεις την μπαταρια,αν βέβαια παρατηρήσεις battery wear άνω του 5-6% συνεχόμενα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

στο site του batterycare λεει οτι θελει calibration μετα απο 30 κυκλους φορτισεις.εγω ειμαι 31 τωρα.αξιζει να το κανω η οχι?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

στο site του batterycare λεει οτι θελει calibration μετα απο 30 κυκλους φορτισεις.εγω ειμαι 31 τωρα.αξιζει να το κανω η οχι?

Δεν ειναι το ποσοστό που αναφέρεις τόσο σημαντικο το 2.9%,αλλα δεν χάνεις τίποτα απόλυτος και να το κανεις.

Εσυ κρίνεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

οντως ειναι χαμηλο απλα διαβασα μετα το calibration θα ανεβει το wear...γι αυτο φοβαμαι να το κανω τωρα.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πιαδια, απο που μπορω να αγορασω το venue 11?

Θα το δωσω το δικο μου το 8 pro, δεν με βολευει τελικα το μεγεθος. Θελω μεγαλύτερη οθονη.

Περα απο το 11 εχετε να προτείνατε κατι σε 10+ ιντζες με active stylus?

Link to comment
Share on other sites

Πιαδια, απο που μπορω να αγορασω το venue 11?

Θα το δωσω το δικο μου το 8 pro, δεν με βολευει τελικα το μεγεθος. Θελω μεγαλύτερη οθονη.

Περα απο το 11 εχετε να προτείνατε κατι σε 10+ ιντζες με active stylus?

 

Κοιτα ιταλικο αμαζον που το εχει στα 500 ευρω.

Αλλο 10ιντσο+ με active δυστυχως οχι,παρα ισως το Ιουνιο το thinkpad 10,εκτος αν ανακοινωσει νωριτερα τιποτα η Samsung(χλωμο)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

1 κομματι αμεσα διαθεσιμο απο το ιδιο το αμαζον (αναμενονται και αλλα συντομα προσεχως,αν δεν προλαβεις)

http://www.amazon.it/Dell-Venue-Pro-5130-Tablet/dp/B00HRUF2BS/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1392757958&sr=8-2&keywords=dell+venue+11+pro

Κανονικοτατα στελνει εδω.

 

Edit:έφυγε το κομμάτι και αύξησε την τιμη στα 555 ευρω σημερα και δεν ειναι πλέον αμεσα διαθεςιμο.

http://www.amazon.it/gp/offer-listing/B00HRUF2BS/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new&qid=1392757958&sr=8-2

 

Και βλέποντας οτι σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη ειναι πανω απο 550 ευρω,αρα καλύτερα να παρακολουθείς στο ιταλικό αμαζον καθημερινά διαθεσιμότητες και τιμές διοτι αυξομειώνονται καθημερινά.

Θύμαμαι στα 488 ήταν πριν 10 μια εβδομάδα και χθες 498 το βράδυ.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει να δωσω το dell venue pro 8 που εχω και να παρω το asus vivotab note 8?το μονο που με χαλαει στο venue ειναι οτι ζεστενεται πολυ οταν παιζω καποιο παιχνιδακι στην επανω δεξια γωνια σε σημειο να ειναι πολυ ενοχλητικο.αφου να φανταστειτε ζεστενεται και οθονη στο σημειο εκεινο παρα πολυ + οτι κανει και throttling μετα.το asus πως τα παει σε αυτο το θεμα?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν σε ενδιαφερει η γραφιδα, δεν αξιζει. Θα δωσεις αυτο και θα βαλεις λεφτα παραπανω και θα παρεις ακριβως το ιδιο μηχάνημα ουσιασικα.

Αν σε ενδιαφερει η γραφιδα τοτε ισως. Αργει ακομα να κυκλοφορήσει η καινουρια για το dell.

 

Αλλα και παλι κατα τη γνωμη μου αν ειναι να το δωσεις, παρε καποιο μεγαλύτερο ή στις ιδιες ιντζες περιμενε το lenovo, αν και θα ειναι λιγο ακριβοτερο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει να δωσω το dell venue pro 8 που εχω και να παρω το asus vivotab note 8?το μονο που με χαλαει στο venue ειναι οτι ζεστενεται πολυ οταν παιζω καποιο παιχνιδακι στην επανω δεξια γωνια σε σημειο να ειναι πολυ ενοχλητικο.αφου να φανταστειτε ζεστενεται και οθονη στο σημειο εκεινο παρα πολυ + οτι κανει και throttling μετα.το asus πως τα παει σε αυτο το θεμα?

Δεν εχει και πολυ νόημα,εκτός αν θες τη γραφιδα κυριως.

Εκτός αν θες κατι μεγαλύτερο σε ιντσες η το ThinkPad που όμως θα ειναι ακριβο.

Δοκίμασε να κανεις ενα refresh τα windows,μήπως δεν εχουν δέσει καλα οι drivers και τσεκάρε αν η Dell εχει βγάλει νέους drivers η bios update.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...