Jump to content

XBMC: Open Source Home Theatre Software. All platforms


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω ταλαιπωρηθεί με τον ήχο.

Έχω περίπου 5 δευτ. Καθυστέρηση τις εικόνας έναντι του ήχου.

(Όχι πάντα).

Ο ρυθμιστής του ήχου που καθυστερεί δεν μου δουλεύει.

Καμία ρύθμιση που μου ξεφεύγει;

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Έχω ταλαιπωρηθεί με τον ήχο.

Έχω περίπου 5 δευτ. Καθυστέρηση τις εικόνας έναντι του ήχου.

(Όχι πάντα).

Ο ρυθμιστής του ήχου που καθυστερεί δεν μου δουλεύει.

Καμία ρύθμιση που μου ξεφεύγει;

 

Τι λειτουργικό έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κατεβαζετε τις εφαρμογές των καναλιών;

 

Επειδη οι εφαρμογές παίζουν μόνο εντός Ελλάδος.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την καλημερα μου σε ολους-ες σας εχω περασει τα ελληνικα καναλια αλλα δεν παιζουν τα κυπριακα ξερετε τι μπορω να κανω γι αυτο ;
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]46005[/ATTACH]

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

 

Φανταζομαι θα έχεις παίξει και με τις αλλες ρυθμίσεις sync playback to display. Σ'εμένα δεν δούλεψε σωστά καμία και το απενεργοποιησα. Σιγουρεψου ότι στα audio settings (όταν κανείς pause το βίντεο) δεν έχεις προσθέσει καθυστέρηση στον ήχο και στα video settings (στο ίδιο μέρος) έχεις επιλέξει video scaling method, bilinear και post processing off. Κάνε αυτά και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι θα έχεις παίξει και με τις αλλες ρυθμίσεις sync playback to display. Σ'εμένα δεν δούλεψε σωστά καμία και το απενεργοποιησα. Σιγουρεψου ότι στα audio settings (όταν κανείς pause το βίντεο) δεν έχεις προσθέσει καθυστέρηση στον ήχο και στα video settings (στο ίδιο μέρος) έχεις επιλέξει video scaling method, bilinear και post processing off. Κάνε αυτά και βλέπουμε..

 

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω αλλά νομίζω πως είναι θέμα uploading .

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

Χθες βλέποντας το E9 του GOT παρατήρησα ότι έβγαζε στο info του επισοδειου AC3 5.1 ήχο. Έλα όμως που δεν μπορούσα με τίποτα να το στείλω στον ενισχυτή... Το setup είναι Natec HD220 με Android 4.2.2 hdmi stick κατευθείαν πάνω σε hdmi input του Yamaha A820. Στα settings του android βάζω rockchip hdmi passtrough. Χρησιμοποιώ τον justxbmc beyond mod και πειραματίζομαι με τα settings του audio output για analog/optical/hdmi αλλά τίποτα τζίφος κάπου χάνεται η μπάλα και παίρνω μόνο pcm Edited by Innersense

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες uploading.. ?

 

Νομίζω πως ο ήχος φορτώνει γρηγορότερα από την εικόνα αν η σύνδεση είναι κάτω από 13 και 0.7.

Για αυτόν τον λόγο οι ταινίες με hd έχουν το πρόβλημα .

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο ήχος φορτώνει γρηγορότερα από την εικόνα αν η σύνδεση είναι κάτω από 13 και 0.7.

Για αυτόν τον λόγο οι ταινίες με hd έχουν το πρόβλημα .

 

για δες αυτό:

http://blog.geekbuying.com/index.php/2014/05/17/rom-download-102k4-stock-firmware-for-tronsmart-vega-s89-standand-and-elite-xbmc5g-wifi-all-fixed/#.U5mpJHJ_tgg

 

After long time communicate with factory, we finally make factory fix the 5G wifi problem in the last update. Here is the newest official stock firmware for Tronsmart Vega S89 standand and Elite version, build number is 102k4. here is the changelog:

 

1.Better xbmc,no async between audio and video ;

 

2.Fix 5G wifi compatibility;

 

3...

Link to comment
Share on other sites

για δες αυτό:

http://blog.geekbuying.com/index.php/2014/05/17/rom-download-102k4-stock-firmware-for-tronsmart-vega-s89-standand-and-elite-xbmc5g-wifi-all-fixed/#.U5mpJHJ_tgg

 

After long time communicate with factory, we finally make factory fix the 5G wifi problem in the last update. Here is the newest official stock firmware for Tronsmart Vega S89 standand and Elite version, build number is 102k4. here is the changelog:

 

1.Better xbmc,no async between audio and video ;

 

2.Fix 5G wifi compatibility;

 

3...

 

εγώ που έχω αυτό: http://www.measy.com.cn/product/showproduct90_en.htm

είναι ΟΚ ?? για το firmware αυτό ?

νομίζω πως κάνει . s802.

Edited by themis999444
samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

εγώ που έχω αυτό: http://www.measy.com.cn/product/showproduct90_en.htm

είναι ΟΚ ?? για το firmware αυτό ?

νομίζω πως κάνει . s802.

 

Σε περίπτωση που δοκιμάσεις να περάσεις τηv ROM που σου προτείνει ο φίλος, καλύτερα να περάσεις την τελευταία 104k4 και οχι την 102k4.

Σε μένα που έχω το Tronsmart S89-H παίζει απροβλημάτιστα το XBMC.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Trosmart S89 και είχα το ίδιο πρόβλημα, την διαφορά στον ήχο και την εικόνα στο xbmc. Αρχικά έβαλα την αναβάθμιση 102k4 και λύθηκε το πρόβλημα, μετά βγήκε η 104k4 την οποία πέρασα και συνεχίζουν να είναι όλα ok. Τώρα το αν θα ταιριάζουν αυτές οι ρομ στο μηχάνημα του φίλου δεν το ξέρω..
Link to comment
Share on other sites

σε android Κινητο τα 720π πανε καπως σπαστα , χανει φραμες υπαρχει τροπος να φταιχτει αυτο? (που μπορω να ανεβασω το buffering? )

στο πσ πανε ολα καλα μονο στο κινητο εχω θεμα , δεν νομιζω να φταιει το κινητο εχει πανω το

OS: Android 4.2.1

CPU: MTK6589T Quad Core 1.5GHZ

GPU: PowerVR SGX 544MP

RAM 1GB,DDR3

(αν κατεβασω ταινια 720 και 1080π στο κινητο με τον mx player παιζει κανονικοτατα, μονο sto xbmc εχω θεμα)

 

δοκιμασα με πολλες παλιοτερες και νεοτερες εκδοσεις , με αλλες roms για το κινητο , αλλα τιποτα στα 720π εχω θεμα

αυτο που δεν εχω δοκιμασει ειναι να βαλω εκδοση xbmc και να τρεχει με tom mx player ,

 

ποιες αλλες εκδοσεις ξερεται εκτος απο το beyond xbmc που παιζει με xternal player?

 

EDIT βασικα δεν παει σπαστα , παει κανονικα ενα δευτερολεπτο και μετα παει πιο γρηγορα για αλλο ενα , μετα απο λιγο μπορει να παει πιο αργα για ενα δευτερολεπτα και μετα ξανα πιο γρηγορα για λιγο , σαν να μην μπορει να εχει σταθερο frames.

προσπαθω να βαλω το playercorefactory.xml στο userdata αλλα δεν κανει τιποτα δεν ξεκιναει ο Mx player εχει καποιος να δωσει λινκ για αλλο playercorefactory.xml

 

ΞΑΝΑ EDIT: τελικα με τις παλιες εκδοσεις 12.3 και κατω το hellenic tv και ολα τα sd παιζουν χωρις προβλημα , αλλα στα hd 720 κανει κοληματα

με την τελευταια 13.1 τα ελληνικα , αντ1 και alpha εχουν μονο ηχο αλλα ολα ta hd 720 παιζουν κανονικα , αλλα αν βλεπω μαι ταινια και κανω forward στην μεση εκει κολαει και κανει ατελείωτο buffering kαι πεταει μυνημα δεν εχει cashe.. (ολα αυτα σε android κινητο ) εχει αλλος αυτα τα θεματα ή μονο σε εμενα.. το ποσο buffer και cashe εχει διαθεσιμο μπορουμε αν το αλαξουμε ?

Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δοκιμάσεις να περάσεις τηv ROM που σου προτείνει ο φίλος, καλύτερα να περάσεις την τελευταία 104k4 και οχι την 102k4.

Σε μένα που έχω το Tronsmart S89-H παίζει απροβλημάτιστα το XBMC.

Λοιπόν πέρασα την 104.

Καμία σχέση....

Το media player άλλαξε τελείως.

Καμία καθυστέρηση στον ήχο και στην εικόνα. Και antutu απο 21000 εκτόξευση στα 30600!!!

Σε περίπτωση που δοκιμάσεις να περάσεις τηv ROM που σου προτείνει ο φίλος, καλύτερα να περάσεις την τελευταία 104k4 και οχι την 102k4.

Σε μένα που έχω το Tronsmart S89-H παίζει απροβλημάτιστα το XBMC.

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι , εχτες ανοιξα το xbmc και κολησε στην εκκινηση και το εβγαλα απο την πριζα το μηχανημα γιατι δεν ξεκολαγε. Μολις το ανοιξα παλι μπηκε κανονικα στο xbmc αλλα ολες οι εφαρμογες εχουν εικονα ενα κοματι παζλ, φταιει το κλεισιμο που εκανα? εχει τυχει σε καποιον? Παντως οι εφαρμογες παιζουν κανονικα.
theodoros
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι , εχτες ανοιξα το xbmc και κολησε στην εκκινηση και το εβγαλα απο την πριζα το μηχανημα γιατι δεν ξεκολαγε. Μολις το ανοιξα παλι μπηκε κανονικα στο xbmc αλλα ολες οι εφαρμογες εχουν εικονα ενα κοματι παζλ, φταιει το κλεισιμο που εκανα? εχει τυχει σε καποιον? Παντως οι εφαρμογες παιζουν κανονικα.

Για δοκίμασε αυτό :

Thumbnails Not Displaying On XBMC - FIX:

 

http://youtu.be/iOcbIbcu0Fg

samsung is the winner
Link to comment
Share on other sites

ok θα το δοκιμασω , οταν επιλεγουμε καποιο αρχειο στο file manager καπως βγαινει ενα μενου , πως το κανουμε , τι παταμε?
theodoros
Link to comment
Share on other sites

ok θα το δοκιμασω , οταν επιλεγουμε καποιο αρχειο στο file manager καπως βγαινει ενα μενου , πως το κανουμε , τι παταμε?

 

 

Κρατα πατημενο για μερικά δευτερόλεπτα ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...