Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για το memory leak δεν λέει κάτι αν δεν κάνω λάθος. :rolleyes:

Είχε βγει μια είδηση ότι διορθώθηκε στην 5.1.1. Εξάλλου, νομίζω, αυτό είναι και το πρόβλημα που επηρεάζει την κάμερα/φακό.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν αναφέρει τίποτα για το memory leak η Google σε κανένα changelog. Για την κάμερα λέει κάτι αλλά θα δείξει αν ισχύει. Αυτά τραβάμε δυστυχώς εμείς οι beta testers.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν αναφέρει τίποτα για το memory leak η Google σε κανένα changelog. Για την κάμερα λέει κάτι αλλά θα δείξει αν ισχύει. Αυτά τραβάμε δυστυχώς εμείς οι beta testers.

Ναι στο πρόβλημα της κάμερας αναφερόμουν.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Είχε βγει μια είδηση ότι διορθώθηκε στην 5.1.1. Εξάλλου, νομίζω, αυτό είναι και το πρόβλημα που επηρεάζει την κάμερα/φακό.

Όχι δεν έβγαλε τίποτα. Συνεχίζουμε ακάθεκτοι με αυτο το σοβαρό bug.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με cataclysm το πρόβλημα της κάμερας δεν υφίσταται.

Μια χαρά υπάρχει. Τουλάχιστον σε εμένα. Και όταν πέρασα την stable του Μαρτίου είχα κάνει και clean install.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

σε μένα όπως και σε άλλους στο φόρουμ όλα δουλεύουν ρολόι μάλλον εμείς πιάσαμε το μεγάλο τζακποτ του nexus 5 Edited by sergyma
Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια εντιποση οτι αν εισαι ροοτ και εχεις επιλέξει με το greenify να κλεινει η εφαρμογη της καμερας δεν χρειαζεται επανεκκίνηση....
Link to comment
Share on other sites

σε μένα όπως και σε άλλους στο φόρουμ όλα δουλεύουν ρολόι μάλλον εμείς πιάσαμε το μεγάλο τζακποτ του nexus 5

 

Ή αυτό ή δεν χρησιμοποιούμε το κινητό όσο άλλοι. Πχ. το θέμα με την κάμερα εγώ το έπαθα μία μόνο φορά αλλά όταν της είχα αλλάξει τα φώτα στην χρήση (κυριολεκτικά, την έκλεινα και την άνοιγα κάθε ένα λεπτό). Από τότε δεν μου το έχει ξανακάνει όπως και σε καμία άλλη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά υπάρχει. Τουλάχιστον σε εμένα. Και όταν πέρασα την stable του Μαρτίου είχα κάνει και clean install.

Κι εγώ μια απο τα ίδια ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εξαρτάται άμεσα από τη χρήση της συσκευής γενικά και κατά πόσο είναι φορτωμένη.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε το πρόβλημα με cataclysm έχετε την πιο πρόσφατη έκδοση της 14 Απριλίου; Περίεργο γιατί αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει τον atlantis να λέει ότι το έχει διορθώσει αυτό το bug.

Και συγκεκριμένα η κάμερα μου δουλεύει και για φώτο αλλά έχω ενεργοποιημένη και την επιλογή smart timeout με την οποία λίγο πριν σβήσει η οθόνη ανοίγει στιγμιαία η μπροστά κάμερα για να δει αν κοιτάς το κινητό, οπότε και δεν επιτρέπει τελικά να σβήσει. Δηλαδή δουλεύει αρκετές φορές μέσα στη μέρα. Επίσης χρησιμοποιώ συχνά και τον φακό. Όλα αυτά χωρίς το γνωστό πρόβλημα.

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την κάμερα πιστεύω πως υπάρχει σε όσους τη χρησιμοποιούν μέσα από άλλες εφαρμογές π.χ. Viber, Messenger, Kik κλπ. Μένει ανοιχτή εκεί και δεν μπορεί να ξανανοίξει από την εφαρμογή ξέρω γω. Κάτι τέτοιο. Όπως και να χει, στο changelog της 5.1.1 λέει ότι διορθώθηκε. Άρα θα δούμε.

 

Τα bug της Lolipop στο Ν5 είτε σε stock είτε σε custom ROM είναι τα εξής (από το FAQ της Cataclysm)

 

- Scrolling fast through a list makes it bouncing the other way around.

- Chrome freezing.

- Memory leak.

- Smart Lock / Trusted places issues.

- Can't connect to Camera, Camera crashes.

- Carrier label disappearing from Quick Toggle.

- Google Now voice commands for setting reminders create alarms or calendar events instead.

- Wifi showing as enabled in battery stats despite being disabled.

- Wifi disconnecting while phone is sleeping.

- Search widget in recents disappearing by itself or with a message that the widget couldn't be added.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Τα bug της Lolipop στο Ν5 είτε σε stock είτε σε custom ROM είναι τα εξής (από το FAQ της Cataclysm)

 

- Scrolling fast through a list makes it bouncing the other way around.

 

Αυτο έχει πολύ πλάκα, πρέπει να το κάνουν feature :D

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την κάμερα πιστεύω πως υπάρχει σε όσους τη χρησιμοποιούν μέσα από άλλες εφαρμογές π.χ. Viber, Messenger, Kik κλπ. Μένει ανοιχτή εκεί και δεν μπορεί να ξανανοίξει από την εφαρμογή ξέρω γω. Κάτι τέτοιο.

και γιατί φταίει η google για τις κακογραμμένες εφαρμογές του καθένα(ίσως μόνο στο ότι πρέπει να τις αφαιρέσει από το play store)

όσο για τα υπόλοιπα bug που αναφέρεις δεν παρουσιάζεται κανένα στο στοκ nexus μου

και για να μην νομίζεται ότι είμαι φαν μποι της google το android ήταν η τελευταία επιλογή μου προηγούνταν το meego=εγκαταλελειμμένο ,tizen=ανέτοιμο προοπτικές?,sailfish jolla=μη εξελληνισμένο προοπτικές? κρατάω τα τηλεφωνά μου 6-7 χρόνια μέχρι να τα φτυσουν

θεωρώ το symbian φανταστικό λειτουργικό μικρές απαιτήσεις σε χώρο μνήμη χαρντγουερ μπορούσα με το nokia n95 να κάνω το 90% αυτών που κάνω με το android nexus 5

Edited by sergyma
Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτο έχει πολύ πλάκα, πρέπει να το κάνουν feature :D

Αυτό είναι ό,τι πιο εκνευριστικό μπορεί να συμβεί. Να θέλω να πάω τέρμα κάτω σε μια λίστα και εντός 1 δευτερολέπτου να το βλέπω να ξαναπηγαίνει τέρμα πάνω. :lol:

και γιατί φταίει η google για τις κακογραμμένες εφαρμογές του καθένα(ίσως μόνο στο ότι πρέπει να τις αφαιρέσει από το play store)

όσο για τα υπόλοιπα bug που αναφέρεις δεν παρουσιάζεται κανένα στο στοκ nexus μου

Δε φταιν οι εφαρμογές στην προκειμένη περίπτωση αλλά η Google. Αυτό είναι το bug που λεν ότι διορθώθηκε στην 5.1.1 και δυστυχώς το είχε μόνο το Ν5.

 

Κι όσο για τα bug, εγώ έχω 5/10.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο το άνοιξα για να το καθαρισω.

Δυο λεπτα υπόθεση με το νύχι η αρχή και με ενα μικρο χάρακα και αλλά πέντε για να το καθαρισω... Δεν είχε τίποτα τρομερό. Ελάχιστες σκόνες

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανένας άλλος που αντιμετωπίζει θέματα με τα google play services? Είχα βάλει την 7.3.29 είχε κάτσει καλά αλλα τώρα τελευταία αντιμετωπίζω τρομερό θέμα. Ίσως επειδή έκανε updates μερικές εφαρμογές της google , g+ , calendar κτλ πριν λιγες μέρες.

Awake για πλάκα 10 ώρες στον ύπνο και όχι μόνο αυτό το αλλά cpu και battery είναι πιο ζεστές 3-5 βαθμους . Απο 6ωρο επεσε σε 4ωρο sot. Μιλάμε για γελοία πράματα. Εκατσα και το έκανα wipe data αλλά τίποτα.

Εσείς την τελευταία χρησιμοποιειται? Υπάρχει κάποια παλιοτερη χωρίς προβλήματα γιατί δεν τις θυμάμαι πως πήγαιναν? Δώστε τα φώτα σας

Είναι θέμα μονο στο n5 ή και σε άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο! Τα απενεργοποιησα για ενα τεστακι.

Η cpu έπαιζε 44-46 ενω μετα 39-40 και αμα το είχα ανοιχτό χωρις να το χρησιμοποιω επεφτε 5 βαθμους σε μισο λεπτό. Η μπαταρία απο 32-33 έπεσε στούς 29.

Είναι στο 72% με 1.30 ωρα που βγηκε απο την πριζα και 1.30 ανοιχτό ενω έπρεπε να είχε μια ωρα παραπανω.

Είναι κανένας με 7.0.χ που αντιμετωπίζει τέτοια προβλήματα?

 

Edit Στο 71% η μπαταρία εδιξε 28 βαθμούς ενώ το gsam δείχνει οτι έχω ακομα 4+ ώρες ενω πριν τα απενεργοποιησω 3 περίπου.

Απίστευτο πραγματικά! :eek:

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...