Jump to content

Blackview JK809


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 947
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον δοκιμασα iGo 9.6.29 και Sygic 13.2.2 και παιζουν κανονικα, χωρις κανενα προβλημα. Κραταει την πορεια του κανονικα, δεν παιζει δεξια και αριστερα, λοκαρει δορυφορους πολυ γρηγορα. Καλυτερο απο το Zopo C2 στο θεμα πλοηγησης και ας εχουν τον ιδιο επεξεργαστη :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.μηπως μπορεις να μου δωσεις λινκ να κατεβσω το sygic και το igo?Εγω μονο ndrive εχω δοκιμασει.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι η μνήμη είναι συνήθως στο όριο, μπορεί κανείς να αναφέρει ποιες εργοστασιακές εφαρμογές μπορούμε να διαγράψουμε.; Επίσης αν υπάρχουν ρομ που μπορούμε να φλασαρουμε; (για την miui που αναφέρθηκε θα πρέπει να υπάρχει ελληνική μετάφραση, αν και δεν είναι απαραίτητη..)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι η μνήμη είναι συνήθως στο όριο, μπορεί κανείς να αναφέρει ποιες εργοστασιακές εφαρμογές μπορούμε να διαγράψουμε.; Επίσης αν υπάρχουν ρομ που μπορούμε να φλασαρουμε; (για την miui που αναφέρθηκε θα πρέπει να υπάρχει ελληνική μετάφραση, αν και δεν είναι απαραίτητη..)
Καλημερα. Γιατι ειστε στο οριο ρε παιδια ? Και οταν λεμε οριο .....

Εγω παντως με τη μανισια εχω με εγκατεστημενα πολλα θα ελεγα προγραμματα, καπου στα 500ΜΒ ελευθερα :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Γιατι ειστε στο οριο ρε παιδια ? Και οταν λεμε οριο .....

Εγω παντως με τη μανισια εχω με εγκατεστημενα πολλα θα ελεγα προγραμματα, καπου στα 500ΜΒ ελευθερα :)

 

229 ελεύθερα με auto killer στη ρύθμιση extreme...

 

έχω την εντύπωση πως ο ένας μιλάει για ram και ο άλλος για rom .... (πάντως και με 120mb ram μου δουλεύει μια χαρά ...)

killer (για την ram) πάντως δεν χρειάζεται , βάλε το greenify αν θες , εγώ έχω μόνο το clean master για τις δύσκολες στιγμές (100 εφαρμογές) και πάλι το χρησιμοποιώ μάλλον από διαστροφή .

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα iGo 9.6.29 και Sygic 13.2.2 και παιζουν κανονικα, χωρις κανενα προβλημα. Κραταει την πορεια του κανονικα, δεν παιζει δεξια και αριστερα, λοκαρει δορυφορους πολυ γρηγορα. Καλυτερο απο το Zopo C2 στο θεμα πλοηγησης και ας εχουν τον ιδιο επεξεργαστη :p

Σε μένα το gps είναι άθλιο στο δρόμο αλλά δεν με απασχολεί τόσο αυτό,όσο το bug της φόρτισης της μπαταρίας.Αντι να βγάζω με άνεση 1,5 ημέρα,κάθε βράδυ θέλω 6 ώρες φόρτιση για να βγάλω την ημέρα.Αφού είδα ότι δεν γίνεται τίποτε με άλλες ρομ (μέχρι και boot.img απο άλλο κινητό δοκίμασα και ας ήξερα ότι υπήρχε περίπτωση να μην ξανανοίξει το κινητό ποτέ),ξαναγύρισα στην στοκ ρομ και αναμένω λύση απο το εργοστάσιο

Link to comment
Share on other sites

Αντι να βγάζω με άνεση 1,5 ημέρα,κάθε βράδυ θέλω 6 ώρες φόρτιση για να βγάλω την ημέρα.

Πραγματικα, μεσα στο τηλεφωνο η μπαταρια φορτιζεται απ οτι την υπολογισα περιπου στο 70% της χωρητικοτητας της, γιατι οταν την φορτιζω σε εξωτερικο φορτιστη μου βγαζει περιπου 30% χρονο παραπανω.

Οσοι εχετε, φορτιστε με εξωτερικο φορτιστη, θα δειτε μεγαλη διαφορα στη διαρκεια της μπαταριας, τουλαχιστον μεχρι να βρεθει λυση.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Φορτίζοντας όμως με εξωτερικό φορτιστή,πρακτικά μένεις την μισή μέρα χωρίς κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Φορτίζοντας όμως με εξωτερικό φορτιστή,πρακτικά μένεις την μισή μέρα χωρίς κινητό.

Το προσπαθω απο το απογευμα μεχρι την αλλη μερα το πρωι. 6 ωρες στο κινητο και αλλες 3,5 στον φορτιστη. Τουλαχιστον ετσι κραταει ετσι αρκετα παραπανω. Στην αναγκη παιρνω και αλλο κινητο μαζι μου..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Φορτίζοντας όμως με εξωτερικό φορτιστή,πρακτικά μένεις την μισή μέρα χωρίς κινητό.

 

εμένα αυτός με μεταβλητούς ακροδέκτες δεν χωράει ούτε αυτήν , ούτε του zp820 .

 

Τα θέματα για μένα είναι η 1ον μπαταρία 2ον φωτογραφική 3ον θήκη

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ποιον φορτιστή έχεις; Eγώ έχω αυτόν και αναγκαστικά έβγαλα το καπάκι για να χωρέσει η μπαταρία και την στηρίζω με λίγο ταινία.Και επίσης ένας φίλος μου έστειλε χθες έναν σαν αυτόν αλλά σε ευρωπαϊκή έκδοση μπρίζας που έχει μαζί και υποδοχή για φορτιστή αυτοκινήτου και η μπαταρία χωράει κανονικά.Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος απο την ποιότητα της κάμερας με δεδομένο την κατηγορία χρημάτων που ανήκει η συσκευή. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν μπορω να εστιασω στο θεμα της μμπαταριας.

Ανοιγω τη συσκευη στις 0900 (απο flightmode που την εχω ολο το βραδυ).

Εχω ενεργοποιημενο ΒΤ, Wifi και μιλαω αρκετα μεχρι το βραδυ στις 11 που το βαζω σε flightmode, διαβαζω και στελνω e-mails κυριως το απογευμα εως το βραδυ και ειμαι στο 70-75%. Φορτιζω σχεδον παντα απο Η/Υ (iMac). Nομιζω οτι αυτες οι επιδοσεις ειναι οχι απλα καλα, ΤΕΛΕΙΑ !!!! Τουλαχιστον για τα δικα μου δεδομενα ;)

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν έχω και 'γω ,ακριβώς , βγαίνει το καπάκι ή σπάει ουσιαστικά ; γιατί σκεφτόμουνα κάτι πατέντες με κροκοδειλάκια ...

. Επίσης τι να το κάνω αν μένω δίχως τηλέφωνο ; το bug πρέπει να λυθεί ή στην έσχατη 2η μπαταρία .

Κοίτα τα λεφτά είναι λίγα , αλλά για κάθε πράγμα έχουμε κάποια ελάχιστη απαίτηση . Οι φωτογραφίες

στα μακρινά είναι οικτρές και στο zp820 (που έκανε 150$ ) (είναι καλές κοντύτερα από τα 2m !!! σαν να μην εστιάζουν καθόλου μακριά , είναι θέμα φακού κάνουν και inerpolation και το παίρνει και το σηκώνει ) και φαντάζομαι και σε πάρα πολλά κινέζικα κάτω των 200$ . Δεν απαιτώ να κάνω τέχνη , αλλά ένα iphone 3gs που έχω 3.2mp και από ευκρίνεια και από χρωματική

πιστότητα σε κάνει να βάζεις τα κλάματα ...για να μην μιλήσω για το hd2 . Δηλαδή κατά την γνώμη μου έπρεπε να λένε ότι δεν έχει φωτογραφική .... υπερβολικός βέβαια .

 

edit: τελικά έλυσα τον φορτιστή και το έβγαλα και 'γω το "μανταλάκι" ...

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου φορτιστης που τον εχω παρει πριν 3 χρονια περιπου ειναι τυπου μανταλακι σαν αυτον http://www.focalprice.com/MC284O/Universal_Mobile_Phone_Charger_Orange.html

Οι επαφες ανοιγοκλεινουν για να παιρνει οποιουδηποτε μεγεθους μπαταρια, βεβαια η δικια μας εχει το προβληματακι οτι οι επαφες ειναι απολυτα περιφερειακα στην ακμη της μπαταριας χωρις να καβαλλανε λιγο προς τα μεσα, αλλα ακομα κι ετσι, με λιγο προσοχη εφαπτεται και φορτιζει κανονικα.

Σημερα θα φορτισω απο την αρχη μεχρι το τελος μονο με τον φορτιστη αυτον, να δω ποσες ωρες θα κανει. Υποθετω καμμια δεκαρια..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν έχω και 'γω ,ακριβώς , βγαίνει το καπάκι ή σπάει ουσιαστικά ; γιατί σκεφτόμουνα κάτι πατέντες με κροκοδειλάκια ...

. Επίσης τι να το κάνω αν μένω δίχως τηλέφωνο ; το bug πρέπει να λυθεί ή στην έσχατη 2η μπαταρία .

Κοίτα τα λεφτά είναι λίγα , αλλά για κάθε πράγμα έχουμε κάποια ελάχιστη απαίτηση . Οι φωτογραφίες

στα μακρινά είναι οικτρές και στο zp820 (που έκανε 150$ ) (είναι καλές κοντύτερα από τα 2m !!! σαν να μην εστιάζουν καθόλου μακριά , είναι θέμα φακού κάνουν και inerpolation και το παίρνει και το σηκώνει ) και φαντάζομαι και σε πάρα πολλά κινέζικα κάτω των 200$ . Δεν απαιτώ να κάνω τέχνη , αλλά ένα iphone 3gs που έχω 3.2mp και από ευκρίνεια και από χρωματική

πιστότητα σε κάνει να βάζεις τα κλάματα ...για να μην μιλήσω για το hd2 . Δηλαδή κατά την γνώμη μου έπρεπε να λένε ότι δεν έχει φωτογραφική .... υπερβολικός βέβαια .

 

edit: τελικά έλυσα τον φορτιστή και το έβγαλα και 'γω το "μανταλάκι" ...

Γιώργο συμφωνώ με αυτά που λες αλλά το θέμα είναι ότι τα κινητά που αναφέρεις μπορεί να είναι 4ετιας και πλέον αλλά στην εποχή τους βγήκαν ως highend.Ενώ τα κινέζικα αυτής της τιμής βγαίνουν πρώτα από όλα ως συσκευές χαμηλού κόστους με αξιοπρεπή απόδοση που ως σύνολο είναι καλύτερες από μια συσκευή της ίδιας τιμής από Ελλάδα.Τι καλύτερο παίρνεις απο Ελλάδα σε αυτά τα χρήματα; Αν θες τα πάντα τέλεια σε κινέζικο θα πας σε oppo ή xiaomi με το ανάλογο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Ποιον φορτιστή έχεις; Eγώ έχω αυτόν και αναγκαστικά έβγαλα το καπάκι για να χωρέσει η μπαταρία και την στηρίζω με λίγο ταινία.Και επίσης ένας φίλος μου έστειλε χθες έναν σαν αυτόν αλλά σε ευρωπαϊκή έκδοση μπρίζας που έχει μαζί και υποδοχή για φορτιστή αυτοκινήτου και η μπαταρία χωράει κανονικά.Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος απο την ποιότητα της κάμερας με δεδομένο την κατηγορία χρημάτων που ανήκει η συσκευή.

 

τα κινέζικα παρουσιάζουν μια ανομοιομορφία , αυτό είναι το πρόβλημα μου , ενώ στις επιδόσεις είναι super σε μερικά είναι για τα "μπάζα" και αυτό δείχνει ότι τα φτιάχνουν χωρίς κάποιο bussines plan (χαίρω πολύ θα μου πεις ) . Βγήκαμε off topic , αλλά μια συσκευή σαν το JK ή το zp820 που εν ολίγοις πετάνε είναι κρίμα να ανοίγω την κάμερα και να απογοητεύομαι έτσι , είναι ανισόρροπο προϊόν ...

Στα δικά μας τώρα εμάς είναι "χοντρότερο και στενότερο" από το mega 6.3 ; λες θήκες σιλικόνης να μην κάνουν στο δικό μας ;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Nαι σε ύψος είμαστε όσο περίπου το mega 6.3 αλλά σε πλάτος και πάχος δεν ταιριάζει.Για τα άλλα που λες,θεωρώ πως είναι ένας από τους λόγους που είναι φθηνά.Μηδέν έλεγχος ποιότητας και ουσιαστικά μηδέν development.Πραγματικά θα μου κάνει εντύπωση αν μπορέσει ο κινέζος να λύσει το πρόβλημα με την μπαταρία και πόσο μάλλον αυτό με το bt και την cosmote sim.Προσωπική μου άποψη ειναι ότι πιο σοβαρή εταιρεία σε σχέση με τις υπόλοιπες κινέζικες αυτής της κατηγορίας τιμής ειναι η ThL και το επόμενο μου κινητό μάλλον απο εκεί θα είναι και η lenovo η οποία όμως σε κινητά ίδιων χαρακτηριστικών έχει πιο τσιμπημένες τιμές

 

Υ.γ. Οσο για την κάμερα που να δεις πχ και αυτή του zte v967s...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θα μου κάνει εντύπωση αν μπορέσει ο κινέζος να λύσει το πρόβλημα με την μπαταρία

Εγω πιστευω οτι το geekbuying ηξερε το προβλημα αυτο και γι αυτο το εβγαλε σε προσφορα και κατ επεκταση δεν νομιζω πως θα κανουν οτιδηποτε με το προβλημα.

Ασε που τα σου και μου, θα ρωτησουμε στο εργοστασιο κλπ, ειναι παραμυθια και ενα πολυ καλο θεατρο και τιποτε αλλο (γνωμη μου φυσικα)

Θα ρωτησω λοιπον κατι, που μπορει να ειναι και μα2@κια. Το κυκλωμα που σταματαει τη φορτιση οταν φτασει στο 100% (που στην ουσια ειναι περιπου 70%) δεν μπορει να απενεργοποιηθει κατα καποιο τροπο, ωστε να αφηνει την μπαταρια να φορτιζει πληρως?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο εύκολο να γίνει αυτό που λες.Θέλει να γνωρίζεις απο προγραμματισμό στο android για να το κάνεις αυτό.Ενα διάβασμα στα διάφορα θέματα εδώ μέσα και θα δεις ότι λίγο ως πολύ σχεδόν όλα τα κινέζικα και κυρίως αυτά που είναι άγνωστης μάρκας έχουν 2-3 κλασσικά προβλήματα. π.χ. η μπαταρία κάνει πολύ ώρα να φορτίσει π.χ. στο thl w7s η 2300mah μπαταρία έκανε κοντά στις 4 ώρες να φορτίσει και η 2500mah του v967s πάνω απο 4 ώρες και δεύτερον είχαν ένα μικρό "σκαλοπάτι" στις ενδείξεις τους.Γενικά ειναι διαπιστωμένο ότι υπάρχουν κάποια κοινά bugs και όσο πιο άγνωστη μάρκα είναι το κινέζικο,τόσο μεγαλώνουν οι πιθανότητες να έχει ακόμη και όλα τα bugs μαζί. Βγάζει 3-4 ρομ η mediatek και μετά ο κάθε κινέζος "κατασκευαστής" πάει και την κοτσάρει στο κινητό του και βγάζει το κινητό προς πώληση χωρίς να κάνει ενδελεχή έλεγχο για τυχόν χαζά bugs.Αν αγοράζεις κινέζικο αυτής της κατηγορίας τιμής και δεν είσαι προετοιμασμένος για αυτά τα γνωστά bugs συν το ενδεχόμενο της κακής εως τραγικής κάμερας και ηχείο,σήμα wifi,gps ξενερώνεις άσχημα. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον BT, GPS (ειναι σαφως πιο γρηγορο απο το G3S που ειχα) και wifi φαινεται να μην εχουν προβλημα, για φωτο-βιντεο, δεν τραβηξα, δεν ξερω.

Ε, την φορτιση, με τον εξωτερικο φορτιστη, για να γεμιζει πληρως. Βαλε βγαλε δηλαδη μπαταρια καθε λιγο και λιγακι..:(

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εγω επιμενω και λεω οτι δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα. Με τη χρηση που του κανω (εξηγησα πιο πανω) καλλιστα μου βγαζει 2 μερες χρησης. Εκτος αν τα ποσοστα ειναι ψευτικα και σβησει ενω δειχνει οτι εχει ακομη αρκετη ενεργεια :confused:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι το 50% πάει σχετικά καλά το ποσοστό.Απο εκει και κάτω πέφτει πολύ πιο γρήγορα.Πάντως αν δε κάνεις reboot, είναι στιγμές που νομίζεις ότι η μπαταρία είναι ικανή να κρατήσει για πάντα
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για εμένα η Μπαταρία δεν εχει πρόβλημα ειναι απο τις καλλίτερες που εχω χρησιμοποιήσει αν λάβει κανεις υπόψη τις διαστάσεις του κινητου και η κάμερα βγάζει πολύκαλες φωτο δε σχεση με το Zopo C2 Platinum που χρησιμοποιώ αν κάποιος όμως θέλει μπορει να παραγγηλει μια δεύτερη μπαταρία απο εδω ειναι πολύ φτηνη

http://www.banggood.com/Original-3000mAh-Battery-For-Blackview-JK809-Smart-Phone-p-910952.html

επισης εχει και αυτα :

http://www.banggood.com/Battery-Housing-Leather-Case-With-View-Window-For-Blackview-JK809-p-910964.html

http://www.banggood.com/Battery-Protective-Back-Case-For-Blackview-JK809-p-910965.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...