Jump to content

Πoλυ Περιεργο προβλημα


nikospapanelo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε ολη τν παρεα. ρε παιδια εχω ενα τρελο προβλημα καηκε το τροφοδοτικό το αλλαξα μου χτυπησε κ σκληρο τον αλλαξα εκανα φορματ κ τώρα ανοιγει κανονικα παω να περασω τους ντραιβερς και ξαφνικα μου βγαζει τν οθονη παρακατω, η αλλες φορες μου βγαζει μπλε οθόνη με ενα εροορ γενικαδεν τν παλεύει τι γινετε μηπως ξερει καποιος;σκέφτομαι μηπως ειναι η μητρικη αλλα δεν ξερω δεν λεει να παω να παρω καινούργια μητρικη και να μ κανει παλι σχεδια.

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
note 2
Link to comment
Share on other sites

Kάποτε είχα πάρει ένα asus eeepc 1101ha, στους 2 μήνες που το είχα έβγαλε το σχέδιο που παραθέτεις και μαζί ένα ήχο όταν είναι χιονίσμένο το κανάλι,ήταν η μητρική.Μου το άλλαξαν δωρεάν στην εγγύηση και από τότε είναι απροβλημάτιστο.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αφού η υπέρταση που έκανε το τροφοδοτικό όταν σου κάηκε, και σου κατέστρεψε τον σκληρό είναι πολύ πιθανό να σου δημιούργησε πρόβλημα και σε κάποιο άλλο μέρος του υπολογιστή. Το πρόβλημα όταν προείπαν και οι υπόλοιποι είναι από την κάρτα γραφικών. Έχεις άλλη να δοκιμάσεις;
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Ζητω συγγνώμη για την γραφη μου απο συνήθεια.με το προβλημα μου τελικα ξαναπερασα τα γουιντος και δεν μου εχει κανει τιποτα ακομα.Παρηγγειλα ενα καινούργιο σκληρο γιατι ο αλλος ειναι μικρος και παλιος.Θα ηθελα να μου προτείνετε ενα αλλο λειτουργικό να βαλω έτσι απο περιέργεια....ποιο μου λετε να βαλω;;
note 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Ζητω συγγνώμη για την γραφη μου απο συνήθεια.με το προβλημα μου τελικα ξαναπερασα τα γουιντος και δεν μου εχει κανει τιποτα ακομα.Παρηγγειλα ενα καινούργιο σκληρο γιατι ο αλλος ειναι μικρος και παλιος.Θα ηθελα να μου προτείνετε ενα αλλο λειτουργικό να βαλω έτσι απο περιέργεια....ποιο μου λετε να βαλω;;

 

Βάλε αν θες να τυρανιέσαι τα 8(μην βαρέσετε!).

Αν θες πάλι ευκολία βάλε 7.

Σε καμιά περίπτωση vista(εκτός αν θες να σκοτώσεις το pc σου).

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

7 εχω βαλει μωρε βιστα ποτεε.για 8 δεν ξερω

 

2 φορές έχω βάλει τα 8 στο μικρό λάπτοπ μου και τις 2 φορές κόντεψα να το πετάξω από το παράθυρο.Πολύ δυσχρηστία κατά την γνώμη μου.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ρε παιδια για να μην ανοιγω νεο thread και επειδη εχω και γω ενα θεμα μυστηριο με το hardware του υπολογιστη αν μπορειτε βοηθηστε. Εχω ενα παλιο μηχανημα το οποίο δουλευε κανονικα. Ξαφνικα μετα απο μια διακοπή ρευματος το μηχανημα δεν εκανε boot. Παταγα το διακοπτη να ανοιξει δουλευαν μονο τα ανεμιστηρακια αλλα πολυ αργα. Αν κραταγα πατημενο το switch on δουλευαν πιο γρηγορα.

Φανταστηκα οτι το τροφοδοτικο τα τιναξε. Παιρνω καινουριο. Τα ανεμιστηρακια δουλευανε φουλ αλλα το pc δεν μπουταρει. Βγαζω τα παντα απο πανω. Τα ιδια. Τα βαζω ενα ενα. Τα ιδια. Στην οθονη σε ολες τι περιπτωσεις ειτε με RGB ειτε με DVΙ δεν ειχα σημα. Μονο οταν εβγαζα το RGB μου γραφε Check cable.

Το μηχανημα εκλεινε μονο απο το power switch του τροφοδοτικου και ανοιγε μονο του -τα ανεμιστηρακια δηλαδη - με το που ξαναπαταγα το power switch του τροφοδοτικου χωρις να πατησω το διακοπτη του κουτιου.

Αλλαζω καρτα γραφικών. Τιποτα.

Αλλαζω μητρικη με μια παλιοτερη που ειχα τσεκαρισμενη. Τωρα η λειτουργια με το switch on φυσιολογικη. Δηλαδη το μηχανημα ξεκιναγε με το πατημα του switch on αλλα δε μπουταρε παλι. Κλεισιμο μονο απο τροφοδοτικο. Βγαζω μπαταρια RTC τιποτα. Αλλαζω θεση στο jumber για καθαρισμα RTC τιποτα.

 

Μετα το jumber δε παιζει τιποτα. Δε ξεκινανε ουτε τα ανεμσιτηρακια.

 

Καηκαν τα παντα ?? Τι να φταιει τελικα? Ειναι στοιχειωμενο το κουτι?????????? :w00t:

 

Να τα πεταξω όπως ειναι απο το παραθυρο ??? :rocket:

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για να μην ανοιγω νεο thread και επειδη εχω και γω ενα θεμα μυστηριο με το hardware του υπολογιστη αν μπορειτε βοηθηστε. Εχω ενα παλιο μηχανημα το οποίο δουλευε κανονικα. Ξαφνικα μετα απο μια διακοπή ρευματος το μηχανημα δεν εκανε boot. Παταγα το διακοπτη να ανοιξει δουλευαν μονο τα ανεμιστηρακια αλλα πολυ αργα. Αν κραταγα πατημενο το switch on δουλευαν πιο γρηγορα.

Φανταστηκα οτι το τροφοδοτικο τα τιναξε. Παιρνω καινουριο. Τα ανεμιστηρακια δουλευανε φουλ αλλα το pc δεν μπουταρει. Βγαζω τα παντα απο πανω. Τα ιδια. Τα βαζω ενα ενα. Τα ιδια. Στην οθονη σε ολες τι περιπτωσεις ειτε με RGB ειτε με DVΙ δεν ειχα σημα. Μονο οταν εβγαζα το RGB μου γραφε Check cable.

Το μηχανημα εκλεινε μονο απο το power switch του τροφοδοτικου και ανοιγε μονο του -τα ανεμιστηρακια δηλαδη - με το που ξαναπαταγα το power switch του τροφοδοτικου χωρις να πατησω το διακοπτη του κουτιου.

Αλλαζω καρτα γραφικών. Τιποτα.

Αλλαζω μητρικη με μια παλιοτερη που ειχα τσεκαρισμενη. Τωρα η λειτουργια με το switch on φυσιολογικη. Δηλαδη το μηχανημα ξεκιναγε με το πατημα του switch on αλλα δε μπουταρε παλι. Κλεισιμο μονο απο τροφοδοτικο. Βγαζω μπαταρια RTC τιποτα. Αλλαζω θεση στο jumber για καθαρισμα RTC τιποτα.

 

Μετα το jumber δε παιζει τιποτα. Δε ξεκινανε ουτε τα ανεμσιτηρακια.

 

Καηκαν τα παντα ?? Τι να φταιει τελικα? Ειναι στοιχειωμενο το κουτι?????????? :w00t:

 

Να τα πεταξω όπως ειναι απο το παραθυρο ??? :rocket:

 

Τσέκαρες τις μνήμες αν είναι καλές;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλες μνημες με την μια μητρική αλλες με την αλλη. Αλλα πως να τις τσεκαρω?

Και παλι δε θα πρεπε εστω να κανει boot και να σταματησει στον ελεγχο μνημης?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλες μνημες με την μια μητρική αλλες με την αλλη. Αλλα πως να τις τσεκαρω?

Και παλι δε θα πρεπε εστω να κανει boot και να σταματησει στον ελεγχο μνημης?

 

Θα ξεκινήσεις τον υπολογιστή χωρίς τις μνήμες.Αν κάνουν μπιπ δουλεύουν, αν όχι ψόφησαν οι μητρικές σου.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

και αν οι μητρικες δεν εχουν μεγαφωνακι?
HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

και αν οι μητρικες δεν εχουν μεγαφωνακι?

 

Νομίζω βάζεις ηχεία..δεν είμαι σίγουρος.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

και αν οι μητρικες δεν εχουν μεγαφωνακι?

Όλες οι μητριές έχουν ηχίο (speeker) για να ακούσεις τα μπιπ από το boot. Αλλά δεν έχουν όλες οι μητρικές κανονικό ηχεία για να μπορείς να κάνεις αναπαραγωγή αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...