Jump to content

Doogee DG300


kostast1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξει το blackview ειναι σε άλλη κατηγορία μεγέθους και τιμής.Το θέμα ειναι πόσο κατώτερο θα ειναι το dg300 σε σχέση με τα v967s,zopo zp820 που είναι στην ιδια κατηγορία μεγέθους και κοστίζουν γύρω στα 40€ επιπλέον
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εντάξει το blackview ειναι σε άλλη κατηγορία μεγέθους και τιμής.Το θέμα ειναι πόσο κατώτερο θα ειναι το dg300 σε σχέση με τα v967s,zopo zp820 που είναι στην ιδια κατηγορία μεγέθους και κοστίζουν γύρω στα 40€ επιπλέον

 

Εαν κανεις μπορει να διαθεσει τα παραπανω 40 ευρω μαλλον πρεπει να παει στο ΖΤΕ η στο ΖΟΠΟ ( αλλα οι καιροι ειναι πολυ δυσκολοι οποτε ..) Για μετρο συγκρισης το Μοτορολα razr i με Αmoled και το 300 με οτι εχει.. Το Μοτορολα παντως παει μαλλον στο Ebay ( κραταω το 300 , τερμα τα επωνυμα για μενα :) )

Link to comment
Share on other sites

Απο ενταση στο ηχειο στις κλησεις ειναι δυνατο ή τουλαχιστον ικανοποιητικο?Ακους και σε ακουει ο αλλος καθαρα?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Απο ενταση στο ηχειο στις κλησεις ειναι δυνατο ή τουλαχιστον ικανοποιητικο?Ακους και σε ακουει ο αλλος καθαρα?

Με ακουνε καλα , εγω δεν ακουω και τοσο καλα τους αλλους , λιγο χαμηλα , αυτο εννουσα στο προηγουμενο μηνυμα ( αλλα μαλλον η ακοη μου δεν ειναι και τοσο καλη πια..)

Να προσθεσω οτι το χρησιμοποιω με την μικρη καρτα σε virtual network ( x εταιρεια υπενοικιαζει την συχνοτητα απο την Cosmote πχ ) και δουλευει καλα , μηνυματα , τηλεφωνητης κλπ . Δεν εχω χρησιμοποιησει και τις δυο καρτες μαζυ,θα τις δοκιμασω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Με ακουνε καλα , εγω δεν ακουω και τοσο καλα τους αλλους , λιγο χαμηλα , αυτο εννουσα στο προηγουμενο μηνυμα ( αλλα μαλλον η ακοη μου δεν ειναι και τοσο καλη πια..)

Να προσθεσω οτι το χρησιμοποιω με την μικρη καρτα σε virtual network ( x εταιρεια υπενοικιαζει την συχνοτητα απο την Cosmote πχ ) και δουλευει καλα , μηνυματα , τηλεφωνητης κλπ . Δεν εχω χρησιμοποιησει και τις δυο καρτες μαζυ,θα τις δοκιμασω και θα σας πω.

 

είναι η κλασσική ιστορία που έχουν τα doogee με το ηχείο. Δώσε του μια ώθηση μεσα απο engineer mode

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια τι γνωμη βγαλατε σχετικα με την οθονη?Ειναι τελειως χαλια?Εχετε καποιο παραδειγμα σε ποια οθονη & απο ποιο κντ φερνει πιο κοντα σε αποδοση-χρωμα?Καποιο κντ απο αυτα που εχουμε επισημα στην Ελλαδα ισως,αναξαρτητου μαρκας?

Για να εχω μια ιδεα τι να περιμενω........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

είναι η κλασσική ιστορία που έχουν τα doogee με το ηχείο. Δώσε του μια ώθηση μεσα απο engineer mode

Ευχαριστω , προφανως πρεπει να ακολουθησω τον οδηγο σου για ροοτ , δηλαδη πρωτα ροοτ και μετα τα υπολοιπα .??

 

Τελικα παιδια τι γνωμη βγαλατε σχετικα με την οθονη?Ειναι τελειως χαλια?Εχετε καποιο παραδειγμα σε ποια οθονη & απο ποιο κντ φερνει πιο κοντα σε αποδοση-χρωμα?Καποιο κντ απο αυτα που εχουμε επισημα στην Ελλαδα ισως,αναξαρτητου μαρκας?

Για να εχω μια ιδεα τι να περιμενω........

Ειχα HTC DESIRE, HTC TITAN , ERICSSON X10i ,ολα με πολυ καλες γωνιες οθονης, το 300 ειναι δυστυχως χειροτερο ...Τα καλα νεα ειναι οτι η οθονη ειναι πολυ φωτεινη , κανενα προβλημα στον ηλιο , το βραδυ μειωνω την φωτεινοτητα κατα 10 - 15% με φιλτρο.

Τα χρωματα ειναι μια χαρα , η ευκρινεια καλη, refresh rate μετριο..

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

σημερα ηρθε μετα απο 28 μερες απο το geekb ,πρωτες εντυπωσης,η οθονη εχει μονο 1 καλη γωνια θεασης (απο πανο)ειναι φωτεινη ,ωραια χρωματα,ηχειο καλο,με ακουνε και τους ακουο νορμαλ,gps κλειδωσε γρηγορα,2 καρτες οκ,wifi γρηγορο και επιασε αμεσος,,αυτα και ο θεος βοηθος γιατη διαβαζο διαφορα εδω για το μικρο αδερφακι το 100
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου ήρθε σήμερα. Πρώτη εντύπωση άριστη. Ακούγωμε με ακούνε χωρίς πρόβλημα. Η οθόνη πολύ καλή, αυτό με τις γωνίες θέασης δεν το καταλαβαίνω;; Το GPS κλείδωσε αμέσως. Το ρούταρα πολύ εύκολα με Motochopper. Μια χαρά φαίνεται για 75€. Α! Ήρθε με μια μπαταρία φορτιστή και ακουστικά. Το μήνυμα το γράφω με SwiftKey και η οθόνη του ανταποκρίνεται τέλεια.
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου ήρθε σήμερα. Πρώτη εντύπωση άριστη. Ακούγωμε με ακούνε χωρίς πρόβλημα. Η οθόνη πολύ καλή, αυτό με τις γωνίες θέασης δεν το καταλαβαίνω;; Το GPS κλείδωσε αμέσως. Το ρούταρα πολύ εύκολα με Motochopper. Μια χαρά φαίνεται για 75€. Α! Ήρθε με μια μπαταρία φορτιστή και ακουστικά. Το μήνυμα το γράφω με SwiftKey και η οθόνη του ανταποκρίνεται τέλεια.

 

εννοούμε πόσο "λοξά" (πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά ) μπορείς να δεις την οθόνη χωρίς να αλλάζουν τα χρώματα και η αντίθεση

και γενικά να μην αλλάζει το είδωλο που βλέπεις στην οθόνη .

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς πώς θα κάνουμε την αναβάθμιση από το http://www.doogee.cc/en/gb/xiazai.asp. Το δικό μου ήρθε με την 20130911. Όσο για την γωνία θέασης θα έλεγα ότι το μήνυμα που γράφω τώρα το διαβάζω όπως και να γυρίσω το τηλέφωνο.

 

Άκυρο το βρήκα όλα καλά.

Edited by SV9ANJ
Link to comment
Share on other sites

2 μερα με το κινιτο,το ηχειο δυνατο,με ακουνε και τους ακουο πεντακαθαρα,εβαλα και μια 8 καρτα τιν διαβασε αμεσος,και ο σενσορας για την οθονη μια χαρα και μετα απο μεγαλες κλησης
Link to comment
Share on other sites

2 μερα με το κινιτο,το ηχειο δυνατο,με ακουνε και τους ακουο πεντακαθαρα,εβαλα και μια 8 καρτα τιν διαβασε αμεσος,και ο σενσορας για την οθονη μια χαρα και μετα απο μεγαλες κλησης

Nα προσθεσω οτι το κινητο δουλευει αψογα εδω και δυο βδομαδες, απλα ειναι καλο να μεταφερετε οσες εφαρμογες μπορειτε στην εξωτερικη καρτα γιατι λιγο δυσκολευεται με την ram που εχει.Δεν εχει κανει καμμια ξαφνικη επανεκκινηση , ειναι σταθερο.Οι κακες γωνιες ειναι η πανω και η δεξια σε μενα , το συνηθισα , γενικα ειναι μια χαρα για τα λεφτα του. Για την οθονη ριχτε μια ματια εδω για να καταλαβετε ( εναι για το zopo zp820 , πατε στα 3 λεπτα περιπου..)

Link to comment
Share on other sites

Το να μεταφέρεις τις εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα μνήμης δεν έχει καμμία σχέση με την ραμ αλλά με την ρομ.Αυτό που έχει σχέση με την ραμ ειναι το πόσες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο και αυτό ελέγχεται με root και greenify.Το dg300 που περιμένω πέρασε σήμερα απο το αεροδρόμιο οπότε λογικά μέχρι την Δευτέρα (δυστυχώς έχει ξανατύχει να περάσει τετάρτη απο το αεροδρόμιο και κοζάνη να παραλάβω δευτέρα πρωϊ) θα παραλάβω και εγώ και θα γράψω και τις δικές μου εντυπώσεις
Link to comment
Share on other sites

2 μερα με το κινιτο,το ηχειο δυνατο,με ακουνε και τους ακουο πεντακαθαρα,εβαλα και μια 8 καρτα τιν διαβασε αμεσος,και ο σενσορας για την οθονη μια χαρα και μετα απο μεγαλες κλησης

 

Το να μεταφέρεις τις εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα μνήμης δεν έχει καμμία σχέση με την ραμ αλλά με την ρομ.Αυτό που έχει σχέση με την ραμ ειναι το πόσες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο και αυτό ελέγχεται με root και greenify.Το dg300 που περιμένω πέρασε σήμερα απο το αεροδρόμιο οπότε λογικά μέχρι την Δευτέρα (δυστυχώς έχει ξανατύχει να περάσει τετάρτη απο το αεροδρόμιο και κοζάνη να παραλάβω δευτέρα πρωϊ) θα παραλάβω και εγώ και θα γράψω και τις δικές μου εντυπώσεις

Καλως , το καταλαβα , απλα μου φανηκε οτι δουλευει πιο σταθερα τωρα ( φυσικα εκλεινα τις εφαρμογες που μπορουσα πριν..).Αντε να το παραλαβεις για να μας πεις και συ την γνωμη σου. Παντως αν και η zopo περιγραφει την οθονη της ως ips και δεν ειναι , τι να περιμενουμε απο την DOOGEE....

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα.Οι sim είναι μια minisim και μια microsim.Η οθόνη έχει εξαιρετικά άθλιες γωνίες θέασης και αν το κουτί γράφει ips δεν παίζει να ειναι .Το κινητό ειναι γρήγορο για την κατηγορία τιμής που κοστίζει.Το gps κλείδωσε πολύ γρήγορα για κινέζικο κινητό.Θα το δω πως πάει στο δρόμο.Ηχείο σχετικά καλόΤο βάρος και γενικά ο όγκος της μπαταρίας δε με πείθει ότι ειναι πραγματικά 2500mah όταν τη συγκρίνω με την 2500αρα του v967s και την 2300 του w7s.Θα την βάλω να φορτίσω στον εξωτερικό φορτιστή μπαταρίας που δίνει 300+- mah (η μπαταρία του v967s φορτίζει σε 8.30 περίπου ώρες) και είμαι περίεργος να δω πόσες ώρες θα κάνει.Και στη πράξη θα δείξει και την πραγματική αυτονομία της.Root έγινε πανεύκολα με το framaroot Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα.Οι sim είναι μια minisim και μια microsim.Η οθόνη έχει εξαιρετικά άθλιες γωνίες θέασης και αν το κουτί γράφει ips δεν παίζει να ειναι .Το κινητό ειναι γρήγορο για την κατηγορία τιμής που κοστίζει.Το gps κλείδωσε πολύ γρήγορα για κινέζικο κινητό.Θα το δω πως πάει στο δρόμο.Ηχείο σχετικά καλόΤο βάρος και γενικά ο όγκος της μπαταρίας δε με πείθει ότι ειναι πραγματικά 2500mah όταν τη συγκρίνω με την 2500αρα του v967s και την 2300 του w7s.Θα την βάλω να φορτίσω στον εξωτερικό φορτιστή μπαταρίας που δίνει 300+- mah (η μπαταρία του v967s φορτίζει σε 8.30 περίπου ώρες) και είμαι περίεργος να δω πόσες ώρες θα κάνει.Και στη πράξη θα δείξει και την πραγματική αυτονομία της.Root έγινε πανεύκολα με το framaroot

Η μπαταρια σιγουρα δεν ειναι 2500,κοιταξτε εδω

http://dx.com/p/doogee-rechargeable-replacement-2500mah-3-7v-lithium-battery-for-doogee-voyager-dg300-black-257130

Κατα τα αλλα το κινητο παει πολυ καλα μεχρι στιγμης , κριμα για την οθονη, ας εβαζαν μια καλυτερη με καποια ευρω παραπανω..ΒΒΒΒ , σκεφτομαι να ανεβω κατηγορια τυπου zopo c2 ,εχεις κατι να προτεινεις η ειμαι εκτος θεματος ?..

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε καλύτερα να πάρεις κάτι με τον νέο 8πυρηνο mtk6592.Για να επανέλθω στα του dg300 πέρα απο την οθόνη,ειναι προφανές ότι του λείπει ram.Με 512mb ram δε πας πουθενά σήμερα.Το καλό ειναι ότι βοηθάει αρκετά ο επεξεργαστής και έτσι μπορείς να κάνεις αξιοπρεπές internet browsing.Επισης με το greenify παλεύεται κάπως η κατάσταση.Tελική άποψη μιας και την κυριακή θα το πάρει ο κάτοχος του αξίζει για μερικά ευρώ παραπάνω να πάει κάποιος σε 4πυρηνο mtk με 1gb ram.Kαι εγώ την μπαταρία γύρω στα 2000mah την κόβω να είναι.Να πω ακόμη ότι μετά το root, έγινε επιτυχής εγκατάσταση του xposed framework + gravitybox για τα γνωστά fixes όπως sms 160 χαρακτήρων. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμη πληροφορίες για το τηλέφωνο.Παραθέτω εικόνες για την αυτονομία του και μια εικόνα απο το gps test. Η χρήση περιλαμβάνει 50 λεπτά gps με igο primo που λειτουργεί άψογα, 2,30 περίπου ώρες browsing με wifi και περίπου 30' λεπτά 3g browsing και με συνεχώς ανοιχτό gmail συγχρονισμό.Επίσης η φόρτιση θέλει αρκετή ώρα.Απο το 0 στο 70% θέλει 3 ώρες και απο εκεί και πέρα,φορτίζει ακόμη πιο αργά.Η αυτονομία του πάντως και με δεδομένο ότι ο επεξεργαστής αυτός είναι οικονομικός σε κατανάλωση,δε δείχνει ότι η μπαταρία είναι πραγματικά 2500mah.Mια φωτογραφία από την κάμερα του εδώ

Θετική πραγματικά εντύπωση για το κόστος του κινητού,μου έκανε το gps του.Κλειδώνει γρήγορα και στο δρόμο κατά την πλοήγηση δεν κάνει τα "τρελά" που έχουμε δει σε άλλες mtk συσκευές.Δεν δοκίμασα κάποιο πρόγραμμα όπως το endomondo για να δω αν έχουν διορθώσει στην 4.2.2 το πρόβλημα με τις ενδείξεις ή πρέπει και εδώ να βάλουμε στο build.prop την εντολή που το διορθώνει

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ηχος κλησης πως αλλαζουμε?Παλευω να βαλω ενα mp3 και δεν μπορω.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην εφαρμογή μουσική,βρες τον ήχο που θες και κάνε ορισμό ως ήχο κλήσης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...