Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω το γύρισα απο αρτ γιατι μου κόλλαγε, οταν λες ρεμπουτ

έννοιες επανεκκίνηση ? Ναι μεν και με dalvkin κολλάει απίστευτα η μονη διαφορα που ειδα με αρτ ειναι οτι εχει περισσότερη διαθεσιμη ραμ παλι ειχε λαγκ βεβεαια..

 

Εχει κανεις να προτείνει τιποτα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω το γύρισα απο αρτ γιατι μου κόλλαγε, οταν λες ρεμπουτ

έννοιες επανεκκίνηση ? Ναι μεν και με dalvkin κολλάει απίστευτα η μονη διαφορα που ειδα με αρτ ειναι οτι εχει περισσότερη διαθεσιμη ραμ παλι ειχε λαγκ βεβεαια..

 

Εχει κανεις να προτείνει τιποτα ?

 

Με το Reboot εννοώ επανεκκίνηση ναι. Εγώ αυτό που κάνω όταν βλέπω την μνήμη και δεν πέφτει κάτω απο 500Mb είναι μια επανεκκίνηση(κολλάνε σαν "φαντάσματα" κάποιες εφαρμογές και δεν αφήνει στην μνήμη(RΑΜ) χώρο). Με αυτόν τον τρόπο έχω σταθερά 430 με 480 χρήση της μνήμης. Σε ART πάντα. Σε delvkin είχα σταθερά μετά απο επανεκκίνηση 550 - 650 και που να άνοιγα κανα FB,viber,skype εκεί απλά κράσαρε. Βοηθάει πολύ το Widget της LG που έχει για την μνήμη. Μια φορά τις δυο μέρες κάντε μια επανεκκίνηση βοηθάει πολύ για τον λόγο οτι διαγράφει και ξαναφορτωνει την RAM.

Edited by Panostsi
Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι ιδεα μου, αλλα εχω την εντυπωση με το ART το κινητο βελτιωνεται μερα με τη μερα. Δηλαδη ενω στην αρχη δε μπορουσα να δω καποια τεραστια διαφορα σε σχεση με το dalvik, με τον καιρο (και μετα απο καθε επανεκκινηση) μου φαινεται οτι γινεται πιο γρηγορο απο πριν.

 

Κατι αλλο. Εχει συμβει σε κανεναν μετα την αναβαθμιση, οταν τον καλουν, καποιες φορες να μην ακουει τιποτα, σα να ειναι νεκρο το ακουστικο; Μου συνεβη χτες και χρειαστηκε να κανω επανεκκινηση για φτιαξει.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο. Εχει συμβει σε κανεναν μετα την αναβαθμιση, οταν τον καλουν, καποιες φορες να μην ακουει τιποτα, σα να ειναι νεκρο το ακουστικο; Μου συνεβη χτες και χρειαστηκε να κανω επανεκκινηση για φτιαξει.

 

Μια φορα μου συνεβη εμενα μετα την αναβαθμιση και μετα την επανεκκινηση διορθωθηκε αμεσως.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αναφερει σε προηγουμενο ποστ ότι με την αλλαγη σε αρτ μειωθηκε κατά 0,8 gb η εσωτερικη μνημη.Το ξαναγυρισα σε dalvik και επανηλθε.Εχει συμβει και σε αλλους η κατι δεν κανω σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν έχω καμία εντύπωση άλλη φορά από τον browser της LG, πώς τα πάει σε αυτό το κινητό; Προετείνετε μήπως κάτι σε Firefox; Έχει δοκιμάσει κανείς να δει πώς αποδίδει ο καθένας/ποιος είναι ανώτερος ή είναι απλά θέμα προσωπικής επιλογής;
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν έχω καμία εντύπωση άλλη φορά από τον browser της LG, πώς τα πάει σε αυτό το κινητό; Προετείνετε μήπως κάτι σε Firefox; Έχει δοκιμάσει κανείς να δει πώς αποδίδει ο καθένας/ποιος είναι ανώτερος ή είναι απλά θέμα προσωπικής επιλογής;

 

dolphin μακραν ο καλυτερος και θεωρω ο πιο γρηγορος

Link to comment
Share on other sites

ο καλυτερος browser ειναι για μενα o Boat , δες τε τον και θα παθετε πλακα !! τρομερος !!

και γω δεν τον ηξερα αλλα μολης τον εβαλα επαθα ζημια και δεν τον αλαζω με τιποτα !! ελαφρυς και απιστευτα γρηγορος .

αν βρειτε και στο νετ καμια σπασμενη εκδοση :X να ειναι full ακομα καλυτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

ROOT για kitkat

  1. Κάνεις root το κινητό (πρέπει να έχεις JB όχι kitkat) με αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2448085
    [τρέχεις το Cydia Impactor και πατάς το Start]
  2. Εγκαθιστάς ClockWorkMod από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2652201
    [κατεβάζεις το δεύτερο αρχείο και ακολουθείς τις οδηγίες]
  3. Βάζεις kitkat με κάποιο αρχείο update. Εγώ έχω το open_eu v20b από εδώ https://mega.co.nz/#F!N8JylT7D!s1hwbL2aaBBw75Kgu1CPvQ
  4. Κατεβάζεις τα παρακάτω 2 αρχεία, τα βάζεις στη κάρτα σου και τα εγκαθιστάς με ClockWorkMod (add zip from sdcard)
    http://download.chainfire.eu/396/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v1.94.zip
    http://d-h.st/X1A

 

Για να μπεις στο recovery (ClockWorkMod), ο ευκολότερος τρόπος είναι από το PC. Από τη γραμμή εντολών γράφεις:

adb reboot recovery

Από το κινητό (κλειστό) για να το κάνεις πρέπει να πατήσεις power + vol up, ΑΛΛΑ πρέπει να είσαι γρήγορος/η και να τα αφήσεις ΜΟΛΙΣ εμφανιστούν τα άσπρα γράμματα.

 

Το εκανα και δουλευει αψογα, σωστοτατος!:)

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Που λέτε το πήρα και εγώ στα 169 ευρώ, και διαπιστώνω α) ότι ενώ γράφει στο σαιτ 8 γιγα αποθηκευτικός χώρος εμένα έχει 4, και η σ συσκευασία να μην περιέχει μικροκάρτα, ουτε το τηλέφωνο να έχει μικροκάρτα. Εσείς που το έχετε ποσο αποθηκευτικό έιχατε μετην αγορά του? 8 γιγα απο την μάνα του. 4 γίγα? ή 4+4? β) να είναι γεμάτο απο εφαρμογες τις τιμ (γυρω στις 10) αυτές σβήνουν ? μήπως και ελαχιστοποιήσω καθόλου την χρήση της ραμ που περισεύει μόνο 150 μβ? όπως καταλαβένεται πρωτες εντυπωσεις καθόλου ευχάριστες
Link to comment
Share on other sites

Που λέτε το πήρα και εγώ στα 169 ευρώ, και διαπιστώνω α) ότι ενώ γράφει στο σαιτ 8 γιγα αποθηκευτικός χώρος εμένα έχει 4, και η σ συσκευασία να μην περιέχει μικροκάρτα, ουτε το τηλέφωνο να έχει μικροκάρτα. Εσείς που το έχετε ποσο αποθηκευτικό έιχατε μετην αγορά του? 8 γιγα απο την μάνα του. 4 γίγα? ή 4+4? β) να είναι γεμάτο απο εφαρμογες τις τιμ (γυρω στις 10) αυτές σβήνουν ? μήπως και ελαχιστοποιήσω καθόλου την χρήση της ραμ που περισεύει μόνο 150 μβ? όπως καταλαβένεται πρωτες εντυπωσεις καθόλου ευχάριστες

Ακριβώς τα ίδια κι εδώ!

Μόλις το άνοιξα και βγάζει όλο κάτι logo της TIM! Επίσης όταν πάω στις ρυθμίσεις στο εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο, ο συνολικός χώρος είναι 3,94 GB!!!! Στο site του e-shop λέει 8GB!!!

Όσο για τις εφαρμογές της TIM, δε γίνεται να αφαιρεθούν... Θέλει root... Μόνο διακοπή μπορείς να τις κάνεις... Εγώ πάντως όπως πάει το πράγμα, το πάω για επιστροφή έτσι όπως είναι...

Προφανώς έχει γίνει εισαγωγή από Ιταλία και έχει όλο βλακείες της TIM στα ιταλικά...

Εντυπώσεις πρώτες κι εδώ καθόλου ευχάριστες... Αλλά δεν έχει να κάνει με το κινητό... Αλλά με το εμπόρευμα που πλασάρουν οι τύποι στην αγορά... Το κινητό φαίνεται εξαιρετικό από κάθε άποψη λίγη ώρα που ασχολούμαι...

Όπως και να'χει, περιμένω απάντηση περί διαθέσιμου χώρου στα δικά σας και περί TIM...

 

edit: Μέτρησα 20 εφαρμογές αγγλικές και της TIM μέσα στο κινητό...

edit 2: Από χωρητικότητα πάντως όπως πρέπει είναι... Εκεί βγάζει μάλλον τη διαθέσιμη μνήμη που έχει ο χρήστης κι όχι όλη τη συνολική. Αν κάνω λάθος ενημερώστε με παρακαλώ.

Πάντως το όλο θέμα με την TIM, δεν μπορώ ακριβώς να το καταπιώ...

Edited by dimxr
Link to comment
Share on other sites

Μια λεπτομέρεια.... Πατώντας το κουμπί να ξυπνήσει η οθόνη, πριν ξεκλείδωσει, σας κάνει ένα εφέ σαν ακτίνα ήλιου; Δεν το θυμάμαι από την αρχή και δεν ξέρω αν έβαλα εγώ κάτι.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Που λέτε το πήρα και εγώ στα 169 ευρώ, και διαπιστώνω α) ότι ενώ γράφει στο σαιτ 8 γιγα αποθηκευτικός χώρος εμένα έχει 4, και η σ συσκευασία να μην περιέχει μικροκάρτα, ουτε το τηλέφωνο να έχει μικροκάρτα. Εσείς που το έχετε ποσο αποθηκευτικό έιχατε μετην αγορά του? 8 γιγα απο την μάνα του. 4 γίγα? ή 4+4? β) να είναι γεμάτο απο εφαρμογες τις τιμ (γυρω στις 10) αυτές σβήνουν ? μήπως και ελαχιστοποιήσω καθόλου την χρήση της ραμ που περισεύει μόνο 150 μβ? όπως καταλαβένεται πρωτες εντυπωσεις καθόλου ευχάριστες

 

Το κινητό που πήρατε είναι branded αν δεν το έγραφε στο site τότε απαίτησε να το γυρίσεις πίσω αν σε χαλάει τόσο. Και της κοπέλας μου είναι το ίδιο αλλά χωρίς καν ρουτ απλά με απενεργοποιηση δεν φαίνονται οι εφαρμογές(με ρουτ τις βγάζεις κιόλας και με άλλη ρομ πάει να είναι branded). Παρόλα αυτά το κινητό είναι σφαιρατο και ίδιο με τα unbranded. Εγώ πιστεύω ότι αφού είναι μεγάλη διαφορά τιμής δεν αξίζει να το δώσεις πίσω.

Όσον αφορά την μνήμη στην πληθώρα των κινητών έτσι γίνεται.. Έχει 8γιγα μεν αλλά το λειτουργικό καταλαμβάνει αρκετό χώρο δεν φταίει το μαγαζί σε αυτό.

Τέλος μην σε νοιάζει πόση διαθέσιμη ραμ γραφει και πολύ δεν είναι Windows! Αρκεί να μην κολλάει!

 

 

 

Μια λεπτομέρεια.... Πατώντας το κουμπί να ξυπνήσει η οθόνη, πριν ξεκλείδωσει, σας κάνει ένα εφέ σαν ακτίνα ήλιου; Δεν το θυμάμαι από την αρχή και δεν ξέρω αν έβαλα εγώ κάτι.

Μήπως εννοείς αυτό; ξεκλείδωσε το κινητό σου και πατα τις ρυθμίσεις

Ρυθμίσεις κλειδώματος οθονης/εφε οθόνης

Αν δεν σου αρέσει πήγαινε Διάλεξε κλείδωμα οθόνης /κανένα

Edited by kassotis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Αγόρασα και εγώ το LG L9 II από το eshop και όντως είναι παρεισαγωγή από την ΤΙΜ Ιταλίας. Το κινητό είναι φορτωμένο με πολλά σκουπίδια της ΤΙΜ τα όποια δεν μπορείς να αφαιρέσεις όπως ανάφεραν ήδη παραπάνω άλλοι ομοιοπαθείς. Αλλά το μεγαλύτερο θέμα του είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση σε kitkat (ούτε ΟΤΑ ούτε μέσω PC) γιατί η ΤΙΜ δεν έχει κάνει αναβάθμιση και ούτε ξέρουν αν και πότε θα γίνει. Εγώ το έστειλα ήδη πίσω γιατί είναι κοροϊδία :mad:
Link to comment
Share on other sites

 

 

[/color]

Μήπως εννοείς αυτό; ξεκλείδωσε το κινητό σου και πατα τις ρυθμίσεις

Ρυθμίσεις κλειδώματος οθονης/εφε οθόνης

Αν δεν σου αρέσει πήγαινε Διάλεξε κλείδωμα οθόνης /κανένα

 

Δεν εννοώ αυτό. Το εφέ που λέω είναι πριν ακουμπήσεις το δάκτυλο στην οθόνη για ξεκλείδωμα, μολις πατήσεις το on off στην πάνω αριστερά γωνία. Κάποια εφαρμογή θα έχω βάλει αλλά δε ξέρω ποια..... Δεν πειράζει....

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω το κινητό μπροστά μου για να σου απαντήσω αν το κάνει και στην κοπέλα μου με σιγουριά
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.... Το θέμα είναι ότι έχει ο άντρας μου το ίδιο και δεν το κάνει....
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Το πήγα σήμερα το branded TIM κινητό πίσω στο e-shop. Δεν μου είπαν όχι, αλλά δεν είπαν και ναι για επιστροφή χρημάτων. Γενικά πολλή καχυποψία... Τους είπα ότι το πρόβλημα είναι ότι έπρεπε να το αναφέρουν ότι το κινητό είναι branded και ότι η προσφορά τους να έχω πιστωτικό υπόλοιπο στο κατάστημα δε με απασχολεί κι ότι θέλω τα λεφτά πίσω...

Άντε να δούμε τι θα γίνει γιατί τους κόβω λίγο τα ζώα μου αργά σε τέτοια θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Που λέτε το πήρα και εγώ στα 169 ευρώ, και διαπιστώνω α) ότι ενώ γράφει στο σαιτ 8 γιγα αποθηκευτικός χώρος εμένα έχει 4, και η σ συσκευασία να μην περιέχει μικροκάρτα, ουτε το τηλέφωνο να έχει μικροκάρτα. Εσείς που το έχετε ποσο αποθηκευτικό έιχατε μετην αγορά του? 8 γιγα απο την μάνα του. 4 γίγα? ή 4+4? β) να είναι γεμάτο απο εφαρμογες τις τιμ (γυρω στις 10) αυτές σβήνουν ? μήπως και ελαχιστοποιήσω καθόλου την χρήση της ραμ που περισεύει μόνο 150 μβ? όπως καταλαβένεται πρωτες εντυπωσεις καθόλου ευχάριστες

 

Αν πας στο site της LG στις Τεχνικές Προδιαγραφές λέει Up to 8GB - (~4GB αποθηκευτικός χώρος): http://www.lg.com/gr/mobile-phones/lg-D605-optimus-l9-ii.

Αν και η εσωτερική μνήμη είναι 8gb, μόνο τα 4gb από αυτά είναι διαθέσιμα προς χρήση, καθώς τα υπόλοιπα δεσμεύονται από το λειτουργικό σύστημα και το λογισμικό.

Οι εφαρμογές της ΤΙΜ απενεργοποιούνται και δεν τις βλέπεις αλλά δεν αφαιρούνται αν δεν κάνεις root

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στο site της LG στις Τεχνικές Προδιαγραφές λέει Up to 8GB - (~4GB αποθηκευτικός χώρος): http://www.lg.com/gr/mobile-phones/lg-D605-optimus-l9-ii.

Αν και η εσωτερική μνήμη είναι 8gb, μόνο τα 4gb από αυτά είναι διαθέσιμα προς χρήση, καθώς τα υπόλοιπα δεσμεύονται από το λειτουργικό σύστημα και το λογισμικό.

Οι εφαρμογές της ΤΙΜ απενεργοποιούνται και δεν τις βλέπεις αλλά δεν αφαιρούνται αν δεν κάνεις root

Ναι, αλλά το θέμα είναι ότι θα έπρεπε να αναφέρεται το συγκεκριμένο θέμα καθώς είναι σημαντικό χαρακτηριστικό που ο κάθε καταναλωτής πρέπει να έχει υπόψιν. Σε άλλους δεν παίζει ρόλο, σε άλλους παίζει. Κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνουν πιο σωστοί όλοι απέναντι στον καταναλωτή...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Και γω είχα την ίδια απορία όταν διαπίστωσα ότι έχει μόνο 4Gb ελεύθερο χώρο και επικοινώνησα με την LG. Τους (την) είπα ότι το έχουν στα ψιλά γράμματα
Link to comment
Share on other sites

λογω που αυριο παραλαμβανω και γω απο eshop δηλαδη και αν ειναι branded τι προβλημα υπαρχει ?? αφου θα κανουμε αναβαθμιση σε 4.4 αρα τοτε το κινητο δεν θα ειναι ΟΚ ??
Link to comment
Share on other sites

Αν το κανετε root οταν ειναι σε 4.1.2, βαλετε το CWM, και περασετε απο εκει μια rom τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα αν ειναι branded. Μπορειτε να περασετε unbranded rom με CWM.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το λεω για μενα αλλα και για αλλους φιλους να μην κανουμε root για αρχη λογο που ειναι καινουργιο το κινητο , να δουμε λιγο αντοχες και μετα το κανουμε. . . . . .

 

για αρχη αν ειναι branded και λογικα θα εχει 4.1.2 δεν θα μπορουμε να το αναβαθμισουμε σε official 4.4 kitkat ωστε να μην χαθει και η εγγυηση αν βγαλει κατι ???

εκει με τον νεο λειτουργικο το κινητο δεν θα ερθει κανονικα απο οτι ηταν πριν ??? (ΤΙΜ που λετε η οτι αλλο ... )

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το ζήτημά μου είναι περισσότερο το ότι δεν αναφερόταν πουθενά...

Κατά τ'άλλα με ενοχλούν βλακείες του να εμφανίζεται όπου να'ναι το ΤΙΜ και κάτι ιταλικές βλακείες και εφαρμογές που δεν μπορώ να βγάλω. Το να κάνω root κλπ δε με απασχολεί... Αν είναι δυνατόν για να χρησιμοποιήσω το ολοκαίνουριο κινητό μου σωστά και όπως πρέπει να κάνω root... Είναι λιγάκι θέμα δικής μου νοοοτροπίας και ότι δεν μπορώ να ανεχτώ τέτοια πράγματα κι όχι θεμα TIM... Αν εσύ λοιπόν φίλε μου δεν έχεις πρόβλημα με το logo και με όποια ζητήματα αναβάθμισης που μπορεί να έχει, τότε μια χαρά θα είναι το κινητό, 100% λειτουργικό... :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...