Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!!!!!!!!


hydro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον ακουστε εχω μια motherboard soltek sl-75-drv5 και πηρα προσφατα μια asus 9600se και απο την ωρα που την εβαλα εγιναν τα εξης

 

1)οταν αναβω το pc δεν ακουγεται ουτε βλεπω τιποτα

2) δυο φορες αναψε μονο και τις δυο εβαζε κατι σαν χιονια και μετα ξανα τα ιδια --^

3) θελω να μου πειτε αν γινεται με τι ταση δουλευει η 9600 και αν υπαρχει κανενα bios upadate για την motherboard

4)γινεται να δουλεψει? αν οχι μπορειτε να μου προτεινεται μια καλη αλλα φτηνη motherboard ωστε να χαρω και εγω λιγουλακι? :p

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι η μητρικη σου παει μεχρι 4Χ και η καρτα ειναι 8Χ...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω το μοντέλο της μητρικής που έχεις αν μπορείς δώσε περισσότερες πληροφορίες για το σύστημα σου.
Link to comment
Share on other sites

η τωρινη κατασταση ειναι η εξης

1)soltek sl75drv5=>motherboard

2)nvidia gf4 mx440

3)creative audigy 2

4)1.5 ghz amd athlon

5)hitachi 17

εγω νομιζω οτι το mb φταιει που δεν ειναι συμβατο θελω να μαθω αν εχω κανει ζημια στην καρτα και αν μπορειτε να μου πειτε ενα καλο mb αλλα φτηνο ωστε να μην εχω παρατραγουδα παλι

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις τους driver της NVIDIA και μετά να βάλεις την καινούργια κάρτα.

Για νέα motherboard νομίζω ότι μια Asus θα σε κάλυψη. Ρίξε μια μάτια στο plaisio.

Έχουν 55-59 Εύρο + ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δινουν ταση 3.3v που χρειαζεται για να παιξει αν και φοβαμαι οτι πρεπει να την εχω καψει τψρα που την εβαλα επανω σε αυτην την mb
Link to comment
Share on other sites

Δεν καίγονται τόσο εύκολα οι κάρτες. Ποιο εύκολα καιγεται το motherboard. Όπως είπαν κ οι αλλοι, μάλλον είναι κάποιο προβλημα ασυμβατήτοτητας. Πριν πας και αγοράσεις τπτ, πήγαινε το να στο κοιτάξει κάποιος τεχνικός. μπορεί να είναι απλά θέμα ρυθμίσεων.
Link to comment
Share on other sites

το ελπιζω γιατι δεν μπορουσα ουτε στο bios να μπω καθως τα "χιονια" ηταν πολλα ουσιαστικα ολη η οθονη ηταν γεματη απο χιονια και ετσι νομιζω οτι πρεπει να εχει γινει κατι αν μπορει κανεις που εχει μια 9600 9700 9800 να μου πει τι mb εχει ωστε να ξερω που περιπου βρισκομαι ωστε να μην παρω καμια βλακεια και χασω τα λεφτα μου
Link to comment
Share on other sites

καλά ρε παιδιά πάτε και εσείς και πέρνετε mobo "soltek"... τουλάχιστον η mobo που είναι ο ακρογωνιαίος λίθος του PC πρέπει να είναι από κάποια καλή και έμπιστη εταιρία... λογικό είναι λοιπόν μετά από 2-3 χρονια η mobo αυτή να τα φτύνει...

Καλό θα ήταν να κάνεις ένα BIOS update ή ακόμα καλύτερα να πάρεις μια φτηνή επώνυμη mobo (ASUS, Abit κλπ.), αλλιώς δεν την βλέπω να τρέχει την 9600.

Πάντως αν την πας σε κάποιον ειδικό ίσως καταφέρεις να βρεις λύση...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

χμμμ η soltek ειχε βγει η καλυτερη στον κοσμο mb τοτε οταν την πηρα δεν νομιζω οτι εκανα τυχαια επιλογη απλως περασε πολλα και αντεξε εκανα χτες bios update αλλα τιποτα τζιφος τι να πω δεν ξερω πρεπει να βρω μια mobo που να δεινει 3.3v αλλιως αντε γεια

 

@michpan τροφοδοτικο 400 watt

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro (21 Αύγ. 2004 , 13:48)

 

χμμμ η soltek ειχε βγει η καλυτερη στον κοσμο mb τοτε οταν την πηρα δεν νομιζω οτι εκανα τυχαια επιλογη απλως περασε πολλα και αντεξε εκανα χτες bios update αλλα τιποτα τζιφος τι να πω δεν ξερω πρεπει να βρω μια mobo που να δεινει 3.3v αλλιως αντε γεια

 

 

καλύτερα να μασάω παρά να μιλάω... :o

 

Πάντως νομίζω ότι η πιο απλή λύση είναι να πάρεις μια καινούργια φτηνή mobo...

 

PS: Το πήγες σε κανέναν ειδικό???

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

οχι απλως ξεχασα κατι μεσα στο βιβλιο της καρτας λεει μονο για 3.3v αρα λαθος μου ηταν απλα τωρα θελω να μαθω τι γινεται με την καρτα εχει χαλασει η οχι
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα με την motherboard. Εχεις κάρτα PCI δίπλα στην ATI ; Εχεις δοκιμάσει την κάρτα αλλού να σιγουρευτείς ότι δουλεύει καλά ; Είσαι σίγουρος ότι είναι τοποθετημένη σωστά (έχει "κάτσει" καλά στην θύρα ; ) Τα χιόνια που λες μπορεί να είναι και πρόβλημα παρεμβολής από άλλες κάρτες ή κάτι άλλο στο μηχάνημα..

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

οι μονες καρτες που εχω ειναι στις δυο τελευταιες pci οχι δεν την εχω δοκιμασει αλλου ακομα καθεται καλα στην θυρα απλως την μια φορα που δουλεψε και μπηξε στα windows την πρωτη φορα ελεγα κατι για προστασια της vpu και με πεταγε εξω
Link to comment
Share on other sites

και που λετε πηρα μια καινουργια mb με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια την εβαλα ολα καλα εβαλα και την 9600 και παω να το βαλω στην πριζα... το αναβω και τιποτα ουτε σημα ουτε κανενα beep εκανε ουτε τιποτα και λεω εγω τωρα μηπως το τροφοδοτικο μου δε δινει επαρκες ρευμα? μηπως τελικα καηκε η καρτα? η μηπως ειμαι ατυχος μεχρι το κοκαλο και πρεπει να παω να αλλαξω τα παντα ωστε να δουλεψει να χαζο μηχανημα
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μην αγοραζεις τιποτα και χαλας τσαμπα φραγκα.Πηγαινε σε εναν τεχνικο να δεις τι γινεται.Παντως εμενα μια φορα μου εκανε αυτα που δεν ανοιγε τιποτα και ειχε καει τροφοδοτικο.

ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ

http://us.f2.yahoofs.com/bc/4075d3b4_c4a2/bc/pics/nnsoul.gif?bfiToLBBKsr7ReJc

Link to comment
Share on other sites

Κακώς κάνεις βεβιασμένες κινήσεις πριν καταλάβεις τι ακριβώς φταίει! Τέτοιου είδους προβλήματα δεν λύνονται με συζήτηση γιατί μπορεί να φταίνε δεκάδες πράγματα. Πήγαινε όλο το μηχάνημά σου σε τεχνικό.

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...