Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini Duos (I9192)


achillesgk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"Καλησπερα σε ολα τα παιδια"

Τελικα διαβασα ολα τα σχολια σας και ακομα αναρωτιεμαι και αμφιταλαντευομαι ποιο 2καρτο κινητο ειναι "καλυτερο". Η' για να το θεσω σωστοτερα...να αγορασω. Το συγκεκριμενο ή το Grand.

Αυτη τη στιγμη κουβαλαω ενα S3 και S4 στα χερια μου/τσεπες μου κλπ και με εχει κουρασει παααρα πολυ.

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις αναλυσεις που κανετε. Εμας τους παππουδες μας βοηθαει αρκετα (οσα μπορουμε να καταλαβουμε απο τις ορολογιες)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 700
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το καλυτερο δικαρτο σε λογικες διαστασεις ειναι το s4 mini duos. Αλλα αυτη τη στιγμη υπαρχει προβλημα στην διαθεσιμοτητα του κ εχει τσιμπημενη τιμη.

Το αμεσως επομενο ειναι το sony M το οποιο υπαρχει σε μονο ενα μαγαζι.

Και τα δυο δεν εχουν κυκλοφορησει επισημα στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

"Καλησπερα σε ολα τα παιδια"

Τελικα διαβασα ολα τα σχολια σας και ακομα αναρωτιεμαι και αμφιταλαντευομαι ποιο 2καρτο κινητο ειναι "καλυτερο". Η' για να το θεσω σωστοτερα...να αγορασω. Το συγκεκριμενο ή το Grand.

Αυτη τη στιγμη κουβαλαω ενα S3 και S4 στα χερια μου/τσεπες μου κλπ και με εχει κουρασει παααρα πολυ.

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις αναλυσεις που κανετε. Εμας τους παππουδες μας βοηθαει αρκετα (οσα μπορουμε να καταλαβουμε απο τις ορολογιες)

 

Το Grand είναι υποδεέστερο από το S4 mini. Δηλ έχει χαμηλότερη ανάλυση και κατώτερο επεξεργαστή απο το S4 mini. Το Grand έχει ανάλυση 480x800 ενώ το S4 mini 540x960. Το Grand έχει επεξεργαστή 1,2Ghz και 1GB ram ενώ το S4 mini 1,7Ghz και 1,5GB ram. Επισης το S4 mini πιθανό είναι να δεχθει περισσότερες αναβαθμίσεις λογισμικού από το Grand, υπάρχουν ήδη φήμες ότι θα βγει τουλάχιστον η 4.4 για το S4 mini. Βέβαια το Grand έχει μεγαλύτερη οθόνη και από τις υπάρχουσες επιλογές σου (S3,S4) καταλαβαίνω ότι σου αρέσουν κινητά με μεγάλη οθόνη αλλά η τελική επιλογή ειναι δική σου, πάντως ότι και να διαλέξεις θα σε βολέψει να έχεις duos κινητό αφάνταστα, γιατι και εγω πριν το S4 mini είχα δυο κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ και παλι. Τελικα θα δοκιμασω το s4 mini. Εαν δεν με βολεψει θα ξαναγυρισω στα 2 προηγουμενα...και θα το κανω δωρο !
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε bfc....τελικα με την αλλαγη κερνελ ειδες διαφορα στην καταναλωση? απο αποδοση το κινητο ειναι στα ιδια επιπεδα? και αν ναι δωσε τα φωτα σου ωστα να κανουμε και εμεις το ιδιο...ευχαριστω προκαταβολικα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε bfc....τελικα με την αλλαγη κερνελ ειδες διαφορα στην καταναλωση? απο αποδοση το κινητο ειναι στα ιδια επιπεδα? και αν ναι δωσε τα φωτα σου ωστα να κανουμε και εμεις το ιδιο...ευχαριστω προκαταβολικα...

 

Όχι δεν είδα διαφορά. Αλλά δεν είχα και πρόβλημα πριν. Με ανοιχτο το συγχρονισμό και wifi μου τρωει 15% το βράδυ (8 ώρες).

Επίσης προσοχή γιατί με αλλαγή kernel άρχισε και διαμαρτυρόταν το knox.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω το grand περιπου 2 μηνες ειμαι πολυ ευχαριστημενος μιλαμε σε ολλα μην ακους αυτα που λενε οτι ειναι υποδιεστερο του mini s4 το χτυπαη στα αυτια και απο οθονη και απο καμερα και ο επεξεργαστης ειναι πολυ γρηγορος το τηλεφωνο ειναι κορυφη το s4 εχη ενα πολυ σοβαρο προβλημα πρωτον δεν ειναι ευρωπαικο οποτε ξεχνα την εγγυηση και δευτερον εχη προβλημα δυκτιακο κανη συνεχως επανεκινησης λογο κακου σηματος ριξε ενα βλεφαρο σε ξενα sait απο της πολισης που εχη το grant εναντι του s4 mini Edited by moyro
Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω το grand περιπου 2 μηνες ειμαι πολυ ευχαριστημενος μιλαμε σε ολλα μην ακους αυτα που λενε οτι ειναι υποδιεστερο του mini s4 το χτυπαη στα αυτια και απο οθονη και απο καμερα και ο επεξεργαστης ειναι πολυ γρηγορος το τηλεφωνο ειναι κορυφη το s4 εχη ενα πολυ σοβαρο προβλημα πρωτον δεν ειναι ευρωπαικο οποτε ξεχνα την εγγυηση και δευτερον εχη προβλημα δυκτιακο κανη συνεχως επανεκινησης λογο κακου σηματος

 

Ελααα ρε φιλε !!!!! Πριν 2 ωρες το παραγγειλα. Δεν μπορουσες να το στειλεις πιο νωρις ???? :O Τι να κανουμε τωρα ? Δεν πειραζει. Κατσε να το ερθει και θα πω και εγω απο εδω την γνωμη μου. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ακιροσετο θα γλυτοσης και μια κατοσταρα και θα εισαι πολυ ευχαριστηνενος ακουσεμε εχουν περαση πολα τηλεφωνα απο τα χερια μου και το βασικοτερο θα εχης εγγυηση
Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω το grand περιπου 2 μηνες ειμαι πολυ ευχαριστημενος μιλαμε σε ολλα μην ακους αυτα που λενε οτι ειναι υποδιεστερο του mini s4 το χτυπαη στα αυτια και απο οθονη και απο καμερα και ο επεξεργαστης ειναι πολυ γρηγορος το τηλεφωνο ειναι κορυφη το s4 εχη ενα πολυ σοβαρο προβλημα πρωτον δεν ειναι ευρωπαικο οποτε ξεχνα την εγγυηση και δευτερον εχη προβλημα δυκτιακο κανη συνεχως επανεκινησης λογο κακου σηματος ριξε ενα βλεφαρο σε ξενα sait απο της πολισης που εχη το grant εναντι του s4 mini

 

Απο που ως που το Grand έχει καλύτερη οθόνη απο το S4 mini? Μεγαλύτερη ναι, καλύτερη όχι.

Το S4 mini έχει καλύτερο επεξεργαστή και μεγαλύτερη μνήμη.

Ποιοτικά είναι η μέρα με τη νύχτα.

Εγγύηση ΕΧΕΙ από το κατάστημα που θα το πάρεις κανονικά.

Έχω και τα δύο κινητά, εσυ να υποθέσω έχεις μόνο το Grand, ενω το S4 mini το εχεις δεί μονο σε φωτογραφίες.

Ας μη λέμε ότι θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

φιλεμου το μινι s4 το ειχα και το εδωσα και βρηκα την υγεια μου με το grand καλυτερο κατο απο τον ηλιο βλεπης δεν σκεπαζης το τηλεφωνο με την παλαμη για να δης δευτερον πολυ ποιο δυνατο ηχο κλησης το ακους και σε πολυ θορυβο τριτον ποιο δυνατο ηχειο ανοιχτης ακροασης καλυτερη καμερα δεν χανο το δυκτιο ποτεςκαι πολα αλλα το μονο που εχωμε διαφορα ειναι ο επεξεργαστης πολυ μικρη διαφορα δεν την καταλαβενης οσο για την μνημη 1 gb ειναι αρκετη αλλα ριξε και μια ματια σε ξενα sait ισως θα μαθης ποιο πολα το mini s4 duos ειχε προβλημα με το δυκτιο απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας το διορθωσε η samsung αλλα υπαρχη ακομη το προβλημα οχι οπως πριν Edited by moyro
Link to comment
Share on other sites

φιλεμου το μινι s4 το ειχα και το εδωσα και βρηκα την υγεια μου με το grand καλυτερο κατο απο τον ηλιο βλεπης δεν σκεπαζης το τηλεφωνο με την παλαμη για να δης δευερον πολυ ποιο δυνατο ηχο κλησης το ακους και σε πολυ θορυβο τριτον ποιο δυνατο ηχειο ανοιχτης ακροασης καλυτερη καμερα δεν χανο το δυκτιο ποτεςκαι πολα αλλα το μονο που εχωμε διαφορα ειναι ο επεξεργαστης πολυ μικρη διαφορα δεν την καταλαβενης οσο για την μνημη 1 gb ειναι αρκετη αλλα ριξε και μια ματια σε ξενα sait ισως θα μαθης ποιο πολα

 

Να παω σε ξένο sait ή site και σε πιο? Για πες μου μπας και μαθω και εγω τίποτα. :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

φιλεμου το μινι s4 το ειχα και το εδωσα και βρηκα την υγεια μου με το grand καλυτερο κατο απο τον ηλιο βλεπης δεν σκεπαζης το τηλεφωνο με την παλαμη για να δης δευτερον πολυ ποιο δυνατο ηχο κλησης το ακους και σε πολυ θορυβο τριτον ποιο δυνατο ηχειο ανοιχτης ακροασης καλυτερη καμερα δεν χανο το δυκτιο ποτεςκαι πολα αλλα το μονο που εχωμε διαφορα ειναι ο επεξεργαστης πολυ μικρη διαφορα δεν την καταλαβενης οσο για την μνημη 1 gb ειναι αρκετη αλλα ριξε και μια ματια σε ξενα sait ισως θα μαθης ποιο πολα το mini s4 duos ειχε προβλημα με το δυκτιο απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας το διορθωσε η samsung αλλα υπαρχη ακομη το προβλημα οχι οπως πριν

 

φίλε συγνώμη αλλά πρέπει να κάνεις πλάκα και με αυτά που γράφεις και όπως τα γράφεις

Link to comment
Share on other sites

δεν κανο πλακα γιατι αυτα [που γραφο ισχυουν μπες σε ενα καταστημα και πεξε λιγο με το grand και θα σου φυγη η περιεργια και κατα δευτερον δεν ειναι απο ινδια η κινα η ρωσια μερια φιλε ειναι απο ευρωπη Edited by moyro
Link to comment
Share on other sites

δεν κανο πλακα γιατι αυτα [που γραφο ισχυουν μπες σε ενα καταστημα και πεξε λιγο με το grand και θα σου φυγη η περιεργια και κατα δευτερον δεν ειναι απο ινδια η κινα η ρωσια μερια φιλε ειναι απο ευρωπη

 

Φίλε το έψαξα λίγο στα ξενα SAIT και έχεις δίκιο. Το Grand έχει πολύ καλύτερη κάμερα 8MP ενώ το S4 mini έχει μονο 8MP. Οι επεξεργαστές είναι σχεδόν ίδιοι μόνο 500Mhz διαφορά και ότι ο Krait έχει καλύτερη αρχιτεκτονική ποιος νοιάζεται δε θα χρειαστεί ποτεΣ αφού το κινητό το θέλουμε για να βλέπουμε κάτω απο τον ήλιο. Τέλος ποιος χαζός σκέφτηκε να βάλει 500MB παραπάνω μνήμη στο S4 mini, μια χαρά γίνεται η δουλειά και με 1 γιγα. :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

να σου πω και κατι φιλεμου αφου σου αρεση εσενα εγω δεν εχω κανενα προβλημα δεν ειμε ομως το μινι και ακας να τους δωσο μια κατοσταρα παραπανο τωρα για να παρο το μινι εκτος και εαν το θελο να βραζο αυγα η να ζεστενομε τωρα το χειμωνα στα χερακια μου γιατι ειναι υπερχρονισμενος ο επεξεργαστης Edited by moyro
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ενδιαφερομαι να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο,,με προβληματιζει η εγγυηση ομως,,,,πηρα τηλεφωνο στη σαμσουνγκ ελλαδας και μου ειπαν οτι αν υπαρχει ευρωπαικη εγγυηση ειναι καλυμενο και εδω,για 2 χρονια..δινοντας τους το ιμει μπορουν να απαντησουν και σιγουρα για αυτο.τι λετε΄να το παρω;θα πουλησω τα παλια που εχω και θα βγει υπολοιπο στα 130 ευρω περιπου...
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποσοι απο εδω μεσα το εχετε αγορασει ? ειστε ικανοποιημενοι ? παντως για το s4 mini εχω ακουσει τα καλυτερα ..φανταζομαι οτι και το duos δεν θα εχει καμια διαφορα....αρα αξιζει η αγορα απλα να κατεβει λιγο ακομα η τιμουλα του....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ενδιαφερομαι να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο,,με προβληματιζει η εγγυηση ομως,,,,πηρα τηλεφωνο στη σαμσουνγκ ελλαδας και μου ειπαν οτι αν υπαρχει ευρωπαικη εγγυηση ειναι καλυμενο και εδω,για 2 χρονια..δινοντας τους το ιμει μπορουν να απαντησουν και σιγουρα για αυτο.τι λετε΄να το παρω;θα πουλησω τα παλια που εχω και θα βγει υπολοιπο στα 130 ευρω περιπου...

 

Το i9192 δε προορίζεται για την Ευρωπαική αγορά στο συνολό του. Δηλ όλα τα κινητά που πωλούνται αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη και στην Ελλάδα όπως έχω εξηγήσει σε προηγούμενο post μου είναι από χώρες εκτός Ευρωπης. Δηλ δεν έχει εγγύηση απο τη Samsung Hellas. Έχει όμως εγγύηση από το κατάστημα που θα το αγοράσεις. Οπότε αν έχεις κάποιο κατάστημα που εμπιστευεσαι δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.

 

παιδια ποσοι απο εδω μεσα το εχετε αγορασει ? ειστε ικανοποιημενοι ? παντως για το s4 mini εχω ακουσει τα καλυτερα ..φανταζομαι οτι και το duos δεν θα εχει καμια διαφορα....αρα αξιζει η αγορα απλα να κατεβει λιγο ακομα η τιμουλα του....

 

Είναι ακριβώς τα ίδια απο άποψης επεξεργαστή, οθόνη, καμερα κτλ. Το i9195 όμως είναι και 4G. To i9190 καθώς και το i9192 (duos) είναι 3G μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα οταν το κινητο ειχε φτασει κοντα στα 324 με 7 μαγαζια να το πουλανε καποια λεγανε οτι ειχε Ευρωπαικη Εγγυηση , λεγανε ψεματα δλδ ????

Οσο για την εγγυηση μιλησα με ενα μαγαζι σημερα και μου ειπε οτι αν παθει κατι θα το παω στο μαγαζι και αυτος θα το στειλει στο Εξωτερικο...Δλδ ποσοοοοο καιρο θα παρει για να το εχω παλι στα χερια μου...Μαλλον αυτο ειναι ακυρο..

 

Εδω και οι συγκριση με τα κινητα που λεγατε πιο πανω .....

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5375&idPhone2=5163

Edited by geopsimos
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα οταν το κινητο ειχε φτασει κοντα στα 324 με 7 μαγαζια να το πουλανε καποια λεγανε οτι ειχε Ευρωπαικη Εγγυηση , λεγανε ψεματα δλδ ????

 

Αν λέγανε ψέματα δε το ξέρω. Αυτό που ξέρω ειναι ότι δεν υπάρχει κινητό i9192 με ευρωπαικό firmware.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλήξουμε και καπου...το grand ειχει το λιγοτερο 236,36€ και το S4 Duos εχει 331€. Κοντα στα 100€ διαφορα. Αξιζουν 100€ να μην εχεις εγγυηση ελληνικη και μικροτερη οθονη ή για 100€ παραπανω να εχει καλυτερο επεξεργαστη ?? Ε ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους ,

 

Ακουω διάφορες αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με την συγκεκριμένη συσκευή και θα ήθελα να πω και εγω τις πρωτες μου εντυπώσεις καθώς έχω συμπληρώσει περίπου δεκα μέρες χρήσης.

Εμενα δεν μου κολάει καθόλου , είναι αρκετά γρηγορο στην χρήση του , δεν μου έχει κάνει ποτέ επανεκίνηση και ούτε έχω μέχρι στιγμής το παραμικρό πρόβλημα με το σήμα όπως έχουν αναφέρει κάποιοι απο εσάς . Είναι αφάνταστα πρακτικό με την χρήση και εναλαγή των δυο sim σε σχέση με άλλα dual που έχουν πέσει στα χέρια μου . Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος .

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η αυτονομία της Μπαταρίας . Με αρκετή έως πολύ χρήση τις καθημερινές λόγο δουλειάς μου κρατάει ενα 24ωρο με το ζόρι αλλά το περίεργο είναι και το ΣΚ που δεν μιλαω τόσο διαφορά δεν βλέπω . 3g και wi-fi normal χρήση και γενικότερα τα περισσότερα τα έχω κλειστά μόνιμα . Για παράδειγμα όπως έχω αναφέρει σε παλαιότερο μου post μέσα σε 8 ώρες ύπνου με κλειστά τα πάντα χάνει 15 - 20 % . Δεν ξέρω τι να πω..Ίσως να φταίει το οτι είναι dual ...΄Ή κάνω εγώ κατι λάθος...

 

Περιμένω απο τους κατόχους την ανταπόκριση σας σχετικά με την αυτονομία .

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τι έχει γίνει τελευταία με την διαθεσιμότητα ρε παιδιά; Έχουν μείνει μόνο 3 μαγαζιά στο skroutz με πολύ τσιμπημένες τιμές...
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποσοι απο εδω μεσα το εχετε αγορασει ? ειστε ικανοποιημενοι ? παντως για το s4 mini εχω ακουσει τα καλυτερα ..φανταζομαι οτι και το duos δεν θα εχει καμια διαφορα....αρα αξιζει η αγορα απλα να κατεβει λιγο ακομα η τιμουλα του....

 

το ίδιο ακριβώς φίλε απλά δεν εχει 4g και δεν έχει και nfc αν αυτά σε ενδιαφέρουν..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini Duos (I9192)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...