Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μην ανησυχουμε,βαζω ενα λινκ για το πως ειναι τα φεικ χονγκμι και οι ρεπλικες.

http://en.miui.com/thread-12305-1-1.html

Εχει και φωτο με το πως ειναι τα φεικ και οι ρεπλικες.

http://en.miui.com/data/attachment/forum/201312/19/224258yvjvbs9byizaxyzm.jpg

αν το cpu-z μας δινει τα ιδια χαρακτηριστηκα που δινει η Ξιαομι,ειναι οριτζιναλ το κινητο.Κανεις δεν θα εκανε μια ρεπλικα

με τα ιδια χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κινητό αγορασμενο απο μινιντιλ.

Έγινε ο έλεγχος με τον συνδιασμό ΙΜΕΙ και SN και έδειξε ότι ηταν οκ.

Έγινε επιπλέον έλεγχος με το ξύσιμο του αυτοκολλητου και έδειξε επίσης οκ και μάλιστα φαίνεται ότι χρησιμοποιήθηκε ο αριθμός για πρώτη φορά. (Φωτό).

Παραθέτω και φωτό από cpu z.

Από την στιγμή που και στα δύο τεστ που έγιναν μέσω ιστοσελίδων της xiaomi, δείχνει οκ, το θέμα για μένα τελειώνει εδώ.

Αν κάποιος βρει κάποιο πρόβλημα σε κάποιο από αυτά τα δύο, καλό είναι να το ψάξει περισσότερο.

Φίλε μου είναι γνήσιο το δικό σου. Εγώ έπαισα σε fake, αγορασμένο από εδώ http://www.yangbuy.com/team.php?id=4300 (από το κατάστημα αυτό έχω παραγγείλει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα). Το τηλεφωνο ήτανε άψογο αλλά το CPU-Z έδειξε επεξεργαστή 6572, gpu την manli400, αναλυση μικρότερη κλπ. Επικοινώνησα μαζί τους μέσω paypal, ζήτησα τα λευτά μου πίσω, ζήτησαν συγνώμη (επικαλέστηκαν τον προμηθευτή του ως υπεύθυνο), και θέλουν να τους στείλω την συσκευή πίσω για να επιστεψουν τα λευτά. Τι ήθελα να πάρω xiaomi; Καλά ήτανε και τα lenovo και τα zopo...(σημειωτέον ότι imei και s/n επιβεβαιώνονταν ως γνήσια)

Link to comment
Share on other sites

καποιες ερωτησεις

αν παρω αυτο http://www.minideal.net/xiaomi-hongmi-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html

ειναι οκ ?

Αν δεν το πειραζω καθολου οι εφαρμογες πανε στην sd ?

Ποσο SAR εχει ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι γνήσιο το δικό σου. Εγώ έπαισα σε fake, αγορασμένο από εδώ http://www.yangbuy.com/team.php?id=4300 (από το κατάστημα αυτό έχω παραγγείλει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα). Το τηλεφωνο ήτανε άψογο αλλά το CPU-Z έδειξε επεξεργαστή 6572, gpu την manli400, αναλυση μικρότερη κλπ. Επικοινώνησα μαζί τους μέσω paypal, ζήτησα τα λευτά μου πίσω, ζήτησαν συγνώμη (επικαλέστηκαν τον προμηθευτή του ως υπεύθυνο), και θέλουν να τους στείλω την συσκευή πίσω για να επιστεψουν τα λευτά. Τι ήθελα να πάρω xiaomi; Καλά ήτανε και τα lenovo και τα zopo...(σημειωτέον ότι imei και s/n επιβεβαιώνονταν ως γνήσια)
Προσεξε να μην περασουν οι 45 μερες που δινει το Paypal.Φτιαχτο πακετακι οπως στο εστειλαν,βγαλε και φωτο απο το ταχυδρομειο πριν το στειλεις,δωσε τους τον αριθμο τρακινγκ και κανε dispute στο paypal αμεσως.

Καλα εκανες και διαλεξες XIAOMI ειναι η πιο ποιοτικη εταιρια.Αν σου εστελναν το αυθεντικο

θα εμενες πολυ ευχαριστημενος.Απαιτησε να σου δωσουν και τα λεφτα της επιστροφης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Καλη χρονια....εχω μια απορια για το κινητο.Δουλευει στα δικα μας 3g δικτυα ειναι μονο για της Κινας οπως διαβαζω?Αλλα σαιτ λενε οχι και αλλα ναι.
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Καλη χρονια....εχω μια απορια για το κινητο.Δουλευει στα δικα μας 3g δικτυα ειναι μονο για της Κινας οπως διαβαζω?Αλλα σαιτ λενε οχι και αλλα ναι.

 

Υπάρχουν 2 εκδόσεις του κινητού.

1.3G: TD-SCDMA 1900/2100MHz(can be only used in China)

2.3G: WCDMA 2100MHz

εσύ αν το θες για Ελλάδα πάρε το wcdma.

Edited by bull2oo4

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Κινητό αγορασμενο απο μινιντιλ.

Έγινε ο έλεγχος με τον συνδιασμό ΙΜΕΙ και SN και έδειξε ότι ηταν οκ.

Έγινε επιπλέον έλεγχος με το ξύσιμο του αυτοκολλητου και έδειξε επίσης οκ και μάλιστα φαίνεται ότι χρησιμοποιήθηκε ο αριθμός για πρώτη φορά. (Φωτό).

Παραθέτω και φωτό από cpu z.

Από την στιγμή που και στα δύο τεστ που έγιναν μέσω ιστοσελίδων της xiaomi, δείχνει οκ, το θέμα για μένα τελειώνει εδώ.

Αν κάποιος βρει κάποιο πρόβλημα σε κάποιο από αυτά τα δύο, καλό είναι να το ψάξει περισσότερο.

 

η πρωτη φωτο ειναι απο την σελιδα που βαζεις το serial που εμφανιζεται οταν ξυνεις το ασημι στο πισω μερος του κουτιου ετσι?

στο imei και s/n που εβαλες τι σου εγραφε?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

καποιες ερωτησεις

αν παρω αυτο http://www.minideal.net/xiaomi-hongmi-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html

ειναι οκ ?

Αν δεν το πειραζω καθολου οι εφαρμογες πανε στην sd ?

Ποσο SAR εχει ?

 

sar < 2.0w/kg

http://xiaomi.eu/community/threads/my-review-test-of-the-xiaomi-red-rice.21789/

Link to comment
Share on other sites

 

κοιτα δεν ειναι σιγουρο!!απλα το υπολογιζει!!εγω ρωτησα στο ελληνικο φορουμ της miui και μου ειπαν οτι το μεγαλητερο σε κινητο τις

xiaomi ειναι το 0,91 σε μετρησεις που εγιναν...

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν ειναι σιγουρο!!απλα το υπολογιζει!!εγω ρωτησα στο ελληνικο φορουμ της miui και μου ειπαν οτι το μεγαλητερο σε κινητο τις

xiaomi ειναι το 0,91 σε μετρησεις που εγιναν...

 

μπορεις να μου δωσεις στο site?

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Κινητό αγορασμενο απο μινιντιλ.

Έγινε ο έλεγχος με τον συνδιασμό ΙΜΕΙ και SN και έδειξε ότι ηταν οκ.

Έγινε επιπλέον έλεγχος με το ξύσιμο του αυτοκολλητου και έδειξε επίσης οκ και μάλιστα φαίνεται ότι χρησιμοποιήθηκε ο αριθμός για πρώτη φορά. (Φωτό).

Παραθέτω και φωτό από cpu z.

Από την στιγμή που και στα δύο τεστ που έγιναν μέσω ιστοσελίδων της xiaomi, δείχνει οκ, το θέμα για μένα τελειώνει εδώ.

Αν κάποιος βρει κάποιο πρόβλημα σε κάποιο από αυτά τα δύο, καλό είναι να το ψάξει περισσότερο.

 

Screenshots από antutu. H επιβεβαιωση απο Xiaomi σε προηγουμενο post.

 

είχα πει ότι δεν θα επανέλθω,αλλά δεν άντεξα

1.ο οδηγός είναι για το TD-SCDMA μοντέλο,με λίγο ψάξιμο στο google το διαπιστώνεις αμέσως,και βρίσκεις ένα σωρό αναφορές απ’όλο τον κόσμο που είχαν την ίδια απορία.Το έχεις καταλάβει αυτό,είμαι σίγουρος,ωστόσο μας δείχνεις το email από xiaomi,γιατί?

2.ΟΛΟΙ εδώ μέσα έιτε από to2c ή merimobiles ή minideal παρέλαβαν το ίδιο τηλέφωνο με τα ίδια χαρακτηριστικά,όπως προκύπτει από πολλά posts.

3.στο επίσημο site xiaomi.eu, όσοι έχουν αμφιβολία για την αυθεντικότητα της συσκευής τους,καλούνται από τους Staff Members να εγκαταστήσουν αυτοί το CPU-Z(σε πολλά fake υπάρχουν προεγκατεστημένες-πειραγμένες εφαρμογές που δείχνουν λάθος στοιχεία) και να τσεκάρουν τα χαρακτηριστικά της συσκευής.Όταν αυτά είναι τα σωστά (ανάλυση-επεξεργαστής πχ)ΠΑΝΤΑ διαβεβαιώνουν τους ερωτούντες ότι τα τηλέφωνά τους είναι γνήσια.Οι ερωτήσεις για αυτό το θέμα στο xiaomi.eu είναι πάρα πολλές και άλλες τόσες οι απαντήσεις σαν την παραπάνω.Και αυτά δεν μπορεί να σου διέφυγαν ,ωστόσο προτίμησες να βάλεις τον όρο replica υποννοώντας ότι υπάρχουν μη original με πανομοιότυπα όλα τα χαρακτηριστικά τους.ΠΟΥΘΕΝΑ δεν βρήκα την παραμικρή τέτοια αναφορά,και πίστεψέ με έψαξα πολύ.

4.η κοινή λογική λέει (όπως και η 25χρονη εμπειρία μου σε εμπόριο-παραγωγή)ότι αν είναι να χρησιμοποιούν σε replicas ίδιους επεξεργαστές-οθόνες κτλ,μάλλον θα τους στοίχιζε περισσότερο η συσκευή λόγω οικονομίας κλίμακας.

Κι όλα αυτά σε μια συσκευή που ήδη “κατηγορείται” πως είναι υποκοστολογημένη για άλλους λόγους.

5.αναφέρεις σε προηγούμενο post σου,ότι η xiaomi δίνει μόνο σε 2 μαγαζιά.

Μου λες από που το συμπέρανες αυτό?Θα αρκούσε μια ανακοίνωση της XIAOMI για αυτά και θα έκλεινε το θέμα fake.

6.παρέλαβες με multi και προφανώς άλλη recovery ,γιατί το ζήτησες.

πως είναι δυνατόν να παραθέτεις post της XIAOMI για την αυθεντική recovery που συνοδεύει το τηλέφωνο,τι θα σου πουν δηλαδή???

7.κάποιος εκεί ασχολήθηκε με το τηλέφωνό σου,να αλλάξει ROM,recovery.Μπορεί κάτι να πήγε στραβά στην διαδικασία,να πέρασε λάθος recovery,οτιδήποτε.....(σε κάποιους χάθηκε το ΙΜΕΙ), αλλά από πουθενά δεν αποδεικνύεται ότι η συσκευή σου δεν είναι αυθεντική.

8.που το έχεις δει ότι μπορεί να περαστεί η original με άλλη recovery?

9.σχεδόν 10 χρόνια παρακολουθώ πολύ συχνά αυτό το forum και αν κάθε φορά που δεν εγκαθίσταται μια ROM έφταιγε το hardware,τότε όλα είναι fake.

κατάφερες να κάνεις πολλούς να αμφιβάλλουν και να μην ευχαριστιούνται τις καινούργιες συσκευές τους,χωρίς σοβαρό λόγο και λυπάμαι γι αυτό.

Ελπίζω να μην θεωρείς αυτό το post προσβλητικό.

 

εδώ διάβασε :!:

 

του λέει ό,τι ακριβώς και τα δικά σας, το έχει ποστάρει πιο πριν

 

απλά και λογικά πράγματα :)

 

το πιο επίσημο link για όποιον δεν το 'κανε ακόμη:

http://en.miui.com/thread-12053-1-6.html

+1

 

αν διάβασες πιο πάνω και άλλος έχει παραλάβει fake κινητό.

δεν είναι τόσο δύσκολο στα γνωστά κινέζικα..

 

έβαλε το cpu z και του είπε ότι είναι μαϊμού. Το έστειλε πίσω θα του δώσουν τα λεφτά του και λύθηκε το ζήτημα.

εδώ ο άλλος με σωστά specs στο cpu z λέει ότι δεν είναι γνήσιο :down:

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

πριν απο ένα χρόνο περίπου,είχε αναφερθει στο site fake τηλέφωνο που έβγαζε σε όλα τα τεστ σωστά στοιχεία.τι θα πεις για αυτό;

fake Xiaomi κυκλοφορούν απο την εποχή που έβγαλε τούμπανα κινητά η εταιρία,δεν είναι κατι που δεν το ξέρουμε.Απλά είναι δύσκολο να τα πετύχεις εκτός Κίνας.

Και στη τελική ασχέτως αν είναι fake ρέπλικα ή ότι άλλο θέλει το κινητό του παιδιού δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να κρατήσετε ένα επίπεδο και να αποφύγετε τους χαρακτηρισμούς.Δε νομίζω να έχετε μετοχές στην Xiaomi σωστά;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω κανει πολλα backup απο την recovery πως μπορω να τα σβησω γιατι τιν επιλογη για delete δεν την εχει...
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

πριν απο ένα χρόνο περίπου,είχε αναφερθει στο site fake τηλέφωνο που έβγαζε σε όλα τα τεστ σωστά στοιχεία.τι θα πεις για αυτό;

fake Xiaomi κυκλοφορούν απο την εποχή που έβγαλε τούμπανα κινητά η εταιρία,δεν είναι κατι που δεν το ξέρουμε.Απλά είναι δύσκολο να τα πετύχεις εκτός Κίνας.

Και στη τελική ασχέτως αν είναι fake ρέπλικα ή ότι άλλο θέλει το κινητό του παιδιού δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να κρατήσετε ένα επίπεδο και να αποφύγετε τους χαρακτηρισμούς.Δε νομίζω να έχετε μετοχές στην Xiaomi σωστά;

Φιλε μου fake τηλεφωνο που να βγαζει τα σωστα χαρακτηριστικα στα διαφορα

hardware testers δεν υπαρχει.Απλα πραγματα.Ο φιλος προσπαθει να αποδειξει οτι οποιος εχει το γνησιο,ειναι ρεπλικα.Ε δεν ειναι ετσι.Απο εκει και περα,απο την στιγμη που του εστειλαν προβληματικο

τηλεφωνο,εχει καθε δικιο να ζηταει τα λεφτα του πισω και απαραδεχτοι οι κινεζοι αν δεν του τα δινουν.

Ομως να εχει κανει παιδια που εχουν παρει το HONGMI και δεν γνωριζουν πολλα,να ψαχνονται αν εχουν το γνησιο η ρεπλικα,το θεωρω απαραδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω κανει πολλα backup απο την recovery πως μπορω να τα σβησω γιατι τιν επιλογη για delete δεν την εχει...

 

 

Λογικα θα βρεις το φάκελο στην sd και θα το σβησεις απο εκεί..

 

Παιδιά να υποθέσω πως μιας και η Ρομ του είναι 4gb αφήνει ελεύθερα γύρω στα 2;

Όσοι έχετε την αγγλική ρομ έχετε ρουταρει και έχετε κάνει ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου με ota τι γίνεται; χάνεις λογικά το ρουτ οπότε με την ενοποίηση τι παιζει μετά;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσει γενικα να βλεπω απο ατομα που δεν γνωριζουν αρκετα να λενε οτι δεν μπορει σε ενα fake τηλεφωνο να αναγνωριζονται σωστα specs οντας σιγουροι για τα λεγομενα τους.

 

Παραθετω ενα απλο παραδειγμα οπου μπορει ο καθενας να αλλαξει τον τυπο cpu και τα features που υποστηριζει ωστε το καθε προγραμμα αναγνωρισης cpu να δειχνει οτι θελει ο καθενας.

 

private String getInfo() {
   StringBuffer sb = new StringBuffer();
   sb.append("abi: ").append(Build.CPU_ABI).append("\n");
   if (new File("/proc/cpuinfo").exists()) {
       try {
           BufferedReader br = new BufferedReader(new FileReader(new File("/proc/cpuinfo")));
           String aLine;
           while ((aLine = br.readLine()) != null) {
               sb.append(aLine + "\n");
           }
           if (br != null) {
               br.close();
           }
       } catch (IOException e) {
           e.printStackTrace();
       } 
   }
   return sb.toString();
}

 

Ουσιαστικα το καθε προγραμμα καλει μια συναρτηση που "διαβαζει" ενα συγκεκριμενο αρχειο.Αυτο το αρχειο μπορει να γινει altered και να διαβαζει το προγραμμα διαφορετικα στοιχεια. Το παραθετω θελοντας να επιβεβαιωσω οτι ειπε ο Chryssostomos και γενικα αυτο που συμβαινει με τα xiaomi γινεται κυριως διοτι η εταιρεια προκαλει τεχνητη ζητηση(στρατηγικη μαρκετινγκ),πουλαει σε τιμες κοστους και πολλοι εχουν βρει την ευκαρια να φτιαχνουν τηλεφωνα και να μεγιστοποιουν το κερδος τους ακομα και πανω απο 150%.

 

Οπως απευθυνομαι σε εσας με κοσμιο τροπο θα πρεπει κι εσεις με την σειρα σας να απευθυνεστε ετσι και οχι να υπαρχουν εκφρασεις που μετα αποκρυπτονται με αστερισκους.

 

Σας ευχαριστω και απλα το αναφερω ως ενημερωση γιατι δεν υπαρχει κατι που να μην γινεται,τουλαχιστον οσο αφορα το software κομματι που εχει αμεση συναρτηση με το hw κομματι.

 

Περιμενω το refund απο Paypal εξαλλου και καλο ειναι να λεει ο καθενας την αποψη του αλλα χωρις επιθεσεις. Σας ευχομαι καλες αγορες απο οπου και αν επιλεξετε να τις κανετε και αποσυρομαι απο το εν λογω θεμα,καθότι παρηγγειλα το Μ2S απο αξιοπιστο συνεργατη στο οποιο σκεφτομαι να ασχοληθω με το development.

Edited by nicolasdr
Link to comment
Share on other sites

πριν απο ένα χρόνο περίπου,είχε αναφερθει στο site fake τηλέφωνο που έβγαζε σε όλα τα τεστ σωστά στοιχεία.τι θα πεις για αυτό;

fake Xiaomi κυκλοφορούν απο την εποχή που έβγαλε τούμπανα κινητά η εταιρία,δεν είναι κατι που δεν το ξέρουμε.Απλά είναι δύσκολο να τα πετύχεις εκτός Κίνας.

Και στη τελική ασχέτως αν είναι fake ρέπλικα ή ότι άλλο θέλει το κινητό του παιδιού δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να κρατήσετε ένα επίπεδο και να αποφύγετε τους χαρακτηρισμούς.Δε νομίζω να έχετε μετοχές στην Xiaomi σωστά;

 

Φίλε μου,όπως γράφω και πριν πολλά fake έρχονται με προεγκατεστημένες εφαρμογές

(Antutu πχ),που είναι χακαρισμενες και δίνουν λάθος στοιχεία.Γι αυτό και οι επίσημες προτροπές (en.miui.com/ xiaomi.eu) είναι η εγκατάσταση από τον χρήστη του CPU-Z και ο έλεγχος από εκεί.Χθές ξόδεψα ΔΥΣΤΥΧΩΣ πολύ χρόνο ψάχνοντας,και δεν βρήκα ούτε μια περίπτωση fake με σωστή ανάλυση-CPU κτλ.Αντίθετα βρήκα πολλά post για fake με διπύρηνους και 960Χ540,και μου φαίνεται λογικότατο.

για το επίπεδο,θα συμφωνήσω:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,όπως γράφω και πριν πολλά fake έρχονται με προεγκατεστημένες εφαρμογές

(Antutu πχ),που είναι χακαρισμενες και δίνουν λάθος στοιχεία.Γι αυτό και οι επίσημες προτροπές (en.miui.com/ xiaomi.eu) είναι η εγκατάσταση από τον χρήστη του CPU-Z και ο έλεγχος από εκεί.Χθές ξόδεψα ΔΥΣΤΥΧΩΣ πολύ χρόνο ψάχνοντας,και δεν βρήκα ούτε μια περίπτωση fake με σωστή ανάλυση-CPU κτλ.Αντίθετα βρήκα πολλά post για fake με διπύρηνους και 960Χ540,και μου φαίνεται λογικότατο.

για το επίπεδο,θα συμφωνήσω:)

 

μα δεν είχε προεγκατεστημένες εφαρμογές...

όπως και να έχει,το θέμα λύθηκε-λύνεται τη στιγμή που μιλάμε,οπότε περιμένουμε νεότερα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσει γενικα να βλεπω απο ατομα που δεν γνωριζουν αρκετα να λενε οτι δεν μπορει σε ενα fake τηλεφωνο να αναγνωριζονται σωστα specs οντας σιγουροι για τα λεγομενα τους.

 

Παραθετω ενα απλο παραδειγμα οπου μπορει ο καθενας να αλλαξει τον τυπο cpu και τα features που υποστηριζει ωστε το καθε προγραμμα αναγνωρισης cpu να δειχνει οτι θελει ο καθενας.

 

private String getInfo() {
   StringBuffer sb = new StringBuffer();
   sb.append("abi: ").append(Build.CPU_ABI).append("\n");
   if (new File("/proc/cpuinfo").exists()) {
       try {
           BufferedReader br = new BufferedReader(new FileReader(new File("/proc/cpuinfo")));
           String aLine;
           while ((aLine = br.readLine()) != null) {
               sb.append(aLine + "\n");
           }
           if (br != null) {
               br.close();
           }
       } catch (IOException e) {
           e.printStackTrace();
       } 
   }
   return sb.toString();
}

 

Ουσιαστικα το καθε προγραμμα καλει μια συναρτηση που "διαβαζει" ενα συγκεκριμενο αρχειο.Αυτο το αρχειο μπορει να γινει altered και να διαβαζει το προγραμμα διαφορετικα στοιχεια. Το παραθετω θελοντας να επιβεβαιωσω οτι ειπε ο Chryssostomos και γενικα αυτο που συμβαινει με τα xiaomi γινεται κυριως διοτι η εταιρεια προκαλει τεχνητη ζητηση(στρατηγικη μαρκετινγκ),πουλαει σε τιμες κοστους και πολλοι εχουν βρει την ευκαρια να φτιαχνουν τηλεφωνα και να μεγιστοποιουν το κερδος τους ακομα και πανω απο 150%.

 

Οπως απευθυνομαι σε εσας με κοσμιο τροπο θα πρεπει κι εσεις με την σειρα σας να απευθυνεστε ετσι και οχι να υπαρχουν εκφρασεις που μετα αποκρυπτονται με αστερισκους.

 

Σας ευχαριστω και απλα το αναφερω ως ενημερωση γιατι δεν υπαρχει κατι που να μην γινεται,τουλαχιστον οσο αφορα το software κομματι που εχει αμεση συναρτηση με το hw κομματι.

 

Περιμενω το refund απο Paypal εξαλλου και καλο ειναι να λεει ο καθενας την αποψη του αλλα χωρις επιθεσεις. Σας ευχομαι καλες αγορες απο οπου και αν επιλεξετε να τις κανετε και αποσυρομαι απο το εν λογω θεμα,καθότι παρηγγειλα το Μ2S απο αξιοπιστο συνεργατη στο οποιο σκεφτομαι να ασχοληθω με το development.

Φιλε μου αν ηταν τοσο απλο και ευκολο,τοτε γιατι στις ρεπλικες να βαζουν hacked προγραμματα που να παραποιουν τα στοιχεια του τηλεφωνου,ενω με οποιοδηποτε αλλο προγραμμα,οπως cpu-z η hardware tester,να βγαζει τα πραγματικα του εκαστοτε τηλεφωνου;

Αν ηταν τοσο απλο οπως θες να το παρουσιασεις,θα εκαναν ολοι αυτο.Απο εκει και περα καταλαβαινω την αγανακτηση σου και ευχομαι να παρεις τα χρηματα σου πισω,δεν σου φταινε ομως οι αλλοι χρηστες του HONGMI να τους κανεις να ανησυχουν παρουσιαζοντας το οριτζιναλ σαν ρεπλικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσει γενικα να βλεπω απο ατομα που δεν γνωριζουν αρκετα να λενε οτι δεν μπορει σε ενα fake τηλεφωνο να αναγνωριζονται σωστα specs οντας σιγουροι για τα λεγομενα τους.

 

Παραθετω ενα απλο παραδειγμα οπου μπορει ο καθενας να αλλαξει τον τυπο cpu και τα features που υποστηριζει ωστε το καθε προγραμμα αναγνωρισης cpu να δειχνει οτι θελει ο καθενας.

 

private String getInfo() {
   StringBuffer sb = new StringBuffer();
   sb.append("abi: ").append(Build.CPU_ABI).append("\n");
   if (new File("/proc/cpuinfo").exists()) {
       try {
           BufferedReader br = new BufferedReader(new FileReader(new File("/proc/cpuinfo")));
           String aLine;
           while ((aLine = br.readLine()) != null) {
               sb.append(aLine + "\n");
           }
           if (br != null) {
               br.close();
           }
       } catch (IOException e) {
           e.printStackTrace();
       } 
   }
   return sb.toString();
}

 

Ουσιαστικα το καθε προγραμμα καλει μια συναρτηση που "διαβαζει" ενα συγκεκριμενο αρχειο.Αυτο το αρχειο μπορει να γινει altered και να διαβαζει το προγραμμα διαφορετικα στοιχεια. Το παραθετω θελοντας να επιβεβαιωσω οτι ειπε ο Chryssostomos και γενικα αυτο που συμβαινει με τα xiaomi γινεται κυριως διοτι η εταιρεια προκαλει τεχνητη ζητηση(στρατηγικη μαρκετινγκ),πουλαει σε τιμες κοστους και πολλοι εχουν βρει την ευκαρια να φτιαχνουν τηλεφωνα και να μεγιστοποιουν το κερδος τους ακομα και πανω απο 150%.

 

Οπως απευθυνομαι σε εσας με κοσμιο τροπο θα πρεπει κι εσεις με την σειρα σας να απευθυνεστε ετσι και οχι να υπαρχουν εκφρασεις που μετα αποκρυπτονται με αστερισκους.

 

Σας ευχαριστω και απλα το αναφερω ως ενημερωση γιατι δεν υπαρχει κατι που να μην γινεται,τουλαχιστον οσο αφορα το software κομματι που εχει αμεση συναρτηση με το hw κομματι.

 

Περιμενω το refund απο Paypal εξαλλου και καλο ειναι να λεει ο καθενας την αποψη του αλλα χωρις επιθεσεις. Σας ευχομαι καλες αγορες απο οπου και αν επιλεξετε να τις κανετε και αποσυρομαι απο το εν λογω θεμα,καθότι παρηγγειλα το Μ2S απο αξιοπιστο συνεργατη στο οποιο σκεφτομαι να ασχοληθω με το development.

 

έχει καταντήσει κουραστικό το θέμα:

1.αυτά που γράφεις εξηγούν αυτό που εγώ ανέφερα σαν χακάρισμα της συσκευής.

2.προφανώς δεν δουλεύουν όλα τα διαγνωστικά με τον ίδιο τρόπο,γι αυτό και μόνο ένα συστήνεται.

3.η πραγματική ανάλυση επίσης μπορεί να φανεί αν πάρετε screenshot της οθόνης και δείτε την ανάλυση

4.πως αλήθεια εξηγείς τα benchmarks?είναι θέμα κάποιου αρχείου?

5.και επειδή για πολλοστή φορά με μπέρδεψες,τελικά θεωρείς ότι το τηλεφωνό σου είχε τον mtk6589T ή όχι?

αλλιώς προς τι τα παραπάνω???

 

edit:

"πουλαει σε τιμες κοστους και πολλοι εχουν βρει την ευκαρια να φτιαχνουν τηλεφωνα και να μεγιστοποιουν το κερδος τους ακομα και πανω απο 150%."

τώρα αυτό εξηγείται με κάποια λογική που εμένα μου διαφεύγει?

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν γινεται να το ληξουμε εδω το θεμα; εχει καταντησει κουραστικο και ο καθενας ειπε οτι ητανε να πει και βγαλαμε τα οποια συμπερασματα μας. αφου καποιοι το κατεχουν ας αναλωθουν και στην υποστηριξη των χρηστων. επαναφερω την ερωτηση μου

 

Παιδιά να υποθέσω πως μιας και η Ρομ του είναι 4gb αφήνει ελεύθερα γύρω στα 2;

Όσοι έχετε την αγγλική ρομ έχετε ρουταρει και έχετε κάνει ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου με ota τι γίνεται; χάνεις λογικά το ρουτ οπότε με την ενοποίηση τι παιζει μετά;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω! παει η μια απορια..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη ότι ο μοναδικός λόγος που το κινητό του Nicolas μπορεί να είναι fake είναι η μη ύπαρξη του miui recovery, αν το λέω καλά. Κάποιος που ξέρει από roms και rooting, να μας πει αν αυτό μπορεί να συμβεί από την αλλαγή της rom σε multi.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...