Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kodorevi8uli να σε ρωτήσω 2 πραγματάκια:wsm tools χρησιμοποιούσες?λειτουργεί στην 6?

αυτήν την "αντιστροφή" που κάνει ο kernel,έκανε περιέργως ο root browser,μήπως το δοκίμασες?

εφαρμογή μεταφοράς app σε SD,όπως πχ το system app safe remover παίζει άραγε?

στην v.15 που είμαι δουλεύει κανονικά.

έκανες "καθαρή" εγκατάσταση?

 

λόγω mi band "αναγκάστηκα" και έκανα την αναβάθμιση και λίγο περίεργα μπορώ να πω

root browser δεν είχα δοκιμάσει ούτε στην παλιά , δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχα κάνει τότε γιατί ήταν πριν κανά χρόνο

έκανα "καθαρή" εγκατάσταση και μετά έκανα restore τα προγράμματα που είχα πάρει backup από την miui (δεν μου δούλευε το titanium λόγω χώρου) οπότε κατευθείαν έκανα την λύση με τον Kernel , δεν δοκίμασα τίποτα άλλο

 

wsm λειτουργούσα κυρίως Mi tools για αλλαγές στην μπάρα πάνω , αλλά επειδή πλέον είναι τελείως διαφορετική δεν το άγγιξα καν γιατί και να δουλεύει θα την κάνει μάλλον "χάλια"

 

τώρα για τα δευτερεύοντα που εμφανίζονται στα wsm σαν Modules (xposed led, greenify , minminguard) φαίνεται να δουλεύουν κανονικά

 

και από titanium που δοκίμασα δείχνει να κάνει την μεταφορά στην sd τα app (αλλά επειδή έχω κάνει αυτό με τον Kernel δεν μου χρειάζεται κάτι τέτοιο βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πήγαινε στο

ρυθμίσεις -> πρόσθετες ρυθμίσεις -> αποθηκευτικός χώρος -> τέρμα κάτω ρυθμίσεις αποθήκευσης , εκεί επιλέγεις που να σώζει (σαν εσωτερικός χώρος πλέον θα θεωρείτε υποθέτω η sd σου αν έβαλες τον Kernel )

 

Ναι το ξέρω αυτό, απλώς έχουν αφαιρέσει το Camera απο εκεί. Εσένα στο εμφανίζει?? :ninja:

Έχει Backup, Gallery, Radio, Music, Video. Και σε forum που είδα δε βρήκα λύση... http://en.miui.com/thread-98591-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αυτό, απλώς έχουν αφαιρέσει το Camera απο εκεί. Εσένα στο εμφανίζει?? :ninja:

Έχει Backup, Gallery, Radio, Music, Video. Και σε forum που είδα δε βρήκα λύση... http://en.miui.com/thread-98591-1-1.html

 

αααααααααα lol , σαν gallery νόμιζα εννοούσε την κάμερα :)

με κάποιο άλλο app για κάμερα ;

 

επίσης , σε μένα , επειδή σαν sd φαίνεται πλέον η internal που είναι κάτι λίγα mb , υποθέτω αν την κάνω Unmount τότε αναγκαστικά θα σώζει στην εσωτερική

Link to comment
Share on other sites

αααααααααα lol , σαν gallery νόμιζα εννοούσε την κάμερα :)

με κάποιο άλλο app για κάμερα ;

 

επίσης , σε μένα , επειδή σαν sd φαίνεται πλέον η internal που είναι κάτι λίγα mb , υποθέτω αν την κάνω Unmount τότε αναγκαστικά θα σώζει στην εσωτερική

 

Αυτο με το unmount το δοκίμασα λέει insert sd card before using camera!

Και σαν δεύτερο app έχω το camera zoom στο οποίο μπορείς να επιλέξεις που θα αποθηκευτούν οι φωτο οκ, αλλα δε συμβαίνει το ίδιο με τα video. Χρησιμοποιεί το default app του κινητού στα video οπότε πάλι υπάρχει θέμα.

Ξέρεις κανένα camera app καλό που να τραβάει και βίντεο μη τα δοκιμάζω όλα?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

θελω να κατεβασω τους drivers για windows 7.εχουμε κανενα link?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το unmount το δοκίμασα λέει insert sd card before using camera!

Και σαν δεύτερο app έχω το camera zoom στο οποίο μπορείς να επιλέξεις που θα αποθηκευτούν οι φωτο οκ, αλλα δε συμβαίνει το ίδιο με τα video. Χρησιμοποιεί το default app του κινητού στα video οπότε πάλι υπάρχει θέμα.

Ξέρεις κανένα camera app καλό που να τραβάει και βίντεο μη τα δοκιμάζω όλα?

Ευχαριστώ πολύ

 

δεν έχω δοκιμάσει τίποτα , απλά είχα βάλει της google για λίγο :)

 

κοντορεβιθουλη την καινουργια recovery twpr μπορουμε να την βαλουμε και στην v5?

 

New TWRP is needed for flasing AOSP ROMs and other KK based rom

ακολουθώντας αυτό κι εγώ πρώτα έβαλα το νέο twrp (είχα 2.5 πριν) και μετά πέρασα την v6 οπότε μια χαρά θα είσαι

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω δοκιμάσει τίποτα , απλά είχα βάλει της google για λίγο :)

 

 

 

New TWRP is needed for flasing AOSP ROMs and other KK based rom

ακολουθώντας αυτό κι εγώ πρώτα έβαλα το νέο twrp (είχα 2.5 πριν) και μετά πέρασα την v6 οπότε μια χαρά θα είσαι

 

μαμηθηκε το συμπαν τι ηθελα και την εβαλα στο v5 δεν εχω καθολου ρεκοβερυ πλεον και δεν μπορω να βαλω μια απο πανω γραφω και στο διπλανο το φορουμ πηγε να με βοηθησει ενα παιδι δεν τα καταφεραμε

Link to comment
Share on other sites

New TWRP is needed for flasing AOSP ROMs and other KK based rom

ακολουθώντας αυτό κι εγώ πρώτα έβαλα το νέο twrp (είχα 2.5 πριν) και μετά πέρασα την v6 οπότε μια χαρά θα είσαι

να υποθέσω,αναφέρεσαι στο TWRP 2.8.6.0

στο επίσημο site όμως δίνει μόνο για το 1s,εσύ ποιό κατέβασες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μαμηθηκε το συμπαν τι ηθελα και την εβαλα στο v5 δεν εχω καθολου ρεκοβερυ πλεον και δεν μπορω να βαλω μια απο πανω γραφω και στο διπλανο το φορουμ πηγε να με βοηθησει ενα παιδι δεν τα καταφεραμε

ποιά TWRP ακριβώς πήγες να βάλεις?

είσαι root?

ακολούθα με προσοχή τον παρακάτω οδηγό:

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=17437&pid=354543&page=1&extra=page%3D1

Link to comment
Share on other sites

μαμηθηκε το συμπαν τι ηθελα και την εβαλα στο v5 δεν εχω καθολου ρεκοβερυ πλεον και δεν μπορω να βαλω μια απο πανω γραφω και στο διπλανο το φορουμ πηγε να με βοηθησει ενα παιδι δεν τα καταφεραμε

 

ωχ , πριν τι recovery είχες ; ;;

να υποθέσω,αναφέρεσαι στο TWRP 2.8.6.0

στο επίσημο site όμως δίνει μόνο για το 1s,εσύ ποιό κατέβασες?

 

2.8.4 έχει ένα link στην σελίδα με τον Kernel

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω,αναφέρεσαι στο TWRP 2.8.6.0

στο επίσημο site όμως δίνει μόνο για το 1s,εσύ ποιό κατέβασες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποιά TWRP ακριβώς πήγες να βάλεις?

είσαι root?

ακολούθα με προσοχή τον παρακάτω οδηγό:

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=17437&pid=354543&page=1&extra=page%3D1

 

αυτη που εβαλε ο κοντορεβιθουλης αλλα σε v5.

οκ ολα κομπλε με βοηθησε ενα παλικαρι απο το διπλανο φορουμ το παλεψανε για 1,5 ωρα.

ειχε φαει φλασια δεν ειχα καν ρεκοβερυ και δεν εμπαινε με τιποτα ξαναβαλαμε την παλια twpr 2.5.0

Link to comment
Share on other sites

αυτη που εβαλε ο κοντορεβιθουλης αλλα σε v5.

οκ ολα κομπλε με βοηθησε ενα παλικαρι απο το διπλανο φορουμ το παλεψανε για 1,5 ωρα.

ειχε φαει φλασια δεν ειχα καν ρεκοβερυ και δεν εμπαινε με τιποτα ξαναβαλαμε την παλια twpr 2.5.0

 

Ε μια χαρά δηλαδή , ξανά δοκίμασε :)))))))

Link to comment
Share on other sites

Ε μια χαρά δηλαδή , ξανά δοκίμασε :)))))))

 

Μπαααα αστο καλυτερα οταν με το καλο βαλω stable v6 και χρειαζετε καινουργισ εκδοση recovery τοτε θα το προσπαθησω

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα αστο καλυτερα οταν με το καλο βαλω stable v6 και χρειαζετε καινουργισ εκδοση recovery τοτε θα το προσπαθησω

 

καλά εξαρχής θα σου έλεγα ότι αφού μένεις σε v5 δεν βρίσκω λόγο να αλλάξεις έκδοση twrp , αλλά δυστυχώς για σένα δε το είπα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες έβαλα την miui v6 στο hongmi και μέχρι στιγμής δηλώνω εντυπωσιασμένη! Δουλεύει πολύ καλυτερα απο την stable 28 που είχα! Η κατανάλωση μπαταρίας έχει πεσει κατακόρυφα! (Βέβαια ίσως σε αυτό συμβάλει το οτι τα εσβησα όλα μέσα στο κινητο και έβαλα λιγότερες εφαρμογες) τώρα είναι σα καινουριο! :yahoo::yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες έβαλα την miui v6 στο hongmi και μέχρι στιγμής δηλώνω εντυπωσιασμένη! Δουλεύει πολύ καλυτερα απο την stable 28 που είχα! Η κατανάλωση μπαταρίας έχει πεσει κατακόρυφα! (Βέβαια ίσως σε αυτό συμβάλει το οτι τα εσβησα όλα μέσα στο κινητο και έβαλα λιγότερες εφαρμογες) τώρα είναι σα καινουριο! :yahoo::yahoo:
μπορεις να δωσεις το link που την κατεβασες?εχει ελληνικα?

εγω εχω βαλει της miui hellas την 5,4,3 αλλα οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου εμφανιζει μονο τον φακελλο με τις φωτογραφιες και δεν μπορω να βαλω στην καρτα τιποτα απο mp3 η οποιοδηποτε αρχειο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά αξίζει η v6 κ ας είναι beta?είναι σταθερή κ απροβληματιστη? Φαντάζομαι λέτε για αυτές απο το miui το ελληνικό
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά αξίζει η v6 κ ας είναι beta?είναι σταθερή κ απροβληματιστη? Φαντάζομαι λέτε για αυτές απο το miui το ελληνικό

 

Μια χαρά είναι. Και το έχω το κινητό για επαγγελματική χρήση με ~2 ώρες ομιλία κάθε ημέρα + internet - email.

2 φορές μου έχει κάνει reboot γράφοντας sms. μικρό το κακό, αλλιώς βράχος και γρήγορο..

 

Να πω την αλήθεια δεν βάζω τη gtv.

Ο βασικός λόγος είναι οτι στον default dialer δεν μπορώ να βρώ τις επαφές μου με Τ9 . :confused:

Βάζω πάντα multi οι οποίες έχουν και ελληνικά (οχι τόσο πλήρη μεταφρασμένα όσο οι gtv) και google apps.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά αξίζει η v6 κ ας είναι beta?είναι σταθερή κ απροβληματιστη? Φαντάζομαι λέτε για αυτές απο το miui το ελληνικό

εγω δεν εχω βαλει την τελευταια που ειναι beta γιατι φοβηθηκα οτι ολο και καποια bugs θα εχει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω δύο θεματακια.

1. Μου τρεμοπαιζει ο φωτισμός της οθόνης και

2. Με πετάει στην αρχική οθόνη όταν είμαι πχ ίντερνετ, μαιλ.

Εχω περάσει την stable 29 αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δύο θεματακια.

1. Μου τρεμοπαιζει ο φωτισμός της οθόνης και

2. Με πετάει στην αρχική οθόνη όταν είμαι πχ ίντερνετ, μαιλ.

Εχω περάσει την stable 29 αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

Κάτι μου λέει οτι δεν είναι θέμα rom!! :lol:

1. Τρεμοπαίζει έντονα ή σα να παίρνει λάθος ένδειξη φωτισμού ο αισθητήρας μπροστά και να αλλάζει καθε λίγο?

2. Εννοείς οτι τερματίζει τις εφαρμογές (FC) ή σα να έχεις πατήσει το πλήκτρο home?

Link to comment
Share on other sites

Τρεμοπαιζει έντονα με τον ίδιο ρυθμό.

Δεν το κάνει συνέχεια, αλλά το πιάνει που και που.

Το πρώτο δεν το κατάλαβα αλλά κανει σαν να πατάς το Home.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δωσεις το link που την κατεβασες?εχει ελληνικα?

εγω εχω βαλει της miui hellas την 5,4,3 αλλα οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου εμφανιζει μονο τον φακελλο με τις φωτογραφιες και δεν μπορω να βαλω στην καρτα τιποτα απο mp3 η οποιοδηποτε αρχειο.

 

Αυτήν έχω βάλει κι εγώ αλλά να σου πω την αλήθεια δεν το έχω συνδέσει με τον υπολογιστη ακόμα.. Αλλά περίεργο μου ακούγεται αυτό που λες..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορεις να δωσεις το link που την κατεβασες?εχει ελληνικα?

εγω εχω βαλει της miui hellas την 5,4,3 αλλα οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου εμφανιζει μονο τον φακελλο με τις φωτογραφιες και δεν μπορω να βαλω στην καρτα τιποτα απο mp3 η οποιοδηποτε αρχειο.

 

Ψέμματα.την 5.4.10 εβαλα. Χωρίς κανένα bug μέχρι στιγμής. Κανένα κόλλημα και κανένα reboot. Ομαλή,γρήγορη και κομψή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τρεμοπαιζει έντονα με τον ίδιο ρυθμό.

Δεν το κάνει συνέχεια, αλλά το πιάνει που και που.

Το πρώτο δεν το κατάλαβα αλλά κανει σαν να πατάς το Home.

 

Μήπως έχει αρχίσει και καίγεται η οθόνη σου;; Το κανει κ η δική μου κ επίσης αλλάξει χρωμα στα σκούρα χρωματα σε ενα σημείο της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω βαλει την τελευταια που ειναι beta γιατι φοβηθηκα οτι ολο και καποια bugs θα εχει.

δεν είναι beta πλέον,είναι DEVELOPER ROM.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τρεμοπαιζει έντονα με τον ίδιο ρυθμό.

Δεν το κάνει συνέχεια, αλλά το πιάνει που και που.

Το πρώτο δεν το κατάλαβα αλλά κανει σαν να πατάς το Home.

αν στο κάνει κατά την φόρτιση μόνο(έχει συμβεί),είναι θέμα φορτιστή.αλλιώς...

για το άλλο που λες, μάλλον εννοείς force close των apps,και λογικά έχει να κάνει με τον τρόπο πού έβαλες την ROM.Υποπτεύομαι ότι δεν έκανες clean install.

και για τα 2 στην θέση σου θα δοκίμαζα άλλη ROM με καθαρή εγκατάσταση.

ευκαιρία να βάλεις την v.6(5.4.10):)

Link to comment
Share on other sites

Εχω δύο θεματακια.

1. Μου τρεμοπαιζει ο φωτισμός της οθόνης.

 

Κι εμένα μου τρεμοπαίζει αραιά και που.

Το έχω παρατηρήσει στην "JHBCNBL29.0 stable" που έχω.

 

Το εμφανίζει 1 φορά στις 20 μέρες και συνήθως στο τέλος τις ημέρας, όταν έχει δουλέψει πολλές ώρες το τηλέφωνο.

 

Το ίδιο μου έκανε και στην προηγούμενη έκδοση, πριν την αναβαθμίσω στην 29 (δεν θυμάμαι πιά ήταν), ενώ στις πολύ προηγούμενες δεν μου το έκανε ποτέ. (έχω το κινητό από τον Ιανουάριο του 2014).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...