Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θελω να το αγορασω..απο που μπορω να το παρω πιο οικονομικα σε σχεση με καποιο αλλο μερος?

μεταχειρισμενο ισως;

η vickmall

Link to comment
Share on other sites

θελω να το αγορασω..απο που μπορω να το παρω πιο οικονομικα σε σχεση με καποιο αλλο μερος?

 

έχει βγει το 2, δεν νομίζω να αξίζει να πάρεις το 1 (ούτε καν το 1s)

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλό είναι να τα κάνεις όλα..

Ούτε με το Link2SD περνάνε

μια στιγμή βρε παιδιά...

το Link2SD δουλεύει κανονικά στο redmi,

όπως και το απλούστερο Μετακίνηση app για κάρτα SD,που έχω μήνες τώρα (με τουλάχιστον 25 apps στην SD)

αν δεν δουλεύουν σε κάποιους είναι προφανώς θέμα ROM.

προσωπικά,είμαι ακόμη με την official v.15 γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα.

(είναι γνωστό ότι οι τελευταίες εκδόσεις έφεραν κάποιους "περιορισμούς")

όσον αφορά την κουβέντα για την RAM και τα νούμερα,επιτέλους,καμία αξία δεν έχουν.

η διαχείριση της RAM στην κάθε ROM έχει μόνο σημασία.

για τα όποια fc,σχεδόν πάντα φταίει μια "πρόχειρη" ROM.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τη συγκεκριμένη ρομ λεω.. Δεν περνάνε με κανενα τροπο πλην του Foldermount που δεν ειναι οτι πιο εύκολο στη χρήση.

Ολα τα άλλα ειναι κομπλε.

Με την Ultimate ηταν ολα πολυ καλοφτιαγμενα, ολα στην καρτα εξ ορισμού και κανενα άλλο θεμα, πλην της χαμηλης ελ. μνημης. Αυτο δε θα με ένοιαζε καθόλου, αν ανοιγοντας ταυτόχρονα viber, skype και browser δεν εκλεινε τα προηγούμενα εκ περιτροπής.. Δλδ με εναλλαγή απο το home button ξαναφορτωναν οι εφαρμογές, ακομα και αν τις εσερνα προς τα κάτω να κλειδώσουν

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το hongmi1 13 μηνες και δεν είχα ποτε πρόβλημα. Τώρα μερικές μέρες παρατηρώ οτι η οθόνη κανει "νερά" δηλαδή ολόκληρες σειρές πίξελ δεν δείχνουν κάποια χρωματα κυρίως τα σκούρα. Το site δεν καλύπτει την εγγύηση γιατί πέρασε ένας χρονος.. Μπορω να αντικαταστησω την οθόνη κάπου στην Ελλάδα;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το hongmi1 13 μηνες και δεν είχα ποτε πρόβλημα. Τώρα μερικές μέρες παρατηρώ οτι η οθόνη κανει "νερά" δηλαδή ολόκληρες σειρές πίξελ δεν δείχνουν κάποια χρωματα κυρίως τα σκούρα. Το site δεν καλύπτει την εγγύηση γιατί πέρασε ένας χρονος.. Μπορω να αντικαταστησω την οθόνη κάπου στην Ελλάδα;;

να βρείς οθόνη στην Ελλάδα,έως απίθανο...

στο ebay μπορείς να βρείς σίγουρα digitizer ή και οθόνη σε καλές τιμές.

το θέμα είναι αν είναι σίγουρα πρόβλημα hardware.έτσι φαίνεται,αλλά πολλές φορές μπορεί να φταίει κάτι άλλο.στην θέση σου θα έκανα μια επαναφορά ή και φλασάρισμα της stock rom.

Αλλιώς, παραγγέλνεις το ανταλλακτικό και αν δεν πιάνουν τα χέρια σου,το πας σε κάποιον "ειδικό".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Έχει δοκιμάσει κανείς την τελευταία έκδοση v29 (όχι multi).

Την έχω βάλει από χθες και φαίνεται ακόμα πολύ καλή με μόνο θεματάκι την ελληνική γραμματοσειρά. (εμφανίζει τα γράμματα με κενά και κάπως περίεργα).

Κάπου διάβασα ότι είναι bug και έχει συμβεί και σε παλαιότερες rom.

 

Σημειώστε ότι δεν είχα ποτέ multi και τα ελληνικά ήταν μια χαρά σε όλες τις προηγούμενες rom.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,χω ενα θεματάκι με τη μπαταρία...Μετά απο ένα χρόνο χρήσης η μπαταρία κρατάει μισή μέρα με κανονική χρήση.(εννοώντας την χρήση που έκανα και πριν.)

Δεν έχω κάνει ποτέ upgrade/update τη ρομ μου android 4.2.2 miui 5.3.21.

 

Πως θα τσεκάρω αν φταίει κάτι απο αυτά:

Φταίει κάποια εφαρμογή?

Φταίει η rom?

Η μπαταρία άρχισε να κλατάρει?

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Παιδιά,χω ενα θεματάκι με τη μπαταρία...Μετά απο ένα χρόνο χρήσης η μπαταρία κρατάει μισή μέρα με κανονική χρήση.(εννοώντας την χρήση που έκανα και πριν.)

Δεν έχω κάνει ποτέ upgrade/update τη ρομ μου android 4.2.2 miui 5.3.21.

 

Πως θα τσεκάρω αν φταίει κάτι απο αυτά:

Φταίει κάποια εφαρμογή?

Φταίει η rom?

Η μπαταρία άρχισε να κλατάρει?

 

Βάλε το battery monitor widget

Και δες αναλυτικά ποια εφαρμογή τρώει πολύ μπαταρία.

Κάνε πλήρης φορτίσεις (0% ->100% και 100% -> 0%) και δες πόσο σου υπολογίζει την μπαταρία σε mAh.

Λογικά πρέπει να είναι 1900-2000 mAh τώρα.

 

Σημείωση: Μην αρκεστείς σε μία μέτρηση, όσο δουλέυει το προγραμματάκι και παρακολουθεί τις φορτίσεις-εκφορτίσεις της μπαταρίας, τόσο πιο σωστές μετρήσεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Έχει δοκιμάσει κανείς την τελευταία έκδοση v29 (όχι multi).

Την έχω βάλει από χθες και φαίνεται ακόμα πολύ καλή με μόνο θεματάκι την ελληνική γραμματοσειρά. (εμφανίζει τα γράμματα με κενά και κάπως περίεργα).

Κάπου διάβασα ότι είναι bug και έχει συμβεί και σε παλαιότερες rom.

 

Σημειώστε ότι δεν είχα ποτέ multi και τα ελληνικά ήταν μια χαρά σε όλες τις προηγούμενες rom.

απ' ότι διαβάζω(αλλά κι από φίλο με redmi 2) είναι θέμα της τελευταίας miui.

Άλλαξε την γραμματοσειρά σε roboto,το αρχείο και οδηγίες στο link:

http://en.miui.com/thread-32569-1-1.html

άμα δεν καταλάβεις το πώς,εδώ είμαστε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά,χω ενα θεματάκι με τη μπαταρία...Μετά απο ένα χρόνο χρήσης η μπαταρία κρατάει μισή μέρα με κανονική χρήση.(εννοώντας την χρήση που έκανα και πριν.)

Δεν έχω κάνει ποτέ upgrade/update τη ρομ μου android 4.2.2 miui 5.3.21.

 

Πως θα τσεκάρω αν φταίει κάτι απο αυτά:

Φταίει κάποια εφαρμογή?

Φταίει η rom?

Η μπαταρία άρχισε να κλατάρει?

1.μετά από ένα χρόνο ένα calibration δεν είναι κακή ιδέα.Έκανα κι εγώ πρόσφατα και είδα διαφορά.(ειδικά αν πέφτει απότομα από το 10-15%)

δες στο play για battery calibration.

2.βάλε το cpu spy,και παρακολούθησε αν μπαίνει κανονικά και επαρκώς σε deep sleep.

αν όχι κάποια εφαρμογή ευθύνεται,οπότε:

3.βάλε το wakelock detector,για να βρείς τον υπεύθυνο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το κινητο ενος φιλου και φοραει την MIUI-JHBCNAL5.0.Εκδοση Android 4.2.2 ΗΜ2013023

 

Υπαρχει κατι πιο καινουργιο και φρεσκο απο αυτη την Ρομ να βαλω σταθερη παντα ή οχι?Δεν εχω ξανασχλοληθει ποτε με Miui και εχω χαθει λιγακι.

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το κινητο ενος φιλου και φοραει την MIUI-JHBCNAL5.0.Εκδοση Android 4.2.2 ΗΜ2013023

 

Υπαρχει κατι πιο καινουργιο και φρεσκο απο αυτη την Ρομ να βαλω σταθερη παντα ή οχι?Δεν εχω ξανασχλοληθει ποτε με Miui και εχω χαθει λιγακι.

η παραπάνω rom είναι αρχαία,η τελευταία official(en/ch):

http://en.miui.com/download-82.html#131

η ελληνική:

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/372-XIAOMI-Hongmi-Red-Rice-RedMi-1/

Link to comment
Share on other sites

η παραπάνω rom είναι αρχαία,η τελευταία official(en/ch):

http://en.miui.com/download-82.html#131

η ελληνική:

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/372-XIAOMI-Hongmi-Red-Rice-RedMi-1/

 

Σε ευχαριστω φιλε μου...αν βαλω την En/CN ειναι αυτες οι ρομ που λενε ολοι οτι αν την κρατησω θα εχω OTA Updates ενω με την Ελληνικη οχι?

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

η ελληνικη "φυσαει" σε σχεση με την ultimate του stazz που ειχα πριν..

περισσοτερη ελευθερη ram, καλυτερο multitasking, πλεον δεν αργει στο αλμπουμ να ανοιξει φωτογραφιες,

(system app remover για μεταφορα σε sd)

Link to comment
Share on other sites

Με τη τελευταία ελληνική έχετε κανένα θέμα με wsm και mi tools; σε μένα δε δουλεύει το mi tools

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Με τη τελευταία ελληνική έχετε κανένα θέμα με wsm και mi tools; σε μένα δε δουλεύει το mi tools

 

εμένα απλά σταμάτησε να δουλεύει μετά από ρεσταρτ (έχω καιρό να αλλάξω ρομ)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου...αν βαλω την En/CN ειναι αυτες οι ρομ που λενε ολοι οτι αν την κρατησω θα εχω OTA Updates ενω με την Ελληνικη οχι?

Ναι η official έχει ΟΤΑ updates,αλλά μόνο αν δεν πειράξεις root,recovery κτλ

Προσωπικά θεωρώ must root και TWRP και προτιμώ να περνάω ολόκληρη την ROM,οπότε και δεν με απασχόλησαν ποτέ τα ΟΤΑ,αλλά γούστα είναι αυτά:)

πάντως νομίζω ότι και η ελληνική έχει πλέον OTA Updates.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τη τελευταία ελληνική έχετε κανένα θέμα με wsm και mi tools; σε μένα δε δουλεύει το mi tools

 

εμένα απλά σταμάτησε να δουλεύει μετά από ρεσταρτ (έχω καιρό να αλλάξω ρομ)

είναι γνωστό ότι το wsm tools δεν δουλεύει στις τελευταίες versions,

γι αυτό (και για άλλα) παραμένω στην v.15 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ελληνική είναι οτι καλύτερο εχω τρεξει στο τηλέφωνο.. Εχει αλλο αερα

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ελληνική είναι οτι καλύτερο εχω τρεξει στο τηλέφωνο.. Εχει αλλο αερα

μπορεί...αλλά ούτε wsm tools,ούτε usb mass storage:(

είπα να περιμένω την v.6

Link to comment
Share on other sites

Το v6 (based on kitkat) είναι beta φάση τώρα, δοκιμάζεται από beta testers.

Σε κάνα μήνα λέει θα δοθεί beta έκδοση δημόσια και σε άλλον έναν θα είναι έτοιμο το stable καλώς εχόντων των πραγμάτων.

 

Υ.Γ. Επειδή δε μπορώ να κάνω παράθεση μηνύματος, ευχαριστώ το φίλο παραπάνω για τη λύση με το θέμα της γραμματοσειράς. Απλά έπρεπε να αλλάξω 2 γραμμές σε ένα αρχείο systen_fonts.xml :)

Link to comment
Share on other sites

Αργοπορια αρκετή ρε ****το έχει πάντως στα OS updates η xiaomi.. Είναι κάτι που θα πρέπει να το βελτιώσει

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Επειδή δε μπορώ να κάνω παράθεση μηνύματος, ευχαριστώ το φίλο παραπάνω για τη λύση με το θέμα της γραμματοσειράς. Απλά έπρεπε να αλλάξω 2 γραμμές σε ένα αρχείο systen_fonts.xml :)

αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος,μιας και ίσως είναι πιο απλός αυτός ο τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...