Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασε clear data την εφαρμογη google contacts sync,κανε reboot και ξαναδοκιμασε.Αν δεν γινει ουτε ετσι βγαλ'την και ξαναβαλτην.Μετα μπορεις να το πας για εξορκισμο...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκιμασε clear data την εφαρμογη google contacts sync,κανε reboot και ξαναδοκιμασε.Αν δεν γινει ουτε ετσι βγαλ'την και ξαναβαλτην.Μετα μπορεις να το πας για εξορκισμο...

 

To clear data δεν δούλεψε αλλά η κλασική συνταγή του uninstall/install έπαιξε μια χαρά ;) Τώρα κάνει μια χαρά sync και δεν σκάει

(Βέβαια το γιατί δεν καταλαβαίνω αλλά δεν πειράζει)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλοι οι οδηγοι και μπραβο στα παιδια που τους εκαναν.

αν καποιος απο επισημη αγγλικη-κινεζικη θελει να παει σε μουλτι πως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζεις τη multi, απο recovery κανεις οτι wipe υπαρχουν και την φλασάρεις..ίσως και να γινεται κατευθειαν και απο τον updater..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια

εχω περασει την 4.1.17 και ειμαι ροοτ

μπορω να φλασαρο την 4.1.24 χωρις wipe σωστα( να κανω wipe cache μονο)

Θα χασω τα προγραμματα?

για να τα παρω backup αμα ειναι με το titanium

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Παρέλαβα την Παρασκευή το κινητό από to2c με την multi version pre rooted. Από χθές προσπαθώ να περάσω την latest version με αυτόν τον οδηγό (http://miuiandroid.com/miui-xiaomi-guides/root-xiaomi-hongmi-install-modified-roms/) αλλά δυστυχώς όποιο recovery.img έχω δοκιμάσει στο recovery mode (από το mobile uncle) μόλις πατάω το πάνω βελάκι να στην recovery mode μου εμφανίζει μία οθόνη με χαλασμένα γραφικά και δεν γίνεται τίποτα.

Υπάρχει κάποιο tip?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Παρέλαβα την Παρασκευή το κινητό από to2c με την multi version pre rooted. Από χθές προσπαθώ να περάσω την latest version με αυτόν τον οδηγό (http://miuiandroid.com/miui-xiaomi-guides/root-xiaomi-hongmi-install-modified-roms/) αλλά δυστυχώς όποιο recovery.img έχω δοκιμάσει στο recovery mode (από το mobile uncle) μόλις πατάω το πάνω βελάκι να στην recovery mode μου εμφανίζει μία οθόνη με χαλασμένα γραφικά και δεν γίνεται τίποτα.

Υπάρχει κάποιο tip?

Ευχαριστώ.

 

Μία άσχετη ερώτηση.. Πότε το είχες παραγγείλει; Γιατί το έχω παραγγείλει από 4/1/2014 από to2c και ακόμα δεν μου έχει έρθει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Παρέλαβα την Παρασκευή το κινητό από to2c με την multi version pre rooted. Από χθές προσπαθώ να περάσω την latest version με αυτόν τον οδηγό (http://miuiandroid.com/miui-xiaomi-guides/root-xiaomi-hongmi-install-modified-roms/) αλλά δυστυχώς όποιο recovery.img έχω δοκιμάσει στο recovery mode (από το mobile uncle) μόλις πατάω το πάνω βελάκι να στην recovery mode μου εμφανίζει μία οθόνη με χαλασμένα γραφικά και δεν γίνεται τίποτα.

Υπάρχει κάποιο tip?

Ευχαριστώ.

πηγαινε σε αυτον που ειναι πιο ολοκληρωμενος

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5186362#post5186362

 

PS: Χωρις να θελω να σου την πω καλο ειναι να διαβαζουμε παντα τις τελευταιες 10-15 σελιδες του νηματος που μας ενδιαφερει (το λεω εντελως καλοπροαιρετα προς δικη σου ευκολια στο μελλον). Ολο το νημα ειναι αδυνατο να διαβαστει το ξερω, αλλα εγω ετσι κανω παντα και λυνω αρκετες αποριες καθως βλεπω τι παιζει πανω κατω. Μετα φυσικα και παραθετω τις αποριες μου γιατι παντα θα υπαρχουν.

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι οδηγοί υπάρχουν στη πρώτη σελίδα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Παρέλαβα την Παρασκευή το κινητό από to2c με την multi version pre rooted. Από χθές προσπαθώ να περάσω την latest version με αυτόν τον οδηγό (http://miuiandroid.com/miui-xiaomi-guides/root-xiaomi-hongmi-install-modified-roms/) αλλά δυστυχώς όποιο recovery.img έχω δοκιμάσει στο recovery mode (από το mobile uncle) μόλις πατάω το πάνω βελάκι να στην recovery mode μου εμφανίζει μία οθόνη με χαλασμένα γραφικά και δεν γίνεται τίποτα.

Υπάρχει κάποιο tip?

Ευχαριστώ.

 

κι εμένα μου το έβγαζε γιατι δεν είχα βάλει σωστό recovery...:blink:

επειδή κι εγω από to2c το έχω πάρει , μου δούλεψε με αυτή τη recovery CWM V5 NO TOUCH (WCDMA VERSION ONLY)

σου παραθέτω τον παρακάτω οδηγό που δούλεψε με εμένα

http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-bugs-in-some-versions-backup-dont-work.22953/

Edited by Dragoloth
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια

εχω περασει την 4.1.17 και ειμαι ροοτ

μπορω να φλασαρο την 4.1.24 χωρις wipe σωστα( να κανω wipe cache μονο)

Θα χασω τα προγραμματα?

για να τα παρω backup αμα ειναι με το titanium

ΠΑΝΤΑ κάνουμε backup δεδομένα κι εφαρμογές πριν αλλάξουμε κάτι στο κινητό, είτε χρειάζεται είτε όχι. Και κρατάμε περιστασιακά backup των δεδομένων μας για παν ενδεχόμενο!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να βαλεις το τρακινγκ σου στον εντοπισμο αποστολης στο site των ελτα αλλα και εδω http://en.4px.com/index.php?option=com_tracking4px

 

Εσενα σου ηρθε,η χαζευεις ακομα την θηκη? :D

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν εφυγε καν απο Κινα..επικοινωνεις με το καταστημα και τους λες τι τρέχει. μετα τις 8 του μηνος ομως, δυστυχώς..

 

Εσενα σου ηρθε,η χαζευεις ακομα την θηκη? :D

 

:lol: ναι εδω Ελλάδα ειναι..μεσα στην βδομαδα θα το χω στα χέρια μου :D

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα μου το έβγαζε γιατι δεν είχα βάλει σωστό recovery...:blink:

επειδή κι εγω από to2c το έχω πάρει , μου δούλεψε με αυτή τη recovery CWM V5 NO TOUCH (WCDMA VERSION ONLY)

σου παραθέτω τον παρακάτω οδηγό που δούλεψε με εμένα

http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-bugs-in-some-versions-backup-dont-work.22953/

 

Καλησπέρα,

τελικά μου δούλεψε με τις οδηγίες του GEOKART (αναλυτικός οδηγός update v4 σε v5 multi ( με προβήματικό recovery η όχι)). Το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν μπορώ με τίποτα να το κάνω root. Δοκίμασα το miuiandroid-HM1W-JHBCNAL5.0-root.zip αλλά και το root-stable.zip χωρίς επιτυχία (μου βγάζει error ότι δεν είναι valid το zip αρχείο). Η version που έχω περάσει έιναι η miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAL5.0_jb-4.2.zip.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μία άσχετη ερώτηση.. Πότε το είχες παραγγείλει; Γιατί το έχω παραγγείλει από 4/1/2014 από to2c και ακόμα δεν μου έχει έρθει...

 

 

10/1 παραγγελία , 13/1 αποστολή, 31/1 παρλαβή από το ταχυδρομείο

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτον εδω τον οδηγο αφου εχεις recovery που σου δουλευει

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5183884#post5183884

Προσεχε να εχεις ενεργα τα debbuging options παντα !!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

μια ερώτηση..... έχει ρυθμιστεί κανείς το cloud sms;

και αν ναι, πως μπορώ να στείλω δωρεάν sms σε άλλον χρήστη ; προσπαθώ να στείλω, αλλά δεν μου βγάζει στα sms κάποιο κουτάκι για να κλικαρω. μόνό μια τις δυο Σίμ μου επιτρεπει να επιλέξω ;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

μια ερώτηση..... έχει ρυθμιστεί κανείς το cloud sms;

και αν ναι, πως μπορώ να στείλω δωρεάν sms σε άλλον χρήστη ; προσπαθώ να στείλω, αλλά δεν μου βγάζει στα sms κάποιο κουτάκι για να κλικαρω. μόνό μια τις δυο Σίμ μου επιτρεπει να επιλέξω ;

 

νομίζω μονο με το mitalk το micloud αν εχω καταλάβει ειναι μόνο για "αποθηκεύει" τα μηνύματα στο cloud.. ποσο χώρο εχετε ελεύθερο στο micloud?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

αρα δεν αξίζει. όλοι έχουν είτε viber είτε wattsapp είτε bbm.

ποιος ο λόγος για τέτοια εφαρμογή; αν το είχαν πχ μέσα στο sms θα βόλευε πάρα πολύ.

 

όταν λες χώρο στο cloud, τι εννοείς ;

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει λόγος μάλλον για την αγορά της Κίνας...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα

εχω καποιες ερωτησεις για οσους εχουν την αγγλοκινεζικη official rom

1)μπορεις να βλεπεις της επαφες σου σωστα με την εφαρμογη του τηλεφωνου?(βαζοντας ενα ελληνικο πληκτρολογιο)

2)Μπορεις να επιλεξεις να λειτουργουν μονο σε 2g η 3g και οι δυο καρτες ,χρειαζεται να αλλαξεις θεση στης καρτες για αυτο?

)μπορεις να αντικαταστησεις με αγγλικο recovery image το υπαρχων κινεζικο και να λειτουργουν κανονικα οι ενημερωσεις απο την εταιρια?

3) τι διαρκεια λειτουργιας με την μπαταρια εχει με λογικη καθημερινη χρηση ?

4)ειναι σημαντικο πλεονεκτημα η συνεχης αναβαθμιση απο την εταιρια καθε μηνα ?

5) νομιζετε οτι υπαρχει περιπτωση αναβαθμισης και σε 4.3 η 4.4 android στο μελλον?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα

εχω καποιες ερωτησεις για οσους εχουν την αγγλοκινεζικη official rom

1)μπορεις να βλεπεις της επαφες σου σωστα με την εφαρμογη του τηλεφωνου?(βαζοντας ενα ελληνικο πληκτρολογιο)

2)Μπορεις να επιλεξεις να λειτουργουν μονο σε 2g η 3g και οι δυο καρτες ,χρειαζεται να αλλαξεις θεση στης καρτες για αυτο?

)μπορεις να αντικαταστησεις με αγγλικο recovery image το υπαρχων κινεζικο και να λειτουργουν κανονικα οι ενημερωσεις απο την εταιρια?

3) τι διαρκεια λειτουργιας με την μπαταρια εχει με λογικη καθημερινη χρηση ?

4)ειναι σημαντικο πλεονεκτημα η συνεχης αναβαθμιση απο την εταιρια καθε μηνα ?

5) νομιζετε οτι υπαρχει περιπτωση αναβαθμισης και σε 4.3 η 4.4 android στο μελλον?

 

1)Τι εννοεις σωστα?Αν εννοεις να μπορεις να κανεις αναζητηση ελληνικων ονοματων απο τον dialer,πρεπει να αλλαξεις dialer...

2)Μπορεις να επιλεξεις σε τι δικτυο θα λειτουργει η καθε μια,ομως το 3G αν δεν κανω τραγικο λαθος ειναι ενεργο μονο στην σιμ 1

3)Οταν το λιωνω ειναι στην 1 μερα,χθες που το ειχα χαλαρο εβγαλε περιπου 1 1/2-μεχρι την τελευταια σε καθε update αλλαζε την recovery σε στοκ,η λογικη λεει οτι δεν θα την κραταει και θα θελει εκ νεου φλασαρισμα

4)Αναβαθμιση εχεις και απο official και απο multi,ο τροπος αλλαζει.Για την σημαντικοτητα,δες τα change logs καθε φορα

5)Δεν εξαρταται τοσο απο την xiaomi,οσο απο την mediatek.Καπου στον μηνα λογικα θα βγει η καινουρια MIUI V6,οι φημες λενε οτι θα παταει σε KK,εγω πιστευω οτι θα μεινουμε προσωρινα σε V5,και οταν η mediatek το αποφασισει,σε συνν/ση με τους developers της MIUI θα παμε σε V6

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση startos 21 ειχα ενα lenovo s650 (πολυ καλο σταθερο ,καλη ποιοτητα κατασκευης ελαφρυ,οχι ρουταρισμενο )πιστευεις οτι το red rice ειναι αναλογο σε ποιοτητα και λειτουργια?Μπορεισ να το ρουταρεις ευκολα καθε φορα με το vroot μετα την αναβαθμιση ?αν ειχες εσυ την επιλογη θα το ξανααγοραζες?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...