Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από το πρόβλημα που είχα γράψει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5317211#post5317211, το Hongmi μου παρουσιάζει κάτι άλλο βασικότερο:

 

Έχω Cosmokarta και γενικά δεν μπαίνω Ιnternet με data αλλά κυρίως με wifi.

Πήρα κάποιο πακέτο με data αλλά δεν μπορώ με τίποτα να συνδεθώ με data

 

Ενεργοποιώντας τα data και βάζοντας και 3G (που φαίνεται ότι πιάνει) δεν βλέπω καθόλου να υπάρχει σύνδεση δεδομένων.

 

Μίλησα και με εξυπηρέτηση πελατών cosmote και φαίνεται να είναι όλα Ok.

Στέλνοντας ΙΝΤΕΡΝΕΤ sto 1333 παίρνω το συνημμένο μήνυμα με ένα url στο οποίο βέβαια δεν μπορώ να μπω. Τι ρυθμίσεις είναι αυτές;

 

Βάζοντας το Sim μου σε άλλο κινητό (LG) συνδέεται μια χαρά με data, άρα αυτό σημαίνει ότι κάτι παίζει με το κινητό.

 

Το περίεργο είναι ότι πριν από λίγο καιρό είχα συνδεθεί κάποια στιγμή με data χωρίς πρόβλημα

 

Τι μπορεί να έγινε και να μην μπορώ να συνδεθώ; Εννοείται έχω κάνει restart, έχω βγάλει μπαταρία-sim, βάζω 3G και data

Έχω official 13.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετά από το πρόβλημα που είχα γράψει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5317211#post5317211, το Hongmi μου παρουσιάζει κάτι άλλο βασικότερο:

 

Έχω Cosmokarta και γενικά δεν μπαίνω Ιnternet με data αλλά κυρίως με wifi.

Πήρα κάποιο πακέτο με data αλλά δεν μπορώ με τίποτα να συνδεθώ με data

 

Ενεργοποιώντας τα data και βάζοντας και 3G (που φαίνεται ότι πιάνει) δεν βλέπω καθόλου να υπάρχει σύνδεση δεδομένων.

 

Μίλησα και με εξυπηρέτηση πελατών cosmote και φαίνεται να είναι όλα Ok.

Στέλνοντας ΙΝΤΕΡΝΕΤ sto 1333 παίρνω το συνημμένο μήνυμα με ένα url στο οποίο βέβαια δεν μπορώ να μπω. Τι ρυθμίσεις είναι αυτές;

 

Βάζοντας το Sim μου σε άλλο κινητό (LG) συνδέεται μια χαρά με data, άρα αυτό σημαίνει ότι κάτι παίζει με το κινητό.

 

Το περίεργο είναι ότι πριν από λίγο καιρό είχα συνδεθεί κάποια στιγμή με data χωρίς πρόβλημα

 

Τι μπορεί να έγινε και να μην μπορώ να συνδεθώ; Εννοείται έχω κάνει restart, έχω βγάλει μπαταρία-sim, βάζω 3G και data

Έχω official 13.0

 

Εγω με το που ειχα παρει το κινητο στα χερια μου εβαλα την SIM το ανοιξα, ενεργοποιησα το Data και μπηκε κατευθειαν χωρις ρυθμισεις, και εχω αλλαξει 3 ROM και παλι μπαινει με την μια χωρις να στειλω μυνημα στην Cosmote. Μου φαινεται λιγο περιεργο που δεν δουλευει σε εσενα :Ο

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το που ειχα παρει το κινητο στα χερια μου εβαλα την SIM το ανοιξα, ενεργοποιησα το Data και μπηκε κατευθειαν χωρις ρυθμισεις, και εχω αλλαξει 3 ROM και παλι μπαινει με την μια χωρις να στειλω μυνημα στην Cosmote. Μου φαινεται λιγο περιεργο που δεν δουλευει σε εσενα :Ο

 

Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται. Πρώτη φορά ακούω περί "ρυθμίσεων" για να συνδεθώ internet. Γι' αυτό ρωτάω μήπως έχει συναντήσει κάποιος κάτι παρόμοιο. Μήπως είναι κάτι στο οποίο δεν πάει ο νους μου...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται. Πρώτη φορά ακούω περί "ρυθμίσεων" για να συνδεθώ internet. Γι' αυτό ρωτάω μήπως έχει συναντήσει κάποιος κάτι παρόμοιο. Μήπως είναι κάτι στο οποίο δεν πάει ο νους μου...

 

Σιγουρα ενεργοποιησες το Data ? γιατι στην φωτογραφια που εβαλες δεν βλεπω να φαινεται σημα ιντερνετ πανω στο Signal bar.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ενεργοποιησες το Data ? γιατι στην φωτογραφια που εβαλες δεν βλεπω να φαινεται σημα ιντερνετ πανω στο Signal bar.

Βεβαίως και το ενεργοποιώ. Αυτό είναι το θέμα: ενώ το ενεργοποιώ δεν φαίνεται καθόλου σήμα data/internet πάνω. Λες και κάτι περίεργο έχει γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και το ενεργοποιώ. Αυτό είναι το θέμα: ενώ το ενεργοποιώ δεν φαίνεται καθόλου σήμα data/internet πάνω. Λες και κάτι περίεργο έχει γίνει...

 

Δοκιμασες να κανεις Factory reset? Μηπως εχει πειραχτει καμια ρυθμιση? Επισης τι Version Εχεις? μπορεις να στειλεις ενα Screenshot απο το About Phone ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να κανεις Factory reset? Μηπως εχει πειραχτει καμια ρυθμιση? Επισης τι Version Εχεις? μπορεις να στειλεις ενα Screenshot απο το About Phone ?

Factory Reset δεν έκανα ακόμη...

Version official 13.0 έχω, βάζω και screenshot

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Recovery εκανες εγκατασταση? :/

Δοκιμασε με το vroot στην πρωτη σελιδα τον οδηγο , εγω εβαλα εχθες Ultimate Miui ROM και το εκανα με το vRoot ολα κομπλε.

Και απο Recovery εβαλα το TWRP 2.5 πολυ καλυτερο απο το stock :)

αυτο το recovery ειχα βαλει και εγω αλλα τωρα χαθηκε.θα δοκιμασω να το ρουταρω παλι με τον οδηγο που μου ειπες και βλεπουμε...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται. Πρώτη φορά ακούω περί "ρυθμίσεων" για να συνδεθώ internet. Γι' αυτό ρωτάω μήπως έχει συναντήσει κάποιος κάτι παρόμοιο. Μήπως είναι κάτι στο οποίο δεν πάει ο νους μου...

Παντα παιζει να θελει ρυθμισεις αναλογα με τον παροχο

Μιλαω για τα apn settings κλπ. Πρεπει να φτιαξεις σωστο προφιλ συνδεσης

Ρυθμισεις --> Κινητα δικτυα --> Ονοματα σημειων προσβασης --> Επιλεγεις τον παροχο που θες (Cosmote) --> και μετα καποιο General apn οπου αυτο που εχεις επιλεγμενο πρεπει να εχει σωστες ρυθμισεις οπως περιγραφονται εδω

http://magic-tips.blogspot.gr/2010/03/internet-mms.html

Κατα καιρους αυτες οι ρυθμισεις ισως αλλαζουν. Πρεπει να δεις τον παροχο τι υποστηριζει καθε φορα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο Security υπάρχει και το Data usage.

Υπάρχει περίπτωση να είχες κάνει κάποια ρύθμιση εκεί λίγων mb. καταλάθος και άμα τα πέρασε να σου έκοβε τη σύνδεση μόνο του ώστε να μη χρεωθείς!

Link to comment
Share on other sites

αυτο το recovery ειχα βαλει και εγω αλλα τωρα χαθηκε.θα δοκιμασω να το ρουταρω παλι με τον οδηγο που μου ειπες και βλεπουμε...

 

Καθε φορα που βαζεις την Stable ROM αυτοματα σου βαζει το <3e> Recovery το stock να ξερεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που βαζεις την Stable ROM αυτοματα σου βαζει το <3e> Recovery το stock να ξερεις :)

 

Δεν ισχυει αυτο, αμα εχεις βαλει twrp 2.5.0 και φλασσαρεις οποια ρομ θελεις μενει το twrp για recovery!!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο, αμα εχεις βαλει twrp 2.5.0 και φλασσαρεις οποια ρομ θελεις μενει το twrp για recovery!!

 

Ναι , οποια θελεις, εκτος απο την Stable!

Δες εδω την φωτογραφια:

http://prntscr.com/3dzujj

 

Αριστερα ειναι η Miui Ultimate, δεξια η Stable 13.

Ο φακελος Recovery που εχει μεσα η Stable αυτο το πραγμα κανει, μαζι με την ROM βαζει και το μανισιο recovery, γι'αυτο ειπε ο φιλος οτι χαθηκε το TWRP :)

Link to comment
Share on other sites

Παντα παιζει να θελει ρυθμισεις αναλογα με τον παροχο

Μιλαω για τα apn settings κλπ. Πρεπει να φτιαξεις σωστο προφιλ συνδεσης

Ρυθμισεις --> Κινητα δικτυα --> Ονοματα σημειων προσβασης --> Επιλεγεις τον παροχο που θες (Cosmote) --> και μετα καποιο General apn οπου αυτο που εχεις επιλεγμενο πρεπει να εχει σωστες ρυθμισεις οπως περιγραφονται εδω

http://magic-tips.blogspot.gr/2010/03/internet-mms.html

Κατα καιρους αυτες οι ρυθμισεις ισως αλλαζουν. Πρεπει να δεις τον παροχο τι υποστηριζει καθε φορα.

 

Όπως είπα και πιο πάνω, το πρόβλημα λύθηκε με factory reset. Ιδέα δεν έχω τι το προκαλούσε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι , οποια θελεις, εκτος απο την Stable!

Δες εδω την φωτογραφια:

http://prntscr.com/3dzujj

 

Αριστερα ειναι η Miui Ultimate, δεξια η Stable 13.

Ο φακελος Recovery που εχει μεσα η Stable αυτο το πραγμα κανει, μαζι με την ROM βαζει και το μανισιο recovery, γι'αυτο ειπε ο φιλος οτι χαθηκε το TWRP :)

 

Το παθαινα μονο με cmw..απο τοτε που εβαλα twrp ο,τι και να κανω δεν μου την αλλαζε!βεβαια δεν εχω φλασσαρη την 13 μεχρι 4.2.14 εμεινα οποτε εχεις δικιο!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...μετα απο πολυ διαβασμα στη σελιδα παρηγγειλα το κινητο απο to2c . περναμε στην μετα blade (zte) εποχη.:) :) θελω να του βαλω μια θηκη και σκεφτομαι να παραγειλω αυτη http://www.ebay.com/itm/Hongmi-Case-Ultrathin-Metal-Aluminium-Matte-Hard-Case-For-Xiaomi-Hongmi-Red-Rice-/251462233615?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=&hash=item3a8c512e0f.εκει παρει καποιος ? αν 8α ειναι βαρυ με ενδιαφερει..απο ασφαλεια και look φαινεται πολυ καλη
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις εγινα και εγω κατοχος ενος red rice και θελω μια διευκρινηση...μπηκα στα σις πληροφοριες του τηλεφωνου και παρατηρησα εχει miui version MIUI-JHBCNAL25.0 .....μηπως χρειαζεται καποια νεοτερη εκδοση?αν ναι ποια και τι κερδιζω περνωντας την?ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις εγινα και εγω κατοχος ενος red rice και θελω μια διευκρινηση...μπηκα στα σις πληροφοριες του τηλεφωνου και παρατηρησα εχει miui version MIUI-JHBCNAL25.0 .....μηπως χρειαζεται καποια νεοτερη εκδοση?αν ναι ποια και τι κερδιζω περνωντας την?ευχαριστω..

 

 

Η ποιο νεα ειναι η 13 να ξερεις..κοιτα αμα σε βολευει ετσι αστο ετσι..αν θες σε λιγο καιρο τα παιδια απο το xiaomi-miui.gr θα βγαλουν ελληνικη ρομ με mods και apks αμα θελεις περιμενε λιγο..

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω sd καρτουλα μεσα..μεχρι ποσα giga μπορω και αν εχετε καμια να μου προτεινετε σε καλη τιμη...

 

εγω εχω βαλει 32αρα καρτα.την ειχα παρει απο το minideal μαζι με το κινητο γιατι ειχε καλη τιμη.

οτι και να παρεις να προτιμησεις να ειναι 10 class η καρτα καπου διαβασα οτι ειναι αρκετη γρηγορη.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιο νεα ειναι η 13 να ξερεις..κοιτα αμα σε βολευει ετσι αστο ετσι..αν θες σε λιγο καιρο τα παιδια απο το xiaomi-miui.gr θα βγαλουν ελληνικη ρομ με mods και apks αμα θελεις περιμενε λιγο..

 

Παιδες βρήκε η ελληνική miui μπορείτε να την κατεβάσετε απο εδω . Μόλις παραλάβω μπαίνει κατευθείαν :food:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...