Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά λοιπόν. Να προτείνω οποιος πρωτοστηνει το τηλέφωνο και αν έχει σκοπό να γίνει ρουτ, το 1ο πραγμα που θα κανει μετά το ρουτ είναι να βάλει τον root browser..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Θα ήθελα την βοήθεια σας διότι δεν είμαι και πολύ γνώστης του θέματος! Έχω μερικές μέρες το Redrice.

Το παρήγγηλα χωρίς ρουτ και με την αγγλική ρομ.

Μου ήρθε με την σωστή ρομ αλλά ρουταρισμένο.

Έχει τώρα την stable 4.0 έκδοση . Μου βγάζει ενήμέρωση οτι υπάρχει διαθέσμη η stable 5.0 αλλά όταν πατάω να κάνει το update κάνει απλά μια επανεκκίνηση και ξαναμπαίνει στη ίδια ρόμ (την 4.0). Απ'οτι μου είπε κάποιος δεν μπορεί να μπει στο recovery mode πριν το update.

Ξέρει κανείς αν διορθώνεται? Σκέφτομαι να μιλήσω στον πωλητή (merimobiles) για αλλαγή. Καμια γνώμη?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να μιλησεις με κανεναν πωλητη.

Κατεβασε και βαλε την official αγγλοκινεζικη απο εδω

http://en.miui.com/download-82.html

Η αγγλικη ρομ που θες

Την περνας μεσω recovery. Μετα θα εχεις θεμα με το google play ομως

οποτε ακολουθα τον οδηγο του Στρατου

http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=5179476#post5179476

Αν δε θες ρουτ απλα δεν το κανεις :)

Link to comment
Share on other sites

έκανα τα βήματα αυτά αλλά δεν μπαίνει στο recovery.

όλα πάνε καλά μέχρι που μου εντοπίζει την 5,0 έκδοση αλλά μόλις πατήσω update κάνει απλά reboot χωρίς να κάνει update.

Μπορείς να υποψιαστείς κάτι άλλο που θα μπορούσε να φταίει?

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

έκανα τα βήματα αυτά αλλά δεν μπαίνει στο recovery.

όλα πάνε καλά μέχρι που μου εντοπίζει την 5,0 έκδοση αλλά μόλις πατήσω update κάνει απλά reboot χωρίς να κάνει update.

Μπορείς να υποψιαστείς κάτι άλλο που θα μπορούσε να φταίει?

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου

 

δοκίμασε να πατήσεις το πλήκτρο με τις 3 γραμμές αριστερά. πάτα μα κατεβάσει όλη τη Ρομ 280 MB δηλαδή. θα σου κάνει το update.

θα είσαι με αγγλική Ρομ αλλά όχι ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φίλε μου. Την ξανακατέβασα, τελειώνει το downloading κάνει επανεκκίνηση αλλά δεν την εγκαθιστά. Πάλι η 4.0 στο κινητό!!!
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φίλε μου. Την ξανακατέβασα, τελειώνει το downloading κάνει επανεκκίνηση αλλά δεν την εγκαθιστά. Πάλι η 4.0 στο κινητό!!!

 

Recovery μπαινεις?

Edit:Τωρα ειδα οτι δεν μπαινεις recovery...Βαλε το Mobileuncle tools αφου εισαι ρουτ και δοκιμασε να περασεις αυτην την recovery CWM V5 NO TOUCH (WCDMA VERSION ONLY) απο εδω http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-bugs-in-some-versions-backup-dont-work.22953 με αυτες τις οδηγιες http://xiaomi.eu/community/threads/xiaomi-hongmi-td-wcdma-cwm-root-guide.22095/

Πρεπει να την μετονομασεις σε recovery.img.Δες αν θα σου δουλεψει για αρχη,αν οχι πρεπει να βαλεις την TWRP.Βαζοντας μια εκ των 2 θα μπορεσεις να φλασαρεις και την rom

Edited by stratos_21
Link to comment
Share on other sites

όχι. Αυτό είχα αναφέρει στην αρχή. οτι δεν μπορώ να μπω καθόλου στο recovery.

Αν δεν υπάρχει εναλλακτική θα κάνω κίνηση να το επιστρέψω και να γίνει αλλαγή. ( διότι αν δεν γίνει κίνηση τώρα που είναι καινούριο αργότερα δεν θα γίνει σίγουρα και θα το έχω για πάντα χωρίς να μπορώ κα κάνω κανένα update..! )

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι rooted κατεβασε το mobile uncle tools και περνα την TWRP recovery και μπουταρε μεσα απο εκει

Υπαρχει λινκ 1-2-3 σελιδες πιο πισω αν ψαξεις σε καποιο ποστ μου

Δοκιμασες να μπεις recovery με Volume down και power button πατημενα μαζι; (πρωτα το volume down)

Αν δε τα καταφερεις ουτε με MUT υπαρχει κι αλλη λυση να μπεις recovery μεσω WSM tools

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

όχι. Αυτό είχα αναφέρει στην αρχή. οτι δεν μπορώ να μπω καθόλου στο recovery.

Αν δεν υπάρχει εναλλακτική θα κάνω κίνηση να το επιστρέψω και να γίνει αλλαγή. ( διότι αν δεν γίνει κίνηση τώρα που είναι καινούριο αργότερα δεν θα γίνει σίγουρα και θα το έχω για πάντα χωρίς να μπορώ κα κάνω κανένα update..! )

 

Καμια αλλαγη μην ζητησεις για software,δες το edit μου η το ποστ του matzos

Link to comment
Share on other sites

Να παραθεσω την προικα που του εχω του ριζιου μου .

πισω πλατη :

ψιλοκαλη αλλα οχι ολη αλουμινιο

Καλη

Αψογη

εχτρα μπαταρια :

Αψογη

Ακουστικα :

Αψογα

Δερματινη θηκη

Αψογη την εχω αγαπησει

film προστασίας οθόνης ( δεν το εχω βαλει ακομα ειχε απο την αγορα του κινητου )

 

Πιστευω να βοηθησα οποιον ψαχνει αξεσουαρ ..

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Να παραθεσω την προικα που του εχω του ριζιου μου .

πισω πλατη :

ψιλοκαλη αλλα οχι ολη αλουμινιο

Καλη

Αψογη

εχτρα μπαταρια :

Αψογη

Ακουστικα :

Αψογα

Δερματινη θηκη

Αψογη την εχω αγαπησει

film προστασίας οθόνης ( δεν το εχω βαλει ακομα ειχε απο την αγορα του κινητου )

 

Πιστευω να βοηθησα οποιον ψαχνει αξεσουαρ ..

 

Περισσοτερο σου πηγαν αυτα,παρα το κινητο :lol:

Καλοφορετα!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια και το χρόνο σας!!! θα τα δοκιμάσω και θα ενημερώσω για τις εξελίξεις μόλις το διορθώσω μπας και βοηθηθεί και κανένας άλλος που έχει το ίδιο πρόβλημα!!

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πλεον και ColorOS για το Hongmi,σε οποιον δεν αρεσει το MIUI ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη(ειναι η stock rom που βγαζει η OPPO...)

Εχει μονο Αγγλικα/Κινεζικα

http://www.needrom.com/mobile/color-os-1-0-hongmi-stable/

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τα Red Rice Boys.

Ύστερα από την προτροπή του Bull2004 και το ανελέητο ζαχάρωμα που του ρίχνα

έγινα κάτοχος του ρυζιού...

Αρχικά

Παραγγελία από to2c.com με τα δωράκια του και την 32GB sd

http://s30.postimg.org/yp4rby4sx/days.jpg

Συνολικά 15 μερούλες και Tracking Number μπαμ - μπαμ σε μια μερούλα από το confirmation της πληρωμής του Paypal.

 

-Ήρθε με multi v4 και χωρίς root.

My very first time σε android - smartphone γενικότερα..

Στρώθηκα στο ψάξιμο και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ανανέωσα σε multi-v5 rooted :rolleyes::rolleyes:

 

-Όσο αναφορά το θέμα που έχει προκύψει περί μετακίνησης εφαρμογών στην εξωτερική sd.

δοκίμασα root browser,AppToSD επιλογή external στο MUT ---

και δεν μου τα μετακίνησε κανένα με αποτέλεσμα να το λιώσω στις εφαρμογές - παιχνίδια και να μου φουλάρουν τα 2gb ...

Play store ψάξιμο και βρήκα ένα προγραματάκι που έχει συμβατότητα και δουλευεί άψογα με το hongmi.

http://s15.postimg.org/pfvph31l3/movetosd.jpg

Αφήνω βασικές εφαρμογές στην internal και μετακινώ games external σε χρόνο ντε-ντε.

( Σήμ: Αν σας δουλέυει κάτι που έχουν προτείνει τα παιδιά παραπάνω μην το σκαλίζετε )

 

-Περί κινητού δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω από αυτά που έχουν ειπωθεί , best value for money :) :)

 

 

 

Στην v4 πρόλαβα και παρατήρησα τέτιου είδους φαινόμενα

Με update σε v5 λύθηκε.

...

και σε μένα που είχα βάλει πριν άλλη μέθοδο μεταφοράς εφαρμογών....και δε μου δούλευε το root browser, τώρα είμαι οκ..νασαι καλά φίλος

για όσους στο google play μεταφράζονται οι εφαρμογές...Ljmobile είναι ο κατασκευαστής( στα ελληνικά ''μετακίνηση app για κάρτα sd'')

 

update

μετά από επανεκίνηση οι εφαρμογές που έχουν πάει στην sd χάνονται από το κινητό..οπότε μέχρι στιγμής μόνο με root browser.. κρίμα...

Edited by Dragoloth
Link to comment
Share on other sites

Να παραθεσω την προικα που του εχω του ριζιου μου .

πισω πλατη :

ψιλοκαλη αλλα οχι ολη αλουμινιο

Καλη

Αψογη

εχτρα μπαταρια :

Αψογη

Ακουστικα :

Αψογα

Δερματινη θηκη

Αψογη την εχω αγαπησει

film προστασίας οθόνης ( δεν το εχω βαλει ακομα ειχε απο την αγορα του κινητου )

 

Πιστευω να βοηθησα οποιον ψαχνει αξεσουαρ ..

 

τα ακουστικα ειναι καλη φαση αλλα δεν υπαρχουν πλεον..απο θεμα paypal?δεν δεχονται?η εχουν τιποτα δικο τους?η μπαταρια ειναι καλητερη απο την οριτζιναλ?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

...

και σε μένα που είχα βάλει πριν άλλη μέθοδο μεταφοράς εφαρμογών....και δε μου δούλευε το root browser, τώρα είμαι οκ..νασαι καλά φίλος

για όσους στο google play μεταφράζονται οι εφαρμογές...Ljmobile είναι ο κατασκευαστής( στα ελληνικά ''μετακίνηση app για κάρτα sd''

 

αυτο το προγραμμα το βαζεις μονο αμα ειναι ροοτ το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια σορυ που πεταω αυτο το θεμα εδω αλλα εχω απελπιστει...ειχα κανει παραγγελεια του ρυζιου στις 10/1 με track number RF198305316SG και δε βλεπω καμια βελτιωση και εχω αρχισει να ανησυχω (οχι να ανυπομονω)...και κατι μου βρωμαει στην υποθεση γτ δε γινεται αλλοι που εχουν παραγγειλει μετα απο μενα να εχουν παραλαβει...τους εστειλα μνμ γιατι αργει τοσο το πακετο, ενω πριν τις γιορτες τους μου ειχαν πει οτι εμενα δε θα με επηρεασουν οι γιορτες τους γτ το πακετο ειχε φυγει απο κινα...και τωρα μου λενε αυτο... i undersatand your feeling,your order 100052196,we have shipped it out on 13 JAN,the logistic is slow from last year Chistmas untill now ,it needs 20-30 days arrival now

we will contact the post office ,please wait some days more,thank you .

ειναι φυσιολογικο τωρα ολο αυτο?ρωταω εσας που ειστε πιο σχετικοι... :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είσαι. Το έχουν στείλει. 16-1 έγινε despached οπότε υπολόγισε 20-30 μέρες από αυτή την ημερομηνία

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είσαι. Το έχουν στείλει. 16-1 έγινε despached οπότε υπολόγισε 20-30 μέρες από αυτή την ημερομηνία

 

ενταξει τοτε γτ εγω υπολογιζα απο τις 10/1 και επειδη ενα αλλο παιδι ειχε παρει το κιν του στις 17 μερες απο τη παραγγελια και συγκρινα, αγχωθηκα!αρα απο βδομαδα πρεπει να εμφανιστει εε?ευχαριστω!:)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά από βδομαδα ναι..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

τα ακουστικα ειναι καλη φαση αλλα δεν υπαρχουν πλεον..απο θεμα paypal?δεν δεχονται?η εχουν τιποτα δικο τους?η μπαταρια ειναι καλητερη απο την οριτζιναλ?

 

Με καρτα , αλλα μην φοβασαι εχουν Buyer Protection πιο καλο απο το Paypal .

Και το βασικο ο πωλητης δεν παιρνει τα λεφτα του εαν δεν δηλωσεις παραλαβη και ικανοποιηση .

Εχω κανει παρα πολλες αγορες απο εκει χωρις δυσαρεστες εκπληξεις

http://i.imgur.com/7udrkFw.jpg

 

Η μπαταρια ειναι 2100mAh και η οριτζιναλ 2050 δεν εχουν διαφορα , εγω τις ενναλασσω και εχει την ιδια ακριβως συμπεριφορα

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα με το Update στην τελευταια Xiaomi Hongmi WCDMA - Stable 5.0 Multilang .

Με παιδεψε το root αλλα το καταφερα με το Framaroot-1.9.0.apk και συγκεκριμενα με το "Barahir exploit" .

Κανενα αλλο δεν δουλεψε ( vroot , HongMiCWMroot.zip , miuiandroid-HM1W-JHBCNAL5.0-root.zip ) .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...