Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε τα σπάει το πράγραμμα!Κάνεις οτι γουστάρεις!!!! Να σε ρωτήσω είδες μήπως έχει τίποτα για 160 χαρακτήρες sms ???

Και τέλος στην κατηγορία sound το volume step τι είναι ??δυναμώνεις την ένταση τον ηχείων???

 

υπάρχει η επιλογή αλλά προτίμησα το go sms (γιατί μια έπαιζε μια όχι , τουλάχιστον στην δικιά μου συσκευή και Miui)

επίσης προσοχή με τις επιλογές , το πολύ πείραγμα μπορεί να φέρει bootloop (ή συνεχόμενα system ui crashes , δε θυμάμαι τι είχα πάθει :) )

το volume step νομίζω είναι το κατά πόσο θα αυξάνει (βήμα βήμα) το volume

 

θα σε βοηθούσα παραπάνω αλλά έχω δώσει την συσκευή μου και περιμένω να γυρίσουν από διακοπές για να πάρω κι εγώ το ρύζι :))

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα...εχω και εγω ενα Xiaomi red rice και θελω να του βαλω custom rom...το κανω root με vroot και τ περναω και CWM me MUT..μετα παω ενημερωσεις συστηματος παταω πανω και με πεταει στο αρχικο μενου του κινητου χωρις να βγαλει καποιο μηνυμα για να επιλεξω την ρομ...Ξερει κανεις τι κανω?? :(
Link to comment
Share on other sites

Σε συγκριση με το zopo zp700 ,ποιο προτεινετε ? Υποψιν βεβαια οτι το ενα εχει 210$ και το αλλο 140$ . Εχει πιασει κανεις και τα δυο στα χερια του για να πει την γνωμη του ?

Εχω δουλεψει αρκετα το Zopo C2. Χωρις να ξερω τι ειδους σχεση εχει με το 700 αλλα υποθετω πως καθοτι πιο ακριβο το C2 πλησιαζει καλυτερα στο ρυζι ως μετρο συγκρισης.

Καμια σχεση στην ποιοτητα κατασκευης. Το ρυζι φαινεται πολυ πιο στιβαρο. Η μια θηκη της καρτας σιμ τα ελασματα της αρχισαν να τρεμοπαιζουν με αλλαγη μιας αλλης καρτας στο C2

Wifi το Zopo C2 περιπου το 60-70% της εμβελειας του ρυζιου. Στη κουζινα που απεχει αρκετα απο το γραφειο που εχω το ρουτερ το Zopo εβγαινε εκτος δικτυου. Στο ρυζι εχω 1-2 γραμμες χωρις να εχει χασει ποτε σημα σε κανενα σημειο του σπιτιου.

Φωτογραφικη παροτι 13αρα για πεταμα η στοκ εφαρμογη. Με την Camera zoom FX σωζοταν καπως η κατασταση.

GPS: Παλι καμια σχεση. Στο Ζοπο επρεπε να βαλω EPO assistance και faster gps settigs ενω στο ρυζι σημα καμπανα και εκει. Δουλευει και το Navigon στο ρυζι που στο Zopo ουτε καν φορτωνει.

MIUI ολα τα λεφτα. τρομερες επιλογες παραμετροποιησης.

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

Βαλε την ρομ(την μουλτι εννοεις μαλλον) στην sd,και περνα την απο CWM,αφου πρωτα κανεις ολα τα wipes!
Link to comment
Share on other sites

Βαλε την ρομ(την μουλτι εννοεις μαλλον) στην sd,και περνα την απο CWM,αφου πρωτα κανεις ολα τα wipes!

 

μολις βαλω την ρομ μετα πρπ να κανω και κατι αλλο ή ειμαι κομπλε??

 

και κατι ακομα...υπαρχει σοβαρος κινδυνος μπρικ??

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει η επιλογή αλλά προτίμησα το go sms (γιατί μια έπαιζε μια όχι , τουλάχιστον στην δικιά μου συσκευή και Miui)

 

Ναι απλά η μαμίσια εφαρμογή sms την εκλεινες με το home και καθάριζε η μνήμη( και όταν έρχονταν sms ανοιγε αυτόματα)! Με το gosms ( ξέρεις που πας για να γράφεις μίκρα γράμματα??τα γράφω μικρά και τα στέλνει μεγάλα) πρέπει να τοχεις ανοιχτό συνέχεια δεν ανοίγει μόνο του ( και χανεις τα μηνύματα.. τοχω παθει πολλές φορες μέχρι που το κλειδωσα)!

Τέλος στο mi-tools γραφει messaging και εχει τις εξής επιλογές

α) allow Long SMS ( disables 9 SMS's to MMS conversion)

b) Strip unicode ( εχει 3ς επιλογές 1.leave characters intact,2)strip non encodable characters,3)strip all unicode characters

c)Festival update server ( MIUI.com,Romz.bz,Miui.su)

 

Τι είναι όλα αυτά??????? αν γνωρίζεις και μπορείς να μου εξηγησεις καλώς! αλλιώς δεν πιράζει ... : )

Link to comment
Share on other sites

μολις βαλω την ρομ μετα πρπ να κανω και κατι αλλο ή ειμαι κομπλε??

 

και κατι ακομα...υπαρχει σοβαρος κινδυνος μπρικ??

 

Δες το ποστ #2309 και εισαι αρχοντας...

Link to comment
Share on other sites

Δες το ποστ #2309 και εισαι αρχοντας...

 

Μισο λιγο φιλε γιατι σε χασα...πρωτα κανω ολα τα wipes και μετα ακολουθω τις οδηγιες του ποστ? Μολισ τις κανω θα χω custom rom?

Edited by dimitrismpak
Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά η μαμίσια εφαρμογή sms την εκλεινες με το home και καθάριζε η μνήμη( και όταν έρχονταν sms ανοιγε αυτόματα)! Με το gosms ( ξέρεις που πας για να γράφεις μίκρα γράμματα??τα γράφω μικρά και τα στέλνει μεγάλα) πρέπει να τοχεις ανοιχτό συνέχεια δεν ανοίγει μόνο του ( και χανεις τα μηνύματα.. τοχω παθει πολλές φορες μέχρι που το κλειδωσα)!

Τέλος στο mi-tools γραφει messaging και εχει τις εξής επιλογές

α) allow Long SMS ( disables 9 SMS's to MMS conversion)

b) Strip unicode ( εχει 3ς επιλογές 1.leave characters intact,2)strip non encodable characters,3)strip all unicode characters

c)Festival update server ( MIUI.com,Romz.bz,Miui.su)

 

Τι είναι όλα αυτά??????? αν γνωρίζεις και μπορείς να μου εξηγησεις καλώς! αλλιώς δεν πιράζει ... : )

 

για το strip unicode βαζεις strip all unicode characters και εστελνες μεχρι 160 χαρακτηρες στο gravity box που ειχα στο v967s ετσι δουλευε..εχω τα εχω βαλει α)allow b)strip all unicode c)δεν το ξερω να σου πω την αληθεια...

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Μισο λιγο φιλε γιατι σε χασα...αυτη η ρομ που αναφερει ο φιλος matzos ποια ειναι?

 

Η τελευταια multi,πειραγμενη απλα για να ρουταρεται ευκολα με το αντιστοιχο .zip

Εσυ ποια ειχες στο μυαλο σου?

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια multi,πειραγμενη απλα για να ρουταρεται ευκολα με το αντιστοιχο .zip

Εσυ ποια ειχες στο μυαλο σου?

 

Οχι ενταξει αυτο εννοουσα.. Να σου πω ρε φιλε και σοορυ που σε πριζω. πρωτα κανω ολα τα wipes και μετα ακολουθω τις οδηγιες του ποστ? Μολισ τις κανω θα χω την custom rom?

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά η μαμίσια εφαρμογή sms την εκλεινες με το home και καθάριζε η μνήμη( και όταν έρχονταν sms ανοιγε αυτόματα)! Με το gosms ( ξέρεις που πας για να γράφεις μίκρα γράμματα??τα γράφω μικρά και τα στέλνει μεγάλα) πρέπει να τοχεις ανοιχτό συνέχεια δεν ανοίγει μόνο του ( και χανεις τα μηνύματα.. τοχω παθει πολλές φορες μέχρι που το κλειδωσα)!

Τέλος στο mi-tools γραφει messaging και εχει τις εξής επιλογές

α) allow Long SMS ( disables 9 SMS's to MMS conversion)

b) Strip unicode ( εχει 3ς επιλογές 1.leave characters intact,2)strip non encodable characters,3)strip all unicode characters

c)Festival update server ( MIUI.com,Romz.bz,Miui.su)

 

Τι είναι όλα αυτά??????? αν γνωρίζεις και μπορείς να μου εξηγησεις καλώς! αλλιώς δεν πιράζει ... : )

 

μεγάλα τα στέλνει επίτηδες (για να στείλει 160 χαρακτήρες) , δεν έχω πάθει κάτι τέτοιο δεν ξέρω , μήπως είχε πρόβλημα η έκδοση που είχες ; ή δεν είχε αρκετά permissions ; (εγώ το είχα στο auto start και είχα disable την στοκ εφαρμογή και το είχα δηλώσει στις ρυθμίσεις του go ότι δεν υπάρχει stock)

α) οκ μπορείς να το τικάρεις

δε θυμάμαι τι είχα βάλει για το β) νομίζω το 2

γ) το αφήνεις στο com , μάλλον δεν μας απασχολεί τι κάνει

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενταξει αυτο εννοουσα.. Να σου πω ρε φιλε και σοορυ που σε πριζω. πρωτα κανω ολα τα wipes και μετα ακολουθω τις οδηγιες του ποστ? Μολισ τις κανω θα χω την custom rom?

Παντα συνισταται να κανουμε wipe πριν βαλουμε οποιαδηποτε ρομ.

Εγω εχω βαλει ως recovery πλεον την TWRP και λειτουργει μια χαρα.

Κανεις τα wipes βαζεις την ρομ και απο recovery αν θες και μετα το root.zip απο το Updater του Κεντρου ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα και ακολουθώντας τις οδηγίες ....κάνεις εγκατάσταση του Mi-tools που εμπεριέχει πολλά καλούδια παραμετροποίησης για τους ποιο απαιτητικούς....:ninja:

το πρώτο που έβαλα ήταν να αφαιρέσω το ενοχλητικό ήχο:!: που κάνει....όταν αυξομειώνεις την ένταση ήχου :cool:

 

τα screen buttons πως τα εβαλες?

 

θα πας στην επιλογή buttons...και θα επιλέξεις στο υπομενου navigation bar to show navigation bar (nexus like):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

έχω αγοράσει από mini deal το κινητό. είχε περασμένη τη μουλτι με ελληνικά.

δεν με αφήνει να κάνω το κλασσικό update.

στο update center πάτησα το πληκτρολόγιο με τις τρις γραμμές παρατεταμένα. επέλεξα να κατεβάσει πλήρη την νεώτερη Ρομ και να κάνει update.

κατέβασε περιπου 280 mb. όλα καλά, πέρασε την αγγλοκινεζικη βέβαια, δεν με ενοχλεί αυτό. ακολούθησα και τον οδηγό για root που βρήκα. το rootara ,όλα καλά.

το πρόβλημα μου είναι στο google play. προσπαθώ να μπω αλλά λέει δεν υπάρχει σύνδεση. μήπως ξέρει κανείς πως λύνεται το πρόβλημα ;

παρότι βρήκα και άλλο apk και το ξαναεγκατεστησα, πάλι μου βγάζει δεν υπάρχει σύνδεση.

καπου το εχασα ειπες οτι το πηρες απο minideal μουλτι ελληνικα,πως εκανες μετα αναβαθμιση?η μουλτι δεν λενε οτι δεν κανουν αναβαθμιση?

ποια εκδοση ειχε οταν σου ηρθε απο το minideal?γιατι και καλα στο σαιτ τους λενε οτι εχουν την v5 μουλτι,η δεν ισχυει τελικα αυτο

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παντα συνισταται να κανουμε wipe πριν βαλουμε οποιαδηποτε ρομ.

Εγω εχω βαλει ως recovery πλεον την TWRP και λειτουργει μια χαρα.

Κανεις τα wipes βαζεις την ρομ και απο recovery αν θες και μετα το root.zip απο το Updater του Κεντρου ασφαλειας.

 

βρε παιδια το wipe ποιο ειναι για να μαθαινουμε απο τωρα οταν ειναι να μας ερθει το κινητο?καποιο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια το wipe ποιο ειναι για να μαθαινουμε απο τωρα οταν ειναι να μας ερθει το κινητο?καποιο προγραμμα?

 

επιλογές από το recovery είναι

wipe cache / dalvik

επίσης υπάρχει και το γενικό wipe (που κάνει factory reset οπότε πρόσεχε)

Link to comment
Share on other sites

καπου το εχασα ειπες οτι το πηρες απο minideal μουλτι ελληνικα,πως εκανες μετα αναβαθμιση?η μουλτι δεν λενε οτι δεν κανουν αναβαθμιση?

ποια εκδοση ειχε οταν σου ηρθε απο το minideal?γιατι και καλα στο σαιτ τους λενε οτι εχουν την v5 μουλτι,η δεν ισχυει τελικα αυτο

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

βρε παιδια το wipe ποιο ειναι για να μαθαινουμε απο τωρα οταν ειναι να μας ερθει το κινητο?καποιο προγραμμα?

 

Update στην μουλτι εννοειται οτι κανεις ,αλλα οχι ΟΤΑ,μονο μεσω recovery.Οσο για το 2ο,το wipe ειναι επιλογη μεσα στην recovery για να σβησει τα αρχεια του κινητου πριν περασει ρομ

Link to comment
Share on other sites

ακριβως. η μουλτι δεν με αφήνει. είχα δοκιμάσει και μετά την επανεκκίνηση έβγαζε error.

απλά πάτησα κάτω αριστερά παρατεταμένα και πάτησα να κατέβει ολόκληρη η Ρομ.

είχα την v5- 1. τώρα έχω την v5-5.

το επέλεξα σαν απλό update. βέβαια χάθηκαν τα ελληνικά. πλέον έχω την αγγλοκινεζικη.

ελπίζω να είμαι πιο κατανοητός τώρα.... τα είχα γράψει κάπως πολύπλοκα πριν. απλά δεν με αφήνει να ανοίξω το google play. :-(

Link to comment
Share on other sites

ακριβως. η μουλτι δεν με αφήνει. είχα δοκιμάσει και μετά την επανεκκίνηση έβγαζε error.

απλά πάτησα κάτω αριστερά παρατεταμένα και πάτησα να κατέβει ολόκληρη η Ρομ.

είχα την v5- 1. τώρα έχω την v5-5.

το επέλεξα σαν απλό update. βέβαια χάθηκαν τα ελληνικά. πλέον έχω την αγγλοκινεζικη.

ελπίζω να είμαι πιο κατανοητός τώρα.... τα είχα γράψει κάπως πολύπλοκα πριν. απλά δεν με αφήνει να ανοίξω το google play. :-(

 

Πηγαινε λιγο settings>apps>downloaded>google play store,κανε clear cahe,clear date,reboot και ξαναδοκιμασε....

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε λιγο settings>apps>downloaded>google play store,κανε clear cahe,clear date,reboot και ξαναδοκιμασε....

 

δυστυχώςπάλι δεν μπορώ.

 

http://www.filedropper.com/screenshot2014-01-31-00-11-21

 

παραθέτω την εικόνα. αυτό μου βγάζει :(

(πάνω φαίνεται πως έχω καμπάνα σήμα wifi)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώςπάλι δεν μπορώ.

 

http://www.filedropper.com/screenshot2014-01-31-00-11-21

 

παραθέτω την εικόνα. αυτό μου βγάζει :(

(πάνω φαίνεται πως έχω καμπάνα σήμα wifi)

 

Ξηλωσε οτι γραφει google,κανε reboot,και κανε το βημα 4 απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=5179476#post5179476

Link to comment
Share on other sites

Ξηλωσε οτι γραφει google,κανε reboot,και κανε το βημα 4 απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=5179476#post5179476

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!!!!

τελικά ήθελε και τις 3 άλλες εφαρμογές. ευχάριστω και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Update στην μουλτι εννοειται οτι κανεις ,αλλα οχι ΟΤΑ,μονο μεσω recovery.Οσο για το 2ο,το wipe ειναι επιλογη μεσα στην recovery για να σβησει τα αρχεια του κινητου πριν περασει ρομ

 

επειδη λιγακι το χανω οκ αναβαθμιση στην μουλτι κανεις,αλλα χανοντε τα ελληνικα?ΟΤΑ τι ειναι αυτο?

εμενα ειλικρινα το εχω πει δεν με νοιαζουν τα πολλα πολλα δεν θελω να μπλεκω αρκει να εχω ελληνικα σταθερη εκδοση ωστε να κανω την δουλεια μου.

Link to comment
Share on other sites

τα screen buttons πως τα εβαλες?

 

θα πας στην επιλογή buttons...και θα επιλέξεις στο υπομενου navigation bar to show navigation bar (nexus like):rolleyes:

 

το εκανα σε ευχαριστω..να σε ρωτησω με το μαμα ξεκλειδωμα σου ξεκλειδωνε καννονικα?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

επειδη λιγακι το χανω οκ αναβαθμιση στην μουλτι κανεις,αλλα χανοντε τα ελληνικα?ΟΤΑ τι ειναι αυτο?

εμενα ειλικρινα το εχω πει δεν με νοιαζουν τα πολλα πολλα δεν θελω να μπλεκω αρκει να εχω ελληνικα σταθερη εκδοση ωστε να κανω την δουλεια μου.

Το ΟΤΑ=Over The Air.

Αναβαθμιση μεσω του update manager του λειτουργικου απευθειας. Κατεβαινει το νεο MIUI απο Wifi απευθειας στο κινητο και αναβαθμιζεις. Αυτο ομως ισχυει μονο για την επισημη ENG-CN ROM. Οι αλλες multilanguage δεν υποστηριζουν κατι τετοιο. Οποτε αναγκαστικα θα τις περνας απο recovery mode. Μια χαρα σταθερες ειναι και ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...