Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω ειμαι σε αναμονη για το κινητο και μεχρι να ερθει εβαλα miui στο jiayu g3t που εχω τωρα. εχω βαλει τη miui 4-1.26 cusom rom μουλτι που στη τελευταια αναβαθμιση ειχε και ελληνικα. η ερωτηση μου ειναι γιατι αυτη αν και μουλτι εχει αυτοματες αναβαθμισεις ενω η μουλτι του hongmi δε εχει? ουσιαστικα το κινητο που εχω και αυτο εχουν παραπλησια χαρακτηριστικα .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε larineos στο updater η σωστη διαδρομη για να περασω το root.zip ειναι select instalation pack>phone storage και επιλεγω μετα το αρχειο?????

Καλημέρα. Ακριβως ετσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,ετοιμασα εναν μινι οδηγο που αφορα τις κινησεις που πρεπει να γινουν απο καποιον για να εχει ενα απολυτα λειτουργικο κινητο...

Επειδη ειμαι με την official EN/CN rom,αφορα μονο αυτην,καθως δεν εχω δοκιμασει καν να περασω την μουλτι,οποτε δεν ηθελα απλα να παραθεσω οτι κυκλοφορει στο ιντερνετ για αυτην(αν εχει ορεξη καποιος ας το κανει!)

Προϋποθεση βεβαια ειναι το κινητο να μας εχει ερθει με official και οχι μουλτι,αλλιως θα χρειαστει περασμα απο το recovery της τελευταιας,την τελευταια official http://en.miui.com/download-82.html

Παμε λοιπον:

 

1)Ανοιγουμε το κινητο,επιλεγουμε αγγλικα σαν γλωσσα και προχωραμε το σεταρισμα.Οταν μας ζητηθει συνδεομαστε στο wifi,και μετα συνδεομαστε στο xiaomi account μας(Αν δεν εχουμε δημιουργουμε ενα)

2)Οταν το κινητο ανοιξει,θα πρεπει κανονικα να μας ζητηθει επι τοπου να προβουμε σε OTA update στην τελευταια official(Ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα εχει την τελευταια μεσα).Αν δεν μας ζητηθει παμε στον φακελο System->Updater και θα μας βρει την τελευταια http://i1331.photobucket.com/albums/w584/stratos_21/Screenshot_2014-01-28-11-27-21_zps8c5d8b48.png

Την εγκαθιστουμε και οταν μας ζητηθει κανουμε reboot.

3)Οντας πλεον στην τελευταια official,μπαινουμε στο MImarket και κανουμε search την λεξη "google"

Επιλεγουμε την πρωτη εφαρμογη το Eric Xiang και την εγκαθιστουμε http://i1331.photobucket.com/albums/w584/stratos_21/Screenshot_2014-01-28-11-55-07_zps21b7b024.png

4)Παμε Settings->Security και ενεργοποιουμε το Unknown sources.Η εφαρμογη εμφανιζεται στην homescreen μας σαν google installer,οποτε μπαινουμε μεσα και επιλεγουμε για εγκατασταση το google play.Αυτο θα μας ζητησει να εγκαταστησει μαζι και καποια dependencies(google services framework,google account manager και google play services),το οποιο αποδεχομαστε.Θα βγει μετα pop-up για εγκατασταση ενος εξ'αυτων ,μετα καποιου αλλου κ.ο.κ.Εμεις προσεχουμε να τα βαλουμε με την σειρα framework,account manager,services και τελευταιο το play store.Για να γινει αυτο κανουμε reject τα αιτηματα για εγκατασταση μεχρι να μας ερθει αυτο που θελουμε.Οταν γινει αυτο,δοκιμαζουμε να ανοιξουμε το play store,υπαρχει μια περιπτωση ακομη κι ετσι να μην ανοιξει,και να μας πεταξει ακαριαια στην homescreen.Αν συμβει αυτο,απεγκαθιστουμε και τα 4 και ξαναδοκιμαζουμε με ελαφρως τροποποιημενη σειρα(με το play store τελευταιο!)

5)Μπαινουμε στο play store και βαζουμε το account μας

6)Μπαινουμε στο google installer παλι και κατεβαζουμε αυτα τα 2(για να κανει συγχρονισμο η συσκευη με το gmail) http://i1331.photobucket.com/albums/w584/stratos_21/Screenshot_2014-01-28-10-03-31_zps0778bedf.png

7)Μπαινουμε Settings->Accounts->Google->xxxxxx.gmail.com και απο το menu button κανουμε sync now

 

Το κινητο μας ειναι ετοιμο για χρηση.Να σημειωσω εδω οτι οι κινεζικες εφαρμογες baidu,qq κλπ μπορουν να φυγουν,αφου δεν ειναι system apps,πηγαινοντας Settings->Apps->Downloaded και οτι δεν θελουμε το απεγκαθιστουμε.

Οσον αφορα το ρουταρισμα της συσκευης,σιγουρευτειτε οτι το χρειαζεστε.Μερικοι λογοι ειναι οι εξης:

i)περασμα των εφαρμογων στην sd

ii)χρηση root εφαρμογων που χρειαζεστε(titanium backup,greenify κ.ο.κ.)

iii)χρηση διαφορων tools οπως το WSM tools,με εξαιρετικο Μi-Τools μεσα http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=8784&extra=page%3D1%26filter%3Dtypeid%26typeid%3D350%26typeid%3D350

 

Το λεω αυτο γιατι πολυ πιθανον μεσω OTA να χανεται το root σας(με factory reset δεν χανεται),και να περιμενετε να βγει καινουρια λυση.

Η τωρινη λυση ειναι η εξης:

1)Κατεβαζετε το Vroot (1.7.4.4996) απο το 1ο ποστ στο http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=8101&extra=&highlight=root%2Bhongmi&page=1

2)Στο κινητο πατε Settings->About phone και πατατε 7 φορες το Android Version

3)Πατε στα Developer options που ξεκλειδωθηκαν στα Settings,και ενεργοποιητε το USB debugging

4)Εγκαθιστατε το Vroot στο PC(αν σας ζητηθουν drivers τους βαζετε)

5)Συνδεετε το κινητο με το PC μεσω USB και τρεχετε το Vroot

6)Πατατε το κατω δεξια πρασινο κουμπακι και περιμενετε να αναγνωρισει την συσκευη σας,επειτα πατατε το κουμπακι που λεει root(το αριστερα λογικα)

7)Περιμενετε να κανει επανεκκινηση η συσκευη,και βρισκεται το εικονιδιο του αντιστοιχου SU στην homescreen(σε μενα ειναι το RootMaster.Το τρεχετε και κανετε οποια update αυτο σας ζητησει(αν σας ζητησει)

8)Ειστε root!Καθε φορα που θα τρεχετε μια εφαρμογη που απαιτει root,θα επιλεγετε το δεξι κουμπακι για να δωσετε permissions(επιλεξτε το checkbox απο πανω για να απομνημονευσει την επιλογη σας)

 

:bow:

Ευχαριστούμε φίλε!

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

Καλά 3 φορές ρώτησες και αυτό δεν το είδες?

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/35/yue3.png

 

να και το λίνκ

http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-Cool-Hightest-Quality-Aluminium-Metal-Case-for-Xiaomi-HongMi-XIAOMI-Red-Rice-Metal-case/1504192193.html

To ειδα και αυτο, αλλα δεν ειναι και πολυ στανταρ, μπορει να εχει aluminum look και να το λενε aluminum. Εγω ηθελα τη γνωμη καποιου που την εχει στα χερια του, τεσπα

Tελικα ειναι πλαστικη.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια λιγο βοηθεια!

μολις παρελαβα το κινητο. ανοιξα τον οδηγο του stratos_21 και ημουν ετοιμος να ακολουθησω τα βηματα.

μολις ανοιξα το κινητο ομως με πηγε κατευθειαν στο μενου. δεν ξεκινησε με καποιο ειδους σεταρισμα.

γιατι συνεβη αυτο? τι πρεπει να κανω τωρα?

(εντομεταξυ το μενου ειναι στα κινεζικα οποτε για αρχη πειτε μου βημα βημα πως να το γυρισω στα αγγλικα)

Edited by sakafousi
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα..Κάνε τα βήματα που θέλεις να κάνεις..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Πατας το αριστερο κουμπακι με τις 3 παραλληλες γραμμες(μενου),επιλεγεις την κατω-κατω επιλογη(settings),πας στα επανω tabs(εχει 2,και επιλεγεις το δεξι),ετσι μπαινεις στα general settings,κατεβαινεις κατω,στην τελευταια υποενοτητα,και η 3η επιλογη της με ενα πληκ/γιο σαν εικονιδιο ειναι η γλωσσα.Η 1η επιλογη ειναι η αλλαγη γλωσσας,επιλεγεις,και βαζεις αγγλικα Edited by stratos_21
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα..Κάνε τα βήματα που θέλεις να κάνεις..

πως ομως? αυτη τη στιγμη ειναι ολα γραμμενα στα κινεζικα και δεν ξερω πως να βαλω αγγλικα. χρειαζομαι αν γινεται καποιος που εχει τι κινητο να μου δωσει οδηγιες για το που βρισκεται η επιλογη της γλωσσας

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πατας το αριστερο κουμπακι με τις 3 παραλληλες γραμμες(μενου),επιλεγεις την κατω-κατω επιλογη(settings),πας στα επανω tabs(εχει 2,και επιλεγεις το δεξι),ετσι μπαινεις στα general settings,κατεβαινεις κατω,στην τελευταια υποενοτητα,και η 3η επιλογη της με ενα πληκ/γιο σαν εικονιδιο ειναι η γλωσσα.Η 1η επιλογη ειναι η αλλαγη γλωσσας,επιλεγεις,και βαζεις αγγλικα

 

εγω οταν παταω αυτο πληκτρο με τις 3 γραμμες μου βγαζει ενα πλαισιο με 6 επιλογες η μια κατω απο την αλλη. τις πατησα και τις 6 αλλα δεν εβγαλα ακρη.

υπαρχει αλλος δρομος για να καταληξω στην επιλογη γλωσσας?

για παραδειγμα μπορω να αναγνωρισω τα settings . ενα εικονιδιο μπλε με ενα γραναζι στη μεση. μπορω μηπως να βρω την γλωσσα απο εκει?

 

edit : ακυρο το βρηκα. ευχαριστω φιλε !

Edited by sakafousi
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η κατω-κατω,εκανα edit,το ιδιο με το να πατησεις το γραναζι,μετα συνεχιζεις απο τα 2 πανω tabs που εχει,και επιλεγεις το δεξι κλπ...
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η κατω-κατω,εκανα edit,το ιδιο με το να πατησεις το γραναζι,μετα συνεχιζεις απο τα 2 πανω tabs που εχει,και επιλεγεις το δεξι κλπ...

 

ευχαριστω. κατι ακομα. στο review πιο πανω αναφερεται πως στην αρχη το κινητο θα σου ζητησει να μπεις στο wifi και να κανεις συνδεση στην xiaomi. εμενα ομως η συσκευη δεν ξεκινησε με αυτον το τροπο.

υπαρχει τροπος να το κανω αυτο το βημα? αν δεν το κανω πειραζει? σε τι οφελει?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν σου ζητησε,και ηρθε στα κινεζικα γιατι οι ουνοι απο του οποιους το πηρες,ξεχασαν να κανουν factory reset πριν το στειλουν!

Το xiaomi account θα σου χρειαστει για να μπεις και να κατεβασει απο το Mi-market τον google installer!

Αλλα και για να κατεβαζεις θεματα αργοτερα...

Wi-fi εννοειται οτι χρειαζεται,πως θα μπεις στο ιντερνετ?:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. κατι ακομα. στο review πιο πανω αναφερεται πως στην αρχη το κινητο θα σου ζητησει να μπεις στο wifi και να κανεις συνδεση στην xiaomi. εμενα ομως η συσκευη δεν ξεκινησε με αυτον το τροπο.

υπαρχει τροπος να το κανω αυτο το βημα? αν δεν το κανω πειραζει? σε τι οφελει?

 

τώρα είδα οτι σου ανοιξε κατευθειαν στα κινεζικα..απο που το πήρες και τι έκδοση ζητησες; παιζει να στο ανοιξαν για να το ρουταρουν η να περασουν google play..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αισίως 22 μέρες αναμονής για το ρύζι. αποστολή με Singapore post (9-16 business days)

 

Από τις 15/1 Despatched to Overseas.

 

Με βάρκα το στέλνουν γμτ???

It's never enough
Link to comment
Share on other sites

βαρκα με κουπια κιολας..πλακα αστεια τα κινητά μας παιζει να ειναι εδω, να μην πω οτι ειναι σιγουρο..απλα περιμενουν κλεισμενα σε καποιο σακι..ποτε θα δουνε το φως της μερας, αγνωστο..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αισίως 22 μέρες αναμονής για το ρύζι. αποστολή με Singapore post (9-16 business days)

 

Από τις 15/1 Despatched to Overseas.

 

Με βάρκα το στέλνουν γμτ???

 

υπολογιζε 2 βδομάδες από τότε που φεύγει από αυτούς. λογικά τέλος της βδομάδας θα εμφανιστεί. αρχές της επόμενης θα το έχεις. γενικά 3 βδομάδες κάνουν μέχρι να τα παραλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

απο οταν παρηγγηλα το κινητο εχω διαβασει ολο το νημα 2 φορες και επειδη ειμαι εντελως ασχετος τα εχω παιξει οποτε θα ξεκινησω με καποια πολυ απλα πραγματα. η εκδοση που εχω ειναι JHBCNAH3.0.

αρχικα το μονο που εχω κανει ειναι να βαλω το play store και μου μενουν ακομα 2-3 πολυ βασικα οπως τα εξης:

1) πως βαζω ελληνικο πληκτρολογιο?

2) πως περναω τις επαφες μου?

 

και αφου καταφερω τα παραπανω θα ηθελα αν γινεται να μαθω :

 

3) ειναι απαραιτητο το root? τι ακριβως προσφερει? (ειδικα σε εμενα που ειμαι ασχετος)

4) ειναι χρησιμο να κανω ενα recovery ή κατι παρομοιο σε περιπτωση που εχω καποιο software προβλημα με την συσκευη και αν ναι τοτε πως?

6)υπαρχουν ακομα καποιες εφαρμογες στα κινεζικα. δεν ξερω καν τι κανουν. χρειαζονται καποιες απο αυτες ή ολες για πεταμα ειναι?

ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας γιατι ξερω οτι ολα αυτα εχουν αναφερθει και πιο πριν αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε όποιο πληκτρολόγιο θες από play store, και τις 2 εφαρμογές του οδηγού μου για να συγχρονίσεις με το gmail σου. Για ρουτ γράφω ενδεικτικά για τι μπορεί να χρειάζεται... Πχ για να πάρεις μπακαπ που ζητάς η καλύτερη εφαρμογή είναι το titanium, όπου θέλει ρουτ. Επίσης καλό θα ήτανε να κάνεις update στην τελευταία έκδοση από το updater στον φάκελο system...
Link to comment
Share on other sites

το root τι ακριβως ειναι? γιατι καποιες εφαρμογες δεν παιζουν χωρις root?

αν το κινητο κανει update θα το χασω το root η οχι?

εχεις καμια ιδεα τι γινεται με τα κινεζικα? μπορουν να φυγουν ολα ή αναγκαστικα θα μεινουν καποια ψεγαδια.

ευχαριστω παντως. βοηθας πολυ. να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αισίως 22 μέρες αναμονής για το ρύζι. αποστολή με Singapore post (9-16 business days)

 

Από τις 15/1 Despatched to Overseas.

 

Με βάρκα το στέλνουν γμτ???

 

καλάααα περίμεενεε :)) , εγώ περιμένω (άλλο πράγμα) από τις 10/1

κάτι παίζει με την singapore

Link to comment
Share on other sites

το root τι ακριβως ειναι? γιατι καποιες εφαρμογες δεν παιζουν χωρις root?

αν το κινητο κανει update θα το χασω το root η οχι?

εχεις καμια ιδεα τι γινεται με τα κινεζικα? μπορουν να φυγουν ολα ή αναγκαστικα θα μεινουν καποια ψεγαδια.

ευχαριστω παντως. βοηθας πολυ. να σαι καλα.

 

Πρώτα θα κάνεις update, μετά root. Όπως είχα επισημάνει, είναι πολύ πιθανό όταν βγει καινούρια έκδοση να χαθεί το root, αλλά πάλι μετά θα βρεθεί τρόπος να ρουταρεις... Από τα κινέζικα,οσα δεν είναι εφαρμογές συστήματος, μπορούν να φύγουν τα περισσότερα... Απλά θα μπορώ να σου πω με μεγαλύτερη άνεση το βράδυ για είμαι δουλειά και γράφω από το κινητό..

Link to comment
Share on other sites

Το βαζελικο εικονιδιο (πρασινο ) λεμε ...

 

Προσπαθώ να κάνω και εγώ ρε παιδιά το update σε V5.

Αλλα οταν παω recovery απο unclemobile μου πετάει μαύρη οθόνη στο restart και κάνει επανεκίνηση.

 

Τα root permissions στο πράσινο εικονίδιο εμένα είναι κλειστό και δεν μπορώ να το γυρίσω να του το δώσω,παρότι είμαι root με vroot.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω και εγώ ρε παιδιά το update σε V5.

Αλλα οταν παω recovery απο unclemobile μου πετάει μαύρη οθόνη στο restart και κάνει επανεκίνηση.

 

Τα root permissions στο πράσινο εικονίδιο εμένα είναι κλειστό και δεν μπορώ να το γυρίσω να του το δώσω,παρότι είμαι root με vroot.

 

Σωστά δεν είναι, με vroot δεν ενεργοποιουνται τα permissions,αλλά εγκαθίσταται πρόγραμμα για να δίνει δικαιώματα... Επίσης είχα πει κάποιες σελίδες πίσω, ότι στις τελευταίες εκδόσεις της συσκευής δεν δουλεύει το υπάρχον cwm, αλλά μόνο το TWRP. Πες μόνο αν είσαι με official η multi rom, γιατί αν ισχύει το 2ο τότε μπορείς να ενεργοποιήσεις τα permissions της miui

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. εβαλα ελληνικο πληκτρολογιο και εκανα και update. προς το παρων εχουν ολοκληρωθει τα βασικα οποτε δεν θα σε κουρασω αλλο.

μονο για τις επαφες αν μπορει καποιος να μου πει εναν τροπο να τις περασω στην καινουργια συσκευη. εχει αναφερθει καπου στο απρελθον αλλα δεν το βρισκω με το search

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...