Jump to content

Nexus 4 : Root / Unlock / Custom Recovery / Return To Stock Χωρίς Χρήση Η/Υ


Gialakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τον παρακάτω οδηγό μπορούμε να κάνουμε root , να ξεκλειδώσουμε τον bootloader και να φλασάρουμε μια custom recovery ΧΩΡΙΣ τη χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή και ΧΩΡΙΣ να χάσουμε τα δεδομένα μας.

Τα παρακάτω έχουν δοκιμαστεί επιτυχώς στο Nexus 4 με έκδοση λογισμικού 4.2.2.

 

Διαδικασία Root

Πάμε μέσω του browser του κινητού στη σελίδα αυτή και κατεβάζουμε την τελευταία έκδοση του framaroot apk. Στο τηλέφωνό μας πάμε στο μενού Ρυθμίσεις->Ασφάλεια->Άγνωστες πηγές(Να επιτρέπεται η εγκατάσταση εφαρμογών εκτός Play Store) και τσεκάρουμε το πλαίσιο.Έπειτα πάμε στις Λήψεις και εγκαθιστούμε το apk του Framaroot που κατεβάσαμε.

Τρέχουμε το Framaroot και στο μενού του επιλέγουμε Install SuperSu και από κάτω το Gandalf exploit.Θα μας ενημερώσει οτι είμαστε Root και θα κάνουμε reboot.

 

Ξεκλείδωμα Bootloader χωρίς απώλεια δεδομένων

Εφόσον είμαστε Root από την προηγούμενη ενέργεια εγκαθιστούμε από το Play Store την εφαρμογή Bootunlocker και πατάμε το κουμπί Unlock. Έτσι αφού δώσουμε δικαιώματα υπερχρήστη στην εφαρμογή ξεκλειδώνουμε και τον Bootloader.

 

Εγκατάσταση custom recovery

Εφόσον ξεκλειδώσαμε και τον bootloader διαλέγουμε ποιά recovery θέλουμε και ανάλογα εγκαθιστούμε το κατάλληλο πρόγραμμα από το Play Store:

  • Για την Clockworkmod recovery εγκαθιστούμε τον ROM Manager και μέσω αυτού αφού του δώσουμε δικαιώματα υπερχρήστη θα μας εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση της Clockworkmod recovery.
  • Για την TWRP Recovery εγκαθιστούμε το GooManager και αφού του δώσουμε δικαιώματα υπερχρήστη πατάμε στις τρείς τελείες πάνω δεξιά και επιλέγουμε Install OpenRecoveryScript και θα μας εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση της TWRP Recovery

 

Καλά flashαρίσματα!

 

EDIT:

Για να επιστρέψουμε σε stock κατάσταση έχοντας root και custom recovery (TWRP ή Clockworkmod) κάνουμε τα εξής από τη συσκευή μας:

1) Κατεβάζουμε την εφαρμογή BootUnlocker και κλειδώνουμε τον bootloader.

2) Κατεβάζουμε την stock rom 4.2.2 JDQ39 σε μορφή flashable zip από εδώ

3) Κατεβάζουμε σε flashable zip τον stock kernel(boot image) από εδώ και την stock recovery από εδώ.

Σημείωση: Αν δεν έχουμε τον stock bootloader MAKOZ10o και τη stock baseband 2.0.1700.48 τα κατεβάζουμε από εδώ, αλλιώς προχωράμε αμέσως στο επόμενο βήμα.

4) Κάνουμε reboot στη recovery (CWM ή TWRP) και κάνουμε install όλα τα zip που κατεβάσαμε στα βήματα 2 και 3.

5) Αφού τελειώσουμε με το φλασάρισμα των zip δεν κάνουμε reboot system αλλά πατάμε το κουμπι power και το κρατάμε πατημένο μέχρι το τηλέφωνό μας να σβήσει.

Έπειτα από κλειστή συσκευή πατάμε και κρατάμε πατημένο το volume - και το power και έτσι εισερχόμαστε στον bootloader. Από εκεί με τα volume buttons επιλέγουμε recovery και πατάμε power. Θα δούμε το android ξάπλα με το κόκκινο τριγωνάκι,είναι η stock recovery,πατάμε και κρατάμε το power και πατάμε volume+. Έτσι εισερχόμαστε στο μενού της stock recovery από όπου επιλέγουμε factory reset μετά wipe cache και μετά reboot system.

Είμαστε πάλι stock!

 

Να σημειωθεί οτι ο αλάνθαστος τρόπος για να κάνουμε όλα τα παραπάνω είναι μέσω fastboot εντολων με τη χρήση Η/Υ.

 

Credits to efrant για τον οδηγό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2010312 και στον EddyOS για το zip της stock rom αλλά και στον winner00 για το baseband και bootloader.

Edited by Superuser
Προσθήκη ενός ακόμα οδηγού (Return to stock)

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!Πολύ καλός οδηγός. Αν και όποτε έχεις χρόνο βάλε και την αντίθετη διαδικασία.

 

Δηλαδή; Όλα stock χωρίς υπολογιστή; Με υπολογιστή είναι στον άλλο οδηγό.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς με την ίδια διαδικασία χωρίς υπολογιστή!

 

Έγινε! Επειδή δεν είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω το κομμάτι μετά το edit, ας επιβεβαιώσει όποιος το κάνει ότι όλα είναι καλά. Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω και εγώ για επιβεβαίωση. Ευχαριστώ.

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προφανώς όχι γιατί ίσως έχουν κλείσει το exploit που χρησιμοποιεί αλλά και επειδή το superSU που έχει δεν είναι το τελευταίο. Αν αναβαθμίσει και επιβεβαιώσει στο thread του τότε ναι. Σε αυτή τη διαδικασία το ρουτ είναι το θέμα χωρίς να ξεκλειδώσεις. Τα άλλα έρχονται μόνα τους...

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει σε 4.3 απο οτι διαβασα στο xda..Μακαρι να γινει update συντομα..Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να ξεκλειδωσω bootloader χωρις να χασω αρχεια??
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει σε 4.3 απο οτι διαβασα στο xda..Μακαρι να γινει update συντομα..Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να ξεκλειδωσω bootloader χωρις να χασω αρχεια??

 

Υπάρχει αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει. Αφού κάνεις unlock, δεν κάνεις reboot αλλά καπάκι φλασαρεις custom recovery μπαίνεις στη recovery, wipe cache και μετά reboot.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει. Αφού κάνεις unlock, δεν κάνεις reboot αλλά καπάκι φλασαρεις custom recovery μπαίνεις στη recovery, wipe cache και μετά reboot.

 

Αφού κάνω unlock πως;;Απο tool??Γιατί οι εφαρμογές που ξεκλειδωνουν θέλουν root..

Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνω unlock πως;;Απο tool??Γιατί οι εφαρμογές που ξεκλειδωνουν θέλουν root..

 

Από τουλκιτ, ναι. Βέβαια εγώ χρησιμοποιώ τερματικό. Το βρίσκω πιο εύκολο... :eek:

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

απο ροοτ με codefire στην 4.2..πως περναω οπως ειμαι στην 4.3..??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

απο ροοτ με codefire στην 4.2..πως περναω οπως ειμαι στην 4.3..??

 

Στοκ ή codefire; Σε στοκ από τουλκιτ ή τερματικό με τον οδηγό. Αν έχει βγάλει η codefire καινούργια έκδοση με το zip της καινούριας. Το ρουτ μην το αναφέρεις καν. Δεν επηρεάζει στη διαδικασία της αναβάθμισης.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Στοκ ή codefire; Σε στοκ από τουλκιτ ή τερματικό με τον οδηγό. Αν έχει βγάλει η codefire καινούργια έκδοση με το zip της καινούριας. Το ρουτ μην το αναφέρεις καν. Δεν επηρεάζει στη διαδικασία της αναβάθμισης.

 

δεν εχει βγαλει τπτ ακομα..! Να παρει ευχη να παρει..!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει βγαλει τπτ ακομα..! Να παρει ευχη να παρει..!!

 

Τι τρελαίνεσαι, αφού αυτά που φαίνονται στην καινούργια έκδοση είναι ελάχιστα. Εκτός αν θες να λέει 4.3. Αλλιώς σε μια βδομάδα περίπου λογικά όλες οι custom θα αναβαθμίσουν και έτσι δεν χρειάζεται να ξαναστήνεις τίποτα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε nexus 4 , 4.3 δοκίμασε κανείς να δει αυτό αν δουλεύει για root ?

Θέλω να έχω σκέτο root. Δεν θέλω να βάλω custom rom.

 

*edited typo

Edited by nitrodr125
Link to comment
Share on other sites

Σε nexus 4 , 4.3 δοκίμασε κανείς να δει αυτό αν δουλεύει για root ?

Θέλω να έχω σκέτο root. Δεν θέλω να βάλω custom root.

 

Το τουλκιτ είναι ο απλούστερος τρόπος για να κάνεις τις πιο κοινές εργασίες που θα έκανες στο τηλέφωνο από το τερματικό. Φυσικά και δουλεύει. Custom root και σκέτο root δεν υπάρχουν σαν έννοιες. Ή είσαι ή δεν είσαι. Διαλέγεις και παίρνεις, αν χρησιμοποιείς κατι που χρειάζεται οπωσδήποτε root το κάνεις, σε άλλη περίπτωση άστο στοκ μια χαρα δουλεύει στην 4.3. Και θα σε παρακαλούσα να κάνεις την ερώτηση σου στο thread με τις τροποποιήσεις, εδώ είναι άσχετο που πόσταρες.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θέλω να κάνω temporary root για να πάρω bakup ένα sqllite αρχείο .

Κοίταξα το video tutorial του Nexus Root Toolkit αλλά ανέφερε ότι θα σβηστούν τα αρχεία όλα οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

Έχω συνδέσει το κινητό στο pc έχω ανοίξει terminal έχω πρόσβαση σε κάποια φακελάκια του κινητού αλλά προφανώς δεν έχω σε αυτά που θέλω.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω δικαιώματα su από adb shell χωρίς να πρέπει να κάνω root το κινητό ;

Το μόνο που χρειάζομαι είναι να πάρω backup τον google authenticator από το

/data/data/com.google.android.apps.authenticator/databases/databases

γιατί έχω πάρα πολλά sites μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω temporary root για να πάρω bakup ένα sqllite αρχείο .

Κοίταξα το video tutorial του Nexus Root Toolkit αλλά ανέφερε ότι θα σβηστούν τα αρχεία όλα οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

Έχω συνδέσει το κινητό στο pc έχω ανοίξει terminal έχω πρόσβαση σε κάποια φακελάκια του κινητού αλλά προφανώς δεν έχω σε αυτά που θέλω.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω δικαιώματα su από adb shell χωρίς να πρέπει να κάνω root το κινητό ;

Το μόνο που χρειάζομαι είναι να πάρω backup τον google authenticator από το

/data/data/com.google.android.apps.authenticator/databases/databases

γιατί έχω πάρα πολλά sites μέσα.

 

Δες εδω μεσω adb backup : http://blog.shvetsov.com/2013/02/access-android-app-data-without-root.html

Επισης εισαι off-topic.

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω μεσω adb backup : http://blog.shvetsov.com/2013/02/access-android-app-data-without-root.html

Επισης εισαι off-topic.

 

αν είμαι offtopic ας κάνει κάποιος moderator move το post να συνεχίσουμε εκεί. :O

 

Το κοιτάω τώρα το ΄άρθρο

Edited by nitrodr125
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στην 4.3 δεν δουλεύει ε;

 

Οχι δεν δουλευει. Μονο 4.2.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ειμαι στην 4.3 και μου βγαζει error #7 Γιατι?

 

Γιατί δουλεύει μόνο στην 4.2 όπως γράφω στον οδηγό αλλά και ένα ποστ πάνω από το δικό σου.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έγινε! Επειδή δεν είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω το κομμάτι μετά το edit, ας επιβεβαιώσει όποιος το κάνει ότι όλα είναι καλά. Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω και εγώ για επιβεβαίωση. Ευχαριστώ.

 

μιας και δεν ειδα να εχει επιβεβαιώσει καποιος οτι δουλευει το τελευταιο κομματι μετα το edit,(για να ξαναγινουν ολα στοκ) μπορω να πω οτι δουλευει περιφημα.πολυ απλα βηματα και γρηγορα. γυρισα 4.2.2 και ηρθε οτα για 4.3.

ευχαριστουμε

Edited by leftko
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...