Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρειαζεται να αλλαξω sim για να εχω 4g? Το κινητο τωρα σκοπευω να το παρω δεν το εχω η παλια 3g σιμ που εχω κανει?

 

Παρε στην cosmote , εδω ειναι το θρεντ για το mini:O

Λογικα δε χρειαζεται να αλλαξεις sim για να εχεις 4G. Επισης δεν ξερω αν η cosmote το δινει μονο σε προγραμματα με παγιο απο 45 και ανω. Για ρωτα να μαθαινουμε.

Ετσι κι αλλιως ομως για το s4 mini θες ή κοψιμο της sim που εχεις ή να παρεις με 5ευρω μια micro sim (γινεται επι τοπου στο Γερμανο ή στην cosmote).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δειτε λίγο αυτό.

http://www.ibtimes.com/android-442-kitkat-xxubnb3-official-update-samsung-galaxy-s4-mini-lte-gt-i9195-how-install-it

 

Μηπως ξεκινησε η αναβάθμιση;

Λεει ότι είναι official.

OnePlus 6T
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δειτε λίγο αυτό.

http://www.ibtimes.com/android-442-kitkat-xxubnb3-official-update-samsung-galaxy-s4-mini-lte-gt-i9195-how-install-it

 

Μηπως ξεκινησε η αναβάθμιση;

Λεει ότι είναι official.

 

Διαβασες καθολου τα σχόλια απο κάτω? ΔΕΝ ειναι 4.4. ειναι ακομη 4.2.2. στην αναμονη λοιπον ακομη....

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανείς, εδώ κ κάτι μέρες το ρολόι στην lock screen δεν δουλεύει κανονικά, μένει στην ώρα που το κλείδωσα κ φτιάνει την στιγμή που πατάω το κουμπάκι για να ξεκλειδώσει, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να παίζει ρόλο η χώρα προέλευσης του κάθε κινητού.Έτσι κάθε χώρα λαμβάνει την ενημέρωση με διαφορά ίσως μερικών ημερών.

Δοκίμασε να κάνεις ενημέρωση μέσω wifi. (εκτός kies).

 

Αν εννοείς την ενημέρωση λογισμικού μέσα από τις ρυθμίσεις της συσκευής, τότε εκεί μου βγάζει πως οι πιο πρόσφατες ενημερώσεις έχουν ήδη εγκατασταθεί, άρα είμαι οκ απ' ότι φαίνεται...

Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα φορτιζω την πρωτη φορα? Εξαντλω τελειως την μπαταρια που εχει ηδη?

Αστην να πεσει γυρω στο 10% και μετα φουλ φορτιση.Κανε αυτη τη διαδικασια 3-4 φορες

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την ενημέρωση λογισμικού μέσα από τις ρυθμίσεις της συσκευής, τότε εκεί μου βγάζει πως οι πιο πρόσφατες ενημερώσεις έχουν ήδη εγκατασταθεί, άρα είμαι οκ απ' ότι φαίνεται...

Πολύ σωστά.Πάντως αφού δεν σου βγάζει ενημέρωση το kies (για την ίδια τη εφαρμογή) με το που συνδέεσαι τότε είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανείς, εδώ κ κάτι μέρες το ρολόι στην lock screen δεν δουλεύει κανονικά, μένει στην ώρα που το κλείδωσα κ φτιάνει την στιγμή που πατάω το κουμπάκι για να ξεκλειδώσει, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Δοκιμασες κανενα reboot?

Link to comment
Share on other sites

Η 4.2.2 θα είναι.Αφού το πήρες κα χτες δεν θα έχει δεχτεί την παραπάνω ενημέρωση

 

Μα την έχω ήδη πάνω, απλά λέω μήπως είναι κάποια ενδιάμεση μεταξύ 4.2.2 και kit kat...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια 2 ερωτησεις απο μενα και καποιες πληροφοριες για ενα θεμα που ισως το εχουν αρκετοι:

 

1.Οταν πηρα το κινητο, εκανε αναβαθμιση ΟΤΑ απο wifi και εγκατεστησε την BML1. Απο τοτε, ενω το ΚΙΕS μου λεει οτι υπαρχει αναβαθμιση οταν το συνδεω στο PC, η αναβαθμιση OTA δεν μου δουλευει, μου λεει:

"Η υπηρεσια ενημερωσης λογισμικου δεν ειναι διαθεσιμη. Εγινε υπερβαση του μεγιστου αριθμου αναπτυξης ενημερωσεων. Δοκιμαστε ξανα αργοτερα ή ενημερωστε τη συσκευη σας μεσω του samsung kies".

Αυτο συμβαινει εδω και ενα μηνα, αρα δεν ειναι θεμα υπερφορτωσης καποιου server της samsung.

 

2.Τον τελευταιο καιρο, δυσκολευεται να συνδεθει στο wifi του σπιτιου μου, που εχει ρουτερ ενα netfaster wlan.

Αν το συνδεσω ασυρματα και το αποσυνδεσω, την επομενη φορα στο καπακι δεν συνδεεται, δηλαδη μενει στο να βλεπει το ρουτερ, να παει να συνδεθει, αλλα να μην παιρνει ip ή να παιρνει την 0.0.0.0.

Με reset στο ρουτερ φτιαχνεται, αλλα αυτο δεν ειναι λυση.

 

Βρηκα τις εξης πληροφοριες :

α.Καποιοι λενε οτι πρεπει να αλλαξεις τη security του ρουτερ απο AES σε TKIP. (Δεν το εχω κανει ακομη).

β.Καποιοι λενε οτι πρεπει να βαλεις τη mac address του κινητου στο ρουτερ για να του δινει προσβαση παντα.

 

Εγω εκανα το Β.

Πως βλεπουμε τη mac ? Πληκτρολογησα στις κλησεις : *#0011# , παταω κατω αριστερα το κουμπι του μενου, επιλεγω wifi και βλεπω.

Μετα την περασα στο ρουτερ και δουλεψε!Το προβλημα ηταν ομως, οτι τοτε, αποκλειονταν ολες οι αλλες συσκευες του σπιτιου , δηλαδη ενα laptop και το ps3 ! Μιας και δεν ειμαι ειδικος στα δικτυα, μηπως εχω κανει κατι λαθος με αυτο το θεμα;

Εσεις εχετε καποια αλλη λυση;

Link to comment
Share on other sites

Έστω πως βάζουμε τη συσκευή σε λειτουργία πτήσης. Δε θα έπρεπε, όταν την απενεργοποιούμε και επαναφέρουμε τη συσκευή στα κανονικά της, να ειδοποιούμαστε για κλήσεις και μηνύματα που έγιναν κατά τη λειτουργία πτήσης;
Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Έστω πως βάζουμε τη συσκευή σε λειτουργία πτήσης. Δε θα έπρεπε, όταν την απενεργοποιούμε και επαναφέρουμε τη συσκευή στα κανονικά της, να ειδοποιούμαστε για κλήσεις και μηνύματα που έγιναν κατά τη λειτουργία πτήσης;

 

Ναι έτσι γίνεται. Εμένα προσωπικά έρχεται ειδοποίηση και το βάζω και κάθε βράδυ σε λειτουργία πτήσης.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες θεωρειτε απαραίτητες-αναγκαίες εφαρμογες απο το playstore για το s4 mini ?

Εξαρτάται από τις ανάγκες σου φίλε.Κάποιες που σε μένα φαίνονται απαραίτητες, μπορεί εσένα να σε αφήνουν παντελώς αδιάφορο.

Παράδειγμα εγώ έχω εφαρμογή από τράπεζα,αεροπορική εταιρία, πλοήγηση και εφαρμογή που χρησιμοποιώ σε άθληση.Αν εσύ δεν τρέχεις,δεν έχεις συναλλαγές με τράπεζα τότε δεν τις χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι γίνεται. Εμένα προσωπικά έρχεται ειδοποίηση και το βάζω και κάθε βράδυ σε λειτουργία πτήσης.

 

Σήμερα πάντως δεν...ενώ άλλες φορές ναι, κανονικά μου είχε βγάλει τα πάντα, να έφαγε κόλλημα η συσκευή;

Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως δεν...ενώ άλλες φορές ναι, κανονικά μου είχε βγάλει τα πάντα, να έφαγε κόλλημα η συσκευή;

 

Δε ξέρω τι να σου πω μπορεί και να έχει πρόβλημα το δίκτυο που ανήκεις γιατί και εγώ για ειδοποιήσεις απευθύνομαι κυρίως στην εταιρεία που ανήκω.

Link to comment
Share on other sites

προερχομενος απο s3,s4,note 3 πηρα στην γυναικα μου το μινι εμεινα εντυπωσιασμενος και για την ευκολη κ ανετη φορητοτητα του χτυπησα απο εχτες ενα και εγω...κ κρατησα το νοτε για παιχνιδι :lol: παιδια ενταξη το κινητακι τα σπαει για τα λευτα του και ειναι παρα πολυ δυνατο...απλα εχω ενα θεμα..η μπαταρια σας κραταει?το φορτησα ολο το βραδυ χτες το πρωι το ανοιξα στις 10 με ελαφρια χρηση λιγο ιντερνετ και κανα 20λεπτο ομιλια στις 5παρα εκλεισε...ετσι ειναι η εχω θεμα?
Link to comment
Share on other sites

προερχομενος απο s3,s4,note 3 πηρα στην γυναικα μου το μινι εμεινα εντυπωσιασμενος και για την ευκολη κ ανετη φορητοτητα του χτυπησα απο εχτες ενα και εγω...κ κρατησα το νοτε για παιχνιδι :lol: παιδια ενταξη το κινητακι τα σπαει για τα λευτα του και ειναι παρα πολυ δυνατο...απλα εχω ενα θεμα..η μπαταρια σας κραταει?το φορτησα ολο το βραδυ χτες το πρωι το ανοιξα στις 10 με ελαφρια χρηση λιγο ιντερνετ και κανα 20λεπτο ομιλια στις 5παρα εκλεισε...ετσι ειναι η εχω θεμα?

 

Το κινητό το έχω περίπου από τον Νοέμβριο από άποψη διάρκειας είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Για παράδειγμα το είχα βγάλει μια φορά από την πρίζα στις 4 και 20 το μεσημέρι και μέχρι τη 1 και 20 το βράδυ η μπαταρία ήταν στο 100% και είχα ανοίξει και wifi και εφαρμογές και τηλέφωνο είχα πάρει και πάλι δεν υποχωρούσε. Άλλες φορές υποχωρεί γρήγορα και άλλες διαρκεί για πολλές ώρες. Είναι με τις ώρες του αλλά με κανονική χρήση (internet,τηλέφωνα και παιχνίδια) είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω περίπου από τον Νοέμβριο από άποψη διάρκειας είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Για παράδειγμα το είχα βγάλει μια φορά από την πρίζα στις 4 και 20 το μεσημέρι και μέχρι τη 1 και 20 το βράδυ η μπαταρία ήταν στο 100% και είχα ανοίξει και wifi και εφαρμογές και τηλέφωνο είχα πάρει και πάλι δεν υποχωρούσε. Άλλες φορές υποχωρεί γρήγορα και άλλες διαρκεί για πολλές ώρες. Είναι με τις ώρες του αλλά με κανονική χρήση (internet,τηλέφωνα και παιχνίδια) είναι μια χαρά.
το εβγαλα αδερφε μολις φορτησε πριν καμια ωρα απο το δωματιο 100% μεχρι να παω στο σαλονι πηγε στο 97%...τωρα ειναι στο 90 χωρις να κανω τπτ..<ακριβος 1ωρα και 10δευτερολεπτα με μπαταρια>
Link to comment
Share on other sites

το εβγαλα αδερφε μολις φορτησε πριν καμια ωρα απο το δωματιο 100% μεχρι να παω στο σαλονι πηγε στο 97%...τωρα ειναι στο 90 χωρις να κανω τπτ..<ακριβος 1ωρα και 10δευτερολεπτα με μπαταρια>

 

Δεν εξηγείται αυτό χωρίς να κάνεις τίποτα και έπεσε τόσο; Η μπαταρία είναι γνήσια ή είναι καμία κινέζικη; Αν θες μπορείς να απευθυνθείς και στη samsung για περαιτέρω βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξηγείται αυτό χωρίς να κάνεις τίποτα και έπεσε τόσο; Η μπαταρία είναι γνήσια ή είναι καμία κινέζικη; Αν θες μπορείς να απευθυνθείς και στη samsung για περαιτέρω βοήθεια.
original χτες αγοραστηκε το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

original χτες αγοραστηκε το κινητο.

 

Στην αρχή απ' όσο θυμάμαι δεν είχα πρόβλημα. Δες πως θα πάει και τις επόμενες μέρες και αν είναι μίλα με samsung για κάποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...