Jump to content

[S4] Φωτογραφίες & βίντεο


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντός δωματίου η σε κοντινά πλάνα θα βγάλει καλύτερη φώτο το ΟΝΕ. Σε πλάνο με βάθος όπως η φωτογραφία του Paok, οτι κερδίζει (η συγκεκριμένη συσκευή) με το ois θα το χάσει λογο περιορισμένης ευκρίνειας.

Αν όμως βάλεις το 1020 θα ξεσκισει.

 

ειδα σημερα καποιες βραδινες ληψεις απο το 1020...αλλο επιπεδο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορει να είναι η ιδέα μου αλλά το s3 μου έβγαζε καλύτερες φωτογραφίες. Με το S4 οι βραδυνές δεν είναι τόσο καλές και πολλές πρωινές φαίνονται κουνημένες. Αυτό όμως που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με ενοχλεί (και όποιος είχε s3 αποκλείεται να μην το έχει προσέξει - εξάλλου το έχω διαβάσει και σε 2-3 reviews) είναι το shutter lag. Από την στιγμή που πατάς το κουμπί να βγει η φώτο μέχρι την στιγμή που την τραβάει. Στο s3 αυτό πραγματικά γινόταν ακαριαία (και ήταν και ο λόγος που πάντα γύρναγα σε Sammy based roms). Τώρα υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να είναι η ιδέα μου αλλά το s3 μου έβγαζε καλύτερες φωτογραφίες. Με το S4 οι βραδυνές δεν είναι τόσο καλές και πολλές πρωινές φαίνονται κουνημένες. Αυτό όμως που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με ενοχλεί (και όποιος είχε s3 αποκλείεται να μην το έχει προσέξει - εξάλλου το έχω διαβάσει και σε 2-3 reviews) είναι το shutter lag. Από την στιγμή που πατάς το κουμπί να βγει η φώτο μέχρι την στιγμή που την τραβάει. Στο s3 αυτό πραγματικά γινόταν ακαριαία (και ήταν και ο λόγος που πάντα γύρναγα σε Sammy based roms). Τώρα υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση.

 

Ναι ισχυει. Και το ΟΝΕ Χ μου εβγαζε πολυ πιο γρηγορα φωτογραφιες...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να είναι η ιδέα μου αλλά το s3 μου έβγαζε καλύτερες φωτογραφίες. Με το S4 οι βραδυνές δεν είναι τόσο καλές και πολλές πρωινές φαίνονται κουνημένες. Αυτό όμως που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με ενοχλεί (και όποιος είχε s3 αποκλείεται να μην το έχει προσέξει - εξάλλου το έχω διαβάσει και σε 2-3 reviews) είναι το shutter lag. Από την στιγμή που πατάς το κουμπί να βγει η φώτο μέχρι την στιγμή που την τραβάει. Στο s3 αυτό πραγματικά γινόταν ακαριαία (και ήταν και ο λόγος που πάντα γύρναγα σε Sammy based roms). Τώρα υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση.

 

Μήπως εννοείς την καθυστέρηση στις βραδινές φωτο?

Αν ναι, έχουμε ξαναγράψει οτι οφείλεται στο οτι είναι ενεργοποιημένη η αυτόματη ανίχνευση νύχτας. Οπότε με το που πατάς κάνει την ανάλογη επεξεργασία.

 

Σε νορμαλ mode η ταχύτητα απο λήψη σε λήψη είναι ακαριαία εκτός και αν γυρνας την καμερα σε αλλη κατεύθυνση και χρειαστεί να κάνει ξανά focus.

 

Όσο για τις βραδινές δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί μάλλον εγώ στο 9500 βλέπω άλλα πράγματα.

Θα ψαξω κάποια στιγμή να βρω ανάλογα τεστ που είχα κάνει με το S3.

Πάντως οι βραδινές που έχω με το i9500, είναι πολύ καλύτερες από του Note2 και του S3.

 

Και δεν υποστηριζω γενικά το S4. Το μοναδικό πράγμα που μ έκανε να το αγοράσω είναι η κάμερα και αυτό με κάνει να το κραταω.

Η Samsung μ έχει κουράσει με το κάκιστο software της.

Πρέπει να γράψει απο την αρχή όλες τις δικές της εφαρμογές.

Ενω είναι πολύ γρήγορη συσκευή δίνει διαφορετική εντύπωση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να είναι η ιδέα μου αλλά το s3 μου έβγαζε καλύτερες φωτογραφίες. Με το S4 οι βραδυνές δεν είναι τόσο καλές και πολλές πρωινές φαίνονται κουνημένες. Αυτό όμως που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με ενοχλεί (και όποιος είχε s3 αποκλείεται να μην το έχει προσέξει - εξάλλου το έχω διαβάσει και σε 2-3 reviews) είναι το shutter lag. Από την στιγμή που πατάς το κουμπί να βγει η φώτο μέχρι την στιγμή που την τραβάει. Στο s3 αυτό πραγματικά γινόταν ακαριαία (και ήταν και ο λόγος που πάντα γύρναγα σε Sammy based roms). Τώρα υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση.

 

Δεν ισχυει.Η ποιοτητα της εικονας στο S4 ειναι πολυ ανωτερη απο το S3.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει.Η ποιοτητα της εικονας στο S4 ειναι πολυ ανωτερη απο το S3.

 

Ανωτερη ειναι αλλα τραβαει πιο αργα... Εχει ενα μικρο-lag απο οταν πατας το πληκτρο μεχρι που βγαινει η φωτο λιγο λιγοτερο απο 1".

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς την καθυστέρηση στις βραδινές φωτο?

Αν ναι, έχουμε ξαναγράψει οτι οφείλεται στο οτι είναι ενεργοποιημένη η αυτόματη ανίχνευση νύχτας. Οπότε με το που πατάς κάνει την ανάλογη επεξεργασία.

 

Σε νορμαλ mode η ταχύτητα απο λήψη σε λήψη είναι ακαριαία εκτός και αν γυρνας την καμερα σε αλλη κατεύθυνση και χρειαστεί να κάνει ξανά focus.

 

Όσο για τις βραδινές δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί μάλλον εγώ στο 9500 βλέπω άλλα πράγματα.

Θα ψαξω κάποια στιγμή να βρω ανάλογα τεστ που είχα κάνει με το S3.

Πάντως οι βραδινές που έχω με το i9500, είναι πολύ καλύτερες από του Note2 και του S3.

 

Και δεν υποστηριζω γενικά το S4. Το μοναδικό πράγμα που μ έκανε να το αγοράσω είναι η κάμερα και αυτό με κάνει να το κραταω.

Η Samsung μ έχει κουράσει με το κάκιστο software της.

Πρέπει να γράψει απο την αρχή όλες τις δικές της εφαρμογές.

Ενω είναι πολύ γρήγορη συσκευή δίνει διαφορετική εντύπωση.

 

Οχι. Δεν μιλαω για τις νυχτερινες φωτο και μονο. Και στις πρωινες υπαρχει lag. Και ΔΕΝ ειναι η ιδεα μου. τα εχω διπλα διπλα και η καμερα του S3 ειναι πιο γρηγορη. στο S3 πατας 5 φορες γρηγορα και βγαζει 5 φωτο ακαριαια. Στο S4 ζητημα να βγαλει τις 3.

Edited by amanwithaplan
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι καμια ρυθμισει;εγω βγαζω στα ιδια επιπεδα με το s3 σε ταχυτητα.

ειναι η πρωτη φορα που ειμαι διακοπες και δεν χρειαζομαι ψηφιακή μαζι...το κινητο πραγματικα ειναι φοβερο σε αυτον τον τομεα.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι καμια ρυθμισει;εγω βγαζω στα ιδια επιπεδα με το s3 σε ταχυτητα.

ειναι η πρωτη φορα που ειμαι διακοπες και δεν χρειαζομαι ψηφιακή μαζι...το κινητο πραγματικα ειναι φοβερο σε αυτον τον τομεα.

 

δεν ξερω. Παντως εγω εχω το 9505 με MGA. Ισως το 9500 δεν εχει τετοιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Δεν μιλαω για τις νυχτερινες φωτο και μονο. Και στις πρωινες υπαρχει lag. Και ΔΕΝ ειναι η ιδεα μου. τα εχω διπλα διπλα και η καμερα του S3 ειναι πιο γρηγορη. στο S3 πατας 5 φορες γρηγορα και βγαζει 5 φωτο ακαριαια. Στο S4 ζητημα να βγαλει τις 3.

 

Ισχυει αυτο. Το βλεπω και εγω καθημερινα...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε παιδιά εγώ βλέπω καθυστέρηση μονο όταν χρειάζεται να κάνει και πάλι focus. Δηλαδή στην περίπτωση που σκοπευσεις αλλού.

Οταν μπορέσω θα πάρω ενα βίντεο να δούμε αν εννοειτε το ίδιο

 

 

Για δείτε το δικό μου βιντεακι κάνει το ίδιο?

 

https://www.youtube.com/watch?v=5wub681G09A&feature=youtube_gdata_player

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ίσως φταίει το 9500 Κώστα. Και στο δικό μου 9505 υπάρχει τέτοια καθυστέρηση. Στο Note 2 που είχα πριν όλα γίνονταν στιγμιαία.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως φταίει το 9500 Κώστα. Και στο δικό μου 9505 υπάρχει τέτοια καθυστέρηση. Στο Note 2 που είχα πριν όλα γίνονταν στιγμιαία.

 

Δες το βιντεακι που ανεβασα στο προηγούμενο μήνυμα και πες αν δεν σου κάνει κόπο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σε εσένα πάει μια χαρά, πολύ πιο γρήγορα από το δικό μου. Εγώ κάνω focus, πατάω να βγάλει και έχω παρόμοιο αποτέλεσμα με το πιο πάνω βίντεο.
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε παιδιά εγώ βλέπω καθυστέρηση μονο όταν χρειάζεται να κάνει και πάλι focus. Δηλαδή στην περίπτωση που σκοπευσεις αλλού.

Οταν μπορέσω θα πάρω ενα βίντεο να δούμε αν εννοειτε το ίδιο

 

 

Για δείτε το δικό μου βιντεακι κάνει το ίδιο?

 

https://www.youtube.com/watch?v=5wub681G09A&feature=youtube_gdata_player

 

Οχι. Το 9505 εχει μεγαλυτερο lag. Παρολαυτα το S3 ηταν ακομα πιο γρηγορο και απο το δικο σου 9500.

Link to comment
Share on other sites

Σε εσένα πάει μια χαρά, πολύ πιο γρήγορα από το δικό μου. Εγώ κάνω focus, πατάω να βγάλει και έχω παρόμοιο αποτέλεσμα με το πιο πάνω βίντεο.

 

Αρα λοιπόν υπάρχουν θεματακια με τον snapdragon.

Ο lazman που είχε και τα δύο ισχυρίζεται οτι και τα άλλα γνωστά lag είναι πιο έντονα στο 9505.

Ελπίζω να υπάρξει βελτίωση με κάποιο επόμενο update γιατί δεν την βλέπω καλά την Samsung.

Κάτι μου λέει οτι θα δουμε τα ίδια και στο Note3 και προβλεπω να αυξάνεται η ζήτηση στο Note2.

Εγώ πάντως ευχαρίστως θα το αγοραζα ξανά αν είχε την κάμερα του 9500.

:sly:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπόν υπάρχουν θεματακια με τον snapdragon.

Ο lazman που είχε και τα δύο ισχυρίζεται οτι και τα άλλα γνωστά lag είναι πιο έντονα στο 9505.

Ελπίζω να υπάρξει βελτίωση με κάποιο επόμενο update γιατί δεν την βλέπω καλά την Samsung.

Κάτι μου λέει οτι θα δουμε τα ίδια και στο Note3 και προβλεπω να αυξάνεται η ζήτηση στο Note2.

Εγώ πάντως ευχαρίστως θα το αγοραζα ξανά αν είχε την κάμερα του 9500.

:sly:

Ετσι ειναι Κωστα...αυτο που ειδα ειναι οτι οταν ανοιγω καμερα στο 9500 ειναι ολα πιο γρηγορα απο το 9505.δεν ξερω πως το κανει αλλα αυτο που βλεπω ειναι οτι το η καμερα του 9500 τρωει πιο πολυ ραμ .αυτο το ειδα με το cool tool αλλιως ο χρηστης δεν καταλαβενει τιποτα.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι Κωστα...αυτο που ειδα ειναι οτι οταν ανοιγω καμερα στο 9500 ειναι ολα πιο γρηγορα απο το 9505.δεν ξερω πως το κανει αλλα αυτο που βλεπω ειναι οτι το η καμερα του 9500 τρωει πιο πολυ ραμ .αυτο το ειδα με το cool tool αλλιως ο χρηστης δεν καταλαβενει τιποτα.

 

Ram ας τρώει όση θέλει. Υπάρχει άφθονη. Το Shutter lag είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση τα pixels.

 

Φίλε Κώστα (αν και δεν γνωριζόμαστε προσωπικά) εδώ κάνεις λάθος. Το μέγεθος των πιξελ παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Όσο μεγαλύτερο τόσο πιο φωτοδιαπερατα αρα τόσο λιγότερο θόρυβος κλπ κλπ... :-)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα (αν και δεν γνωριζόμαστε προσωπικά) εδώ κάνεις λάθος. Το μέγεθος των πιξελ παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Όσο μεγαλύτερο τόσο πιο φωτοδιαπερατα αρα τόσο λιγότερο θόρυβος κλπ κλπ... :-)

 

Λαθος μεγαλο.

Για Low light conditions χρειαζεσαι

μεγαλο σε διαμετρο φακο

wide aperture για να μπορει να συλλεξει περρισοτερο φως

ανωτερης ποιοτητας σενσορα

ΟΙS

Καμια σχεση τα Pixels

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα (αν και δεν γνωριζόμαστε προσωπικά) εδώ κάνεις λάθος. Το μέγεθος των πιξελ παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Όσο μεγαλύτερο τόσο πιο φωτοδιαπερατα αρα τόσο λιγότερο θόρυβος κλπ κλπ... :-)

 

Το έχω ακούσει αυτό, βοηθά ίσως, αλλά αν η ανάλυση είναι μικρή στο παραμικρό ζουμ κυριαρχεί ο θόρυβος.

Αυτά που γράφει ο άλλος Κώστας ο PAOK κάνουν σοβαρή δουλειά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παοκ εννοείται ότι ένας φακός με μεγάλο διάφραγμα βοηθάει πολύ γιατί δεν αναγκάζεται η μηχανή να μικραίνει τις ταχύτητες κλείστρου η να ανεβάζει τα iso αλλά τα μεγάλα πιξελ παίζουν τεράστιο ρόλο . όχι μόνο στον λιγότερο θόρυβο αλλά και στο δυναμικό εύρος κλπ.. Trust me. Η δουλειά μου είναι.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παοκ εννοείται ότι ένας φακός με μεγάλο διάφραγμα βοηθάει πολύ γιατί δεν αναγκάζεται η μηχανή να μικραίνει τις ταχύτητες κλείστρου η να ανεβάζει τα iso αλλά τα μεγάλα πιξελ παίζουν τεράστιο ρόλο . όχι μόνο στον λιγότερο θόρυβο αλλά και στο δυναμικό εύρος κλπ.. Trust me. Η δουλειά μου είναι.

 

 

 

Η επαγγελματικες/ημιεπαγγελματικες μηχανές έχουν μεγάλα πιχελ?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Η επαγγελματικες/ημιεπαγγελματικες μηχανές έχουν μεγάλα πιχελ?

 

εννοειται..αναλογα το φορμα της μηχανης.υπαρχουν η ερασιτεχνικες σε φορμα aps-c ,οι επαγγελματικες 35mm,και οι επαγγελματικες μεσαιου φορμα..σε ολες αυτες και κυριως στις δυο τελευταιες τα πιξελ ειναι πολλλυυυ μεγαλυτερα απο αυτα των μικρων φωτογραφικων μηχανων και μετα των τηλεφωνων(πολυ μικροτερα).για παραδειγμα ο σεσνορας στα τηλεφωνα ειναι το μικρο νυχι μας και στου μεσαιου φορμα η παλαμη μας..καταλαβαινετε διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Φωτογραφίες & βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...