Jump to content

ZTE V967S


jogatore
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραια μάλλον θα το επιχειρήσω να την περάσω αύριο. Επίσης έχω περάσει κάτι εφαρμογές στο κινητό και έχουν περαστεί κάποια πράγματα στην παλιά 8άρα και αργή sd card που είχα.Aυριο θα την αλλάξω. Θα πρέπει να τις απεγκαταστήσω πριν την βγάλω ? Η βγάζοντας την παλιά κάρτα θα ειναι σαν απεγκαθηστώ και τα apps που είχε?

 

αντέγραψε όλα τα περιεχόμενα της παλιά σου SD στην νέα και είσαι ΟΚ. Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

 

Πρέπει να φορτώσεις μόνο το logo.bin που θα βρεις στο zip file της 1.05 minideal απο sp flash tools ή να βάλεις ολόκληρη την 1.05 απο το recovery και μετά να επαναφέρεις πάλι το backup σου.Δε γνωρίζω αν υπάρχει και άλλος τρόπος

 

το logo.bin έχω την εντύπωση ότι περιέχει μόνο εικονίδια. Την εικόνα του boot splash screen καθώς και τα ποσοστά (εικόνες με νούμερα) και εικόνες φόρτισης όταν το κινητό είναι απενεργοποιημένο. Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει το logo.bin την φόρτιση ?

 

Πάντως το ωραίο με την σμαρτ ήταν το εξής :

Άνοιγες την συσκευη έβλεπες πρώτη εικόνα που έλεγε zte max smart κλπ, δεύτερο το λογκο της λενοβο και τρίτο το animation της Samsung :lol::lol:

 

καλή φάση... μπερδεμένα τα logo.bin .... boot_logo και bootanimation.zip

κάποιος μάλλον ξέχασε να τα αλλάξει

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο w7s πάντως το πρώτο logo όταν άνοιγε το κινητό,το είχα αλλάξει με το logo.bin απο flash tools.Πάντως το σίγουρο είναι ότι αν βάλεις την v1.05 του minideal θα επανέλθει και το logo της zte.Επισης όποιος έχει την smart και δε θέλει να βλέπει το lenovo logo παει στο /system/media και σβήνει το φάκελο images.Λες σε μενα να ειναι οκ η μπαταρία,επειδή έσβησα το logo της lenovo;

edit

Το αρχείο που υπάρχει μέσα στο zip της smart αλλά και της 1.05 minideal λέγεται τελικά logo.img και όχι logo.bin.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

ααααααα.... συγνώμη... κατάλαβα λάθος πριν. Νόμιζα αναφερόσασταν όχι απλά στο logo αλλά στην φόρτιση και την ταχύτητα φόρτισης.

 

το splash screen (με τα logo) αποτελείται από 2 αρχεία. Ένα είναι το logo.bin και το άλλο είναι το boot_logo. Το logo.bin θελει flashάρισμα ενώ το boot_logo απλή αντιγραφή και αντικατάσταση στο /system/media/images

Λεπτομέρειες σχετικά ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ok πιστεύω ότι ξεκαθάρισε το τοπίο τώρα.Επίσης εγώ τώρα έχω το logo της zte αντι της max smart,γιατι πριν λίγες ημέρες φλάσαρα πάλι την 1.05 minideal για δοκιμή και μετά επανέφερα απο το recovery το backup της max smart.Αν φλάσαρα απο την αρχή την smart,θα μου περνούσε πάλι το logo της smart.

Eχεις δει σε κάποιο mtk κινητό τα logo να επηρεάζουν την φόρτιση της μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

όχι πουθενά και ποτέ. Γι αυτό και όταν κατάλαβα λάθος πριν, ρώτησα ξανά για διευκρίνηση
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα αποσύνδεσα το bt ακουστικό και έκλεισα το bluetooth.Πράγματι φαίνεται ότι μια διεργασία bluetooth τρέχει στο κινητό ακόμη και αν έχουμε κλειστό το bluetooth.Εβαλα στο greenify (έχω την donate έκδοση) την εφαρμογή bluetooth και θα το παρακολουθήσω να δω αν θα αυξηθεί στα στατιστικά η χρήση του bluetooth
Link to comment
Share on other sites

watchDog εφαρμογή... μπορεί η εφαρμογή του BT να είναι ανοιχτή αλλά να μην καταναλώνει cpu οπότε ουτε και μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

watchDog εφαρμογή... μπορεί η εφαρμογή του BT να είναι ανοιχτή αλλά να μην καταναλώνει cpu οπότε ουτε και μπαταρία.

 

Εμενα παντως χτες που την δοκιμαζα σε 12 ωρες χρησης της μπαταριας εχω πανω

απο 4 ωρες cpu απο bt.Εννοειται οτι bt δεν ανοιξε ποτε.

 

 

Στα προηγουμενα τωρα

Την αρχικη στατικη εικονα μπορω να την διαγραψω καπως;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την 1.05 του minideal απο το recovery και μετά επανέφερε το backup σου.Δε ξέρω αν υπάρχει τρόπος να αλλάξεις μόνο το αρχείο logo.img.Για το bt που λες,γιαυτό και εγώ το δοκιμάζω τώρα αν και πρακτικά δεν έχω πρόβλημα κατανάλωσης μπαταρίας Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

στο android έτσι είναι... οι εφαρμογές γίνονται kill μόνο όταν χρειάζεται να ελευθερωθεί ram. Το θέμα είναι να μην καταναλώνει cpu. Ας είναι η εφαρμογή ανοιχτή όλη μέρα, δεν πειράζει κανέναν, ίσα ίσα είναι καλύτερο για όταν την χρειαστείς θα ανοίξει άμεσα (χωρίς να αναλώσει περισσότερη cpu για να την ανοίξει από την αρχή). Γι αυτό και λέμε ότι ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποιούμε task killers.

Βάλτε το watchdog και δείτε αν καταναλώνει cpu. Εκεί είναι το πρόβλημα

 

Βάλε την 1.05 του minideal απο το recovery και μετά επανέφερε το backup σου.Δε ξέρω αν υπάρχει τρόπος να αλλάξεις μόνο το αρχείο logo.img.

 

το logo.bin μπορείς να το flashάρεις μόνο του ή να το περάσεις με CWΜ με την παρακάτω διαδικασία

πάρτε το αρχείο που παραθέτω ως βάση (ανοίξτε το με 7zip και κάντε drag 'n drop το logo.bin που θέλετε μέσα αντικαθιστόντας το υπάρχον)

http://www29.zippyshare.com/v/75486043/file.html αγνοείστε το boot_logo

αυτό το είχα φτιάξει για το cubot Μου... αλλά θα κάνετε δουλεια

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την 1.05 του minideal απο το recovery και μετά επανέφερε το backup σου.Δε ξέρω αν υπάρχει τρόπος να αλλάξεις μόνο το αρχείο logo.img.Για το bt που λες,γιαυτό και εγώ το δοκιμάζω τώρα αν και πρακτικά δεν έχω πρόβλημα κατανάλωσης μπαταρίας

 

Οκ το καταλαβα αυτο, απλως σκεφτηκα μηπως ηταν δυνατο να διαγραψω απλως το αρχειο της φωτο της σμαρτ και να τελειωνει το θεμα.Δεν με ενοχλει και τοσο πολυ.

 

Παντως το θεμα της καταναλωσης δεν ειναι μονο στο βτ

Εσυ με ανοικτο βτ και βγαζεις 10 ωρες οθονη.

Εκτος αν με κλειστο καταναλωνει πολυ περισσοτερο απο οτι ανοικτο:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που τελικά το αρχείο δεν ειναι logo.bin αλλά logo.img

 

όπα λάθος μου.... το img το φλασάρεις... το απλό bin το περνας από cwm. Συγνώμη για την σύγχυση

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια εινα να βρειτε που αλλα και τι τρωει την μπαταρια τζαμπα παιδια.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια εινα να βρειτε που αλλα και τι τρωει την μπαταρια τζαμπα παιδια.

 

1η φωτο σμαρτ 80 λεπτα οθονη,0κλησεις

 

2η φωτο 1.0.5 130 λεπτα οθονη ,6 λεπτα κλησεων.

 

Τεραστια διαφορα

 

Την δευτερη την βλεπετε,την πρωτη επειδη την ανεβασα χτες ,δεν με αφηνει να την ανεβασω ξανα.Πισω λοιπον οοιος θελει να την δει (ειναι η μπαταρια στο 71%)

Edited by xkaliak
Link to comment
Share on other sites

1η φωτο σμαρτ 80 λεπτα οθονη,0κλησεις

 

2η φωτο 1.0.5 130 λεπτα οθονη ,6 λεπτα κλησεων.

 

Τεραστια διαφορα

 

Ε ναι ειναι οντως τεραστια...........πολυ ενεργοβορα η 1η...........:rolleyes:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ειναι οντως τεραστια...........πολυ ενεργοβορα η 1η...........:rolleyes:

 

Μιλαει απο μονο του το πραγμα....δεν χρειαζεται φωτο:lol::lol::p

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω φίλε,δίκιο έχεις.Η πλάκα ειναι ότι στα στατιστικά που δείχνεις στην προηγούμενη σελίδα εσύ με κλειστό bt στην smart σου λέει ότι το bt δούλεψε για 19" και χρησιμοποιούσε την cpu 4 ώρες και εγώ στην ίδια ρομ με ανοιχτό bt και συνδεδεμένο το ακουστικό για 10 ώρες περίπου,μου γράφει ότι χρησιμοποιούσε την cpu για 36".
Link to comment
Share on other sites

Ειδα πριν λιγο οτι ξαναβγηκε σε προσφορα η καρτα μνημης της ADATA...http://www.e-shop.gr/product?id=PER.331047 ...Και παραγγειλα 2 πριν λιγες μερες γμτ...:mad:
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω φίλε,δίκιο έχεις.Η πλάκα ειναι ότι στα στατιστικά που δείχνεις στην προηγούμενη σελίδα εσύ με κλειστό bt στην smart σου λέει ότι το bt δούλεψε για 19" και χρησιμοποιούσε την cpu 4 ώρες και εγώ στην ίδια ρομ με ανοιχτό bt και συνδεδεμένο το ακουστικό για 10 ώρες περίπου,μου γράφει ότι χρησιμοποιούσε την cpu για 36".

Πριν το ανοιξω για λιγο το βτ μου εγραφε οτι δεν δουλεψε καθολου και χρησιμοποιησε την cpu 4 ωρες.

Ενταξει τοτε , θα την ξαναπερασω και θα την λειτουργω με ανοικτο βτ.:lol:

Κλεισε το βτ και συ να δουμε αν θα αυξηθουν τα στατιστικα καταναλωσης του

Να βγαλουμε μια ακρη...

Edited by xkaliak
Link to comment
Share on other sites

Οποτε παιδια μενουμε σε αυτο που εχω πει-προτεινει αρκετες φορες.μενουμε στην 1.0.5 για να εχουμε και ατελειωτη μπαταρια-και σταθεροτητα-και γρηγοραδα στο κινητο μας!!!

Αλλα βεβαια θα κανουμε και τα πειραματα μας...........:lol:

 

@ManosMt

Ωραια τιμουλα αυτη.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οποτε παιδια μενουμε σε αυτο που εχω πει-προτεινει αρκετες φορες.μενουμε στην 1.0.5 για να εχουμε και ατελειωτη μπαταρια-και σταθεροτητα-και γρηγοραδα στο κινητο μας!!!

Αλλα βεβαια θα κανουμε και τα πειραματα μας...........:lol:

 

Κοιτα....

Απο το να αλλαζουμε παλι συσκευη ,καλυτερα να παιζουμε με αυτη

Ειναι πιο φθηνο:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...Ειχα παραγγειλει κι εγω το κινητο την Παρασκευη και μου ηρθε σημερα το e-mail απο minideal οτι το εστειλαν...Επειδη την καρτα paypal την εβγαλα προσφατα και δεν ηξερα οτι πρεπει να κανω confirmation στην διευθυνση μου,δεν το ειχα κανει και στο e-mail εγραφε shipping address-unconfirmed...Λετε να χω κανενα θεμα?Σορυ για το offtopic...:X

 

και σε μένα το βγάζει αυτό! εγώ το παρήγγειλα την Πέμπτη και μένω Λάρισα!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα....

Απο το να αλλαζουμε παλι συσκευη ,καλυτερα να παιζουμε με αυτη

Ειναι πιο φθηνο:p

 

Ε ειπαμε και εσυ τωρα...........:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πριν το ανοιξω για λιγο το βτ μου εγραφε οτι δεν δουλεψε καθολου και χρησιμοποιησε την cpu 4 ωρες.

Ενταξει τοτε , θα την ξαναπερασω και θα την λειτουργω με ανοικτο βτ.:lol:

Κλεισε το βτ και συ να δουμε αν θα αυξηθουν τα στατιστικα καταναλωσης του

Να βγαλουμε μια ακρη...

Nαι αυτό το έχω κάνει εδώ και 2 ώρες περίπου και δεν έχουν αυξηθεί τα στατιστικά.Βέβαια έχω βάλει την εφαρμογή bluetooth στο greenify.Θα το αφήσω έτσι μέχρι αύριο για να δω αν θα κάνει κάτι μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...