Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9500)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας...

Εχω παρει ενα s4 GT-i9500 απο χερι (δυστιχως) και επειδη δν μπορω να το κανω αναβαθμιση μου μπηκαν ψιλοι σταυτια οτι ειναι μαιμουδιτσα.

1) Αλλο ΙΜΕΙ μου δινει πατωντας τον κωδικο στο τηλ και αλλο εχει πισω απτην μπαταρια

2) Δεν βρισκω να αντιστοιχουν τα πρωτα 3 γραμματα του firmware σε καμμια απτις χωρες (JDQ)

3) Δν μπαινει σε λειτουργια download πατωντας volume d- home - power

4) Δν το βλεπει το Kies

5) Εχει ραδιοφωνο ενω ξέρω οτι το 9500 δν εχει (αν και μου ειπαν απτην SAM οτι καποιες χωρες το διναν με ραδιοφωνο)

 

Με λιγα λογια επι της ουσιας μπορω να κανω αναβάθμιση σε 4.3 αν υποθέσουμε οτι ειναι ετσι όπως τα λεω παραπανω ή να το παρω αποφαση;;

 

οντως τα γραμματα σε παρενθεση δεν υπαρχουν..δεν νομιζω να υπαρχει ραδιοφωνο γιατι υπαρχει το tsip για lte σε μερικες χωρες για το i9500..απο την samsung τι σου ειπαν ακριβως???εδωσες το serial number?

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οντως τα γραμματα σε παρενθεση δεν υπαρχουν..δεν νομιζω να υπαρχει ραδιοφωνο γιατι υπαρχει το tsip για lte σε μερικες χωρες για το i9500..απο την samsung τι σου ειπαν ακριβως???εδωσες το serial number?

Μολις πηρα στην samsung....δινοντας το ΙΜΕΙ μου ειπε οτι ειναι απο Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα...:D

Μου ειπε οτι ειναι γνησιο ...κ για το οτι δν μπορω να το φερω σε κατασταση download μου ειπε οτι τα μοντελα αλλων χωρων θέλουν αλλη μεταχειρηση....τι θελουν δηλ;;;; στοργη κ προδερμ;;;;θα τρελαθουμε;;;; :mad:

Ενα παλιοfirmware θελω να κατεβασω ο χριστιανος....

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα στην samsung....δινοντας το ΙΜΕΙ μου ειπε οτι ειναι απο Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα...:D

Μου ειπε οτι ειναι γνησιο ...κ για το οτι δν μπορω να το φερω σε κατασταση download μου ειπε οτι τα μοντελα αλλων χωρων θέλουν αλλη μεταχειρηση....τι θελουν δηλ;;;; στοργη κ προδερμ;;;;θα τρελαθουμε;;;; :mad:

Ενα παλιοfirmware θελω να κατεβασω ο χριστιανος....

 

Δοκίμασε το εξής:

Μπες σε recovery ( volume up+home και ταυτόχρονα power).

Κάνε όλα τα wipe και μόλις τελειώσει βγάλε την μπαταρία.

Ξαναβαλε την και προσπάθησε να μπεις σε download mode.

 

Δεν είναι φυσιολογικό να μην μπαίνει.

Δεν χρειάζεται καμιά διαφορετική μεταχείριση. Αυτός που σου το πούλησε τι λέει; είναι υπεύθυνος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα στην samsung....δινοντας το ΙΜΕΙ μου ειπε οτι ειναι απο Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα...:D

Μου ειπε οτι ειναι γνησιο ...κ για το οτι δν μπορω να το φερω σε κατασταση download μου ειπε οτι τα μοντελα αλλων χωρων θέλουν αλλη μεταχειρηση....τι θελουν δηλ;;;; στοργη κ προδερμ;;;;θα τρελαθουμε;;;; :mad:

Ενα παλιοfirmware θελω να κατεβασω ο χριστιανος....

 

Ηνωμενα αραβικα εμιρατα ειναι κ το δικο μου..κατεβασε το filmaware που ειναι για την χωρα σου κ θα δουμε τι θα κανουμε..

http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=20672

πρεπει να το βαλουμε σε downdload mode αλλιως πρεπει να το ρουταρεις για να αλλαξουμε το csc (XSG) μηπως το αναγνωρισει το kies ετσι!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ηνωμενα αραβικα εμιρατα ειναι κ το δικο μου..κατεβασε το filmaware που ειναι για την χωρα σου κ θα δουμε τι θα κανουμε..

http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=20672

πρεπει να το βαλουμε σε downdload mode αλλιως πρεπει να το ρουταρεις για να αλλαξουμε το csc (XSG) μηπως το αναγνωρισει το kies ετσι!!

 

Αν δεν μπαίνει σε download πως θα περάσει το cf-root χωρίς odin;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής:

Μπες σε recovery ( volume up+home και ταυτόχρονα power).

Κάνε όλα τα wipe και μόλις τελειώσει βγάλε την μπαταρία.

Ξαναβαλε την και προσπάθησε να μπεις σε download mode.

 

Δεν είναι φυσιολογικό να μην μπαίνει.

Δεν χρειάζεται καμιά διαφορετική μεταχείριση. Αυτός που σου το πούλησε τι λέει; είναι υπεύθυνος.

το εκανα και απτην βιασυνη μου δν εκανα καποιο backup...

τεσπα εχασα καμμια 200 τηλεφωνα (δν μπαινει σε download mode)

Edited by koyk
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπαίνει σε download πως θα περάσει το cf-root χωρίς odin;

 

ναι σωστα κωστα ξεχαστηκα!!!!παντως δν μπορει να μν μπαινει σε download mode...το download mode δν αποθηκευεται μεσα στο boot?μηπως δεν τα παταει σωστα τα πληκτρα!!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

το εκανα και απτην βιασυνη μου δν εκανα καποιο backup...

τεσπα εχασα καμμια 200 τηλεφωνα (δν μπαινει σε download mode)

 

Αν δεν μπαίνει με Home - Volume Down - Power (το οποίο μου φαίνεται παράξενο να μην γίνεται) τότε προσπάθησε να το βάλεις σε Download Mode με adb.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αποχωρίστηκα το 9500 λόγω ΝΟΤΕ 3. Ήταν άψογο και απροβλημάτιστο με υποδειγματική λειτουργία σε όλα όσα χρειαζόμουν. Καλή χρήση στους υπολοίπους και καλές γιορτές σε όλους.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η επιλογη εξοικονομηση ενεργειας κανει δουλεια? επειδη το εχω συνεχως ενεργοποιοημενο,δεν εχω συγκρινει αν σωνει οντος μπαταρια οντας ενεργο. Και παρατηρησα οντας απενεργοποιημενο τα χρωματα ειναι εναν τονο πιο ζωηρα,δεν νομιζω να ηταν ιδεα μου?

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αποχωρίστηκα το 9500 λόγω ΝΟΤΕ 3. Ήταν άψογο και απροβλημάτιστο με υποδειγματική λειτουργία σε όλα όσα χρειαζόμουν. Καλή χρήση στους υπολοίπους και καλές γιορτές σε όλους.

 

εγω στην θεση σου θα το κρατουσα το i9500..ειναι σπανιο κινητο...unreleased!!!καλο το note 3 αλλα απο μεγεθος κ μονο δν θα το επαιρνα...αν θα το εδινα το i9500... (αν)ομως... μονο με το samsung galaxy s4 E330s lte-a blue arctic!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

εγω στην θεση σου θα το κρατουσα το i9500..ειναι σπανιο κινητο...unreleased!!!καλο το note 3 αλλα απο μεγεθος κ μονο δν θα το επαιρνα...αν θα το εδινα το i9500... (αν)ομως... μονο με το samsung galaxy s4 E330s lte-a blue arctic!!!

 

Το μέγεθος είναι όντως θέμα. Κατά τα άλλα αν δουλέψεις για λίγο το Note 3 με τον Octa, θα δεις πραγματικά ένα ταχύτερο τηλέφωνο.

Είναι η μοναδική συσκευή του 2013 που με εντυπωσίασε σε ταχύτητα.

Το G2 για παράδειγμα που όλοι θαυμάζουν εδώ στο forum είναι απλά ένα κλικ πιο γρήγορο από το δικό μας S4 I9500.

Το Note 3 I9000 όμως είναι πραγματικά πιο γρήγορο.

Όλα ανοίγουν στον μισό χρόνο.

Έκανα εκκαθάριση και στις δύο συσκευές. Κατόπιν άνοιξα όλες τις ΟΕΜ εφαρμογές ταυτόχρονα.

Όλες άνοιγαν στον μισό χρόνο.

 

Και κάτι άλλο άσχετο. Παρακολουθησα για πρώτη φορά βίντεο και φωτογραφίες που έχω τραβήξει με το S4, σε FHD οθόνη 40". Τρομερή απόδοση. Ειδικά κάποια βίντεο που είχα με την συσκευή σταθερή ήταν σαν να έβλεπα ταινία.

Αυτό που δεν έχουν ξεπεράσει ακόμα είναι να φαίνεται απόλυτα φυσική η κίνηση αυτοκινήτων όταν τα τραβάς καθώς περνούν μπροστά σου.

Επειδή μ ενδιαφέρει η κάμερα δεν σκοπεύω να αλλάξω το S4 μου πριν βγει κάτι καλύτερο σ αυτόν τον τομέα.

Έλεγα να δοκιμάσω το iPhone 5s αλλά η κάμερα του μόνο σε φώτο με φλας υπερέχει του S4 Octa.

Θα περιμένω λοιπόν. Άλλωστε είναι εντελώς απροβληματιστο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος είναι όντως θέμα. Κατά τα άλλα αν δουλέψεις για λίγο το Note 3 με τον Octa, θα δεις πραγματικά ένα ταχύτερο τηλέφωνο.

Είναι η μοναδική συσκευή του 2013 που με εντυπωσίασε σε ταχύτητα.

Το G2 για παράδειγμα που όλοι θαυμάζουν εδώ στο forum είναι απλά ένα κλικ πιο γρήγορο από το δικό μας S4 I9500.

Το Note 3 I9000 όμως είναι πραγματικά πιο γρήγορο.

Όλα ανοίγουν στον μισό χρόνο.

Έκανα εκκαθάριση και στις δύο συσκευές. Κατόπιν άνοιξα όλες τις ΟΕΜ εφαρμογές ταυτόχρονα.

Όλες άνοιγαν στον μισό χρόνο.

 

Και κάτι άλλο άσχετο. Παρακολουθησα για πρώτη φορά βίντεο και φωτογραφίες που έχω τραβήξει με το S4, σε FHD οθόνη 40". Τρομερή απόδοση. Ειδικά κάποια βίντεο που είχα με την συσκευή σταθερή ήταν σαν να έβλεπα ταινία.

Αυτό που δεν έχουν ξεπεράσει ακόμα είναι να φαίνεται απόλυτα φυσική η κίνηση αυτοκινήτων όταν τα τραβάς καθώς περνούν μπροστά σου.

Επειδή μ ενδιαφέρει η κάμερα δεν σκοπεύω να αλλάξω το S4 μου πριν βγει κάτι καλύτερο σ αυτόν τον τομέα.

Έλεγα να δοκιμάσω το iPhone 5s αλλά η κάμερα του μόνο σε φώτο με φλας υπερέχει του S4 Octa.

Θα περιμένω λοιπόν. Άλλωστε είναι εντελώς απροβληματιστο.

 

Είναι που δεν έκανες τα τεστ με την 4.4.Εβαλα εχτές την μπετα και το κινητο πετάει....

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος είναι όντως θέμα. Κατά τα άλλα αν δουλέψεις για λίγο το Note 3 με τον Octa, θα δεις πραγματικά ένα ταχύτερο τηλέφωνο.

Είναι η μοναδική συσκευή του 2013 που με εντυπωσίασε σε ταχύτητα.

Το G2 για παράδειγμα που όλοι θαυμάζουν εδώ στο forum είναι απλά ένα κλικ πιο γρήγορο από το δικό μας S4 I9500.

Το Note 3 I9000 όμως είναι πραγματικά πιο γρήγορο.

Όλα ανοίγουν στον μισό χρόνο.

Έκανα εκκαθάριση και στις δύο συσκευές. Κατόπιν άνοιξα όλες τις ΟΕΜ εφαρμογές ταυτόχρονα.

Όλες άνοιγαν στον μισό χρόνο.

 

Και κάτι άλλο άσχετο. Παρακολουθησα για πρώτη φορά βίντεο και φωτογραφίες που έχω τραβήξει με το S4, σε FHD οθόνη 40". Τρομερή απόδοση. Ειδικά κάποια βίντεο που είχα με την συσκευή σταθερή ήταν σαν να έβλεπα ταινία.

Αυτό που δεν έχουν ξεπεράσει ακόμα είναι να φαίνεται απόλυτα φυσική η κίνηση αυτοκινήτων όταν τα τραβάς καθώς περνούν μπροστά σου.

Επειδή μ ενδιαφέρει η κάμερα δεν σκοπεύω να αλλάξω το S4 μου πριν βγει κάτι καλύτερο σ αυτόν τον τομέα.

Έλεγα να δοκιμάσω το iPhone 5s αλλά η κάμερα του μόνο σε φώτο με φλας υπερέχει του S4 Octa.

Θα περιμένω λοιπόν. Άλλωστε είναι εντελώς απροβληματιστο.

 

συμφωνω Κωστα..ποιον επεξεργαστη θα προτιμουσες?snapdragon 800 vs exynos 5 octa 5420?τα δικα μας εχουν τον exynos 5 octa 5410 που ειναι χρονισμενος big 1.6 & little 1.2..

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω Κωστα..ποιον επεξεργαστη θα προτιμουσες?snapdragon 800 vs exynos 5 octa 5420?τα δικα μας εχουν τον exynos 5 octa 5410 που ειναι χρονισμενος big 1.6 & little 1.2..

 

Μα φυσικά τον Octa. Δεν συμπαθώ τους qualcomm απο παλιά την εποχή των WM και της HTC.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά τον Octa. Δεν συμπαθώ τους qualcomm απο παλιά την εποχή των WM και της HTC.

 

η διαφορα πρεπει να ειναι λιγο ποιο μεγαλη..ενα 20% 5410 vs 5420

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://versus.com/en/samsung-exynos-5410-vs-samsung-exynos-5-octa-5420&prev=/search%3Fq%3Dexynos%2B5%2Bocta%2B5420%2Bvs%2B5410%26biw%3D1024%26bih%3D440

 

κ η διαφορα note 3 με τους exynos vs snapdragon 800

 

παρα πολυ μπροστα ο exynos!!!κ η διαφορα στο video παλι (6.58)δειτε!!!

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Αν η σαμμυ έβαζε καλύτερες GPU στους οκτα,θα ηταν μπροστα παντού...Αλλά για κάποιο λόγο δεν το κάνει...Ίσως για να υπαρχει εξισορροπηση μεταξύ τον 2 μοντέλων τις με διαφορετικά Soc.Και εγώ είμαι εχυνος fun,τουλάχιστον όσο άφορα την Cpu :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντύπωση αυτό που αναφέρετε με τον octa όσων αφορα την εμπειρία χρήσης του τηλεφώνου καθώς το sw δεν αλλάζει απο το snap600. Πάντως φάνηκε πως το s4 τουλαχιστον ήταν μελετημένο να δουλέψει με τον octa..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντύπωση αυτό που αναφέρετε με τον octa όσων αφορα την εμπειρία χρήσης του τηλεφώνου καθώς το sw δεν αλλάζει απο το snap600. Πάντως φάνηκε πως το s4 τουλαχιστον ήταν μελετημένο να δουλέψει με τον octa..

 

Η λειτουργία του S4 μου είναι αυτή που φαίνεται στο βίντεο της υπογραφής μου. Ο συμφορουμιτης arfi gorgona το έχει δει δίπλα στο G2 του.

Ένα κλικ κάτω σε ταχύτητα (οχι παντού) και χωρίς lag.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία του S4 μου είναι αυτή που φαίνεται στο βίντεο της υπογραφής μου. Ο συμφορουμιτης arfi gorgona το έχει δει δίπλα στο G2 του.

Ένα κλικ κάτω σε ταχύτητα (οχι παντού) και χωρίς lag.

 

Πριν την 4.4 :p Πάντως το αγαπημένο μου κινητο S4 ειναι αυτο με τον οκτα...Έχω αδυναμία στους εχυνος,η σαμμυ τους προσέχει περισσότερο και ας έχουν λιγο χειρότερη GPU (το μόνο μου παράπονο)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Πριν την 4.4 :p Πάντως το αγαπημένο μου κινητο S4 ειναι αυτο με τον οκτα...Έχω αδυναμία στους εχυνος,η σαμμυ τους προσέχει περισσότερο και ας έχουν λιγο χειρότερη GPU (το μόνο μου παράπονο)

 

Αν δεν κάνω λάθος το 9500 φοράει παρόμοια με αυτή του iphone 5.

Να πω την αλήθεια δεν παίζω παιχνίδια στο κινητό και στα προγράμματα που χρησιμοποιώ δεν μ εχει προβληματισει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Te salat(Κώστα) το είδα το βιντεακι αλλά το εχεις στήσει όπως εγώ τοτε το s3 με nova και exdialer. Οντως δουλεύει πολύ καλά και δεν είδα glitches. Επίσης δεν είχε ποτέ τα θέματα υπερθέρμανσης με το 9505. Κρίμα που η sammy δεν το κυκλοφόρησε έτσι παντού.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Te salat(Κώστα) το είδα το βιντεακι αλλά το εχεις στήσει όπως εγώ τοτε το s3 με nova και exdialer. Οντως δουλεύει πολύ καλά και δεν είδα glitches. Επίσης δεν είχε ποτέ τα θέματα υπερθέρμανσης με το 9505. Κρίμα που η sammy δεν το κυκλοφόρησε έτσι παντού.

 

Nova βάζω παντού. Μέχρι και στο one x είχα βάλει. Ειδικά τώρα που έχει εξελιχθεί τόσο πολύ είναι το μοναδικό που κρατά την φυσιογνωμία της συσκευής και παράλληλα σου επιτρέπει να βελτιώνεις τα εικονίδια σε μέγεθος και εμφάνιση συν τα gestures που χαρίζουν μακροζωία στο home button.

Στο βίντεο που έχω τώρα είναι με τον official dialer. Έχουν αλλάξει μάλλον τις ρυθμίσεις και χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να κλείσει οπότε εμφανίζεται σπάνια το lag.

 

Στην υλοποίηση του note 3 με Qualcomm τα κατάφερε καλύτερα απ ότι στην ίδια έκδοση του S4 όπου χρειάστηκαν μήνες και πολλά updates Για Να το συνεφερουν.

Είμαι πολύ ιδιότροπος αν είχα τέτοια προβλήματα θα το ειχα δώσει απο την αρχή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το cpu z και γραψε τι στοιχεια σου βγάζει..

τι πρεπει να μου βγαζει...βγαζει οτι ειναι 9500 samsung ti allo einai σημαντικο;;

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία του επεξεργαστή και γενικά το hw

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...