Jump to content

Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι λες τωρα. Αν μου κόψει την μεταφορά και εγγραφή αρχείων στην SD card τελείωσα. H 16αρα δεν μου φτάνει για τίποτα.

 

Αν εξαιρεσεις την λιγο καλυτερη μπαταρια και την πιο smooth (οχι οτι πριν ειχε lagαρισματα) δεν δινει τιποτα περα απο αισθητικα αποτελεσματα(διαφορετικη μπαρα για multiwindow κλπ) η 4.4.2.μαλιστα σου απαγορευει να κανεις εγγραφη στην sd με οτι συνεπαγεται αυτο..

Αν πας σε 4.4.2 μπαινει το knox το οποιο δεν ξεγελιεται με προγραμματα τυπου triangle away εαν ρουταρεις το note για να βαλεις το fixaki που σου επιτρεπει εγγραφη στην sd.

Aρα αν ρουταρεις χανεις ΕΓΓΥΗΣΗ.

Διαβασα για εναν τροπο μεσω mobile odin που ναι μεν ρουταρεις αλλα δεν αναβαθμιζεις τον bootloader και ετσι δεν διαβαζει το knox και εσυ εχεις 4,4,2 με ολα τα καλα.

Εγω πηρα το ρισκο και ρουταρα απλα με cf autoroot χανοντας βεβαια την εγγυηση εαν συμβει κατι,,

Θελω ακομα να πω οτι στο quadrant με 4.4.2 σκοραρε 11600 που το θεωρω καταπληκτικο για tablet 8"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εαν καποιος εχει αναβαθμισει σε 4.4.2 και ξερει ποια ειναι τα προγραμματα που εχει σχεση το knox και πρεπει να παγωσουν με titanium back up?

εχω βρει 3 εως τωρα μηπως υπαρχουν και αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου!! Τα παραπάνω εγώ τα κάνω με το Adobe Reader

 

Σ' ευχαριστώ, αλλά με το Adobe ανοίγεις μόνο PDF με τα υπόλοιπα (word, websites κλπ) τί κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

[QUO TE=marnik1;5440703]Σ' ευχαριστώ, αλλά με το Adobe ανοίγεις μόνο PDF με τα υπόλοιπα (word, websites κλπ) τί κάνεις?

 

Βάζεις το WPS την καλύτερη εφαρμογή ever για office και δωρεάν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με το multiwindow στο N5110

 

Καλημέρα,

 

Αγόρασα προχτές το tablet και έχω ήδη Απογοητευτεί!!

Αναβάθμισα στην έκδοση 4.2.2 και το multiwindow,ο λόγος που αγόρασα αυτό το tablet, έχει εξαφανιστεί και στις ρυθμίσεις το αντίστοιχο κουτάκι είναι γκρι και δεν μπορώ να το Ενεργοποιήσω απ ενεργοποιήσω!

 

Έχει κανείς να προτείνει κατι;

Μόνο με επαναφορά στην αρχική έκδοση φτιάχνει?

Συμβαίνει σε όλα τα N5110?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά! έχω πάρει το note 8.0 wi-fi και κάπως το ψιλομετάνιωσα που δε πήρα την έκδοση με 3G

 

ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΊΣΚΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΘΉΝΑ διαθέσιμο το tablet με 3G(N5100)? ξέρει κανείς? πόσο θα έχει?

 

** μια λύση είναι να αγοράσω εξωτερικό παράγοντα ώστε να έχω 3g (αντίς να αγοράσω άλλο tablet....) ----------τι μου προτείνετε?

πείτε μου λύση α) μεσω κινητου και β)χωρίς τη μεσολάβηση του κινητού ώστε να επιλέξω το καλύτερο δυνατό!

 

θα προτιμούσα όμως χωρίς μέσω κινητού! ευχαριστώ. (και link παρακαλώ )

έχω otg καλώδιο.

 

θα προτιμούσα επίσης να μην είναι usb stikaki αλλά να δίνει και 3G στο κινητό μου πχ...

 

δε ξέρω έχω μπερδευτεί με όλα αυτά.ας μου πεί κάποιος που έχει παρόμοιο "πρόβλημα" και έδωσε 3G στο tablet!

Edited by gathens0
Link to comment
Share on other sites

[QUO TE=marnik1;5440703]Σ' ευχαριστώ, αλλά με το Adobe ανοίγεις μόνο PDF με τα υπόλοιπα (word, websites κλπ) τί κάνεις?

 

Βάζεις το WPS την καλύτερη εφαρμογή ever για office και δωρεάν.

 

Το WPS το έχω από την αρχή, αλλά η ερώτηση δεν ήταν πώς ανοίγουμε και επεξεργαζόμαστε word αρχεία, αλλά πώς μπορούμε σε αρχείο Word, ή σε ιστοσελίδα κλπ να κυκλώνουμε, υπογραμμίζουμε, διαγράφουμε κλπ με το spen. Σε pdf γίνεται με το acrobat, σε μη pdf πώς ? Πχ διαβάζω ένα word κείμενο και θέλω να κρατήσω μια σημείωση στο πλάι, ή να υπογραμμίσω κάτι, μπορώ να το κάνω με το πενάκι?

Link to comment
Share on other sites

Τα γερμανικά 4G παίρνουν Kitkat... αναβαθμίστε !!!

 

Αμ δε. Τρελός είμαι;;;;;;; :)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ενημέρωση στους Χάρτες και τώρα δεν μου ανοίγουν. Μου βγάζει μήνυμα ότι η εφαρμογή διακόπηκε και ή επιλέγω ΟΚ (οπότε τίποτα) ή αναφορά. Τι κάνω?

 

Edit: Βοήθεια! Το ίδιο μου κάνει και στο Adobe στο οποίο επίσης έκανα ενημέρωση.

Edited by marnik1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ενημέρωση στους Χάρτες και τώρα δεν μου ανοίγουν. Μου βγάζει μήνυμα ότι η εφαρμογή διακόπηκε και ή επιλέγω ΟΚ (οπότε τίποτα) ή αναφορά. Τι κάνω?

 

Edit: Βοήθεια! Το ίδιο μου κάνει και στο Adobe στο οποίο επίσης έκανα ενημέρωση.

 

Ρυθμίσεις - Διαχείριση Εφαρμογών - Καρτέλα Όλα - Βρες τις εφαρμογές που σου εμφανίζουν πρόβλημα και επέλεξε Εκκαθάριση Δεδομένων.

 

Υπόψιν, αυτή η επιλογή θα σου διαγράψει τυχόν δικές σου ρυθμίσεις των εφαρμογών αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Αμ δε. Τρελός είμαι;;;;;;; :)

 

Μη φοβού το Knox, κόπιασε :lol:

 

Έχω το nexus 7 fhd 2013. Αξίζει η αλλαγή?

 

Το 7αρι tablet είναι μικρό δυστυχώς. Το 8αρι είναι οτι πρέπει, αλλά εχει χειρότερη οθόνη απ αυτό που έχεις. Στην θέση σου θα περίμενα το νεο Note 8 αν βγει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά για να καταλάβω: με kitkat δεν μπορείς να γράψεις στην κάρτα ούτε με το usb καλώδιο από το ΠΙΣΙ? Ούτε με τον stock file manager?

Αν ήθελα 16 gb χωρίς sd card και εγκλωβισμό θα έπαιρνα Ipad mini ...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά για να καταλάβω: με kitkat δεν μπορείς να γράψεις στην κάρτα ούτε με το usb καλώδιο από το ΠΙΣΙ? Ούτε με τον stock file manager?

Αν ήθελα 16 gb χωρίς sd card και εγκλωβισμό θα έπαιρνα Ipad mini ...

 

Προσεξε με κιτ κατ μπορεις να βαλεις οτι θελεις μεσω pc στην καρτα sd και να το δεις κανονικα,εκεινο που δεν μπορεις και κραταω μια επιφυλαξη αν γινεται με τον stock file manager εγω χρησιμοποιω τον solid να μεταφερεις απο την sd να μετονομασεις να διαγραψεις η να μεταφερεις απο την εσωτερικη μνημη στην καρτα sd.αυτα με kit kat και με τον solid file manager πια δεν γινονται εκτος εαν γινεις rootκαι εγκαταστησες ενα fixaki που υπαρχει στο google play.

Τωρα εαν γινονται ολα αυτα με τον stock file manager δεν το εχω δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά για να καταλάβω: με kitkat δεν μπορείς να γράψεις στην κάρτα ούτε με το usb καλώδιο από το ΠΙΣΙ? Ούτε με τον stock file manager?

Αν ήθελα 16 gb χωρίς sd card και εγκλωβισμό θα έπαιρνα Ipad mini ...

Μπορείς και με τα δυο .Αυτό που δεν γίνεται είναι με third party file managers και εμποδίζει κάποια προγράμματα να κάνουν back up στην κάρτα μνήμης.Αυτό μπορεί να είναι σημαντικό για κάποια και να σου μειώνει έτσι γρηγορότερα τον εσωτερικό χώρο.

Ένα παράδειγμα είναι το πρόγραμμα app backup and restore το οποίο στην Κιτ Κατ κάνει backup μόνο στην εσωτερική μνήμη.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και με τα δυο .Αυτό που δεν γίνεται είναι με third party file managers και εμποδίζει κάποια προγράμματα να κάνουν back up στην κάρτα μνήμης.Αυτό μπορεί να είναι σημαντικό για κάποια και να σου μειώνει έτσι γρηγορότερα τον εσωτερικό χώρο.

Ένα παράδειγμα είναι το πρόγραμμα app backup and restore το οποίο στην Κιτ Κατ κάνει backup μόνο στην εσωτερική μνήμη.

 

Καλά αύριο δεν είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί μπορείς να μεταφέρεις το backup κάπου αλλού και να το ξαναριξεις αν χρειαστεί.

Εγώ νόμιζα ότι δεν μπορείς ούτε φωτογραφίες να μεταφέρεις.

 

@@Έκανα στήσιμο από την αρχή προχθές. Απλά μετέφερα τα backup από τα data των εφαρμογων με Helium.

Αποδείχθηκε πόσο καλή συσκευή είναι το Note 8.

Δεν παρατήρησα διαφορά στην ταχύτητα στο άνοιγμα εφαρμογών.

Με σχεδόν γεμάτη την εσωτερική μνήμη η συσκευή πήγαινε σφαίρα.

Αυτό που είδα είναι βελτίωση στην αυτονομία. Θα το τσεκάρω περισσότερο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,ειμαι καινουριος κατοχος..ολα οκ μονο που εχω θεμα νομιζω με τη μπαταρια..χθες απο το 35 πηρε ξαφνικα στο 11,και σημερα μετα απο πληρη φορτιση πηγε στο 15/100 με μολις 2 ωρες βιντεο..ειναι οκ η δειαρκια η (μαλλον) υπαρχει προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,ειμαι καινουριος κατοχος..ολα οκ μονο που εχω θεμα νομιζω με τη μπαταρια..χθες απο το 35 πηρε ξαφνικα στο 11,και σημερα μετα απο πληρη φορτιση πηγε στο 15/100 με μολις 2 ωρες βιντεο..ειναι οκ η δειαρκια η (μαλλον) υπαρχει προβλημα?

 

Eιχα το ιδιο προβλημα με απο ενα μηνα χρησης το πηγα service και οταν το πηρα μου ειπαν οτι δεν ειχε τιποτα και μου ξαναπερασαν το λειτουργικο και μου αλλαξαν τον φορτιστη για παν ενδεχομενο..

Ηαληθεια ειναι οτι τωρα πια δεν εχω προβλημα αυτονομιας αλλα επειδη το εψαξα λιγο ειδα οτι υπαρχει σε μερικα note προβλημα με την μπαταρια που λυνεται μονο εαν ανοιχτει το tablet και αποσυνδεθει για λιγο η μπαταρια,πιθανολογω οτι κατι τετοιο εκαναν σε μενα.

Πηγαινε το στο service και αν και σενα σου πουν τα ιδια αρχισε να ενημερωνεσε πως θα ανοιξεις το tablet απο το youtube γιατι μεταγενεστερα θα σου ξαναβγαλει το ιδιο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι με την ιδια ερωτηση που δεν πηρα ακομα απαντηση:

 

τι μου προτεινετε ωστε να αποκτησω συνδεση 3G καθότι έχω την έκδοση note 8.0 wi-fi (ώστε να μπαινω ιντερνετ εκτος σπιτιου οπου και να βρισκομαι)

 

μου κανει κατι τετοιο? αν ναι ποια απο ολα?

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-accessories/mobile-internet-usb/Vodafone-R206-3G-Hotspot-11266-00000838.htm

 

ευχαριστώ!

 

*δοκιμασα για πρωτη φορα,μεσω κινητου μου(εχω ενα smartphone samsung με sim cosmote whath up και χρεωθηκα για μια ημερα χρησης 1€ εκανα τις απαιραιτητες ρυθμισεις ολα καλα,μπηκε το note 8.0 internet και ουτε 5 λεπτα,στο κινητο εκει που λεει χρηση δεδομενων λεει οτι "χρησιμοποιηθηκαν περιπου 2,99MB που ειναι κυριως για τη συνδεσμικοτητα ολο αυτο που εγινε παρα για τα αλλα ,πχ "google play store 169ΚΒ κτλπ κτλπ που ειναι σε kb και τα αλλα....) *** για 14 λεπτα 8,54ΜΒ!

για μια ωρα απλο σερφαρισμα 12,79ΜΒ

 

η χρεωση day pass 1€ ειναι ανεξαρτητως ποσες ωρες θα σερφαρω με το ταμπλετ η και το κινητο μαζι..ετσι δεν ειναι? αν δε μπαινω με το ταμπλετ μεσω κινητου ετσι με αυτο το τροπο,τι με συμφερει,ποιο πακετο να παρω και τι...? ποσα " MB" ΘΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ με σερφαρισμα απλο με το ταμπλετ σε ιστοσελιδες μ/ο ανα ωρα? ξερει κανεις να μου πει καθως και τι να κανω ωστε να ειναι και συμφερουσα προταση ολο αυτο!

 

ή....θα χρεωνομαι 1 ευρω μεσω κινητου σε εκτακτες περιπτωσεις που θα θελω ιντερνετ στο ταμπλετ εξω?

ευχαριστω για το χρονο σας σε οποιον απαντησει!

 

(ελπιζω να μη βγαινω of topic αλλα αφορα το ταμπλετ μου note 8.0 και τη συνδεση του μεσω 3G)

Edited by gathens0
Link to comment
Share on other sites

Με το 1€ day pass δικαιούσαι νομίζω 60 mb. Εγώ βάζω στο iphone με whatsup με 5€ 500 mb για 1 μήνα και το κάνω hotspot. Οπότε μετά συνδέομαι με wifi στο note. Edited by thanvot
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...