Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Μόλις επέστρεψα πανηγυρικά στον nova, παρατήρησα ότι ο tsf αν και είναι ένας τρομερά smooth launcher, κατά κάποιο τρόπο βαραίνει το όλο σύστημα. Το είδα στο άνοιγμα διαφόρων εφαρμογών, σε ορισμένα gestures που του όρισα, σήμερα μου έκανε και κάτι τρελά όταν έμπαινα στη φωτογραφική (με το gesture του διπλού tap που με βολεύει ιδιαίτερα και στον nova) και είπα "δεν πάει άλλο". Μόλις πριν λίγο επανέφερα το backup του nova και αμέσως όλα επανήλθαν στη φυσιολογική τους κατάσταση, δεν δείχνουν να καθυστερούν τόσο κάποια πράγματα, αυτά που ανάφερα πριν και με ξένισαν με τον tsf.. η κάμερα ειδικά ανοίγει σε χρόνο dt!

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος με τα "τρελά" που προανάφερα, μου άνοιγε η κάμερα και στη οθόνη μου δεν φαινόταν τα πλήκτρα της παρά μόνο ότι έβλεπε ο φακός. Έκλεινα και ξανάνοιγα την εφαρμογή και όλα καλά βέβαια, όμως το έκανε τόσες φορές που μου έσπασε τα νεύρα στο τέλος. Στον nova δεν το είχα δει ποτέ αυτό, και τώρα που τον ξαναπέρασα μετά από κάμποσες δοκιμές όλα δούλευαν ρολόι.

 

Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό με τον tsf αλλά..

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν το κάνει αυτό ούτε στον νεξτ λανσερ όλα πάνε ρολόι ίσως να θέλουν δυνατό κινητό τι να πω.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα πανηγυρικά στον nova, παρατήρησα ότι ο tsf αν και είναι ένας τρομερά smooth launcher, κατά κάποιο τρόπο βαραίνει το όλο σύστημα. Το είδα στο άνοιγμα διαφόρων εφαρμογών, σε ορισμένα gestures που του όρισα, σήμερα μου έκανε και κάτι τρελά όταν έμπαινα στη φωτογραφική (με το gesture του διπλού tap που με βολεύει ιδιαίτερα και στον nova) και είπα "δεν πάει άλλο". Μόλις πριν λίγο επανέφερα το backup του nova και αμέσως όλα επανήλθαν στη φυσιολογική τους κατάσταση, δεν δείχνουν να καθυστερούν τόσο κάποια πράγματα, αυτά που ανάφερα πριν και με ξένισαν με τον tsf.. η κάμερα ειδικά ανοίγει σε χρόνο dt!

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος με τα "τρελά" που προανάφερα, μου άνοιγε η κάμερα και στη οθόνη μου δεν φαινόταν τα πλήκτρα της παρά μόνο ότι έβλεπε ο φακός. Έκλεινα και ξανάνοιγα την εφαρμογή και όλα καλά βέβαια, όμως το έκανε τόσες φορές που μου έσπασε τα νεύρα στο τέλος. Στον nova δεν το είχα δει ποτέ αυτό, και τώρα που τον ξαναπέρασα μετά από κάμποσες δοκιμές όλα δούλευαν ρολόι.

 

Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό με τον tsf αλλά..

 

Εγώ αντίθετα. Εξαιρετικός ο nova launcher αλλά ο tsf είναι απίστευτος. Περνώ πάντα από τον nova αλλά στον tsf καταλήγ. ΙΙδίως με τις τελευταίες αναβαθμίσεις έχει αποκτήσει και πολλές επιλογές

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα παίζει μια χαρά το gesture του διπλού τάπ για το άνοιγμα της κάμερας στον tsf... Ούτε βλέπω να έχει βαρύνει το λειτουργικό όπως διάβασα πιο πάνω. Ίσα ίσα έχω και πολύ ελεύθερη μνήμη.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα παίζει μια χαρά το gesture του διπλού τάπ για το άνοιγμα της κάμερας στον tsf... Ούτε βλέπω να έχει βαρύνει το λειτουργικό όπως διάβασα πιο πάνω. Ίσα ίσα έχω και πολύ ελεύθερη μνήμη.

Σε εμένα δεν το κάνει αυτό ούτε στον νεξτ λανσερ όλα πάνε ρολόι ίσως να θέλουν δυνατό κινητό τι να πω.

 

Δεν ξέρω κι εγώ τι να πω βρε παιδιά, πιθανότατα άρχισε να γερνάει το S2. Ίσως ευθύνεται το ότι έχω παραφορτώσει τη συσκευή αν και στον nova δεν φαίνεται πουθενά.

Σίγουρα δεν "κάθονται" όλες οι εφαρμογές το ίδιο καλά παντού, σε μένα κέρδισε ο nova προφανώς.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κι εγώ τι να πω βρε παιδιά, πιθανότατα άρχισε να γερνάει το S2. Ίσως ευθύνεται το ότι έχω παραφορτώσει τη συσκευή αν και στον nova δεν φαίνεται πουθενά.

Σίγουρα δεν "κάθονται" όλες οι εφαρμογές το ίδιο καλά παντού, σε μένα κέρδισε ο nova προφανώς.. :)

 

Εφόσον είσαι σε στοκ μην έχεις πολλές απαιτήσεις

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είπα μετά από τον apex που χρησιμοποιώ από όταν πήρα το κινητό (1,5 χρόνο) να δοκιμάσω κάποιον άλλο.

 

Κατέβασα τον tsf και μου φαίνεται πολύ καλός. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορώ στους φακέλους να βάλω κάποιο εικονίδιο αντί να μου δείχνει ποιες εφαρμογές είναι μέσα όπως έχω κάνει στον apex.

 

Και κάτι άλλο. Αν κατεβάσω 4-5 από τα δικά του widget φορτώνουν αρκετά τον launcher και το κινητό?

Edited by Devil_7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είπα μετά από τον apex που χρησιμοποιώ από όταν πήρα το κινητό (1,5 χρόνο) να δοκιμάσω κάποιον άλλο.

 

Κατέβασα τον tsf και μου φαίνεται πολύ καλός. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορώ στους φακέλους να βάλω κάποιο εικονίδιο αντί να μου δείχνει ποιες εφαρμογές είναι μέσα όπως έχω κάνει στον apex.

 

Και κάτι άλλο. Αν κατεβάσω 4-5 από τα δικά του widget φορτώνουν αρκετά τον launcher και το κινητό?

 

Τι κινητο εχεις αναλογως!! Αλλα γενικα οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι σε στοκ μην έχεις πολλές απαιτήσεις

 

Ούτε με τον nova είχα όμως με καλόμαθε.! ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως οσοι λενε ελαφρυ το tsf πρεπει να εχουν 2gb ram και δεν τους νοιαζει και τοσο αλλα ακομη και για αυτους θα επρεπε να τους νοιαζει γιατι οση ραμ περισσοτερη χρησιμοποιουμε τοσο πιο γρηγορα τελειωνει και η μπαταρια ακομα και αυτους με 3000mAh θα επρεπε να τους νοιαζει για μεγαλυτερη αντοχη μπαταριας. Για να μπω στο θεμα φορεσα τον tsf 2.0.7 για μια μερα και ειδα οτι καταναλωνει 40-50mb ram σε καμμια περιπτωση αυτο δεν το λες ελαφρυ launcher σιγουρα μπορει να υπαρχουν και βαρυτεροι αλλα υπαρχουν παρα πολλοι περισσοτεροι ελαφρυτεροι και αυτον ελαφρυ δεν τον λες σε καμια περιπτωση!!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας παραχωρήσει το sony neoV στη μητέρα μου, ψάχνω ένα απλό θέμα με μεγάλα κουμπιά τύπου nokia windows ..

Η μητέρα μου χρησιμοποιεί μόνο τα βασικά, αυτή τη στιγμή το κινητό έχει Holo Launcher Plus, και έχω τοποθετήσει στην αρχική οθόνη 3 κουμπιά (τηλέφωνο, επαφές, μνμ) μεγενθυμένα στο φούλ (125%).

Δεν θα μας πείραζε αυτα τα 3-4 κουμπιά να πιάνουν το μεγαλύτερο μέρος της οθόνης ...

Κάτι σαν αυτό:

[ATTACH]40739[/ATTACH]

Edited by leros2004
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας παραχωρήσει το sony neoV στη μητέρα μου, ψάχνω ένα απλό θέμα με μεγάλα κουμπιά τύπου nokia windows ..

Η μητέρα μου χρησιμοποιεί μόνο τα βασικά, αυτή τη στιγμή το κινητό έχει Holo Launcher Plus, και έχω τοποθετήσει στην αρχική οθόνη 3 κουμπιά (τηλέφωνο, επαφές, μνμ) μεγενθυμένα στο φούλ (125%).

Δεν θα μας πείραζε αυτα τα 3-4 κουμπιά να πιάνουν το μεγαλύτερο μέρος της οθόνης ...

Κάτι σαν αυτό:

[ATTACH]40739[/ATTACH]

 

Βάλε της τον launcher 8(αν δεν κάνω λάθος στο όνομα) που είναι σαν τα Windows.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lx.launcher8&hl=el

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας παραχωρήσει το sony neoV στη μητέρα μου, ψάχνω ένα απλό θέμα με μεγάλα κουμπιά τύπου nokia windows ..

Η μητέρα μου χρησιμοποιεί μόνο τα βασικά, αυτή τη στιγμή το κινητό έχει Holo Launcher Plus, και έχω τοποθετήσει στην αρχική οθόνη 3 κουμπιά (τηλέφωνο, επαφές, μνμ) μεγενθυμένα στο φούλ (125%).

Δεν θα μας πείραζε αυτα τα 3-4 κουμπιά να πιάνουν το μεγαλύτερο μέρος της οθόνης ...

Κάτι σαν αυτό:

[ATTACH]40739[/ATTACH]

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=name.kunes.android.launcher.activity&hl=el

για δες μηπως σου κανει αυτο,λεει οτι ειναι :)A fast and simple Android interface for seniors and people with vision problems.

 

ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΟΥ ΜΥΝΗΜΑΤΑ,σου εχω στειλει κατι,οτι θελεις ρωτας!

Edited by manos11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω δοκιμάσει 3 προγράμματα για να αλαζουν τα φοντα μου απο σελιδα σε σελιδα στην αρχικη οθονη η με διπλο χτύπημα! Εχω δει αυτι το βιντεο κ έκανα οτι ελεγε

http://www.youtube.com/watch?v=47IMJkREkC0

Αλλα τπτ! Το μονο που κατάφερα ειναι να παταω δυο φορες και να αλλαζει!! Τι αλλο να κανω! Επίσης δοκιμασα να βαλω και ξεχωριστα σε καθε screen που λεει εικονα!! Αλλα τπτ! Ουτε με διπλο χτυπιμα δεν αλλάζει τοτε! Σε s4 ειμαι

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=name.kunes.android.launcher.activity&hl=el

για δες μηπως σου κανει αυτο,λεει οτι ειναι :)A fast and simple Android interface for seniors and people with vision problems.

 

ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΟΥ ΜΥΝΗΜΑΤΑ,σου εχω στειλει κατι,οτι θελεις ρωτας!

 

Πολύ καλό! Έψαχνα κι εγώ κάτι τέτοιο για τους γονείς μου. Thanks!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω δοκιμάσει 3 προγράμματα για να αλαζουν τα φοντα μου απο σελιδα σε σελιδα στην αρχικη οθονη η με διπλο χτύπημα! Εχω δει αυτι το βιντεο κ έκανα οτι ελεγε

http://www.youtube.com/watch?v=47IMJkREkC0

Αλλα τπτ! Το μονο που κατάφερα ειναι να παταω δυο φορες και να αλλαζει!! Τι αλλο να κανω! Επίσης δοκιμασα να βαλω και ξεχωριστα σε καθε screen που λεει εικονα!! Αλλα τπτ! Ουτε με διπλο χτυπιμα δεν αλλάζει τοτε! Σε s4 ειμαι

 

εγω αν και εχω τον Apex launcher

εχω βαλει το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.go.multiplewallpaper&hl=el

και σε καθε σελιδα αλλαζει wallpaper και με fade εφε

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα!! Αλλα δεν κανει τπτ!! Μηπως χρειάζεται μαζι κάποιο launcher; αλλα το θεμα ειναι οτι θρλω να αλαξω μονο τα φοντα! Το υπόλοιπο περιβαλ ν θελω να μείνει οπως ειναι
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=name.kunes.android.launcher.activity&hl=el

για δες μηπως σου κανει αυτο,λεει οτι ειναι :)A fast and simple Android interface for seniors and people with vision problems.

 

ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΟΥ ΜΥΝΗΜΑΤΑ,σου εχω στειλει κατι,οτι θελεις ρωτας!

 

Σε ευχαριστώ πολύ είναι ότι χρειαζόμουν !

Link to comment
Share on other sites

Παντως οσοι λενε ελαφρυ το tsf πρεπει να εχουν 2gb ram και δεν τους νοιαζει και τοσο αλλα ακομη και για αυτους θα επρεπε να τους νοιαζει γιατι οση ραμ περισσοτερη χρησιμοποιουμε τοσο πιο γρηγορα τελειωνει και η μπαταρια ακομα και αυτους με 3000mAh θα επρεπε να τους νοιαζει για μεγαλυτερη αντοχη μπαταριας. Για να μπω στο θεμα φορεσα τον tsf 2.0.7 για μια μερα και ειδα οτι καταναλωνει 40-50mb ram σε καμμια περιπτωση αυτο δεν το λες ελαφρυ launcher σιγουρα μπορει να υπαρχουν και βαρυτεροι αλλα υπαρχουν παρα πολλοι περισσοτεροι ελαφρυτεροι και αυτον ελαφρυ δεν τον λες σε καμια περιπτωση!!!!

 

Μάλλον κατι αλλο συμβαίνει .

Πολλες φορες οι κρακαρισμενες εφαρμογες δεν λειτουργουν σωστα.

Ο tsf οπως εχει αναφερθεί πολλες φορες ειναι ο πιο smooth launcher και τελευταίως εχει διορθώσει και το θεμα με την καταναλωση της μνημης.

Το κινητο μου εχει 1 gb και ο tsf μου τραβα μολις 22 mb.

Link to comment
Share on other sites

βοηθηστε με βρε παιδια και δεν ξερω αν εχει αναφερθει καπου στο forum και συγνωμη για αυτό. Εστησα τον nova στο tablet μου, πως μπορώ την dock που είναι δεξιά και καθετα να τη βάλω στο κάτω μέρος της οθόνης οριζόντια που ήταν και by default?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με το calendar widget του tsf. Με διπλό tap στην ημερομηνία ανοίγει παράθυρο με τα events. Για να προσθέσω event υποτίθεται ότι πατάμε το + που είναι πάνω αριστερά. Σε εμένα όμως δεν γίνεται τίποτα. Δεν με αφήνει να προσθέσω event. Συμβαίνει και σε εσάς;

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα!! Αλλα δεν κανει τπτ!! Μηπως χρειάζεται μαζι κάποιο launcher; αλλα το θεμα ειναι οτι θρλω να αλαξω μονο τα φοντα! Το υπόλοιπο περιβαλ ν θελω να μείνει οπως ειναι

 

τι εννοεις δεν κανει τιποτα ?

το οριζεις σαν wallpaper απο τα live wallpapers και μετα διαλεγεις εικονες

μετα στις επιλογες του launcher βαζεις πολλαπλες εικονες στην επιλογη wallpaper

ποιον launcher εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον! Τι βαλω το πρόγραμμα multipicture live wallpaper τι βαλω το πρόγραμμα go multiple wallpaper απο το market! Το μονο που καταφερνω ειναι να μου αλλαζει εικονα μονο με διπλο tab! Εχω τέσσερις σελιδες! Δημιουργω λοιπον 3 σελιδες στο προγραμμα συν την μια common settings pou exei! [ATTACH]40812[/ATTACH] ! Τωρα τι βαλω σε καθε σελιδια εικονα ξεχωριστα! Τι βαλω στο common settings εναν φακελο που εχει μεσα πολλές εικόνες και μετα παω στις ρυθμίσεις των υπολοίπων εικονων και πατισω set us common! Το μονο που θα καταφερω ειναι να αλαζουν εικονες μονο με διπλο κλικ η αν βαλω να αλλαζει ανα καποια ωρα! Καποιο launcher δεν εχω περασνενο!
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό launcher? Θα ήθελα να είναι όμορφος οπτικα και να εχει κάμποσες επιλογές παράμετροποιησης οπως και εικονιδια και θεματα... Δεν με νοιαζει το θεμα κατανάλωσης μνημης ή μπαταριας...

 

Έχω δοκιμάσει τους nova next και tsf και παρολο που μου αρεσαν ειδικά οι δύο τελευταίοι δε με κρατησαν...

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...